Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 29 czerwca 2011, 20:46 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Druga wojna światowa trwała w europie już kilka lat. W Stanach Zjednoczonych dopiero się zaczynała. Tysiące żołnierzy przygotowywanych było do walki na Pacyfiku oraz do ewentualnego uderzenia na zajętą przez III Rzeszę Europę.
Wiadomo, tam gdzie armia z dala od domu, tam i listy. Do mamy, rodziny, dziewczyny, żony. Armia USA używała dosłownie całej armii przyborów piśmienniczych. Zarówno ołówków jak i piór.

Istniał jednak regulamin mundurowy U.S. Army. Dotyczył on wszystkich formacji i wszystkich żołnierzy. Od szeregowych do oficerów. Oczywiście z naciskiem na tych ostatnich.

Regulamin mundurowy regulował wygląd oraz umundurowanie i wyposażenie. Zapięcie szelek, paska do spodni, zamocowanie bagnetu, saperki, ilość zapasowej amunicji, dopuszczalne insygnia i oznakowania. Także pióro i ołówek podlegały ostrym, wojskowym przepisom regulaminu mundurowego.

Bluzy garnizonowe nie posiadały wewnętrznych kieszeni jak to ma miejsce np. w marynarkach garniturów. Koszule zaś posiadały zapinane guzikiem patki. Jedynie w zewnętrznych kieszeniach była możliwość umieszczenia przyboru do pisania.
Regulamin stanowił jednak wyraźnie iż przedmiot umieszczony w kieszeni munduru garnizonowego (nie tyczyło się to mundurów polowych), nie może w żaden sposób widoczny w najmniejszej swej części czy też nie może deformować kształtu umundurowania.

Długość kieszeni munduru garnizonowego wynosiła około 17,5 cm licząc razem z patką. Oczywiście producenci mogli robić piórka mniejsze, skracać je, jednak to nie rozwiązywało całkiem problemów.
Klips umieszczany nagminnie z przodu skuwki, powodował że piórko nie wsuwało się do końca komory kieszeni i przy zamkniętej patce powodowało jej zniekształcenie lub nawet odgięcie ku górze. Nie zaczepienie pióra czy ołówka o brzeg kieszeni było niedopuszczalne.

Próby dostosowania piór przez wiele firm niestety nie wypaliły. Kontrakt z wojskiem był bardzo lukratywną perspektywą.
Sheaffer obraca klips o 180 stopni, owijając go nad szczytem skuwki. W ten sposób mocowanie klipsa znajduje się z tyłu skuwki, a klips, poszerzony w swej konstrukcji, pozwala na bardzo głębokie wsunięcie piórka w materiał kieszeni. Dodatkowo takie ułożenie klipsa nie psuje harmonii kształtu pióra zaprojektowanego około 10 lat wcześniej.
Dnia 12 listopada 1940 roku projekt zgłoszono w urzędzie patentowym pod numerem U.S. D123,485.

Oto i ten dokument:
Obrazek

Klik:
Obrazek

Obrazek

Klik:
Obrazek

Wraz z nowym wzorem klipsa, pojawiła się nazwa „Over the Top” czyli nawiązujący do kształtu zawinięcia klipsa nad szczytem. Oficjalnie był zwany „Military Clip” z racji przeznaczenia.

Sheaffer wyprodukował serię piór z przeznaczeniem dla U.S. Army, U.S. Navy oraz Marine Corps.
Seria obejmowała pórka: Valiant, Vigilant, Defender, Commandant. Wszystkie były dostępne w wersjach napełniania lever lub vacuum.

Pióra produkowano w kolorach: Black, golden Brown oraz carmine.

W piórkach tych „White dot” umieszczony jest w przypadku napełniania typu lever, pod klipsem, w przypadku vacuum, na pokrętle.

Serię prezentuje skan z katalogu Sheaffera z roku 1941:

Obrazek

Obrazek

Klik:
Obrazek

Oto i szafirek military clip założony w kieszeni bluzy mundurowej:

1: Widać gdzie kończy się klips
Obrazek

2: Zamykaaaamy...
Obrazek

3: Nic nie wystaje i nie ma prawa.
Obrazek

Oto i Commandant MC w pełnej okazałości. Foto pożyczone od Lash:

Obrazek

Tu Valiant:

Obrazek

Sheafer w końcu podpisuje kontrakt z Armią Stanów Zjednoczonych i rusza z produkcją piór i ołówków dla wojska. Ceny samych piór są znacznie niższe niż takich samych piór z normalnymi klipsami. Są przecież kierowane dla wojska.
Pióra te są także dostępne dla klientów cywilnych.
Aby podkreślić fakt iż produkt jest zgodny z wymogami wojskowymi, pióra otrzymują papierowe banderole zapinane pod klipsem:

Obrazek

Cała Seria Military Clip jest nadal bardzo popularna i poszukiwana, nie tylko przez miłośników militariów.

W roku 1942 firma Sheaffer kieruje małą serię piór "Over the Top" dla absolwentów lokalnej szkoły wojskowej w Fort Madison (gdzie także mieściła się fabryka Sheaffera) jako nagrodę za ukończenie roku. Piórka te dostają dodatkowo tłoczenia z nazwą szkoły.

PostNapisane: środa, 29 czerwca 2011, 23:49 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dziękuję za opracowanie 8-)
Skąd info, że był kontrakt z rządem? Było zamówienie rządowe/armijne? Czy chodziło o spełnienie norm i możliwość sprzedawania z banderolką w pudełku?

Cytuj:
Próby dostosowania piór przez wiele firm niestety nie wypaliły.
A jakie firmy masz na myśli? Morrison?
Chyba warto też dodać, że niektóre firmy (Wahl-Eversharp, Parker) od lat miały w swojej ofercie pióra z klipsem zamocowanym odpowiednio wysoko i nie miały problemu z wyjazdem na wojnę ... Waterman też ładnie zmienił położenie klipsa: vide np. konisowa sztuka Obrazek
Wcześniejsze rozwiązanie:
Obrazek

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 07:51 
Rada Jedi

Zamówienie dla armii było. Nawet spora ilość. Do numeru kontraktu jeszcze nie dotarłem, ale mam nadzieję go znaleźć.
Jak tylko dam radę, numer kontraktu i PDF opublikuję.

Oczywiście że inne firmy także miały w produkcji piórka z klipsem osadzonym wyżej, o mniejszym rozmiarze, który także nie wystawał i nie deformował kieszeni. Były to modele firm Parker, Waterman, Esterbrook czy jak wspomniałeś Morrison.
Firmy te także produkowały pióra z przeznaczeniem dla armii. Nawet z doborem barw korpusów piór jak w przypadku Morrisona.

Jednak sama nazwa "Military Clip" to nazwa Sheafferowskich wywiniętych nad skuwką klipsów.

Tak na prawdę to armia US używała ogromnej ilości piór i nie miało znaczenia to że mają one mniejsze czy większe klipsy, takie czy inne kolory czy systemy napełniania. Sheafferowskie MC były raczej kierowane do podoficerów i ofcerów do użytku garnizonowego z racji kroju bluzy. W warunkach bojowych, raczej było to obojętne. Liczyło się zupełnie coś innego niż regulamin mundurowy w odniesieniu do pióra :)

Oczywiście temat nie jest zakończony. Mało tego, bardzo mi się spodobał. Warto poszukać, poszperać i kontynuować. Przecież nie tylko Sheaffery były produkowane z myślą o żołnierzach.
Jeśli posiadacie jakiekolwiek informacje na temat piór okresu WWI czy WWII, proszę dodajcie te informacje. Może uda się stworzyć większy, szerszy temat wojenno piórowy.

A tak na zaokończenie mej wypowiedzi taka jeszcze jedna grafika:

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 08:05 

Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
Dex, ładna, zadbana fryzura. Czemu już się tak nie czeszesz? ;)

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 08:26 

Dexter napisał(a):
Zamówienie dla armii było. Nawet spora ilość. Do numeru kontraktu jeszcze nie dotarłem, ale mam nadzieję go znaleźć.
Jak tylko dam radę, numer kontraktu i PDF opublikuję.

Oczywiście że inne firmy także miały w produkcji piórka z klipsem osadzonym wyżej, o mniejszym rozmiarze, który także nie wystawał i nie deformował kieszeni. Były to modele firm Parker, Waterman, Esterbrook czy jak wspomniałeś Morrison.
Firmy te także produkowały pióra z przeznaczeniem dla armii. Nawet z doborem barw korpusów piór jak w przypadku Morrisona.

Nie wiedziałem o kontrakcie/zamówieniu. Bardzo chętnie bym zobaczył jego treść :-)
A o Morrisonie to właśnie czytałem, że mimo specjalnych linii kolorystycznych dla różnych formacji ... klips był za nisko na skuwce.
A co do fryzury - to pełna zgoda! Profesjonalny military look :mrgreen:

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 08:43 

Piękne fale Bałtyku, prawie jak u Hansa Klossa. Pewnie Dexowi zabrakło w końcu cierpliwości to takiego układania ;)

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 08:48 
Rada Jedi

Pióra Sheaffera na pewno przeznaczone były także dla nowo zaciągniętych do armii. Przy rekrutowaniu otrzymywali oni jedno z piórek. Taką informację miałem gdzieś na PDFie z gazety. Pod ogłoszeniem lokalnej jednostki rekrutacyjnej była informacja "Pen for you" oraz rysunek piórka Sheaffera. Wydaje mi się, że raczej nie każdy z chętnych do armii otrzymywał piórko. Może była to działalność lokalna ? Chwilowa? Skierowana do np podoficerów? Absolwentów danej szkoły?Tego niestety nie wiem.

Mam kilka reklam, efemer przedstawiających różne pióra skierowane właśnie dla wojska. Po pracy umieszczę je w temacie.

Czy może temat przenieść do "Historii piór" i ogólnie tu pisać o piórach z militarnym przeznaczeniem ?

A o Morrisonie wiem na pewno tyle że był robiony w kolorze olive (piechota?) a były też inne barwy dla pozostałych formacji ? Z ciekawości pytam.

Edit:
Jak by było co układać to bym sobie i grzywę falował :) Jednak czasy świetności fryzury dawno minęły. Wytarła się od hełmu :lol:

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 08:59 

Mnie się wytarła od kasku motocyklowego :mrgreen:

Ostatnio edytowano czwartek, 30 czerwca 2011, 09:17 przez piornick, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 09:11 

Dexter napisał(a):
A o Morrisonie wiem na pewno tyle że był robiony w kolorze olive (piechota?) a były też inne barwy dla pozostałych formacji ? Z ciekawości pytam.

U.S. Army, Marine Corps, Army Air Forces (olive drab), and Navy (navy blue)
Grafiki na stronie R. Bindera Pióra jak widać nazywało się bardzo a propos: Patriot.
Kolory były jak rozumiem dwa natomiast każda formacja miała inny cap top.

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 09:17 

Trafił swój na swego, brakuje tu jeszcze tylko Velo ;)

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 09:41 
Rada Jedi

Cytuj:
U.S. Army, Marine Corps, Army Air Forces (olive drab), and Navy (navy blue)
Grafiki na stronie R. Bindera Pióra jak widać nazywało się bardzo a propos: Patriot.
Kolory były jak rozumiem dwa natomiast każda formacja miała inny cap top.

Świetne ! Faktycznie ma oliwkowy na kaptopie oznakowania formacji (Army, MC i AF) Wyróżnili marynarkę dodatkowym kolorem.
Widzę też że jest (był) kaptop z tarczą RAF :) Piękne.

Wearewer też miał Peacemakera z klipsem mieszczącym się pod patką. Klips był tak umieszczony że nie powodować wybrzuszenia kieszeni po zamknięciu.

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 14:23 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
MacKozinsky napisał(a):
Dexter napisał(a):
Były to modele firm Parker, Waterman, Esterbrook czy jak wspomniałeś Morrison.

Nie wiedziałem o kontrakcie/zamówieniu. Bardzo chętnie bym zobaczył jego treść :-)
A o Morrisonie to właśnie czytałem, że mimo specjalnych linii kolorystycznych dla różnych formacji ... klips był za nisko na skuwce.
A co do fryzury - to pełna zgoda! Profesjonalny military look :mrgreen:

Pióra z "Soldier Clip" rzeczywiscie byly bardzo popularne wsród sluzb mundurowych - np. Parker opracowal slynny Washer Clip m.in pod zolnierzy, Wahl-Eversharp produkowal Signature Pens, Equipoised, oraz Doric w wersji Soldier Clip, a Esterbrook zaprojektowal swoje pióra tak, by klips byl osadzony przy samym szczycie skuwki.

Natomiast z Morrisonami to juz zupelnie inna historia. To takze byly "wojskowe" pióra, ale produkowane z nieco innym przeznaczeniem - pióra Morrisona byly nie tyle zakontraktowanym, standardowym wyposazeniem U.S. ARMY ile byly wreczane jako pamiatke/wyróznienie zolnierzom konczacym sluzbe. Bardzo czesto pióra te posiadaly wygrawerowana nazwe jednostki/oddzialu (emblemat byl na skuwce umieszczony fabrycznie). Tak wiec w przypadku tych piór nie bylo potrzeby dostosowywac ich do wojskowego regulaminu.

P.S. Zolnierzom konczacym sluzbe wreczano takze pióra i olówki Wahl-Eversharp Skyline, w koszulce z litego zlota. Model ten nazywal sie Command Performance i taki komplet dostawalo sie na pamiatke sluzby albo - oprócz orderu - za wybitne zaslugi. Pióra Command Performance bardzo czesto maja wygrawerowane dedykacje - zwykle wlasnie wojskowe, ale zdarzaja sie tez i dedykacje np. od rodziców/zony/narzeczonej/dziewczyny dla syna/meza/narzeczonego/chlopaka który taki komplet dostal przed opuszczeniem rodzinnych stron z przykazaniem, zeby czesto pisal do domu.

inky

Natürlich.

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 18:41 
Rada Jedi

Info od Inkyego:

"13 Maja 1944 roku firma W. A. Sheaffer Pen Company otrzymala nagrode "E" (The “E” Award) za wysilek wlozony w produkcje dla sektora zbrojeniowego - Sheaffer produkowal m.in zapalniki do bomb oraz komponenty do aparatów telefonicznych i radiostacji lotniczych (te ostatnie produkowane byly przez firme przez Collins Radio Company).

Obrazek ".

Poniżej link do tematu odnośnie piór na wojnie. Wydzielam temat z racji iż ten tyczy się Sheaffera.

Zapraszam:
Pióro na wojnie

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 21:53 

Tytuł użytkownika:: She!fear
To historia nie-zwykłego klipsa :) Dex, dziękuję za bardzo ciekawe opowiadanie i opracowanie samego tematu.
Dexter napisał(a):
Pióra produkowano w kolorach: Black, golden Brown oraz carmine.

Produkowano także ten model np. w kolorze zieleni - poniżej jeden z moich pierwszych militare w tym kolorze:
Obrazek

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 23:34 

Tytuł użytkownika:: miłośnik bimbru
Dzięki Dex. Zrobiłeś kawał niesamowitej roboty. :D
Były zielone były też w czerwone i karminowe paski. Te ostatnie osiągają zawrotne ceny po kilkaset USD.

Poniżej mój ulubieniec opisany tutaj:
http://forumopiorach.net/viewtopic.php?f=52&t=153

PostNapisane: piątek, 1 lipca 2011, 00:00 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
To jak wszyscy publicznie pokazują to ja też swojego wyciągnąłem...

Obrazek

Stalówka jakaś dziwna wyszła na zdjęciu... Ale jest normalna.

PostNapisane: piątek, 1 lipca 2011, 00:20 

Też fajny ;)

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 20:29 

A to gama kolorystyczna Sheafferów Military Clip i ich stalówek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zapożyczona z FPN:

http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php?/topic/9778-sheaffer-military-clips-revisited/

Ostatnio edytowano niedziela, 3 lipca 2011, 20:34 przez Elbing, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 20:31 
Rada Jedi

Dzięki Elbling.

Ech, żeby tak zebrać po jednym z serii modeli, już o kolorach nie ma co marzyć....

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 20:37 

Mam na razie dwie sztuki z tym klipsem - w brązowe paski i zielone (obydwa model 1000). Sheaffery w czerwone lub różowe paski z Mliltary Clip osiągają ceny ponad 600 USD na ebay.

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 20:40 
Rada Jedi

Mam zamiar zdobyć Vigilant, Defender, Commandant - wszystko w brązie. System napełniania nie gra roli :) Taka mini kolekcja serii. Może kiedyś się uda.

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 20:47 

Z tego co obejrzałem reklamę to mój brązowy to Valiant a zielony Vigilant. Brak mi Defendera i Commandanta (tych bez White Dot).
Marzy mi się pełna gama kolorystyczna tych Sheafferów w kolekcji.

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 20:50 
Rada Jedi

To jak Elbling, szukamy brakujących piór ?

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 20:55 

Szukamy Dex. U mnie kryterium jest kolor. Szukam czerwonych pasków i czarnego Sheaffera z Military Clip.

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 21:03 
Rada Jedi

Ok, to szukamy. Dla Ciebie model oraz kolor dla mnie tylko brąz i model :)
Jak coś będę widział to dam Ci od razu znać.

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 21:08 

http://cgi.ebay.pl/Sheaffer-White-Dot-Military-Clip-Fountain-Pen-Restored-/350407309450?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5195e7388a

Piórko z powyższego linku wygląda mi na składak - przy białej kropce powinna być stalówka Lifetime a nie #3.

PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 23:11 

Jak już jedziemy po temacie :D
Poniżej efekt wiwisekcji kolejnego Sheaffera z Military Clip oznaczanego jako Skyboy (produkowany dla Sił Powietrznych USA)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powyższe fotki zaczerpnąłem stąd:

http://munsonpens.wordpress.com/category/sheaffer-skyboy/

Ponadto na FPN też wątek im poświęcony:

Obrazek

Obrazek

http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php?/topic/114018-sheaffer-skyboy/

PostNapisane: środa, 6 lipca 2011, 21:32 
Rada Jedi

Kontynuując temat SKYBOY.
Te piórka takze zostały wyposażone w military clip.
Niby przeznaczone były dla pilotów oraz cywilów sporo latających samolotem. Ponoć mniej plamiła przy zmianie ciśnienia a to za sprawą innowacji w budowie spływaka.
Powyżej pokazany jest Skyboy z białym spływakiem. Nie jest to wyznacznik tego modelu, lecz po prostu ewenement. Prawdę mówiąc nikt nie ma pojęcia skąd takie cudo się wzięło. Może eksperyment firmy? Może poszukiwanie odejścia od ebonitu? No nie wiadomo.
Istotną cechą tej serii jest to, że każdy Skyboy miał na klipsie grawer "SKYBOY". Nie byl to napis wprowadzany okresowo, ale pojawiał się wyłącznie jako oznaczenie dla modeli "latających".

Oto i strona z katalogu (1941 r).

Obrazek

klik:
Obrazek

Katalogowy opis piórka:
Obrazek

klik:
Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:42 

Katalog jak wyżej ale w kolorze, jeśli można :?: :?: :?: :?:
Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2011, 21:03 
Rada Jedi

Jasne że można :) Dziękuję. Świetny skan.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]