Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 17:54 

Obrazek
Kolejna recenzja notesu, od razu mówię, że doskonałego! To notes Dainel z firmy Midori. Kooperacja japońsko-francuska. Okładka jest z Francji, papier z Japonii. Pisze się w nim jak marzenie. Piękny też jest jak obrazek.
Notes sprzedawany jest w foliowej okładce i ja też tak na początku z niego korzystałam, ale folia na szczęście się rozleciała. Na szczęście, bo korzystanie z notesu bez możliwości dotykania aksamitnej okładki odbiera połowę przyjemności.

Dane techniczne
1. Format A5: 148x210 mm
2. Liczba stron - 92
3. Liniatura - szare linie co 6 mm
4. Okładka - miękka, elastyczna, niebieska
5. Zaokrąglone brzegi stron i okładki.

Wrażenia estetyczne
Och, jakie fantastyczna jest ta okładka! Słowo "Dainel" oznacza daniela z jeleniowatych, a okładka ma fakturą nawiązywać do jego skóry, aksamitnej i miękkiej w dotyku. Oczywiście to nie jest prawdziwa skóra, a tworzywo. Cudowna okładka! Dodatkowo w rodu okładki jest dyskretnie wytłoczony napis Dainel, wyczuwalny pod palcami.

Po otwarciu mamy jedną stronę tytułową z ozdobnym ornamentem, w którym są dyskretnie zaszyte podstawowe informacje o notesie, a dalej już poliniowane strony. Papier ma leciutko śmietankowy kolor, linie są jasnoszare. Pod lupą (albo jak ktoś ma jastrzębi wzrok, ja nie mam) widać, że linie składają się z falistych linii, które składają się z kropek o różnej średnicy. Zawikłane? Może trochę, ale pisze się jak w zwykłych liniach, zapewniam.

Wrażenia z użytkowania
Notes rozkłada się idealnie na płasko, dzięki niezwykle starannemu szyciu. Kartki mają niewielki margines na górze i na dole, można sobie np. ponumerować strony (ja to czynię nałogowo w moich notesach).
Całość jest elastyczna i notes można śmiało złożyć okładką do okładki.

Przejdźmy do papieru. Jest świetny. Jak to Midori. Pięknie przyjmuje na klatę wszelkie fleksy i kleksy, jakie mu czynię. Na drugą stronę nie przepuszcza nic. Lekko prześwituje. Jest gładki, ale nie przesadnie. No i cienki.
Jedyny zarzut, jaki mu mogę postawić, to pewna wrażliwość na zacieranie, o którym to zjawisku pisałam przy okazji recenzji Ciaka. Nie jest tak uciążliwe, jak przy włoskim notesie, w odstawkę poszło tylko jedno pióro (Plumix BB z atramentem Stipula Calamo). Dodam jeszcze, jak już jesteśmy przy temacie zacierania, mocno mi przeszkadzało przy innym notesie (nie ma recenzji), także japońskim, Midori MD. Trzeba więc być na to przygotowanym.

Podsumowanie
Jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona z tego notesu. Piękny wizualnie, przyjemny w dotyku, ze świetnym papierem do piór wiecznych. Polecam i już.

Zdjęcia
Front notesu:
Obrazek

Strona tytułowa:
Obrazek

Detal okładki:
Obrazek

Próbki pisma:
Obrazek

Haniebne zachowanie Pilota Plumixa BB:
Obrazek

To samo plus dwa zdjęcia więcej dostępne na http://mcagnes.blogspot.com/2017/04/notes-dainel-midori.html#more

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:03 

Dzięki! Świetna recenzja! Można go gdzieś kupić w Europie?
Edit. Znalazłem w pióromaniaku, ale w "niemęskich" kolorach

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:12 

Jest też w Escribo https://sklep.escribo.pl/en/lined/56-vo ... ik-a5.html

I wygląda naprawdę fajnie. I cena do życia. Dzięki!

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:16 

Jest też w Notece, ale zdaje się, małe: http://noteka.pl/dainel-midori-notatnik-a6-czarny.

Kupowałam właśnie w Escribo, duży wybór kolorów mieli.

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:19 

Dzięki. W escribo co ciekawsze kolory już są niedostępne...

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:25 

Czarny jest męski i całkiem fajny!

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:26 

Widzę, widzę :) Chyba wezmę czarny i czerwony... Ale ten niebieski i brązowy wydają się fajniejsze.

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:40 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Pisarczyk darmozjad.
Cytuj:
Słowo "Dainel" oznacza daniela z jeleniowatych, a okładka ma fakturą nawiązywać do jego skóry, aksamitnej i miękkiej w dotyku.

<dłoń unosi się do ciosu a oczy niebezpiecznie mrużą>

Cytuj:
Oczywiście to nie jest prawdziwa skóra, a tworzywo.

<dłoń bezpiecznie opada, a z obrońców praw zwierząt uchodzi powietrze>

:mrgreen:

Elegancki notesik! Ostatnio nie daję sobą pomiatać nałogowi i prawie nie kupuję notesów :ugeek:

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 18:56 

Kupiłam ten notes w escribo. Coś pięknego. Moja okładka jest fioletowa. Jest coś bardzo eleganckiego w połączeniu tego kremowego papieru z jedwabistą okładką. Papier jak dla mnie wspaniale się sprawdza przy cienkich stalówkach. Nie dlatego że cokolwiek przepuszcza, ale dlatego że jest cienki :) kiedy kreślę litery w tym notesie czuję ten zew japońskiej precyzji. :)

Ostatnio edytowano środa, 19 kwietnia 2017, 20:12 przez mery, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 20:02 

Uwielbiam ten notes. Kremowy, idealny papier, nie przebija żaden atrament, choćby naniesiony Parallelem. Prześwitywanie akceptowalne. Dzięki Aga za recenzję :)

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 20:07 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Mam, używam a raczej używałem bo się skończył z zaskoczenia. Polecam także. Kurcze, chyba sobie zamówię jeden jeszcze.

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 21:21 

Tytuł użytkownika:: Sefer
Faktycznie cena jest do przełknięcia.

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 00:15 

Elmira z Escribo twierdzi, że te notesy zostały wycofane, a to, co ma na stanie, to resztki magazynowe. Ech, kochajmy notesy, tak szybko odchodzą :(

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:32 

Dzięki za recenzje Agnes, nie miałem pojęcia o istnieniu czegoś takiego. Byłem pewien, że midori to tylko te travelers notebook, które kupują bo jest to fajny gadżet ludzie, którzy podróżują głownie sprzed komputera do lodówki.
Wciągnę, żeby ten papier przetestować, ileż można mielić rhodie czy leuchtsturmy

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:53 

Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
Bobzone napisał(a):
(...)Byłem pewien, że midori to tylko te travelers notebook, które kupują bo jest to fajny gadżet ludzie, którzy podróżują głownie sprzed komputera do lodówki(...)

Ja nawet w taką podróż go nie zabieram ;)

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 13:21 

Bobzone napisał(a):
Byłem pewien, że midori to tylko te travelers notebook, które kupują bo jest to fajny gadżet ludzie, którzy podróżują głownie sprzed komputera do lodówki.

Traveler's Company to właśnie jakby trochę się oderwał od Midori. Szczegóły tutaj.
A co do podróży między komputerem a lodówką, to stanowczo sobie wypraszam! Ja po drodze zaliczam jeszcze łazienkę ;)

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 13:46 

Oscar napisał(a):
Traveler's Company to właśnie jakby trochę się oderwał od Midori. Szczegóły tutaj.
A co do podróży między komputerem a lodówką, to stanowczo sobie wypraszam! Ja po drodze zaliczam jeszcze łazienkę ;)

Hmm interesujące, dzięki za info Oscar, ciekawe czy jakość papieru po tym podziale ucierpiała choć klienteli pewnie zbyt dużo nie stracili.

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 13:56 

Jakość papieru nie ucierpiała, to nadal jest papier od Midori. "Odłączenie" było posunięciem marketingowym, więc klientów raczej zyskali.

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 15:24 

Agnes napisał(a):
Elmira z Escribo twierdzi, że te notesy zostały wycofane, a to, co ma na stanie, to resztki magazynowe. Ech, kochajmy notesy, tak szybko odchodzą :(

I właśnie dlatego trzy są już w drodze ;)

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 15:40 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki za recenzję Agnes. Na zdjęciach wygląda, że to prześwitywanie nie jest takie straszne wcale. I duży potencjał miziania w okładce :mrgreen:

Agnes napisał(a):
Jedyny zarzut, jaki mu mogę postawić, to pewna wrażliwość na zacieranie, o którym to zjawisku pisałam przy okazji recenzji Ciaka. Nie jest tak uciążliwe, jak przy włoskim notesie, w odstawkę poszło tylko jedno pióro (Plumix BB z atramentem Stipula Calamo). Dodam jeszcze, jak już jesteśmy przy temacie zacierania, mocno mi przeszkadzało przy innym notesie (nie ma recenzji), także japońskim, Midori MD. Trzeba więc być na to przygotowanym.

Co to za chochlik to zacieranie? Atrament nie wysycha i się rozmazuje? Bo nie chodzi o to, że notes marszczy nosek jak ktoś fermentuje coś w pobliżu w celu uzyskania alkoholu?

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 16:34 

Oscar napisał(a):
... Ja po drodze zaliczam jeszcze łazienkę ;)

Oscar, ja mam nadzieję, że Ty w tej łazience nie używasz papieru Midori do jakiś niecnych celów :lol: :twisted:

PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 17:15 

Rafzi, przecież papier Midori do niecnych celów się nie nadaje (taka wada). :(
Przypomniał mi się dowcip.
Wchodzi facet do sklepu:
- Dzień dobry, czy jest papier toaletowy?
- Tak, a jaki by Pan chciał kolor? Jest biały, szary, zielony...
- Wszystko jedno, ważne żeby dobrze zbierał. :lol:

PostNapisane: niedziela, 23 kwietnia 2017, 20:36 

Tylko chciałbym poinformować, że dzięki Twojej recenzji Agnes zamówiłem mały notatnik w kolorze czarnym jak smoła :) Zobaczymy jak się będzie sprawował, ale po tym co tutaj napisałaś powinienem być zadowolony.

PostNapisane: niedziela, 23 kwietnia 2017, 22:11 

Dzięki za recenzję! Już wcześniej zainteresowałam się tym notesem, ale dotychczas nie sprawiłam go sobie.
Czas to zmienić, tym bardziej, że go wycofują (wycofali) :?

PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2017, 02:30 

Doszły dziś :D
Muszę powiedzieć że wszystko się zgadza.
Wykonanie jest świetne, a papier cóż, jak to Midori :)
Jest jedynie nieco grubszy niż się spodziewałem i to jest ok, bo nawet przy grubym i ciemnym fleksie prześwit jest minimalny.
Bardzo fajny zeszyt, jeśli faktycznie koniec produkcji to szkoda.

PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2017, 10:45 

MacKozinsky napisał(a):
Co to za chochlik to zacieranie? Atrament nie wysycha i się rozmazuje? Bo nie chodzi o to, że notes marszczy nosek jak ktoś fermentuje coś w pobliżu w celu uzyskania alkoholu?

Nie, o to nie :)
Chodzi o, ach, zacytuję sama siebie:
" Polega to na tym, że na początku strony pióro pisze bardzo dobrze, ale gdy schodzę z pisaniem coraz niżej, to papier jest już nieco zatarty przez przesuwającą się rękę, czyli jakby nieco natłuszczony (ręce przecież nie są sterylnie czyste cały czas). Stalówka wtedy już nie sunie tak, jak powinna, odrobinkę przerywa, szerokość kreski zmienia się nieregularnie, czasem jest całkiem cienko, czasem tak, jak powinno być. Słowem: dyskomfort."

Rozwiązaniem jest podkładanie kartki pod rękę, żeby nie zatłuszczała papieru, albo (ja tak robię) rezygnacja z piór, które nie lubią pisać po zatartym papierze. Są to przeważnie pióra ze ściętą stalówką (używam głównie Plumiksów).

Na szczęście Dainel nie jest bardzo uciążliwy pod tym względem, odstawiłam na bok tylko jedno pióro.

PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2017, 18:32 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
W porządku, teraz rozumiem. To zupełnie insza inszość w takim razie. I ten papier ma taką tendencję jakoś szczególnie? Hmm ...
Znaczy, albo Dainel albo krem do rąk :D
Pozdrawiam,
Mac

PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2017, 18:48 

Szczególnie to ma Ciak. Dainel malutko. Na Rhodii czy L1917 w ogóle tego nie odczuwam.

PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2018, 18:01 

Kupiłam taki jakiś czas temu, używam od paru dni i jestem oczarowana. Chciałam od razu dokupić więcej, ale nigdzie ich już nie ma.. Dorwałam właśnie ostatnią sztukę, jaką mieli w Ami, więc na parę miesięcy powinno mi wystarczyć. Jest idealny, spełnia wszystkie moje kryteria: dość cienki, ale nie na tyle, żeby był niepraktyczny (== lekki i nie muszę dodatkowo nosić ton papieru), gładki, poliniowany, rozkłada się naprawdę na płasko, no i ta okładka.. Będę szukać czegoś podobnego. Świetny jest.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]