Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2013, 10:13 

Tytuł użytkownika:: She!fear
"Zamierzam podróżować i pisać..." Tymi słowami młodego Hemingway`a otwieram na FOPie galerię pisma ludzi sławnych, wielkich, mądrych i uznanych - tych powszechnie i tych w naszych oczach. Chciałabym zebrać w jednym miejscu próbki pisma ludzi, którzy coś dla nas znaczą: czy to na gruncie literatury, poezji, muzyki, malarstwa, nauk ścisłych i tych mniej ścisłych, nawet tajemnych... i... wszelakich innych przestrzeni :)

Chciałabym rozpocząć od próbki pisma 9-letniego Hemingway`a, bowiem... urzekł mnie tekst bardzo prosty, niewielki, pisany chyba "na kolanie" w roku 1908 roku, kiedy Hemingway uczęszczał do szkoły podstawowej:

Obrazek

Obrazek

Powyżej można przeczytać: “My name is Ernest Miller Hemingway. I was born on July 21, 1899. My favorite authors are Kipling, O. Henry and Steuart Edward White. My favorite flower is lady slipper and tiger lily. My favorite sports are trout fishing, hiking, shooting, football and boxing. My favorite studies are English, zoology and chemistry. I intend to travel and write.”
Zdjęcie pochodzi z http://interwar.tumblr.com/post/3701669 ... as-born-on

Ciekawa jestem, jakiej marki jest ten reporterski notatnik :)

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2013, 10:26 

Poniżej bezpłaty e-book z "podpisami i wzorami pism sławnych w Polsce osób, począwszy od końca XV. wieku aż do nowszych czasów, w naśladowaniach (fak-symilach) z dołączeniem krótkich biografij" :)
Dla niecierpliwych: próbki pism zaczynają się od strony nr 36.

http://books.google.pl/books?id=Y4gDAAA ... &q&f=false

Obrazek

PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 12:29 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Lash napisał(a):
I intend to travel and write.”

No to mu się spełniło ... Bardzo sympatyczne "z" i "w". Będę teraz mówił: " No daj spokój, na pewno nie piszę gorzej niż 9 letni Hemingway!"

PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 14:30 

MacKozinsky napisał(a):
No to mu się spełniło ...

Rzeczywiście mu się spełniło - podróżował i pisał... Osobiście bardzo mu zazdroszczę, to także... moje marzenie.
Muszę sprawdzić moje zapiski z mojego wieku dziecięcego - może ten coś tam nabazgrałam, co... aktualnie w moim życiu dzieje się? :shock:
MacKozinsky napisał(a):
Bardzo sympatyczne "z" i "w". Będę teraz mówił: " No daj spokój, na pewno nie piszę gorzej niż 9 letni Hemingway!"

Ot, co! Naprawdę trudno pobić Hemingway`a w jego... bazgraniu po papierze :) Szukam notatek, jak już był większym chłopcem - chcę sprawdzić, czy mu "się poprawiło". ;) ;)

Obrazek

PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 15:48 

Lash napisał(a):
Szukam notatek, jak już był większym chłopcem - chcę sprawdzić, czy mu "się poprawiło". ;) ;)

Obrazek
Zdecydowanie mu się poprawiło. To takie czasy. Jak ktoś miał 9 lat to bazgrał, a jak miał 20 to ładnie pisał. Dzisiaj jak ktoś ma lat 9 to bazgrze, a jak ma lat 20 to bazgrze okropnie. Strasznie nie lubię tej maniery pisania drukowanymi dużymi literami, a znam coraz więcej młodych którzy tylko tak piszą.

PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 16:47 

Heraldyk, rzeczywiście poprawiło się - dzięki za próbkę pisma.
Widzę po piśmie, że... Hemingway miał depresję...

Obrazek

PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 16:58 

Lash napisał(a):
Widzę po piśmie, że... Hemingway miał depresję...

A co wg Ciebie na to wskazuje?

PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 17:04 

A to już wchodzimy w elementy grafologii, a nie chciałabym tego tematu za bardzo ciągnąć, przynajmniej w tym temacie :) Powiem jedynie, że jedna ze wskazówek w powyższym tekście Hemingway`a jest ewidentna i bardzo prosto rozpoznawalna: pismo mocno `leci w dół`, spada wręcz...

Obrazek

PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 17:39 

Jak dla mnie to był już wtedy po kielichu (był mocno nieuważny o czym mogą świadczyć zamazania od ręki) dodatkowo chyba miał problemy z piórem (początkowo ciemniejszy kolor , tak jakby napełnił innym atramentem) lub skończył innym piórem.
Przydałby się temat o grafologii :)

PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 19:17 

Lash napisał(a):
[...] pismo mocno `leci w dół`, spada wręcz...

mnie to wygląda na manierę wyniesioną ze szkoły (kartka przechylona pod kątem) w połączeniu z pisaniem notatki w pośpiechu "na kolanie" (cała notatka napisana bez podoszenia łokcia).

P.S. Papteteria wskazuje, że pisał to w recepcji hotelu, gdzie nie ma miejsca na biurku.

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 01:03 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
Lash, ja się nie zgodzę, tu raczej nie widać grafologicznej depresji, linie pisma są dość równoległe, w miarę proste, nie opadają ani stopniowo nie "zwisają". Raczej cały teks jest pod kątem. Tylko tak jak pisze tofi pisane to było chyba na kolanie albo raczej na kawałku barowego blatu. Poza tym daszki od T są proste, nie opadające. Żeby zdiagnozować w piśmie depresję trzeba by mieć tekst napisany w normalnych warunkach, przy stole, na siedząco, bez innych przeszkód.

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 08:17 

Super, dzięki za ekspertyzę :) Mając jednak na uwadze fakt, iż... popełnił człek ten samobójstwo, to... chyba "coś w tym piśmie jednak jest". Szkoda, że nie ma już z nami czynnie lmk, on z pewnością, z zawodu, rozstrzygnąłby nam tę kwestię.

A co powiecie na kształt liter Kochanowskiego, tego od "gęsi" :twisted:

Obrazek
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... i_1571.jpg

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 08:30 

Dobrze że szybko wydali go drukiem :)

A generalnie Lash udało ci się założyć dość przewrotny temat: bazgrzesz jak kura pazurem to będziesz sławny.

Ostatnio edytowano czwartek, 25 kwietnia 2013, 08:39 przez heraldyk, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 08:37 

heraldyk napisał(a):
Dobrze że szybko wydali go drukiem :)

:o :shock: :shock: :o
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Tak, racja, ja też spodziewałam się cudnych kaligraficznych kształtów, a tu... klops! Nawet nie jestem za bardzo w stanie odczytać całości tekstu :(

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 08:49 

Jako że ten temat to jeden z moich koników, przeto wrzucam zestawienie dwóch sławnych, którzy żyli w tych samych czasach.
Adam Mickiewicz
Obrazek
i dla porównania Abraham Lincoln
Obrazek

W obu przypadkach widać bardzo wyraźne wpływy nauczania początkowego kaligrafii.

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 09:36 

Na pierwszy rzut oka Lincoln pisał piękniej: płynnie się patrzy na tekst, kształty liter wprowadzają spokój, spokój i... trochę, no właśnie... nudę? Może to za dużo powiedziane, ale... ja bym przyznała punkt dla Mickiewicza - ta lekko zadziorne litery "D" oraz "d", z ogonkiem odrzuconym do tyłu, mnie urzekają :)

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 10:01 

Ja to nazywam fantazją, a tej naszemu wieszczowi trudno odmówić. Lincoln był do bólu praktyczny, co przejawia się i w piśmie - zero fantazji i romantyzmu.

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 10:34 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
heraldyk napisał(a):
Obrazek
Zdecydowanie mu się poprawiło. To takie czasy. Jak ktoś miał 9 lat to bazgrał, a jak miał 20 to ładnie pisał. Dzisiaj jak ktoś ma lat 9 to bazgrze, a jak ma lat 20 to bazgrze okropnie. Strasznie nie lubię tej maniery pisania drukowanymi dużymi literami, a znam coraz więcej młodych którzy tylko tak piszą.

Tak bardzo to chyba się nie poprawiło, po prostu pisał już płynnie, tzn. cały wyraz jednym ciągiem i bez odrywania ręki. W Stanach jakiś czas temu ktoś ze zdumieniem zauważył (chyba była wzmianka na amerykańskim forum piórowym Lion ...), że młodzież nie potrafi zrozumieć tekstów pisanych odręcznie ... a Ty byś chciał, żeby jeszcze pisali "kaligraficznie" ;)
Ale skoro mu się poprawiło, to pomóżcie mi uzupełnić ten tekst, bo za diabła nie mogę ogarnąć kilku słów. Daszki od "t" może i proste ale czasem ich po prostu nie ma ...

Dear harry (czyli Harry?)

This is to certify that I owe (?) Catherine (? Imię?) and ___________ Figgio (?) 5% (five percent) of __________ money I receive from the sale of the magazine article entitled "The Christmas gift" and I am grateful for their assistance without which I could not have written this article.
Best always

Z góry dzięki,
Mac

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 10:42 

Mac, aleś nam zadał zadanie... :o :shock: :o :shock:
Moim zdaniem mu się bardzo poprawiło - 95% tekstu rozszyfrowałeś ;)

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 12:21 

MacKozinsky napisał(a):
...W Stanach jakiś czas temu ktoś ze zdumieniem zauważył (chyba była wzmianka na amerykańskim forum piórowym Lion ...), że młodzież nie potrafi zrozumieć tekstów pisanych odręcznie ... a Ty byś chciał, żeby jeszcze pisali "kaligraficznie" ;) ...

Trafiłeś przez przypadek w w główną bolączkę dzisiejszego świata (wg mnie). Zamiast uczyć ludzi pisać ręcznie, a tym samym rozwijać ich umiejętność odczytania takiego pisma, uczymy ich jak naciskać klawisze (lub ekran). Okazuje się że drukowane teksty są prawie tak samo niezrozumiałe, zaś wtórny analfabetyzm może sięgać nawet 50%. Dla mnie to przerażające dane. Pisanie tekstów na komputerze stworzyło pokolenie kopiuj-wklej, a znam już takie osoby które nawet na ekranie nie potrafią przeczytać innego fontu niż Themes New Roman i Arial. Pamięć kinestetyczna jest "najmocniejszą" z pamięci. To dzięki niej nie musimy co rano uczyć się chodzić (chyba że coś wypijemy) i umiemy pisać. Kłopot jednak w tym że z wiekiem coraz trudniej tą pamięć "zmusić" do nauczenia czegoś nowego. Jednak zamiast tworzyć warunki do rozwoju (uczcie się kaligrafii, będziecie ładnie pisać), dostosowuje się warunki do sytuacji (*po co ma pisać odręcznie, niech to napisze na komputerze i wydrukuje).
Jak się przegląda dekrety np. Królowej Wiktorii czy naszych władców, widać piękną kaligrafię i koszmarny podpis będący wynikiem braku wprawy w pisaniu. Tak właśnie też i dzisiaj wyglądają listy młodzieży (i nie tylko) z tym jednym wyjątkiem, że zamiast kaligrafa stosują Offica.

*cytat za pewną nauczycielką języka polskiego

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 12:33 

heraldyk napisał(a):
Okazuje się że drukowane teksty są prawie tak samo niezrozumiałe, zaś wtórny analfabetyzm może sięgać nawet 50%. Dla mnie to przerażające dane.

Nie znam danych, ale... one chyba rzeczywiście są dość to ponure...
Problem jest w tym, by... zaproponować ludziom powrót do pisania ręcznego i oni chcieli go zaakceptować. Stąd na Pen Show Poland zorganizowaliśmy warsztaty kaligraficzne, cieszące się naprawdę dużym powodzeniem! Ale to taki smaczek na tle całości.

No i... nawet my teraz piszemy... na klawiaturze ;) Taki wymóg czasu, gdzie szybka, szybka i... międzynarodowa komunikacja jest na porządku dziennym. Jak zachęcić, by ludzie wrócili do pisania ręcznego, gdzie wszelkie elektroniczne wynalazki używane są do codziennych notatek? Czy to nie tak, że... pisanie za czas jakiś będzie rarytasem?

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 12:56 

Kłopot w tym, że za umiejętnością ładnego pisania (tak jak za umiejętnością mówienia po polsku) nie idą profity. Zaproponowałem kiedyś, by dla uczniów którzy mają orzeczoną dysgrafię i dysleksję zrobić dodatkowe kursy kaligrafii. Spotkało się to z wrogim odzewem rodziców tychże uczniów, bo przecież ich pociechy i tak są przemęczone - dodatkowe kursy angielskiego, niemieckiego to tak, ale kaligrafia? Po co, na co? Przecież już mają orzeczoną dysgrafię i już się z tym nic nie da zrobić. Szkoda mi tylko, że na starość przyjdzie mi żyć w czasach prawników, dziennikarzy i polityków, którzy łatwiej będą ferować wyroki, informację i prawa w języku angielskim niż polskim. Co więcej oni nawet nie zauważą tego problemu, bo by go zauważyć, trzeba umieć spojrzeć na coś z innej perspektywy.
Reasumując, żyjemy za szybko i robimy to na własne życzenie.
Cytuj:
Lash napisała:
No i... nawet my teraz piszemy... na klawiaturze ;) Taki wymóg czasu, gdzie szybka, szybka i... międzynarodowa komunikacja jest na porządku dziennym.

A za dziesięć lat ludzie używający klawiatury do pisania tekstów będą zacofani. Oj zmaleją nam rączki bo przestaną być potrzebne, a jak wiadomo organy nieużywane zanikają. :)

Ostatnio edytowano czwartek, 25 kwietnia 2013, 13:04 przez heraldyk, łącznie edytowano 3 razy

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 13:01 

Tak, prawda, zgodzę się. Ale może właśnie po to to Forum o Piórach, by jednak mieć jeszcze świadomość tego typu spraw? :) Zawsze chyba znajdzie się `ostoja` wartości zapomnianych. Tego sobie przynajmniej życzyłabym :)

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 17:10 
Rada Jedi

To próbka pisma Franza Kafki. Jedno jest pewne, pisał piórem z fleksową stalówką.

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 17:20 
Rada Jedi

A to odręczne sztuczki Gustawa Flauberta. Też chyba fleksowa stalówka.

Obrazek

PostNapisane: piątek, 26 kwietnia 2013, 00:40 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
MacKozinsky napisał(a):

Dear harry ...
Mac

To chyba będzie tak:

Dear Larry

This is to certify that I owe (?) Catherine (? Imię?) and Lawrence Figgio (?) 5% (five percent) of whatever (?)money I receive from the sale of the magazine article entitled "The Christmas gift" and I am grateful for their assistance without which I could not have written this article.
Best always

PostNapisane: piątek, 26 kwietnia 2013, 05:16 

Velo, świetnie ;)
And, to po pokazałeś... Flauberta... to jakbym siebie widziała, gdy usiłuję coś napisać... :o :shock: Noramlnie wystraszyłam się, że pokazałeś... mój rękopis... :shock: :o

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 7 października 2013, 02:36 

Ciekawy link
http://booklips.pl/galeria/notesy-slynnych-pisarzy/

A to notes Orhana Pamuka, nie tylko notes, ale i pióro:
Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 7 października 2013, 07:42 

Tytuł użytkownika:: endoor
Agnes dzięki za fajny link. Coś co mnie szczególnie uderzyło, to zestawienie dziennika Hermana Melville’a z dziennikiem Sir Waltera Scotta. Te notesy w swym charakterze są niczym dzieła tych pisarzy. Pismo Mellvile'a duże, rozchwiane jakby pisane na statku, od raz nasuwa się skojarzenie z "Moby Dick'iem". Natomiast pismo Scott'a uporządkowane, monumentalne niczym "Ivanhoe", albo "Waverley". Piękne :D

PostNapisane: poniedziałek, 7 października 2013, 22:53 

Jeszcze chciałam "wywlec" na światło dzienne jeden notes:
Obrazek

zeszyt Jamesa Joyce’a
Czy spotkał się ktoś z zeszytem tak poliniowanym? Kratka, ale prostokątna? Coś mi się majaczy jak przez mgłę, że widziałam kiedyś na żywo taki zeszyt, ba, wydaje mi się, że w takim pisałam...
Chętnie bym odnalazła taki zeszyt.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]