Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2021, 22:15 
Użytkownik

A no właśnie, czy w Pelikanie 400NN mogę wymienić stalówkę f na OBB i będzie dobry przepływ atramentu. Zamieniłem właśnie w taki sposób stalówkę i mam wrażenie że czasami brakuje atramentu podczas szerokiej kreski. Tylko że podczas powolnego pisania jest ok, natomiast podczas szybkiego i naprawdę grubej kreski czasami brakuje. Szukałem informacji i nie spotkałem się z różnymi spływakami. Wręcz w nowych piórach firma podaje, że za darmo można wymienić stalówkę, na szerszą lub węższą ?

PostNapisane: piątek, 19 listopada 2021, 17:01 
Użytkownik

Odnośnie wymiany stalówki w nowych modelach przypuszczam (a nawet jestem niemal pewien), że wymieniany jest cały "unit", czyli stalówka, spływak i pierścień mocujący.
Odnośnie starszych modeli, w żadnym z dostępnych źródeł nie znalazłem informacji, aby spływaki były różne w zależności od grubości stalówki. Jak zapewne doskonale wiesz, na przepływ atramentu i suchość stalówki może mieć wpływ ewentualne zanieczyszczenie spływaka oraz odległość pomiędzy szczytem stalówki a spływakiem. Sugerowałbym kontakt ze Stickym (dane kontaktowe są na jego stronie na Facebooku).
Przemek skutecznie korygował przepływ atramentu w kilku moich piórach.

PostNapisane: piątek, 19 listopada 2021, 19:27 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Mogę tylko podpisać się obiema rękami pod słowami poprzednika. Zdecydowanie zalecany jest kontakt z Przemkiem. Dodatkowo i zanim co, to można by rozważyć użycie atramentu nieco mniejszej gęstości...

PostNapisane: piątek, 19 listopada 2021, 22:14 
Rada Jedi

Moim zdaniem ma wpływ rodzaj kanału czyli spływaka. W Parkerach były dwa rodzaje spływaków: W od Wide - szeroki i A - narrow czyli wąski. Do grubo piszących stalówek i fleksujących właściwe były spływaki z szerokim kanałem, aby uniknąć przerywania dopływu atramentu. Takie oznaczenia znajdowały się na spływakach. Nie wiem jak było w Pelikanach.

PostNapisane: piątek, 19 listopada 2021, 23:55 
Użytkownik

To, co napisał powyżej Andrzej, jest jak najbardziej logiczne, tylko źródła takie jak Joshua czy Rothemel nic na ten temat nie piszą, mimo że ten pierwszy opisywał dość dokładnie kwestię spływaków na swojej stronie. A może jest to tak oczywista oczywistość, że żaden uczony pelikanolog nawet o tym nie wspomina? ;)
Ja w każdym bądź razie spróbuję podpytać mądrzejszych ode mnie.

PostNapisane: sobota, 20 listopada 2021, 11:09 
Użytkownik

Dziękuję za podpowiedzi, też nigdzie nie spotkałem się z informacją o różnych rodzajach spływaków do Pelikana 400 NN. Spływak przed zamontowaniem ze stalówką był dobrze wyczyszczony, stalówka była ustawiona zgodnie z zaleceniami Dextera, spływak jest równo ustawiony względem stalówki i nie wystaje poza nią, ani nie jest za nisko (tak mi się wydaje), a jednak czasami brakuje tego atramentu podczas szerokiej kreski. Zacznę chyba od zmiany atramentu. Teraz piszę montblankiem, może jest za gęsty ?
A jeszcze jedno, jaka pozycja spływaka względem czubka stalówki daje więcej atramentu, oddalona czy zbliżona. Może delikatna korekta przyniesie dobry efekt ?

PostNapisane: sobota, 20 listopada 2021, 12:36 
Użytkownik

Wydaje mi się, że im głębiej jest stalówka, tym przepływ jest mocniejszy. Montblanki są raczej "mokrymi" atramentami, więc to raczej nie ta przyczyna. Może być jeszcze jeden powód, stalówka może nie przylegać prawidłowo do spływaka. Przerabiałem to kiedyś w Watermanie. Niby wizualnie wszystko jest OK, ale ze starą stalówką hulał a z nową nie. Pomogło dopasowanie na ciepło, ale to już trochę bardziej skomplikowane działanie i nie robiłem tego sam.

PostNapisane: sobota, 20 listopada 2021, 13:46 
Rada Jedi

Wydaje się to oczywiste, że różne grubości stalówek potrzebują innego przepływu. Czytałem gdzieś kiedyś, nie pamiętam gdzie, że do flexów potrzeba spływaków z szerszymi kanalikami, bo nie nadążą z podawaniem atramentu, albo dodawanie dodatkowych kanalików. OBB pewnie pije jak flex, więc nie dziwi mnie to, że są przerwy w dostawie atramentu.
Tylko poszerzenie kanaliku jest już na stałe i przy zmianie stalówki na F może podawać go za dużo.
Tutaj jest trochę na ten temat: https://www.fountainpennetwork.com/foru ... flex-nibs/

PostNapisane: sobota, 20 listopada 2021, 17:28 
Użytkownik

Nie dawało mi to spokoju i postanowiłem rozebrać sekcję i ustawić stalówkę w innej pozycji ze spływakiem, a mianowicie minimalnie zwiększyłem odstęp (czubek stalówki od spływaka). Spowodowało to, że teraz stalówka jest bardziej elastyczna, miękka i daje mokrą kreskę. Nie brakuje atramentu i jest teraz super :lol:
Widocznie ten typ tak ma. :roll:
Dla zobrazowania zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: sobota, 20 listopada 2021, 17:39 
Użytkownik

Obrazek

Tu znalazłem jeszcze garść informacji na ten temat, choć w sumie potwierdzają one to, do czego doszedłeś empirycznie :)

https://www.reddit.com/r/fountainpens/c ... nt_advice/

Czyli źle mi się wydawało :oops:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]