Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
  Offline
PostNapisane: sobota, 20 listopada 2010, 21:06 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 00:06
Posty: 9916
Lokalizacja: Dolina Muminków
Tytuł użytkownika:: Zła Buka
PELIKAN NA PRZESTRZENI LAT - rys historii.

Tekst w oparciu o materiały firmy Pelikan.

Obrazek

W roku 1838 chemik Carl Hornemann opracował własny, wyjątkowy odcień atramentu i postanowił rozpocząć jego produkcje w niemieckim mieście Hanower. Za szczegółową date powstania firmy uważa się 28 kwietnia 1838 roku – taką data sygnowany jest najstarszy z zachowanych dokumentów firmowych – ówczesny cennik. Dlatego też, wszystkie, istotne dla firmy rocznice liczone są właśnie od tego momentu.
15 czerwca 1842, Hornemann zakupił znaczne ilości terenów Hainholz leżących w niewielkiej odległości od miasta Hanower. U podstaw tej decyzji tkwił pomysł rozpoczęcia produkcji atramentu na szeroką skalę, po wcześniejszym przygotowaniu surowca w gospodarstwie odległym o 30 km od Hanower’u.
W roku 1863 posadę chemika i dyrektora rozwoju otrzymuje Gunther Wagner. W roku 1871 przejmuje firmę i w roku 1878 rejestruje rodzinny emblemat - Pelikana jako oficjalny symbol przedsiębiorstwa. Jest to jeden z pierwszych znaków handlowych w historii Niemiec. Firma dystrybuuje swoje wyroby na teren Austrii, północne tereny Włoch, Czechy, Węgry oraz Chorwację. Nowa fabryka powstaje w Eger a następnie przeniesiona zostaje do Wiednia.

1881
Dokonuje się znaczna rozbudowa hal produkcyjnych. Firma jednorazowo zatrudnia 39 nowych pracowników oraz osobę Fritz’a Beindorff’a, odpowiedzialnego za kontakty z klientami z obszaru Austrii, Rosji oraz Włoch.

1895
Nowym właścicielem firmy staje się Fritz Beindorff, który w roku 1888 poślubia starszą córkę Gunther’a Wagner’a. Również w tym czasie oferta asortymentowa firmy zostaje wzbogacona o produktu dla biura: przybory do kopiowania, stemplowania, przyklejania oraz wymazywania.
Zmiany w firmie wiązały się jednak ze znacznym wzrostem nakładów finansowych na rozwój hal produkcyjnych.

1896
Pelikan rozpoczyna produkcje atramentu w kolorze czerwony – Indian. Dominację w tym segmencie tracą jednocześnie inne, zagraniczne firmy.

1901
Rok narodzin słynnej po dziś dzień serii atramentów 4001. Istotny w historii firmy był również rok poprzedzający to wydarzenia – wygenerowany został po raz pierwszy niesamowity obrót sięgając 1 miliona złotych Marek. Z kolei w roku 1904 wprowadzono na rynek produkt o nazwie „Pelikanol” – pasta w kolorze białym, przeznaczona do klejenia papieru – rewolucyjna w swym zastosowaniu, aż po lata sześćdziesiąte minionego stulecia.

1906
Firma dokonuje zakupu budynków przy Podbielskistrasse. Zakupiona powierzchnia to blisko 13,000 m2 powierzchni biurowych oraz hal produkcyjnych. Niezwykle nowoczesny jak na ówczesna lata budynek, obecnie należy do historycznej zabudowy miasta Hanower. Obroty firmy sięgały wówczas 2 milionów złotych Marek.

1912
Pelikan wspiera inicjatywy szerzące wiedzę o sztuce. Firma rozpoczyna wydawanie magazynu zatytułowany "Der Pelikan", na łamach którego
publikowano opinie i pomysły znanych artystów i nauczycieli rysunku zarówno z obszaru Niemiec, jak i z zagranicy. Były to swoistego rodzaju lekcje
sztuki, technik malarskich, a przede wszystkim możliwość dzielenia się zdobytymi doświadczeniami artystycznymi. Magazyn ukazywał się do roku 1971.

1929
Rok narodzin pióra wiecznego Pelikan, na którego charakterystyczny wygląd składał się: typowy obecnie dla marki korpus w kolorze zielonym, innowacyjny system podawania atramentu oraz transparentne okienko w korpusie umożliwiające kontrolę jego zawartości. Zastosowany wówczas tłokowy system podawania atramentu to prawdziwa rewolucja ówczesnych czasów.

1931
Wprowadzenie farb wodnych w pudełku 12 szt. z serii 735/D12. Po raz pierwszy, młodzieży zaproponowano farby w wymiennej kolorystyce oraz plastikowym opakowaniu. Pierwsza wersja pudełka to żółty kolor zdobiony w różnobarwne pasy (od zewnątrz), od wewnątrz białe. Wzornictwo to zmieniono w 1950 r. Przez dziesięciolecia były to najpopularniejsze w Niemczech farby szkolne.

1934
Na rynek wprowadzony zostaje „Rappen” - tańsza wersja pióra wiecznego Pelikan. Do kompletu powstaje ołówek mechaniczny znakowany, jak pióro marką Pelikan. Rok 1934 to również wprowadzenie produktu o nazwie Plaka – popularnej także obecnie farby przeznaczonej do dekoracji przedmiotów.

1938
Firma świętuje setną rocznice powstania. Z tej okazji powstaje katalog firmy zaprojektowany przez O. H. W. Hadank'a (dokonał on również zmiany wyglądu loga firmy, które będzie obowiązywało przez najbliższe 60 lat). 3700 pracowników firmy świętuje w fabrykach Pelikana na całym świecie (Hanower, Wiedeń, Mediolan, Barcelona, Zagrzeb, Buenos Aires, oraz wiele
innych). Wprowadzono pióro wieczne Pelikan model 100N.

1950
Dobiega końca załamanie wywołane II Wojną Światową. Rozpoczyna się znaczne ożywienie gospodarcze w Niemczech. W tym czasie firma wprowadza na rynek pióro wieczne z serii 400. Dzięki charakterystycznemu wzornictwu obudowy w czarno –zielone pasy produkt zyskuje niesamowita popularność i doskonałą rozpoznawalność w swojej klasie (półce cenowej).

1960
Kolejny przełom to wprowadzenie pióra szkolnego "Pelikano". Wraz z nim, dystrybuowano broszurę na temat zalet nauki pisania piórem wiecznym oraz
ekspertyzę bezpieczeństwa konstrukcji tegoż instrumentu. Wygodny system napełniania (wymienne naboje) oraz ergonomiczny kształt sprawiły, iż w krótkim czasie "Pelikano" stało się najpopularniejszym piórem szkolnym, rekomendowanym przez nauczycieli.

1972
Pod nazwą „ Tintentiger” Pelikan wprowadza swój pierwszy wymazywacz atramentu – niezwykle przydatny produkt, pozwalający łatwo i czysto usunąćnapisy wykonane atramentem w kolorze niebieskim. W roku 1974 nazwę przyboru zmieniono na „Pelikan Tintenblitz” po to, aby w roku 1977 przybrała ona ostateczną postać „Super Pirat” – używaną po dziś dzień… „Super Pirat” to obecnie najlepiej sprzedający się w Niemczech produkt tego rodzaju.

1973
Firma osiąga rozmiary przekraczające możliwości powierzchni produkcyjnych, jakie oferuje dotychczasowa siedziba przy Podbielskistrasse. Produkcja instrumentów piśmiennych zostaje przeniesiona 30 km. na wschód od Hanoweru, do miejscowości Peine/Voehrum. Do dzisiejszego dnia produkowane są tam przybory do pisania, malowania oraz asortyment dla biur.

1974
Firma rozwija gamę produktów piśmiennych przeznaczonych dla najmłodszych dzieci – działania te podejmowane są w ścisłej współpracy z ekspertami z tej dziedziny oraz ukazują dodatkową misję edukacyjną Pelikana na rynku. Uwidocznia się również coraz silniejsza pozycja piór wiecznych Pelikan.

1978
Dokonuje się zmiana dotychczasowej formy prawnej przedsiębiorstwa na Spółkę Akcyjną
(z działowcami). Udziały rozkładają się miedzy członków rodziny Beindorff oraz 46 innych akcjonariuszy. Wartość firmy szacuje się wówczas
na poziomie 607,8 miliona DM. Kolejny raz Pelikan poszerza swoją ofertę produktową. W nowej ofercie znalazły się: materiały eksploatacyjne do drukarek, projektory a nawet produkty przeznaczone do kosmetyki.

1982
Pelikan dokonuje silnej ekspansji nowym asortymentem. Przejmuje także firmę Photocopier Company Lumoprint. Skutkiem tej decyzji są poważne problemy finansowe. W 1984 r., właścicielem Pelikana staje się szwajcarski Condorplast. Pelikan zostaje rozparcelowany na mniejsze dywizje i częściowo sprzedany. Pelikan International zmieniony zostaje na Pelikan Holding z siedzibą w Szwajcarii, gdzie w 1986 r. z nowymi siłami wkracza na giełdę.

1993
Jesienią 1993 roku zaprezentowana zostaje pierwsza Limitowana Edycja piór wiecznych Pelikan – „Blue Ocean” (Niebieski Ocean). Edycja wykonana została z przepięknej masy żywicznej w transparentnym, niebieskim odcieniu. Cała edycja liczyła 5000 piór wiecznych, z czego 1000 sztuk sprzedano w wyjątkowych kompletach z długopisem.

1996
GOODACE SDN BHD, firma należąca do malezyjskiego przedsiębiorcy Hooi Keat Loo przejmuje większościowy pakiet udziałów w Holdingu Pelikan.
W dwa lata później, firma wypuszcza na rynek kolejną, Limitowana Edycje piór wiecznych „Kuala Lumpur” – ich nazwę nadano ku uczczeniu XVI Międzynarodowych zawodów sportowych, odbywających się właśnie w mieście Kuala Lumpur w Malezji.

2000
Będąc jednym z największych dostawców dla segmentu detalicznego oraz sieci sklepów wielkopowierzchniowych w Niemczech, Pelikan ponownie dokonuje podsumowania sprzedaży produktów z działu Pelikan Hardcopy. W wyniki analiz skłaniają firmę do ponownego podjęcia działań produkcyjnych z zakresu tego asortymentu.
Pelikan powraca, więc na rynek we wszystkich kluczowych jego segmentach.

2003
17 marca 2003 roku nową siedzibą firmy Pelikan stająsię biura przy ulicy Werftstrasse w Hanowerze. Również w tym samym czasie, po 125 latach od momentu jego rejestracji, zostaje zmienione wzornictwo loga Pelikan.

2005
1 października firma Geha-Werke GmbH, dostarczająca na rynek nowoczesne urządzenia do prezentacji obrazu oraz niszczarki biurowe połączyła się z Pelikan Vertriebsgesellschaft mbH & Co. KG, Hannover. Geha zachowała statut niezależnej dywizji w dziedzinie marketingu, sprzedaży oraz reklamacji.

2007
W styczniu Pelikan International Corporation Berhad (PICB), zakomunikował na nadzwyczajnym walnym zebraniu udziałowców przejęcie Pelikan Hardcopy
Holding AG, który od tego czasu pełnoprawnie należy do Grupy Pelikan. Został on wyłączony z grupy przed ponad dekadą i w tym czasie przeszedł gruntowna restrukturyzację.. W kontrakcie przejęcia, transakcja ta opatrzona jest datą 6 października 2006.


W zapowiedzi - Pelikan piórem przez lata. Jak i co się zmieniało w piórach Pelikana. (Już na dniach)

_________________
Rzuć mnie wilkom na pożarcie a wrócę dowodząc watahą.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 27 lipca 2011, 01:54 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4861
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Nie rozumiem, dlaczego nawet historia firmy produkującej pióra może być fascynująca. Ukłon w stronę Autora.

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 27 lipca 2011, 05:19 
Użytkownik

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 14:37
Posty: 321
Dexter napisał(a):
1938
... dokonał on również zmiany wyglądu loga firmy, które będzie obowiązywało przez najbliższe 60 lat). ...

2003
...Również w tym samym czasie, po 125 latach od momentu jego rejestracji, zostaje zmienione wzornictwo loga Pelikan.

Sformułowania odnośnie dat zmiany wyglądu loga są niespójne. W 1938 r. była zmiana czy jej nie było? Bo przecież między 1938 r. a 2002 r. nie upłynęło 125 lat. Zmiana w 2003 r. nie była też na tyle rewolucyjna (np. zamiana pelikana na krokodyla), aby mówić o jego całkowitej metamorfozie po 125 latach od pierwszej rejestracji.


Dexter napisał(a):
1972
Pod nazwą „ Tintentiger” Pelikan wprowadza swój pierwszy wymazywacz atramentu – niezwykle przydatny produkt, pozwalający łatwo i czysto usunąćnapisy wykonane atramentem w kolorze niebieskim. W roku 1974 nazwę przyboru zmieniono na „Pelikan Tintenblitz” po to, aby w roku 1977 przybrała ona ostateczną postać „Super Pirat” – używaną po dziś dzień… „Super Pirat” to obecnie najlepiej sprzedający się w Niemczech produkt tego rodzaju.

Uzupełniająco podam, że "Tintentiger" nie był wcale pierwszym wyrobem Pelikana do usuwania atramentu. Miałem kiedyś w domu dwuskładnikowy, na pewno przedwojenny produkt przeznaczony do tego celu. W dwóch małych buteleczkach, pojemności ok. 30 ml były proszek i płyn. Po wymieszaniu dawały środek pozwalający usunąć atrament.
Wysłałem informację o tym produkcie do Hanoweru. Byli bardzo zainteresowani. Obiecali mi ciekawe pióro. Używany, ale w idealnym stanie model 400. Wysłałem im posiadane flaszki wraz z oryginalnym tekturowym opakowaniem. Niestety, pióra nie otrzymałem.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 27 lipca 2011, 10:41 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 00:06
Posty: 9916
Lokalizacja: Dolina Muminków
Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Sformułowania odnośnie dat związanych z logotypem, mogą być różne. Firma wprowadzała zmiany w logo w różnych latach, najczęściej wcześniej niż wzór zastrzeżono. W 1938 pokazały się piórka z nowym logotypem, jednak sama firma Pelikan za datę wprowadzenia nowego wzoru przyjmuje datę zastrzeżenia wzoru czyli będzie to 1957 rok.
Oczywiście wprowadzenie logotypu do użytku miało miejsce wcześniej i informowanie że Pelikan uzywał nowgo logo od roku XXXX jest także w pełni poprawne.
O całkowitej metamorfozie można mówić. Popatrz proszę na pierwsze logo. Także drugie i trzecie. Wszędzie jest pelikan na stylizowanym gnieździe a grafika jest zamknięta w okręgu. Od 1984 roku firma przymuje logotyp bardzo okrojony, z pelikanem i gniazdem wrysowanym w koło, z dwoma pisklęciami. Znika zatem pierścień. Po małej zmianie (usuniecie jednego pisklaka), Pelikan jako firma przyjmuje logotyp radykalnie inny niż pierwotny z przed lat.Pieczarku, jak ustalałem datę powstania zeszytów, jakie kiedyś nabyłem, wysłałem fotki do jednego pana z Hanoweru z Muzeum Pelikana. Bardzo chciał abym mu podesłał te zeszyty celem umieszczenia w muzeum w zamian za coś innego na wymianę. Propozycji nie przyjąłem :)
Takie wymiany można robić na miejscu, jak pokażą to co są w stanie zaoferować.

_________________
Rzuć mnie wilkom na pożarcie a wrócę dowodząc watahą.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo