Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 12 grudnia 2019, 23:19 
Nowy użytkownik

Witam.
Chciałbym nauczyć się jakiegoś ładnego i efektownego stylu kaligraficznego, bardzo spodobał mi się Copperplate. I teraz szukam jakiegoś pisadełka, które potrafiłoby napisać takie literki. Założenia są 2:
Po pierwsze nie chcę maczanki. Chcę pióro wieczne, ponieważ większość swojego życia spędzam w szkole i to tam, podczas nudnych lekcji będzie się odbywać większość moich treningów ;) Nie będę nosił ze sobą atramentu do szkoły przecież.
Założenie drugie. Chciałbym, żeby w miarę możliwości pióro było ładne. Czyli niestety odpadają wszystkie Jinhao ze stalówką #6. Natomiast bardzo podoba mi się Jinhao 992. I teraz pytanie, czy taka: https://fprevolutionusa.com/products/fpr-5-5-chrome-flex-nib stalówka będzie do niego pasować? I czy ona nada się do Copperplate? Ewentualnie czy są jakieś inne stalówki #5 lub #5,5 nadające się do Copperplate (i najlepiej dostępne w Polsce)?
Jestem oczywiście otwarty na inne propozycje piór do Copperplate, jednak w jakichś rozsądnych cenach.
Pozdrawiam
Kamil

PostNapisane: piątek, 13 grudnia 2019, 01:06 
Użytkownik

Piękno Copperplate'a polega na zróżnicowaniu grubości linii, co da się uzyskać za pomocą ostrej stalówki w obsadce za parę/paręnaście złotych. Stalówki takie pozwalają także na uzyskanie naprawdę cienkiej jak włos linii podstawowej (bardzo cenionej przez kaligrafów). Wiecznym piórem też się da, współczesne średnio się do tego nadają, pozostają wintydżowe, na które trzeba wydać, no, kilka setek (nie wiem, jaki jest twój budżet). Można też wykorzystać Jinhao x750 i włożyć do niego stalówkę Zebra G (bądź kupić takie pióro już przerobione), to działa, pisze ładnie, ale niestety ta stalówka rdzewieje, czasem występują też problemy z przepływem.
Zaproponuję Ci coś innego: kaligrafię ołówkiem. Weź kilka ołówków o różnej twardości, począwszy od H coraz miększe, B, 2B itd i przetestuj, którym najlepiej pisze Ci się tak, by lekki docisk zostawiał cienką linię na papierze, a mocniejszy: grubszą linię. Takim ołówkiem można śmiało ćwiczyć na lekcjach, korzystając z dobrego wzornika (np z "Pięknej litery").
A potem przyjedziesz sobie na kolejny Pen Show Poland, podejdziesz do Przemka czy do Kasi czy velo, pooglądasz sobie pióra z fleksem i na pewno coś wybierzesz.

PostNapisane: piątek, 13 grudnia 2019, 09:30 
Nowy użytkownik

Właśnie słyszałem o x750 i zebra G. Ale czy Zebra G nie może być zastąpiona przez jakąś inną stalówkę, która pasowałaby na #5? Czyli np. podlinkowana przeze mnie FPR? Takie rozwiązanie najbardziej by mi pasowało, bo mógłbym ją założyć do ładnego pióra.

PostNapisane: piątek, 13 grudnia 2019, 23:44 
Użytkownik

Tego nie wiem. Szybko porzuciłam to rozwiązanie (podmiana stalówek), jako nieefektywne i krótkotrwałe.

PostNapisane: sobota, 14 grudnia 2019, 13:29 
Nowy użytkownik

W takim razie spróbuję, zobaczymy co z tego wyjdzie. A docelowo chyba będę się musiał zaopatrzyć w jakiegoś Vintage z cieniutką stalówką i dużym fleksem.

PostNapisane: sobota, 14 grudnia 2019, 13:32 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: ?
Te stalówki FPR flex określiłbym bardziej jako bardzo miękkie - to nie jest w żadnym wypadku taki flex jak w starych piórach. Mało tego musisz mieć jeszcze spływak który nadąży za przepływem - a on jest całkiem spory.

PostNapisane: sobota, 14 grudnia 2019, 18:34 
Nowy użytkownik

Aventador. Czy w takim razie możesz zaproponować jakieś inne stalówki, które by się nadawały?

PostNapisane: niedziela, 15 grudnia 2019, 14:28 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: ?
Niestety nie - ja nie znam się na kaligrafii. Pióro ze stalówką FPR Flex akurat mam i dlatego o nim napisałem. Niemniej jednak uważam że pióro ze stalówka taką stalówką to - na początek ćwiczeń z kaligrafii - nie jest zły pomysł. Spróbować zawsze możesz, a co z tego wyniknie - czas pokaże. Gdybym szukał pióra fleksującego na serio, to tak jak było już pisane wyżej - vintage w dobrym stanie.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]