Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 13:27 

Był taki temat? Szukałem, ale nie znalazłem... w razie czego poproszę uprzejmie moderację o scalenie wątków :)
Niedawno do mojej szuflady z atramentami zawitała długo oczekiwana drużyna z Japonii (za pomysł ze statkiem niech sprzedawcy zgniją wiśnie), więc przy tej okazji doszło do solidnego "przepłukania" całego piórowego towarzystwa. W czasie zabawy z kolorowymi płynami "Produced by Pilot" naszła mnie taka refleksja, która właściwie już od jakiegoś czasu kołatała się w mojej łepetynie. Oto i ona: stalówka w Soenneckenie 510 jest absolutnie rewelacyjna! Blaszka nieduża i niepozorna, ładnie opisana, ale bez fajerwerków, dużego flexa się z niej nie wyciśnie (w zasadzie to zaledwie niewielkiego - jak na panujące na FOP standardy), ale za to ma w sobie to "coś" co sprawia, że nie da się jej porównać z żadną inną jakie posiadam (a mam już tych staruszków trochę). To "coś" oczywiście bardzo trudno zdefiniować, bo pewnie każdy ma swoje specyficzne wymagania względem stalówek. Chciało by się rzec, że to pióro samo pisze... a przynajmniej ja takie mam wrażenie kiedy biorę je do ręki ;) Od razu też wyjaśnię, że moja miłość do stalówki z Bonn, to nie syndrom "ostatniego nabytku". Soennecken pojawił się jako 3 - 4 z kolekcji, po nim przyszły jeszcze kolejne ;) Jednak zarówno te wcześniejsze, jak i te późniejsze (póki co), choć są bardzo dobre, znakomite, wspaniałe etc., Soenneckenowi muszą z szacunkiem uchylić kapelusza.
No, a jakie są Wasze najulubieńsze typy? Takie do zabrania na bezludną wyspę, na której jednak jest ryza dobrego papieru i flaszka atramentu.
Obrazek

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 13:48 
Almighty Admin

Tytuł użytkownika:: la principessa
Ja lubię stalówkę w Viscontim Ragtime, w Pelikanie M400 i w niedawno upolowanym na starociach Herlitzu Cośtamcoś. Perun też przyjemnie dla mnie pisze.

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 14:13 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Fajny temat, bo tu właśnie piszemy o stalówce a nie o całym piórze.
W danym modelu pióra powinny być takie same stalówki. Zwłaszcza we współczesnych piórach. Jak wiemy, tak niestety nie jest.
Ja mam w sumie tylko dwie ulubione stalówki. Jedna w piórze Sheaffer Targa. Kiedyś była rozmiaru M ale sobie przypiłowałem na stub. Ot, tak pod własną rękę i upodobania. Wyszło coś o grubości 0,6. Idealnie się nią notuje w notesie, dzienniku, itp. Taka stalówka dla przyjemności.
Drugą jest stalówka w MB 264. Jest rozmiaru EF, zostawia kreskę bardzo cieniutką gdy piszemy naciskiem samego pióra. Wystarczy jednak delikatnie docisnąć i piórko podaje więcej atramentu a sama stalówka pięknie fleksuje. Idealna stalówka do moich notatek w pracy, gdzie muszę wpisywać różne dane w malutkie pola. Jednak gdy np. muszę coś podpisać czy wypisać, można bez problemu pogrubić litery i prezentować różne wywijasy.

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 14:20 

Tytuł użytkownika:: Illegal potato.
Moja ulubiona stalówka to ta z Sailora 1911 21karatowa o tęgości B. Pisze dla mnie idealnie. Druga to Fka z Lamy, mojego pierwszego pióra.
Obrazek

Ostatnio edytowano sobota, 9 lipca 2016, 14:51 przez pitzmaker, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 14:54 
Rada Jedi

Moja to Sailor HEF 14k w Sailorze, na zdjęciu ta z prawej, a ta z lewej to druga w kolejności ulubiona.
https://www.instagram.com/p/BFZPov2lxYn ... -by=andtuz

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 15:02 

Moja to złota (14k) stalówka o grubości B/BB, dzielnie nosi ją Sheaffer Targa z trzeciej ręki. Jest po prostu... inna :)
Bardzo lubię też stalówkę Watermana Carene (18k, grubość F) i Duke'a 932 z właściwym atramentem (stalowa Fka).

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 15:12 

And napisał(a):
Moja to Sailor HEF 14k w Sailorze, na zdjęciu ta z prawej, a ta z lewej to druga w kolejności ulubiona.
https://www.instagram.com/p/BFZPov2lxYn ... -by=andtuz

Bardzo ładne są te kotwiczki Sailora. Ale że żaden vacumatic? :) Ja mam jednego - a ściśle rzecz biorąc żona ma - i, jeśli miałbym wskazać drugą blaszkę pod względem przyjemności pisania, to byłaby to właśnie ta z Vacu (zdjęcie później).

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 21:47 

Do takiego pisania gdzieś w notesiku, dla siebie... Tak jak pisał wkamil, mająca to "coś", to chyba w takim trafionym przez przypadek Eversharpie Skyline. Bez fleksa zupełnie, ale pisanie tym piórem to czysta przyjemność.

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 22:10 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Królowa (porzeczek)
Ja jestem zakochana w stalówkach w starych Watermanach, wszystkie bije na głowę ta z mojej 52-ki. Lekko szura, fleksuje, cudna i mokra jest.
Drugą w kolejce jest ta z Soenecckena, o dziwo cieniutka F-ka.

PostNapisane: piątek, 8 lipca 2016, 22:27 

Tytuł użytkownika:: 4001
Właściwie to ma 3 ulubione stalówki, które używam zamiennie i zawsze mlaszczę z rozkoszy, gdy nimi piszę:
Pelikan 100: 14k EF-BBB
Pelikan 150: stalowa pozłacana OM
Pelikan 100: CN F-BB

PostNapisane: sobota, 9 lipca 2016, 12:19 

Tego tego miałem na myśli. I ogłaszam, chwalenie się bez zdjęć nie liczy się :P

Obrazek

PostNapisane: sobota, 9 lipca 2016, 13:16 

Cza umić wklejać :(

PostNapisane: sobota, 9 lipca 2016, 13:24 

Zakładamy darmowe konto na Photobucket i jedziemy :)

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 10:12 

Jak zwykle będę heretykiem. Najlepiej pisząca stalówką, z posiadanych piór, chwali się Plaisir. Tanie pióro, tania stalówka. Uroda tego jest marna i przypomina gadżet z jarmarku. Na tym kończą jego wady. Przyjemnie trzyma się w palcach, lakier twardy, lekkie i nie wygląda na takie, które może się rozpaść. I nie piszcie w recenzjach, że stalówka stalowa więc twarda. Ta opisywana pisze mięciutko, i płynie po papierze. Fleks to oczywiście nie jest, ale nawet jak piszę na kartce położonej bezpośrednio na blacie stołu nie tracę poczucia miękkości. Czysta ergonomia i przyjemność czynności pisania. Jedyną wadą jest jej zbyt duża grubość - 0,3 mm. Przydało by się pamiętać, że Preppy / Plaisir są najtańszymi piórami w ofercie Platinum. To jak piszą pióra innych producentów wyposażone w stalowe groty jest tylko wyrazem takiego, a nie innego stosunku do nabywców. Kosztująca 260 zł Pura Pelikana nie nadaje się, moim zdaniem do niczego więcej jak do podpisów choć plastycznie to ciekawy projekt.

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 10:27 

Dla mnie Sailor oczywiście 14k. Wymiata.

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 14:47 

Mam skromne pytanie. Czy istnieje pióro, które ma stalówkę mokrą rozmiar M lub B, które podaje mnóstwo atramentu, uwielbiam szklący się atrament na papierze. Do tej pory ładnie, dla mnie, podaje stalóweczka Sheaffer Prelude w rozmiarze F, ładnie też podają M/F-ki Lamy. Chyba ewoluowałem i coraz bardziej podobają mi się mokre stalówki. Co można kupić, aby zachwycać się błyszczącymi literkami? Przynajmniej dopóki nie wyschnie atrament.

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 15:06 

Polecam blaszkę B w Kaweco - moja pisze dokładnie tak jak byś chciał by pisała Twoja. Samo pioro to Al Sport stonewashed black. Dodam, że polozona jest na spływaku starego wzoru. W nowym trafiłem na tą felerną partię. Daniel problem potwierdził i spływak wymienił. Teraz tak świetnie pisze ta blaszka, że nawet znana z miłości do takich stalówek Bosa by się na nią nie fochnęła :-)

A jeszcze bardziej mokro pisze blaszka w moim starym Duofoldzie. Ale tu juz mnie to nieco wkurza i szukam jej atramentu bardziej suchego.

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 16:33 

HA, Rufuz mam takiego gagatka. Blaszka coś pomiędzy F/M, fleksująca zacnie do BB? a mokro tak, że Darc Lilac prawie w czerń wchodzi ;)
Mały taki gagatek, zwie się Doric. Każdy atrament wygląda w nim pięknie :D

Generalnie gustuję w mokrych stalówkach, ale pomiędzy F/M. Visconti Fka jest taka właśnie, używam w Van Goghu w tej chwili F, wspaniała! JAk atrament błyszczący to i w tej Fce błyszczy!
Mka chyba by Ci odpowiadała bardziej, bo grubsza nieco.
W moim Pelikanie M200 teraz też mam Fkę, mokrą, ale kupiłam go z Mką, mokrą, grubą, maślaną, bardziej jak B - coś co by też Tobie podpasowało - oczywiście stalówkę sobie zostawiłam, bo wspaniała. I polecam celowanie w Pelikana M/B.
Delta chyba też ma takie mokre stalówki, ja mam Delte vintage Fkę mokrą, ale Delta Unica wyposażona jest w inne stalówki, które dają grubsza kreskę i są równie, albo nawet bardziej mokre.

I dziś miałam też przyjemność próbować TWSBI 580al ze stalówką B. Bardzo przyjemnie, mokro :)

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 17:32 

Eh od dziś to chyba będę myślał... Nikaa..., kobieta z mokrą stalówką :) Lamy Dark Lilac fajniutki atrament

PS. Przesadziłem?

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 18:24 

Troszeczkę :P
Dla równowagi mam Sheaffera Lifetime Triumph z Xf cieniutkim... Kaweco moje Mki nie są aż takie mokre. Raczej. TWSBI ze stubem tez jakieś super mokre nie jest, czy właściwie nie było, bo od dziś stub 1.5 zamiast 1.1 ;)
Dwa inne vintage to jednak... wiesz jakie ;)
Chińczyków nie liczę.

A ja akurat Dark Lilaca nie lubię, buteleczki już się pozbyłam ;)

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 20:39 

Do mnie jakoś Vintage nie przemawiają, może jeszcze nie trafiłem na swojego. Wolę nowoczesne kształty. Mam TWSBI 580 AL ze stalówką B, ale bardziej mokre jest dla mnie Jinhao X450.

PostNapisane: sobota, 30 lipca 2016, 20:56 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Od czasu, gdy po raz pierwszy dotknęłam zwykłej obsadki, gdy spróbowałam pisania stalówkami typu Brause, Gillot itp., stało się coś ... Nawet nie umiem dobrać słowa. Coś okropnego, przerażającego, smutnego?

Najzwyczajniej w świecie przestały mnie zadowalać stalówki w moich piórach wiecznych!

Tym bardziej to przykre, że wcześniej byłam z nich zadowolona, a niektórymi zachwycona. Obecnie tylko Nakaya - i kilka innych piór w pewnej mierze - spełniają moje oczekiwania, a wymagania wobec właściwości stalówek wzrosły niepomiernie. Stałam się bardzo krytyczna szczególnie w odniesieniu do stalówek fleksujących.

Niżej zdjęcie wspomnianej nakai.

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2016, 08:22 

Z natury jestem pedantycznie zapatrzony na świat. Nigdy nie znosiłem, wręcz miałem dreszcze, na widok umorusanej atramentem stalówki. Stało się coś niebywałego, zaczyna mnie to kręcić.....nie wiem jak to opisać.

PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2016, 08:30 

Rufuz znaczy maczanka?

PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2016, 11:03 

Jestem człowiekiem kontrastów, maczanki podobają mi się jak vintage. Nie mówię że kiedyś na swoje pióro z tych gatunków nie trafię :). Maczanką źle pisałoby mi się w pracy, a głównie tam używam piór. Cały czas szukam....

PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2016, 13:11 

Jedną ciężko wybrać, a więc:

Obrazek

M-F-ka w Sailorze Black Luster, M-ka w Pilocie Custom 823 i SF-ka w Platinum 3776 Century Chartres Blue. Każda inna, każda ulubiona :)

PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2016, 16:46 

Sailor mmmmm

PostNapisane: poniedziałek, 1 sierpnia 2016, 17:15 

Trochę się mi tych piór nazbierało. Trudno mi też wybrać ulubioną stalówkę, bo mam ich kilkanaście.
Ale spróbuję.
Najbardziej lubię stalówki Soenneckena. Nieważne, czy złote, czy stalowe. Wszystkie są wyśmienite.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na drugim miejscu na pudle posadziłbym stalówki Degussy.
Obrazek
Obrazek
Na trzecim miejscu widzę stalówki mojej ulubionej marki - Osmia.
Obrazek
Obrazek
Poza podium, ale blisko jest Montblanc, ale tylko te produkowane do lat sześćdziesiątych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Potem długo, długo nic i w kolejności, ale tylko stalówki vintage:
Mabie Todd - Swan.
Waterman, Pelikan i angielskie Parkery duofoldy
Reszta dla mnie to terra incognita.
zdrówka

PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2016, 18:52 

Planuję zakup Pióra Platinum 3776 ze stalówką B. Ma ktoś jakieś doświadczenie z tym modelem i stalówką?

PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2016, 19:39 

Wyłącznie pozytywne, aczkolwiek jest to dość smukłe B, nie taka szpachla jak np. w Montblancach ;-)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]