Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2022, 18:29 
Użytkownik

Mam w planach spróbować Sailora King of Pen ze stalówką M. Powód jest prosty - wszystkie te zachwycające recenzje. Jednak mam też inne pióra na celowniku (montblanc 149, Pilot Custom Urushi) i nie chciałbym angażować się narazie w pióro, które będzie podobne do ostatnio przeze mnie używanych.
Pióra, które używałem i wg mnie mogą być jakimś odnośnikiem do KOPa:
Pelikan m1000 ef
Platinum 3776 soft fine
Pilot 743 soft fine
Visconti HS duze ze stalowka palladowa, 18k złotą oraz Van Gogh ze stalówka jak w HS tylko 14k.
Sailor Pro Gear Slim stalówka B i F.
Scribo Piuma stalówka Feel the flex
Aurora Talentum stalówka flex fine.

Będę wdzięczny za wszystkie opinie użytkowników.

Edycja:
Chodzi mi też o to, że jak KOP nie bardzo różni się od wersji np. Large w odczuciach pracy stalówki, czyli np. obie są tak samo twarde, to kupiłbym mniejsze pióro. Bardziej pasowałoby mi rozmiarem na dłuższe pisanie oraz koszt byłby mniejszy.

PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2022, 23:41 
Użytkownik

Ok, spróbowałem Sailora KOP ze stalówką M. Pióro jedno z lepszych jakimi pisałem. Miałem przez chwilę myśl, że inne pióra nie są mi już potrzebne. A przez dłuższą chwilę myśl, że kilku piór mogę się pozbyć.

Co do właściwości pisarskich. Flex KOPa określiłbym najbliżej stalówki soft fine w Pilocie 743. Chodzi o twardość i sprężystość, mimo że oba pióra piszą inaczej i nie są do flexowania. Feedback jest bardzo mały, w zasadzie ta stalówka jest bardzo gładka, jedynie ma przyczepność do papieru, ale taką miłą subtelną. Dużo piór mam wrażenie dąży do tego, ale nie osiąga tego stanu. W porównaniu do Sailora ze stalówką 14k złotą to równie dobrze bym uwierzył, że to pióra dwóch różnych producentów. W twj 14k jest Sailorowski feedback. W KOPie nie ma za bardzo. Jest też to stalówka dużo twardsza niż u Pelikana M1000. Kojarzy mi się w odczuciach ze stalóką Pelikana M800, ale jest miększa.

PostNapisane: sobota, 8 stycznia 2022, 14:40 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: Poeta
Dziękuję... tak, też już kiedyś myślałem o KOPie... póki co odpuściłem temat... może kiedy się uda, nie mam też z podanych żadnego pióra, choć Pelikany 800 i 1000 kuszą, ich kolorystyka nie przyciąga mnie jednak... :) gratuluję KOPa.

PostNapisane: sobota, 8 stycznia 2022, 16:26 
Użytkownik

Dziękuję :-) Mogę dodać jeszcze, że wersja podstawowa plastikowa, którą mam jest naprawdę fajna. Myślałem, że może będzie wyglądało tanio, ale jest bardzo przyjemne w dotyku.

PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 11:53 
Użytkownik

Tyle że jeśli chodzi o Pilota Custom 743 to mówisz troszkę o innej stalówce niż ta którą ja w tym piórze posiadam. Mój pilot ma stalówkę FA z zaokrąglonymi nacięciami , ma oznaczenie Pilot 14K585 FA 15 , 1118. Mam w tym piórze wymieniony spływak na ebonitowy o zwiększonym przepływie. I to pióro w takiej konfiguracji pisze wprost bajecznie. Mam także Sailora King of Pen ale ma stalówkę Naginata-Togi i na pewno jeśli chodzi o elastyczność "fleks" nie ma co porównywać do tego opisanego Pilota. Pilot pisze oczywiście super , ale to zupełnie inne stalówki.

PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 13:42 
Użytkownik

Stalóka FA na pewno ma większy flex niż Sailor KOP. Dlatego zaznaczyłem, wcześniej, że porównuję do Pilota 743 ze stalówka SF, czyli soft fine.

PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 15:14 
Użytkownik

A ok to nie przeczytałem dokładnie :-)

PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:04 
Użytkownik

Zastanawiałem się nad stalówką FA, ale ona jest początkowo grubości F i dlatego jest to dla mnie za cienka kreska.

PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 19:05 
Użytkownik

Wystarczy tylko bardzo lekko nacisnąć i już nie ma F :-) , oczywiście mówię o wersji z wymienionym spływakiem bo wtedy spływak podaje wystarczającą ilość atramentu. Według moich odczuć ta stalówka pisze lepiej niż ta z Aurory 88 (Fleks) :-). Sailora nie porównuję bo ja mam specyficzną stalówkę, chociaż wiem jak piszą F lub M Sailora bo miałem te pióra i z 14k i z 21k. Ze współczesnych modeli ta stalówka FA w Pilocie jest jak dla mnie jedną z najlepszych. Jeszcze Visconti Homo Sapiens z palladową stalówką F też bardzo często używam i Pilota Justusa 95 ale ze stalówką M , bo F była jak dla mnie za cieniutka.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]