Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 1 stycznia 2017, 16:27 

Tak szukam i szukam i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
Czy ktoś z Was zbiera obiekty okołopiórowe? Mam na myśli stare atramenty, kałamarze, bibularze, wszelkiego rodzaju przedmioty reklamujące pióra, katalogi etc?

EDIT: A jeśli nawet nie zbiera, to czy kogoś tego typu kolekcje interesują?

PostNapisane: niedziela, 1 stycznia 2017, 16:39 
Rada Jedi

Książki piórowe. Katalogi, ulotki, instrukcje obsługi, niestety większość to pdfy.

PostNapisane: niedziela, 1 stycznia 2017, 16:53 

Myślę, że sporo jest takich forumowiczów - ukrytych zbieraczy.

Ja zbieram (bo jeszcze raczej nie kolekcjonuję) kałamarze. Te stare, do maczanych piór ze stalówkami na kroplę. Interesuje mnie ewolucja kształtów, dostosowanie do zastosowań i technologia wytwarzania. Stare kałamarze ze względu na swoja szklaną materię, są już coraz trudniejsze do zdobycia. Mam wrażenie, że więceju piór przetrwało z tamtych czasów niż kałamarzy.

Chętnie udostępnię swoje do obejrzenia, bardziej zaawansowanym kolekcjonerom, na jakimś spotkaniu.

Takia mała zbieranina:

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 1 stycznia 2017, 18:12 

A czy zbieranie banknotów NBP a potem wymiana na pióra liczy się?

PostNapisane: niedziela, 1 stycznia 2017, 18:20 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Nie wiem czy zbieram, ale mam, i jak się trafia możliwość to kupuję. Mam 5 kałamarzy kryształowych, 5 zwykłych i 4 bibularze... (Fotki niebawem, jeśli sobie życzycie). No i jakby się jakieś reklamy, katalogi i inne instrukcje Pelikanów i MB trafiły, to też nie pogardzę...

PS. Niniejszy wpis nie jest ofertą zakupu w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ale jak ktoś ma coś do zaproponowania w tej materii to nadstawie chętnego ucha i oka ... :roll:

PostNapisane: niedziela, 1 stycznia 2017, 18:29 

Mam coś podobnego jak Topazowy, w tym kilka kałamarzy porcelanowych.
W moim przypadku sprawdza się twierdzenie, że fajne rzeczy do niczego się nie przydają...

PostNapisane: niedziela, 1 stycznia 2017, 21:12 

Tylko notesy, w których potem piszę piórami. :)

PostNapisane: środa, 4 stycznia 2017, 09:22 

Mam, ale nie zbieram, tabliczki łupkowe używane powszechnie przez kilkaset lat. Ale jak coś wpadnie, to przecież nie wyrzucę.
viewtopic.php?f=41&t=881

Mam, ale już na pewno nie zbieram, automatyczne ołówki sprzed kilkudziesięciu i ponad stu lat. Te, które chciałbym ewentualnie mieć są bardzo drogie, więc sobie definitywnie odpuściłem. Oczy cieszy zatem zamknięta kolekcja w dwóch gablotkach.
viewtopic.php?f=14&t=1104

PostNapisane: środa, 4 stycznia 2017, 10:22 

@pieczarku - z ogromna ciekawością i zainteresowaniem czytałem Twoje posty AD 2011 o tabliczkach i o ołówkach.
We Francji także używano takich tabliczek w szkołach jeszcze w początkach XX wieku, od nazwy łupka krystalicznego nazwano je "ardoise à écrire"; ale częściej po prostu "ardoise", nazwę te przeniesiono później na takie plastikowe tabliczki mające srebrną warstwę przykrytą przeźroczystą folią (lata 70. XXw). Pisało się po tym rysikiem plastikowym, a żeby zetrzeć wystarczyło przesunąć po powierzchni suwakiem zamocowanym w bocznej ściance.
W kilku regionach Francji, np. w Béarn u stóp Pirenejów, ale także w w Andegawenii dachy domów są często pokryte dachówkami zwanymi "ardoise" zrobionymi albo z naturalnego łupka, albo z jakiejś przemysłowej mieszanki mineralnej...
Oto wpis w Wiki, po francusku bien sûr... :roll:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Ardoise

PostNapisane: środa, 4 stycznia 2017, 10:43 

A u nas te tabliczki z łupka to się chyba do lat '50-tych utrzymały, mam rację?No i "znikopisy" z czasów dzieciństwa.Parę lat temu jeszcze trafiłem w jakimś sklepie.

PostNapisane: środa, 4 stycznia 2017, 11:21 

kawuska napisał(a):
A u nas te tabliczki z łupka to się chyba do lat '50-tych utrzymały, mam rację?No i "znikopisy" z czasów dzieciństwa.Parę lat temu jeszcze trafiłem w jakimś sklepie.

Mój śp. Brat poszedł do szkoły w 1958r. i już wtedy tabliczek łupkowych nie było...
Faktycznie "znikopis" nazywały się te tabliczki zmazywalne, które nieudolnie opisałem powyżej ;-)

PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2017, 02:31 

Czekałem, czy ktoś coś jeszcze dopisze i... hmmm... No smutno mi trochę. :|
Nie spodziewałem się setek postów w rodzaju "Ja zbieram stare obsadki!", "Ja zbieram stare reklamy!", "A ja stalówki!", "Ja wszystko, co popadnie", "Ja zbieram stare dziurkacze!", "A ja kałamarze.", "Ja mam kolekcję bibularzy.", "A ja zbieram stare bibuły z reklamami.", "ja zbieram ołówki." itd, no ale... myślałem, że ruch w tym wątku będzie większy. :|
I zastanawiam się, z czego to wynika? Ale to chyba temat na inny wątek. Tylko, czy warto go zakładać?
Spróbuję. Zobaczymy, co z tego wyjdzie:
viewtopic.php?f=37&t=10685
I przy okazji założę jeszcze jeden wątek, ściślej związany z piórami:
viewtopic.php?f=12&t=10686

PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2017, 03:42 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
Ja napiszę że zbieram mnóstwo rzeczy z bardzo wielu dziedzin, którymi się interesuję, ale nie zamierzam tego tutaj upubliczniać :)

PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2017, 08:56 

Nie zbieram nic. Za dużo tego wokół. Mam książki, pióra użytkowe.....

PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2017, 10:55 
Almighty Admin

Tytuł użytkownika:: la principessa
Ja obecnie zbieram pieniadze. :) na poszerzanie kolekcji piorowej i niepiorowej.

PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2017, 15:47 

A ja teraz zbieram na operację ręki ...
Ale za młodu to się zbierało cokolwiek. Za czasów mojego dzieciństwa (lata 60./70.) zbierało się bibułki, którymi owijano co którąś pomarańczę (w owych czasach jeszcze czasem zdarzały się w sprzedaży). Bibułki się prostowało, prasowało żelazkiem (sic!), trzymało w książkach dużego formatu, oglądało, a przede wszystkim wąchało. I to nie szło nawet tyle o zapach samych pomarańcz, ile o wspaniały, egzotyczny zapach farby drukarskiej, zagranicznej...
Zbierało się oczywiście znaczki, zbierało i etykiety z pudełek od zapałek. W czasach nastoletnich podstawki i etykiety z piwa, potem płyty (winylowe of course) w moim przypadku wyłącznie z muzyką klasyczną, do dziś mam ich kilkadziesiąt...), potem materiały i katalogi fajczarskie ...
Dużo później, z 10-12 letnim wówczas synem zbieraliśmy karty telefoniczne, jeździli na wystawy i spotkania fonokartystów... Później, w miarę jak synowi przybywało lat, byliśmy obaj uczestnikami Forum o samochodach Honda (do dziś mamy każdy już trzecią z kolei Hondzię).
No i potem pióra.... Miałem dwa, własność mojej Mamy i śp. Taty. Oba rzetelnie opisałem na początku mojej z Forum znajomości...
I tak mi zostało - tzn. słabość do Pelikanów i MB. Oczywiście w początkowym okresie nabywałem też inne pióra, do dziś jeszcze jakiś Duofoldzik i CS spoczywają w gablotce, ale w zasadzie kolekcje ograniczyłem do wspomnianych 2 marek.
Nadeszły jednak chwile próby i znów muszę ograniczyć kolekcję. Zostawiam sobie w zasadzie wyłącznie egzemplarze vintage'owe, tzn. takie, z których najmłodsze datują się na okolice roku mojego urodzenia. .. (jeszcze więc parę nowszych pojawi się może w dziale K/S/W ...)
Mniej więcej połowa moich piór jest wypłukana i nienapełniona atramentem. Druga połowa jest zatankowana, każde pióro innym kolorem i marką. Na biurku mam dyżurne piórko, którego używam do pisania przez parę kolejnych dni, potem je zmieniam na inne. Czasem ze sobą biorę w podróż jakieś inne, czasem sięgam do gablotki bo mam ochotę na daną stalówkę czy jakiś specyficzny kolor...
Mam około 20 rożnych atramentów (to bardziej paliwo, niż kolekcja ;-), 6 czy 7 kryształowych kałamarzy, parę obsadek i stalówek, no i 4 różne bibularze (ostatni nabyty przypadkiem przedwczoraj) ...
Ot, takie zwyczajne życie homo collector

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]