Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 00:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 3920
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki uprzejmości pana R. Bindera, który wyraził zgodę na tłumaczenie , mam możliwość zaprezentować wam kolejny tekst. Dziękuję Panu Richardowi Binderowi za zgodę na to tłumaczenie i ... mam nadzieję miłej lektury 8-)
_________________________________________________________________________________________________________
W tłumaczeniu pomocne mi były dwie pary rąk i oczu, za co dziękuje. Jednak, jeśli w tłumaczeniu pojawiły się jakieś błędy, to ja ponoszę za nie pełną odpowiedzialność i proszę o informację i korektę gdyby ktoś takowe dostrzegł.
_________________________________________________________________________________________________________

Profile piór wiecznych:
------Obrazek--------
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>________________________________________>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Obrazek

Powyższa reklama promująca pióra linii Ivorine z 1921 roku opisuje właściwości i zalety kazeiny, ale nie wspomina o problemach związanych z jej zastosowaniem.

Zaprezentowany poniżej bloczek z bibułką do osuszania atramentu zawierający reklamę Parker Pastels był jednym z artykułów promocyjnych, jakie Parker udostępnił swoim punktom sprzedaży. Każdy punkt sprzedaży miał na nim wydrukowane informacje o swoim sklepie.

Obrazek

W roku 1916, odważywszy się wprowadzić materiały barwne do piór aby zaoferować kupującemu alternatywę dla nudnego czarnego koloru, firma Parker Pen Company wprowadziła serię małych piór Ivorine. Ivorine było wówczas aktualną nazwą marketingową dla kazeiny , tworzywa sztucznego wykonanego przy użyciu formaliny stosowanej do utwardzenia białka – kazeiny - uzyskiwanego ze zwykłego odtłuszczonego mleka i powszechnie stosowanego do wytwarzania różnych małych przedmiotów. Jak opisano w artykule promocyjnym pokazanym poniżej, pióra Parker Ivorine produkowano w sześciu jaskrawych barwach.

-------------------- Pomimo faktu, że nie były powszechnie reklamowane, pióra Ivorine w rzeczywistości sprzedawały się dobrze i dotrwały do początku lat dwudziestych. Problemem jednak był sam materiał. Kazeina jest substancją wrażliwą na nieznaczne zmiany w wilgotności powietrza, wtedy kurczy się lub pęcznieje (rozszerza). Łatwo się zabarwia nawet gdy używa się łagodnych atramentów. Parker zastąpił kazeinę lepszym materiałem kiedy tylko okazało się, że jest to możliwe. W połowie lat dwudziestych Parker znalazł się wśród wielu firm, które zaczęły wykorzystywać celuloid. Firma zaczęła przechodzić na produkcję z użyciem celuloidu w 1925 roku, a latem 1926 roku wprowadziła nową linię zwaną Parker Pastels. Wykonane z celuloidu (Firma Parker używała nazwy Permanite) pióra Pastels były sporym udoskonaleniem w porównaniu do serii Ivorine, która przestała być produkowana. Tak jak pióra Ivorine, pióra Pastels pojawiły się na rynku w kilku atrakcyjnych kolorach i były oferowane w wersji ring top (z kółeczkiem umożliwiającym zawieszenie pióra na łańcuszku lub wstążce lub klipsem). W zależności od rodzaju zdobienia, pióra Ivorine ring top kosztowały o 25 lub 50 centów więcej niż pióra Ivorine z klipsem. Natomiast wszystkie pióra Pastels były sprzedawane po 3,5 dolara, a ołówki do kompletu miały cenę 3 dolarów. Zestawy w pudełku kosztowały 6.50 dolara.

Obrazek

Obrazek

W tamtych czasach wśród producentów piór powszechną praktyką było reklamowanie głównie modeli z górnej półki (np. Parker Duofold) pozostawiając modele niżej pozycjonowane jako coś, co punkty sprzedaży mogły zaproponować kupującemu, jeśli cena luksusowego pióra była zwyczajnie zbyt wysoka. Parker przeciwstawił się tej tendencji i reklamował dość szeroko modele piór Pastels mając szczególnie na uwadze kobiety. Pióra Pastels, które były małe i w żywych kolorach, współgrały z odzieżą i dodatkami dla kobiet. Na bloczku z bibułką do osuszania atramentu przedstawionym u góry możemy przeczytać: „Smukłe Pióra i Ołówki, które pasują do smukłych kobiecych palców.” Pióra te dobrze się sprzedawały.


Ewolucja piór Pastel firmy Parker

Pierwsza generacja piór Pastel charakteryzowała się monotonnymi barwami i była ozdobiona pojedynczym, wystającym paskiem na skuwce szerokości 0,120 cala (3,05 mm), takim jak na piórze Duofold z roku 1926. Model ring top w kolorze Magenta pokazany powyżej jest typowym przykładem piór z tej generacji.
W lutym 1927 roku, Parker wprowadził nowy zestaw kolorów, ze wzorem prostych linii „moiré’ przez zastąpienie podłużnych pasków kolorowego celuloidu paskami bezbarwnymi. Wzór ten został zmieniony w czerwcu na autentyczne moiré z przerywanymi przecinającymi się liniami, co ilustruje pióro Coral Moire [1] zaprezentowane poniżej.

Obrazek

W połowie 1927 roku nastąpiły dwie inne, znaczące zmiany. Pierwszą było pojawienie się bardziej masywnej wersji pióra Pastel o obwodzie takim samym jak pióro Lady Duofold (które zaprezentowano w grupie trzech piór poniżej). Pióro to było dostępne w sprzedaży albo z pojedynczym lub podwójnym ringiem skuwki. Oryginalna, mniejsza wersja, często określana jako Pastel Petite, uzyskała unowocześnioną stylizację w postaci szerszego ringu skuwki, takiej samej szerokości 0,125 cala (3.18 mm) jak podwójne ringi w większym piórze, ale z zagłębieniem po środku pomalowanym na czarno, aby imitować w ten sposób oddzielne dwa pozłacane ringi (ilustracja powyżej). Ta uproszczona metoda „wytwarzania” wielu ringów skuwki była stosowana przez kilku producentów, ale niewielu potrafiło wykonać to w tak efektowny stylistycznie sposób jak Parker.


-------- W 1928 roku – widać to na przykładzie pióra Apple Green pokazanego poniżej - w modelach Pastel Petite ring skuwki z czarną linią pośrodku, został zastąpiony dwoma oddzielnymi ringami, takimi jak w przypadku większych modeli. Reszta pióra nie uległa zmianie.

Obrazek

Wraz z przeprojektowaniem pióra Duofold w roku 1929, Parker zrobił to samo również z pozostałymi, niżej pozycjonowanymi piórami ze swojej oferty, nadając opływowy kształt końcom korpusu i skuwki. Tak stało się również w przypadku piór Pastel.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

------------------------ Wygląd i budowa piór Parker Pastel

Wygląd i budowa piór Pastel nie różniły się od innych ówczesnych piór firmy Parker. Były to pióra z mechanizmem napełniania za pomocą przycisku (ang. button filler) z wkręcaną wewnętrzną skuwką, która przytrzymywała typowy Parkerowski klips - ang. washer clip - mocowany do skuwki za pomocą okrągłej „podkładki”, jeśli było to pióro z klipsem. Skuwka wewnętrzna i tzw. ślepa skuwka (na końcu korpusu) były wykonane z ebonitu, podobnie jak sekcja pióra i spływak Lucky Curve [2]. Pióra Pastel były wyposażone w stalówkę nr 2 z imprintem PARKER PEN.

Obrazek

Tak jak w przypadku innych modeli z końca lat dwudziestych, Parker oferował różne bazy zestawów nabiurkowych z nasadkami do nakręcania na koniec korpusu pióra (ang. taper), tak, aby możliwe było łatwe przerobienie pióra Pastel w element zestawu nabiurkowego. Strona z katalogu z roku 1929, pokazana powyżej, prezentuje chromowane podstawy w kolorze lawendy (Mauve Moire) i zielonym (Apple Green Moire) w cenie 4,5 dolara oraz trzeci zestaw zawierający pozłacaną podstawę (ang. gold-plated) i piórem Chinese Yellow Lady Duofold w cenie 10 dolarów za cały zestaw oraz w cenie 5 dolarów za podstawę i stożkową nasadkę bez pióra. Kompletny zestaw podróżny w kolorze niebieskim, z piórem w kolorze Naples Blue i chromowaną podstawą, zawierał futerał podróżny i był sprzedawany w cenie 10,00 dolarów.

-------------- Kolory piór Parker Pastel

Jak opisano to w poprzednim akapicie, były trzy generacje kolorów piór Pastel.

Pierwsza generacja, jednolite kolory, istniała jedynie od lata 1926 do lutego 1927 roku. Gdy pióra te zostały wprowadzone, paleta barw nie zawierała koloru zielonego. Parker szybko dodał ten kolor, początkowo nazywając go po prostu Green (zielony), ale wkrótce zmienił nazwę na Apple Green.

Druga generacja, prostoliniowe „moiré” istniały nawet przez krótszy okres, od lutego 1927 do czerwca 1927.

Trzecia generacja, „moiré” z przerywanymi liniami, przetrwała niezmieniona od czerwca 1927 do końca istnienia piór Pastel w roku 1931 lub 1932.

Bloczek z bibułką zaprezentowany powyżej wymienia listę sześciu kolorów, oddzielając je przecinkami, tak by nie było wątpliwości ile ich jest. Były to kolory:

• Magenta
• Mauve
• Coral
• Beige
• Gray
• Naples Blue

Bloczek z bibułką, na którym pokazane są jednolite kolory, został wykonany zanim dodano kolor zielony (Green), co wskazuje, że został wyprodukowany nie później niż w lutym 1927 roku. Od momentu, gdy dodano kolor Green, później nazwany Apple Green pióra Pastel były dostępne w palecie siedmiu jednolitych kolorów.

------------ Wraz ze zmianą na kolory moiré, Parker wykorzystywał marketingowo fakt, że nowe kolory były nieco bardziej przygaszone poprzez obecność bezbarwnych fragmentów w materiale. W katalogu z roku 1929 czytamy:
Cytuj:
W bardziej stonowanych kolorach, które współczesna kobieta tak lubi - odcieniach, które współgrają z wykwintnymi sukniami oraz kolorami jej buduaru.

Kolor Szary (Gray) zniknął z dostępnej palety, a beżowy (Beige) z przyciemniającym efektem bezbarwnych fragmentów uzyskał nazwę Beige Gray Moire [3].

Kolory pokazane w tabelach poniżej uzyskano przez sfotografowanie prawdziwych piór przy sztucznym oświetleniu i dostosowano wyniki tak, aby obraz na monitorze pasował do pióra w świetle o temperaturze barwowej 3000K. Efekt wyglądu trójwymiarowego i refleks świetlny zostały dodane komputerowo.

________________________________________
Kolory piór Pastel, Pierwsza generacja

Kolor --------------------------------- Nazwa

Obrazek ---------Magenta
Obrazek ---------Mauve
Obrazek ---------Coral
Obrazek ---------Beige
Obrazek ---------Gray
Obrazek ---------Naples Blue
Obrazek ---------Apple Green

________________________________________
Kolory piór Pastel, trzecia generacja (moiré/Moire [1])

Kolor --------------------------------- Nazwa

Obrazek --------Magenta Moire
Obrazek --------Mauve Moire
Obrazek --------Coral Moire
Obrazek --------Beige Gray Moire
Obrazek --------Naples Blue Moire
Obrazek --------Apple Green Moire
________________________________________

Uwagi:
1. W katalogach firmy Parker używa się słowa „Moire” bez prawidłowego, w języku źródłowym,
akcentu nad literą „e”.
2. Parker zaprzestał produkcji spływaka Lucky Curve około 1929 roku. W celu pozbycia się zalegających na stanie zapasów, w fabryce obcinano zakrzywioną część spływaka Lucky Curve , pozostawiając spływak Christmas Tree, który był płaski z tyłu podobnie jak spływaki „grzebieniowe” (ang. comb feed) u konkurencji, lecz brakowało w nim możliwości buforowania atramentu, którą posiadał spływak grzebieniowy innych producentów.
3. Niektórzy współcześni kolekcjonerzy, którzy nie wiedzieli wcześniej rzeczywistego koloru Beige Gray Moire, niewłaściwie oznaczają odbarwione w związku z upływem czasu pióra Mauve Moire właśnie jako pióra koloru Beige Gray Moire.


________________________________________
The information in this article is as accurate as possible, but you should not take it as absolutely authoritative. If you have additions or corrections to this page, please consider sharing them with us to improve the accuracy of our information.
Informacje zawarte w tym artykule są podane z zachowaniem maksymalnej staranności ale nie należy ich traktować jako absolutnie bezbłędnych i kompletnych. Jeśli jesteś w posiadaniu informacji, które mogłyby uzupełnić lub skorygować te zawarte w tym artykule, rozważ proszę przekazanie ich nam, aby uściślić informacje tu zaprezentowane.


Richard Binder is a repair and restoration specialist, a noted nibmeister, and president emeritus of the Gate City Pen Company. Photography, if not indicated otherwise, by the author. Visit http://www.richardspens.com.
Richard Binder jest specjalistą w zakresie naprawy i restaurowania piór wiecznych, uznanym nibmeister-em czyli fachowcem zajmującym się stalówkami, oraz emerytowanym dyrektorem Gate City Pen Company. Fotografie, jeśli nie zostało podane inne źródło, pochodzą ze zbiorów autora. Odwiedź http://www.richardspens.com.

Disclaimer
If any questions should arise related to the accuracy of the information contained in the translation, the readers should refer to the English version of the document which is the only official version of the article.
Jeśli powstaną jakieś pytania związane z dokładnością informacji zawartych w niniejszym tłumaczeniu, czytelnicy powinni sprawdzić tę informację w angielskiej wersji dokumentu, który jest jedyną oficjalną wersją artykułu.
________________________________________

Zapraszam do komentowania :-) Kto ma pastele?

Na początek jednak zdjęcie Chrisa Sikory i reklama z 1928 roku. Którą generację Pasteli przedstawia reklama? :idea: :geek: :D ;)

Obrazek
Obrazek

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Ostatnio edytowano czwartek, 14 kwietnia 2016, 11:54 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 08:27 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4625
Lokalizacja: Bytom
Ja nie mam Pasteli, bo Kitek wszystkie wykupuje. :(
Świetny tekst. Dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 09:31 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): sobota, 31 grudnia 2011, 00:42
Posty: 863
Lokalizacja: Sklep internetowy
Ciekawy tekst - dziękuję, Maćku!
Te parkerowskie ołówki mnie coś kręcą, takie...DOSTOJNE :D

_________________
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach."Maya Angelou

KAŁAMARZ.net - SKLEP(ik) ;-)
KAŁAMARZ.net - Facebook


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 11:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 12:45
Posty: 3441
Tytuł użytkownika:: 4001
Maćku jesteś nieoceniony! Bardzo fajny tekst. Dziękuję za czas i trud włożony w tłumaczenie.

_________________
Powieki Bodhidharmy. Kolorowy świat herbaty
Atramentopedia. Każdy atrament ma swojego kleksa.
Pencyklopedia. Encyklopedia piór wiecznych


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 11:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 grudnia 2014, 13:35
Posty: 2656
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Świetny artykuł, dzięki!

_________________
Jestem gorszego sortu.
Bielsko przeprasza za Piętę.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 12:08 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): wtorek, 16 listopada 2010, 01:05
Posty: 3197
Mac dzieki za teskt.

Kitek,pochwal się pastylami ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 12:16 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): piątek, 30 maja 2014, 20:20
Posty: 3856
Lokalizacja: Schleswig, Niemcy
Tytuł użytkownika:: Królowa (porzeczek)
Dziękuję Maćku, fajne tłumaczenie :)

_________________
Obrazek
penspa.com


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 16:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 lutego 2014, 19:22
Posty: 355
Lokalizacja: Warszawa
Wow fajnie, dzięki Mac za artykuł.
And nie wszystkie tylko te z kółeczkiem, przepraszam z koluszkiem jak to mawia Mac :D


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 28 maja 2016, 12:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 lutego 2014, 19:22
Posty: 355
Lokalizacja: Warszawa
PARKER PASTEL Apple Green Moire - RING TOP

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 28 maja 2016, 12:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 lutego 2014, 19:22
Posty: 355
Lokalizacja: Warszawa
PARKER PASTEL Coral Moire - RING TOP

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 28 maja 2016, 13:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 lutego 2014, 19:22
Posty: 355
Lokalizacja: Warszawa
PARKER PASTEL Magenta Moire - RING TOP

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 28 maja 2016, 18:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 3920
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
:D :mrgreen:

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: niedziela, 2 lipca 2017, 22:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 3920
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Obrazek

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 24 maja 2018, 16:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 3920
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Z kolekcji Tasachiego Mitsenmachera. Dziękuję Tsachi :D

Najpierw pierwsza kazeinowa edycja a na drugim zdjęciu kolejne.

Obrazek
Obrazek

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo