Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 17 września 2019, 19:31 
Użytkownik

Moi Drodzy! Zachciało mi się wyjąć spływak z mojego Pilota MR, żeby go trochę przepłukać. Pióro nowe, ale podobno warto taką konserwację przeprowadzić właśnie w nowym piórze. I tu się zaczął mój problem, bo kompletnie nie wiem jak "obsadzić" prawidłowo spływak w sekcji. Nie zrobiłem wcześniej zdjęcia, a wydaje mi się, że siedział głębiej niż teraz. Poniżej zamieszczam zdjęcie mojego MR, natomiast w Guglu znalazłem fotkę Metropolitana i w/g mojego oka, to w nim spływak siedzi głębiej. Natomiast w tym moim MR nie chce wejść głębiej. Bardzo proszę o wsparcie mądrzejszych ode mnie, bo boję się, że coś źle zrobię i zepsuję mojego Pilota.
Obrazek

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 17 września 2019, 20:57 
Nowy użytkownik

Jak na moje oko to obie stalówki osadzone są na podobnej głębokości, natomiast spływaki różnią się kształtem. Ten na pierwszym zdjęciu ma krótsze wcięcia przez co sprawia wrażenie płycej osadzonego.

PostNapisane: wtorek, 17 września 2019, 21:09 
Użytkownik

tukan napisał(a):
Jak na moje oko to obie stalówki osadzone są na podobnej głębokości, natomiast spływaki różnią się kształtem. Ten na pierwszym zdjęciu ma krótsze wcięcia przez co sprawia wrażenie płycej osadzonego.

Właśnie też to zauważyłem. Jest to ciekawe spostrzeżenie, bo pióra nie tylko różnią się nazwą > MR & Metropolitan, ale również konstrukcją. Inny króciec współpracujący z konwerterem / nabojem, inny spływak, inny konwerter... Nigdzie nie spotkałem takiej analizy porównawczej. Do swojego pióra zamontowałem konwerter Fabera i powiem, że ciężko było go nasadzić na króciec. W/g moich spostrzeżeń, króciec jest lekko nadwymiarowy i jego średnica jest ok. 1/10 mm większa niż średnica wewnętrzna tzw. europejskiego naboju. Konwerter wbiłem na siłę, bo wyczytałem gdzieś na forum, że pasuje, ale obawiam się czy w przyszłości nie pęknie mu wpust. Tak się zdarzało w moich europejskich nabojach aplikowanych do Pilota Plumixa.

PostNapisane: wtorek, 17 września 2019, 22:40 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: Pendoktor imigrant
Za płytko siedzi, ten kołnierzyk powinien być schowany. Wyjmij i spróbuj jeszcze raz, tam powinien być w środku jakiś taki ząbek z tego co pamiętam. Obejrzyj dokładnie wnętrze sekcji po wyjęciu spływaka.

PostNapisane: wtorek, 17 września 2019, 22:58 
Użytkownik

piter22 napisał(a):
Za płytko siedzi, ten kołnierzyk powinien być schowany. Wyjmij i spróbuj jeszcze raz, tam powinien być w środku jakiś taki ząbek z tego co pamiętam. Obejrzyj dokładnie wnętrze sekcji po wyjęciu spływaka.

Niestety głębiej nie wejdzie. Jak zauważyłem, to są dwa różne pióra. Pilot Metropolitan ma inny spływak niż Pilot MR. Pewnie te różnice wynikają ze sposobu podawania atramentu. W Pilocie MR nieco wyżej wkleili w sekcji "stopkę z króćcem", a to z powodu innych naboi / konwertera. Europejskie naboje mają inną średnicę i przez to całe zamieszanie. Spływak również inaczej wygląda.

Ostatnio edytowano środa, 18 września 2019, 10:32 przez Oxford, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: wtorek, 17 września 2019, 23:04 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: Pendoktor imigrant
To widocznie tak ma być ;)

PostNapisane: środa, 18 września 2019, 19:12 
Użytkownik

Jeśli dobrze pisze, to się nie przejmować miarkami, tylko radośnie używać! ;)

W kwestii konwerterów - już kiedyś pisałam, że do MRa doskonale pasują te od Jinhao, dostępne w 10-packach na ebay. Tanie jak barszcz, tak przy okazji. Używam z powodzeniem w kilku sztukach tego modelu :)

PostNapisane: środa, 18 września 2019, 19:17 
Użytkownik

eef napisał(a):
Jeśli dobrze pisze, to się nie przejmować miarkami, tylko radośnie używać! ;)

W kwestii konwerterów - już kiedyś pisałam, że do MRa doskonale pasują te od Jinhao, dostępne w 10-packach na ebay. Tanie jak barszcz, tak przy okazji. Używam z powodzeniem w kilku sztukach tego modelu :)

Pisze dobrze :) A dzięki takim miłym opiekunom z FOP, jeszcze lepiej - serdecznie pozdrawiam.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]