Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
  Offline
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 18:29 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
W niniejszym opracowaniu wykorzystałem informacje głównie z książki Davida Shepherda i Dana Zozove „Parker Duofold” Surrenden Pens Limited 2006 oraz z wielu stron internetowych, m. in. Parker Collector.

OKRES I - Flat top – 1921-1928

Było lato 1921 roku. W Francis Scott Fitzgerald określa lata 20-te jako erę jazzu, odbywa się pierwszy konkurs Miss America a rząd formalnie kończy pierwszą wojnę światową. Jeden z mało wyróżniających się sprzedawców Parkera, Lewis Tebbel, wpada na pomysł nowego modelu pióra. Wiedział jednak, że nikt nie potraktuje jego propozycji poważnie, więc czekał aż George Parker wyjedzie do Europy, by mógł udać się do centrali i poprosić o wykonanie modelu pióra z pozostałości po gumie wykorzystywanej do produkcji Red Giant, klapy produkcyjnej sprzed paru lat. Model był modyfikacją pióra Jack-Knife, ale w całości wykonanym z czerwonej gumy a jedynymi czarnymi elementami była sekcja z duża stalówką i zakrętka guzika na końcu pióra oraz zakrętka na skuwce. Tebbel miał już nawet nazwę na to pióro: Duofold, duo od dwóch kolorów pióra, oraz fold jako oznaczenie wielkości stalówki, choć to tylko domysły, bo Tebbel nigdy nie wyjaśnił skąd taka nazwa.
Z wykonanym modelem Tebbel wrócił w trasę i pokazywał pióro dealerom, którzy byli pod wrażeniem i już składali zamówienia. W siedzibie firmy nikt jednak nie wierzył zapewnieniom Tebbela, gdyż znano go jako kiepskiego sprzedawcę. Upór Tebbela doprowadził go do syna George'a Parkera, Kennetha, odpowiadającego wtedy za reklamę w firmie, któremu model się spodobał, ale podczas nieobecności szefa firmy, ciągle przebywającego w Europie, zarząd odrzucił pomysł Tebbela, jako zbyt ryzykowny, po wpadce z poprzednim czerwonym piórem Red Giant.

Jednym z managerów firmy, który wierzył w powodzenie Duofolda, był Edward Davies. W San Francisco spotkał powracającego z podróży George'a Parkera i przedstawił mu nowy model pióra. Znając nastawienie firmy do kiepskich wyników Tebbela nie powiedział, że to był jego pomysł. Parker wysłał więc telegram do zarządu, że jest duże zamówienie „na pióro o nazwie Dufold w kolorze ciemnej czerwieni”. Kiedy jednak wrócił do siedziby firmy dowiedział się, że to nie Dufold, tylko Duofold i że jest to pomysł nieudacznika Tebbela. George Parker był wściekły, że ktoś próbował go oszukać. Odbyła się burzliwa rozmowa z zarządem. Powoli udało się wyjaśnić, że wszystko było po to, aby zwrócił uwagę na ważny projekt a nie na nazwisko pomysłodawcy, który miał raczej kiepską reputację. Ostatecznie podjęto decyzję o produkcji pióra.
Firma nie chciała jednak produkować na początek dużej ilości piór. Mimo zapewnień Tebbela, że sprzeda on dużo tych modeli, zrobiono tylko 100 sztuk, 35 dla sprzedawców do zbierania zamówień i 63 na realizację tych zamówień. Zamówienia przekroczyły jednak oczekiwania firmy. W pięć miesięcy sprzedano 12 000 sztuk tego modelu pióra. Idąc za ciosem zorganizowano ogólnokrajową kampanię, w której określono gwarancję na to pióro na 25 lat. Duofold okazał się gigantycznym sukcesem. Nagle wszystkie firmy zaczęły produkować pióra w czerwono-czarnej kolorystyce. Mimo dobrego pomysłu Lewis Tebbel nie zabłysnął już niczym więcej i po paru latach opuścił firmę. Jego dalszy los pozostaje nieznany.

Obrazek
Cztery podstawowe rozmiary Duofoldów - od dołu do góry:
1. Duofold Senior tzw. Big Red
2. Duofold Special
3. Duofold Junior
4. Duofold Lady DeLuxe


W latach 1921-25 sprzedawano pióra tylko w dwóch kolorach: czarnym i czerwonym. Słynna ceglasta czerwień duofoldów produkowana była z dwóch rodzajów materiału. Pierwszym był tak zwany Red Hard Rubber (RHR), uzyskiwany ze specjalnej mieszanki, w której gumę prasowano ze specjalną kompozycją czerwonych barwników nazwanych przez specjalistów Parkera Vulcafor Orange. W oparciu o organiczne barwniki, w odróżnieniu od syntetycznych, udawało się produkować bardziej wyraziste odmiany czerwieni. Pióra wykonane z RHR można poznać po tym, że barwią one szmatkę podczas polerowania. Drugi materiał, z którego produkowano czerwone a później i pozostałe Duofoldy to permanit, bardziej trwały niż RHR – to specjalna mieszanka skomponowana przez specjalistów Parkera w roku 1925. Firma zwlekała ponad rok z ogłoszeniem, że pióra produkowane są z nowej mieszanki, gdyż obawiała się szpiegostwa przemysłowego, a zwłaszcza tego, że Sheaffer może podkraść im ten wynalazek.

Obrazek

Obrazek

Od lewej:
Duofold Senior Jade Green
Duofold Special Black
Duofold Junior Black
Duofold Lady (Juniorette)
Duofold Senior tzw. Big Red
Duofold Special (model poskładany z dwóch piór, gdyż korpus jest wyraźnie Streamline)
Duofold Junior
Duofold Lady DeLuxe
Duofold Special Lapis Lazuli Blue/White
Duofold Junior Black and Pearl


Skuwki w zbliżeniu, kolejność jak wyżej:

Obrazek

Po trzech latach, w 1926 roku, w których produkcja celuloidu, w wyniku umowy na wyłączność, należała do firmy Sheaffer, Parker mógł wreszcie wypuścić własne pióro z tego materiału. Był to zielony Duofold. Jako że celuloid był trwalszy od gumy, Parker zwiększył gwarancję na pióro z 25 lat na „wieczność”. I ten model odniósł wielki sukces.

Rok 1927 to wprowadzenie Duofolda Lapis – w dwóch odmianach niebiesko-białej i niebiesko-czarnej. W tym samym roku pojawia się pióro w kolorze żółtym, absolutne zaskoczenie na rynku. Wtedy był to umiarkowany sukces, ale obecnie pióra w tym kolorze to najdroższe modele kolekcjonerskie.

Po wprowadzeniu przez Sheaffera pióra w kolorze perłowym Parker postanowił zrobić coś znacznie oryginalniejszego. W 1928 roku Parker wprowadza model określany raz jako Moderne, raz jako Black-Pearl a czasami Moderne Black-Pearl. Pióra te pierwszego okresu (Flat topy) produkowano tylko przez dwa lata, więc jest ich na rynku najmniej. O ile perłową barwę Sheaffer uzyskiwał wykorzystując sole rtęci (Mercury salt), to Parker postanowił pójść trudniejszą drogą i produkować je z macicy perłowej uzyskanej w laboratorium. Produkcja kilograma tej masy kosztowała wtedy 9 dolarów, doliczając do tego tworzenie mieszanki pyralinowej był to najdroższy Duofold z tej linii a sprzedawano go za astronomiczną wtedy cenę 10 dolarów. Na skuwce dodano trzeci złoty ring a pióro określane było mianem Imperial Duofold.

Obrazek

Obrazek

Duofold Junor Black and Pearl z ołówkiem

Niestety zielone, niebieskie i czarno-perłowe korpusy Duofoldów ulegają dekoloryzacji, co obecnie znacznie podnosi w cenie pióra, w których ta dekoloryzacja jest mała, lub wręcz jej nie ma, co potrafi przyprawić o zawrót głowy kolekcjonerów.


Ostatnio edytowano sobota, 7 lipca 2012, 19:07 przez And, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 18:58 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): wtorek, 16 listopada 2010, 01:05
Posty: 3206
Aaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnddddddddd!!!

Boskie!

Niedługo "wbijam do Ciebie na chatę" chce to zobaczyć "in real".

Moje ukłony. Na chwilę zakładam czapkę, żeby ją ściągnąć przed Tobą.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 19:05 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
Dzięki. Staram się... Będzie ciąg dalszy jutro, bo dziś już nie dam rady.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 23:50 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4861
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Ja zaś zakładam kapelusz i robię ... chapeau bas:)

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 23:56 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki wielkie And.
Tak patrzę na tego Black and Pearl - zakładając, że skuwka jest bliższa naturalnemu kolorowi: Twoim zdaniem wzór jest bardziej podobny do NORMAN ROCKWELL czy Pearl Black ze współczesnych Duofoldów? Czy nawet na skuwce "amberyzacja" uniemożliwia takie porównania?

Patrząc poniżej, wygrywa Norman (po prawej) ale na zdjęciach u znanego sprzedawcy z Francji nie widać żeby Pearl w tym materiale miał taki wzór jak poniżej:

Obrazek

To mnie bardzo zaciekawiło:
And napisał(a):
(...) Drugi materiał, z którego produkowano czerwone a później i pozostałe Duofoldy to permanit, bardziej trwały niż RHR – to specjalna mieszanka skomponowana przez specjalistów Parkera w roku 1925. Firma zwlekała ponad rok z ogłoszeniem, że pióra produkowane są z nowej mieszanki, gdyż obawiała się szpiegostwa przemysłowego, a zwłaszcza tego, że Sheaffer może podkraść im ten wynalazek.

Kilka razy czytałem już, że oba materiały dostarczał do producentów DuPont. I zarówno Radite i Permanite były, tłumacząc dosłownie: nitrocelulozą pyralinową czyli celuloidem. Czy producenci ekperymentowali u siebie (skoro Radite jest datowany na 1924) a produkcję wielkoskalową zlecali w DuPont czy w istocie to ten sam materiał tylko inne wzory celuloidu były stosowane i oczywiście inne nazwy marketingowe?

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 09:54 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
MacKozinsky napisał(a):
Twoim zdaniem wzór jest bardziej podobny do NORMAN ROCKWELL czy Pearl Black ze współczesnych Duofoldów? Czy nawet na skuwce "amberyzacja" uniemożliwia takie porównania?

Kilka razy czytałem już, że oba materiały dostarczał do producentów DuPont. I zarówno Radite i Permanite były, tłumacząc dosłownie: nitrocelulozą pyralinową czyli celuloidem. Czy producenci ekperymentowali u siebie (skoro Radite jest datowany na 1924) a produkcję wielkoskalową zlecali w DuPont czy w istocie to ten sam materiał tylko inne wzory celuloidu były stosowane i oczywiście inne nazwy marketingowe?


Co do pierwszego pytania, to nie dotarłem do informacji w jaki sposób produkowano współczesne odmiany Pearl Black, ale jeśli tak samo jak stare, czyli przez prasowanie obu mieszanek (perłowej i czarnej), to wzory pewnie różnią się ze względu na ilość składników oraz sposób prasowania. Każda seria różni się od kolejnej i o to pewnie chodzi, żeby pióra były inne. Mnie Norman Rockwell wydaje się bliższy starym mieszankom.
Kwestia druga, czyli produkcja permanitu czy innych odmian celuloidu, czy raczej ogólnie mówiąc odmian plastiku termoplastycznego, nie jest podana kawa na ławę. Autorzy "Parkera Duofolda" używają sformułowań "fabryka Parkera pracowała nad..." "Specjaliści Parkera stworzyli mieszankę..." itp. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że materiał dla fabryki Parkera, czy Sheaffera, w ilościach przemysłowych produkował koncern DuPont, ale nie wykluczałbym prac laboratoryjnych w fabryce Parkera, zwłaszcza że zatrudniał on u siebie chemików i inżynierów, którzy pracowali nad kolejnymi projektami. Można wysnuć wniosek, że mieli laboratoria, w których tworzyli te mieszanki, zwłaszcza przy Permanicie, a potem produkcję na dużą skalę zlecali DuPontowi. Stąd pewnie infrmacja o ukrywaniu przez ponad rok nowej mieszanki pod nazwą własną Permanit.

Książka podaje przykład Scheaffera, który koniecznie chciał wyprodukować pyroxilinę z zielonym barwnikiem, aby wypuścić na rynek słynne pióre w kolorze Jade. Koncern ostrzegał Scheaffera, że ta mieszanka jest niedopracowana i kurczy się z czasem. Pierwsze pióra Jade cierpią więc na kurczliwość materiału i spadają z nich ringi. Dopiero po zaangażowaniu dodatkowych pokaźnych sum pieniędzy udało się rozwiązać ten problem. Scheaffer jednocześnie podpisał kontrakt na wyłączność produkcji plastiku w kolorze Jade na trzy lata, gwarantując DuPontowi i trzem innym producentom plastiku do podziału 25% wpływów ze sprzedaży piór. Ten zielony materiał Scheaffer nazywał Raditem. Parker oczywiście odebrał to jako dotkliwy cios i zaczął pracować nad znacznie odporniejszym na uszkodzenia Permanitem. Ukrywanie tego faktu miało pewnie związek ze wyłącznością, jaką Scheaffer wywalczył z koncernami produkującycmi plastik o zielonym kolorze.
George Parker napisał w swoich dziennikach, że ukrywanie faktu, że na rynku pojawił się Permanit, było błedem i znacznie uszczupliło wpływy koncernu, bo zielony Scheaffer zawojował rynek. Ta uwaga sugerowałaby, że przynajmniej cześć produkcji Permanitu odbywała się poza koncernem DuPont. Gdzie jednak, tego nie znalazłem.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 11:50 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
OKRES II – Streamline (1929-1938)

Kiedy Sheaffer wprowadził model Balance Parker nie mógł długo pozostać w tyle i w 1929 roku wprowadził nową linię piór, którą określił mianem Streamline.
Pióra Parkera nie były aż tak wrzecionowate jak model Sheaffera, ale i tak wprowadzały znaczną modyfikację do serii Duofold. Zachowano wszystkie modele kolorystyczne z serii Flat Top, choć pióra były krótsze (Senior zamiast 140 mm miał 129 mm a Junior 114 mm zamiast 116 mm).

Obrazek

Senior i Junior Black.

O ile sprzedaż w roku 1929 osiągnęła ponad 5 i pół miliona dolarów, to w latach późniejszych, z powodu kryzysu na Wall Street, spadła o 70%. Parker zawsze szczycił się dbałością o pracowników, więc jego zasadą było zatrzymanie pracowników a nie wyrzucania ich na bruk w celu zwiększenia zysku.

W 1930 roku pojawia się nowy model kolorystyczny – Moderne Green and Pearl. Jest właściwie kopią Black and Perl, tylko w zielonym odcieniu. Ze względu na kryzys nie zyskał jednak takiej popularności jak poprzednik.

Obrazek
Duofold Lady Jade Green z ołówkiem.

Drugim nowym modelem była seria Vest Pen. To małe pióra przeznaczone do noszenia w kieszeni marynarki. Miały 87 mm długości. Produkowano je we wszystkich podstawowych kolorach. Ta seria spotkała się z dużym zainteresowaniem a obecnie poszukiwana jest przez kolekcjonerów.
W 1931 roku pojawia się nowy model kolorystyczny Burgundy and Black.

Obrazek
Senior i Junior Burgundy and Black.

Rok później wprowadzony zostaje do sprzedaży ostatni model z klasycznego okresu Duofoldów – Moderne Pearl Green and Black. Kryzysowy spadek sprzedaży się pogłębiał, więc model sprzedawał się kiepsko. Parker czuł, że era klasycznych Duofoldów dobiega końca. Wprawdzie produkcja utrzymywana była jeszcze przez jakiś czas, ale koncern pracował nad następcami Duofoldów.


OKRES PÓŹNY – 1939 - 1947

W swoich poszukiwaniach następcy Duofolda Parker rozwinął kilka linii, które nawiązywały do tego modelu. Niektóre z nich nosiły nazwę Duofold, inne nie.
Przez dwa lata produkowano model Duofold Geometric, nazywany także Toothbrush, ze względu na wzór przypominający szczoteczkę do zębów. Modele produkowano w czterech odmianach kolorystycznych (Green, Grey, Brown i Black) i dwóch rozmiarach – Standard i Slender.

Obrazek
Geometric Green, z widoczną dekoloryzacją korpusu.

Ostatnie model klasycznego Duofolda to Striped Duofold, zwany czasami Duovac. Wprowadzony do produkcji w 1940 roku wyraźnie nawiązuje do linii Vacumatic. Produkowany był przez osiem lat w ośmiu wielkościach (Duofold, Lady Duofold, Junior, Sub-Debutante, Major, Dabutante, Senior i Ingenue). Podobno można naliczyć ponad 100 wariacji kolorystycznych. Atrakcyjny wizualnie nie był jednak tak popularny jak Vacumatic.

Obrazek
Z lewej Sub-Debutande z prawej Major.

Przez cały okres produkcji systemem napełniania Duofoldów był button filler, dopiero poźna produkcja Striped Duofolda zaczęła być zaopatrywana w system vacumatic.

Od początku produkcji do drugiej wojny światowej sprzedano prawie 10 milionów Duofoldów. Jak na luksusowy model to astronomiczna liczba. Do promocji pióra używano nawet samolotu pomalowanego w czerwono-czarne barwy pióra, którego oficjalnego chrztu dokonała Amelia Earhart, pierwsza kobieta, która sama przeleciała przez Atlantyk. Aby pokazać wyjątkową odporność Duofolda pióro zrzucano z samolotu i wieżowca, a wychodziło ono z tej opresji nieuszkodzone. Nie ulega wątpliwości, że seria Duofold zrobiła milowy krok w produkcji piór. Znalazła kontynuację w Anglii, w bardziej opływowym kształcie, a w 1987 roku uruchomiono produkcję nowej serii klasycznych Duofoldów, które wytwarzane są do dziś. Feniks odrodził się więc z popiołów.

Obrazek
Współczesne Duofoldy Centennial oraz Stremline Black Senior w środku.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 14:09 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4861
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
And napisał(a):
[...]Produkowany był przez osiem lat w ośmiu wielkościach (Duofold, Lady Duofold, Junior, Sub-Debutante, Major, Dabutante, Senior i Ingenue). [...]

Czy mógłbyś podać ich wymiary?

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 14:16 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): wtorek, 16 listopada 2010, 01:05
Posty: 3206
pomidorium napisał(a):
Czy mógłbyś podać ich wymiary?


Część z nich znajduje się w Penopedii FOP.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 14:31 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4861
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
stickyfinger napisał(a):
pomidorium napisał(a):
Czy mógłbyś podać ich wymiary?


Część z nich znajduje się w Penopedii FOP.

O! To przepraszam.

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 15:11 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
pomidorium napisał(a):
And napisał(a):
[...]Produkowany był przez osiem lat w ośmiu wielkościach (Duofold, Lady Duofold, Junior, Sub-Debutante, Major, Dabutante, Senior i Ingenue). [...]

Czy mógłbyś podać ich wymiary?


Literatura, którą mam, nie podaje ich wymiarów a ja mam tylko dwa. Sub-Debutante - 122mm, Major - 136 mm.
Podobno Senior ma 135mm a Ingenue - 125 mm. Ja nie miałem okazji mierzyć. Adamon ma ich sporo, więc może pomierzy i poda wymiary.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 9 lipca 2012, 04:16 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 14:00
Posty: 1562
Lokalizacja: LDN
Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
Przednie zestawienie, rzadko kiedy mozna ogladac tyle wariantow Duofolda jeden przy drugim....to ja tez biegne po czapke ;-)

i.

_________________
Moderator-Widmo
Obrazek
Milch und Apfel zusammen?
Natürlich.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 21 kwietnia 2015, 15:49 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
And napisał(a):
W niniejszym opracowaniu wykorzystałem informacje głównie z książki Davida Shepherda i Dana Zozove „Parker Duofold” Surrenden Pens Limited 2006 oraz z wielu stron internetowych, m. in. Parker Collector.

OKRES I - Flat top – 1921-1928

Tebbel miał już nawet nazwę na to pióro: Duofold,
duo od dwóch kolorów pióra, oraz fold jako oznaczenie wielkości stalówki, choć to tylko domysły, bo Tebbel nigdy nie wyjaśnił skąd taka nazwa.


Jak do tej pory zwykle czytałem, że brak jest jednoznacznego wyjaśnienia dla etymologii nazwy Duofold. Że są tylko spekulacje. Oprócz powyższego, także i takie, że "Duo" było jak późniejsze "matic" czy "super": przedrostkiem modnym i wskazującym, że produkt jest wyjątkowy i "naj". Albo, że Duofold ma stalówkę Manifold tylko (dwa razy) większą i trwalszą. Spekulacje to są, bo ani reklamy ani inna znana dokumentacja nie wyjaśniają tej sprawy.

A tymczasem, w 1990 roku, w wywiadzie udzielonym w kontekście nowej linii Duofoldów i "reedycji" BIG RED-a w formie pióra i ołówka Special Edition w pudełku z drzewa czereśniowego, pan Bob Walker, ówczesny dyrektor marketingu Parker Pen USA Ltd. na pytanie o pochodzenie rzeczonej nazwy, bez wahania odpowiedział, iż chodziło o dwukrotnie większą niż do tej pory pojemność pióra jeśli chodzi o atrament. Że "duo" z łaciny i oznacza "two", więc mamy "twofold" czyli podwójny. Podwójny zapas atramentu.
Oczywiście skąd to wie, nie zająknął się.

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 21 kwietnia 2015, 15:54 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
Tak Mac. Nie ma pewności. Ale nazwa chwytliwa i sprawdza się do dziś. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 21 kwietnia 2015, 15:56 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
MacKozinsky napisał(a):
Bob Walker, ówczesny dyrektor marketingu Parker Pen USA Ltd. na pytanie o pochodzenie rzeczonej nazwy, bez wahania odpowiedział, iż chodziło o dwukrotnie większą niż do tej pory pojemność pióra jeśli chodzi o atrament. Że "duo" z łaciny i oznacza "two", więc mamy "twofold" czyli podwójny. Podwójny zapas atramentu.
Oczywiście skąd to wie, nie zająknął się.

Guzik podwójny zapas atramentu. Niewiele więcej niż w poprzedniku wchodzi czyli w JackKnife, bo te same pojemniki wchodzą do środka.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 21 kwietnia 2015, 16:00 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Nie w porównaniu do Jacka. W porównaniu do "ówczesnych" piór. Ważny gość w Parkerze tak powiedział i dlatego mnie to zaciekawiło. Przy Vacumanticach pojemność większa była w reklamach, a przy Duofoldach? Nie zwróciłem uwagi na takie info.

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 21 kwietnia 2015, 16:02 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
Sheaffery i Wahle też miały porównywalne zbiorniki. Mogły nabierać dwa razy więcej tylko od całkiem małych piór, do których wchodziły mniejsze gumki na atrament, ale żeby dwa razy więcej, to wątpię.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 21 kwietnia 2015, 16:37 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Mnie ciekawi skąd taka opinia i w tak zdecydowanym tonie u przedstawiciela firmy. Jej zasadność wydaje się być faktycznie niewielka.

Żeby nie było, że tylko wpadłem do wątku wrzucić jakąś nieuprawnioną teorię, poniżej reklama z 1921 roku z informacją o Duofoldzie w kolorze o którym niedużo chyba się mówi, zwłaszcza w porównaniu do Mandarin Yellow i BiG Red, czyli Pompeian brown. Z tego co pamiętam był on dostępny tylko przez krótki okres. Zwróćcie uwagę na określenie: THE PATRICIAN OF PENS 8-)

Obrazek

I reklama, ale dopiero z 1924 roku, z informacją o over-size ink barrel, raczej jednak bez związku z twierdzeniem z 1990 roku cytowanym powyżej.

Obrazek

Takich zdań było z tego co widzę sporo w różnych reklamach z różnych lat. Poniżej reklama z 1923 roku ze słowami: "It's over-size fount
holds a never-failing ink supply
" W tym zdaniu: "fount" to "fountain" a fountain = reservoir czyli zbiornik.

Obrazek

OK. Było i takie twierdzenia wprost zbliżone do wypowiedzi Pana dyrektora: "Holds nearly twice the ink of the ordinary"
1922 kwiecień.

Obrazek

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 13 maja 2015, 14:09 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Nie widzę wątku z drzewem genealogicznym Parkera, więc wrzucam tutaj. Impresje rysunkowe nt. klipsów w piórach Parker - nie tylko Duofold - z periodyku PenWorld autorstwa Freda Plewy z Chicago.
Obrazek

Auuu ... nie mieści się :-( Zatem prawa mysz na obrazku i "Pokaż obrazek".

EDYCJA: Miniaturka zamiast pełnego rozmiaru

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Ostatnio edytowano czwartek, 14 maja 2015, 14:19 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 13 maja 2015, 14:57 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4861
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
MacKozinsky napisał(a):
Nie widzę wątku z drzewem genealogicznym Parkera, więc wrzucam tutaj. [...] Auuu ... nie mieści się :-( Zatem prawa mysz na obrazku i "Pokaż obrazek".

Nie widzę tu żadnej myszy!

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 13 maja 2015, 15:16 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Cytuj:
Nie widzę tu żadnej myszy!

Wybacz, niedopatrzenie ...


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Prawa mysz na obrazku -------------------------------------------
Lewa strona ---------------------------------- Obrazek

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 13 maja 2015, 17:11 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4861
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Jak mam to rozumieć?

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 13 maja 2015, 20:56 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 19:02
Posty: 5673
Lokalizacja: na krańcu Królestwa...
Tytuł użytkownika:: She!fear
Ta obrazkowa historia autorstwa Freda Plewa'y z Chicago to coś niesamowitego!!
Dzięki Maciej!
Mam nadzieję, że można to pokazać dalej, na FB np. :)

_________________
Pozdrowienia
Pola

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 13 maja 2015, 21:22 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Cytuj:
@And: co sądzisz o akuratności tej rysunkowej wiedzy? I Duofoldzie Pompeian brown?


Moim zdaniem Pompeian brown, to tylko taki marketingowy bajer. Użyty, żeby dodać dostojności temu modelowi. To samo z terminem Patrician.
Co do rysunkowej wiedzy, to muszę się nad tym dłużej pochylić. Ładnie zrobione i pewnie zgodnie z prawdą. Ciekawy sposób prezentacji. Z przyjemnością bym to wrzucił na stronę Parkeropedia, gdyby autor się zgodził. :)

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 maja 2015, 07:04 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 09:00
Posty: 507
Lokalizacja: Wrocław
Mnie się też rysuneczki podobają:) ale pomysł nie jest nowy, wyszła dość już dawno taka książeczka o historii MB, gdzie wewnętrzna strona obwoluty jest w ten sposób zrobiona tyle, że oczywiście z detalami dotyczącymi MB.

_________________
http://opiorach.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 maja 2015, 09:03 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
MacKozinsky napisał(a):
Cytuj:
@And: co sądzisz o akuratności tej rysunkowej wiedzy? I Duofoldzie Pompeian brown?


Moim zdaniem Pompeian brown, to tylko taki marketingowy bajer. Użyty, żeby dodać dostojności temu modelowi. To samo z terminem Patrician.
Co do rysunkowej wiedzy, to muszę się nad tym dłużej pochylić. Ładnie zrobione i pewnie zgodnie z prawdą. Ciekawy sposób prezentacji. Z przyjemnością bym to wrzucił na stronę Parkeropedia, gdyby autor się zgodził. :)


Nie wiem jak to się stało, że mój powyższy post stał się postem MacKozinsky'ego???? Jak ja to zrobiłem?


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 maja 2015, 12:59 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Edytowałeś mój post usuwając przy okazji moje dywagacje nt. publikowania na FB :-) Czyli, że nie było takiego "pompatycznego" koloru? Hmm ... ktoś pisał, że widział i były takie ino krótko, więc jest ich mało ...

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 maja 2015, 13:03 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4788
Lokalizacja: Bytom
Czyli skanowałem część Twojego postu?? Rany... Mam taki koszmar w pracy z nowym systemem kasowym, że nie powinienem nic innego robić, bo mi się mózg gotuje. Sorry.
Chciałem cytować a nie edytować, ale wyszło nie tak jak chciałem. :(


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 maja 2015, 13:59 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4079
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Spoko And :)

Rka napisał(a):
Mnie się też rysuneczki podobają:) ale pomysł nie jest nowy, wyszła dość już dawno taka książeczka o historii MB, gdzie wewnętrzna strona obwoluty jest w ten sposób zrobiona tyle, że oczywiście z detalami dotyczącymi MB.


Nawet bardzo nienowy. Te grafiki (bo jest ich więcej, również MB: może te same o których mówisz?) są z 1987/88/90 roku.

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 maja 2015, 14:32 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 11 maja 2013, 22:32
Posty: 442
Tytuł użytkownika:: endoor
Tak się składa, że czapkę właśnie zgubiłem, więc ogromne, ogromne ukłony. Przednie zestawienie i świetny tekst. :)

_________________
Quid est homo, quod memor es ejus?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo