Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 09:54 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Czy uczeni w piśmie mogliby wskazać cechy charakterystyczne dla Pelikana z Gdańska? Oczywiście "diamond clip", to jasne. Ale czy tylko podwójny cienki ring na skuwce czy też były wersje z pojedynczym, szerokim i żeberkowanym? Czy robiono tylko setki czy też 100N...?
Czy wiadomo co się stało z zapasami z wytwórni G. Wagnera po zakończeniu działań wojennych ?
Stawiam te wszystkie pytania bo koresponduje z forumowiczem z Chile, który nabył swego czasu takie piórko :
http://s1377.photobucket.com/user/guillermo13/library/
i zastanawia się czy to gdańszczanin czy frankenpen...
Bardzo prosze o wskazówki i odpowiedzi ...
Teraz refleksja osobista : należę do pokolenia, które na rozmowę (zamawianą na poczcie, przez międzymiastową) z Bystrej Podhalańskiej do Krakowa (ok 60 km) czekało 10 godzin (bez skutku), i które pamięta 2 programy TVP (1-dla głupich, 2- dla wojskowych :P , jak mawiali Rodzice, uzasadniając nieposiadanie telewizora). Stąd też zawsze urzeka mnie niesamowicie łatwość komunikacji w dzisiejszych czasach.
Chilijski kolega już zapoznał się nieco z historią Polski i Gdańska, już dostał linki do historii kpt. Raginisa, tak więc przy okazji wypełniam z przyjemnością misję niesienia tzw. "kagańca oświaty" :)

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 13:14 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Marcin, jedynymi udowodnionymi cechami charakterystycznymi dla piór z Gdańska, był klips - dokładnie jego kształt.
Inne różnice jak ilość ringów, czy inne "P" na stalówce to raczej domysły. Wiesz, że o tej produkcji wiemy niewiele.
Fajnie, że kolega z Chile jest zainteresowany.
Popatrz proszę na te tematy - tu jest wszystko, co zebraliśmy w temacie. Warto poprzeglądać forum.
viewforum.php?f=24

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 14:56 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Marcin, na pewno tu coś jest: KLIK
I tu troszkę: KLIK2

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 16:07 

Dexter napisał(a):
Marcin, jedynymi udowodnionymi cechami charakterystycznymi dla piór z Gdańska, był klips - dokładnie jego kształt. ... itd.

Dzięki Dex za pomocne odpowiedzi, wskazówki i cały "support" ...

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 16:21 

Dex i Mac - jeszcze raz dzięki. Część linków już eksplorowałem, ale kilka informacji się przydało.
A wedle waszej opinii, i popatrzywszy na zdjęcia inkryminowanego pióra "chilijskiego", to co o nim możecie powiedzieć?
Gdańsk czy składak? wszystkie części oryginalne czy nie?

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 17:32 

Taka myśl mnie naszła: osobiście nie opierałbym się na polskojęzycznych reklamach, folderach itp. bo wszystkie one były drukowane w różnych językach w Hanowerze a następnie rozsyłane a nie sądzę żeby ktoś zadawał sobie trud podstawiania do folderu Pelikana z "jednym ringiem" tylko po to żeby zrobić polskojęzyczny folder.

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 18:47 

MarcinEck napisał(a):
to co o nim możecie powiedzieć?

Mogę powiedzieć, żeby nowemu koledze zalecić pisanie po hiszpańsku lub angielsku (jeśli umi) bo polszczyzna z translatora jest wystrzałowa ale ciężko zrozumieć o co chodzi. ;)

Ja nie wiem kto i co gdzie przygotowywał i drukował, ale pamiętam jak kiedyś szukaliśmy drukowanego śladu tego "gdańskiego" klipsa i wszędzie grafiki pióra standardowe niestety.

Marcin, ja nie jestem miłośnikiem ani znawcą Pelikanów, ale informacja jest prosta: jest klips o którym mówi się, że "gdański" i w tzw. Biblii jest info, że jest relacja pracownika, że w Gdańsku była produkcja. Reklamy i informacje jak wyżej - na grafikach, które ja widziałem, standardowe pióra. MSZ: koniec historii. Jeśli ktoś coś wie więcej to musisz poczekać, aż głos zabierze.
Wiem, że są kolekcjonerzy, którzy mają własne wnioski na podstawie liczby piór jakie przeszły przez ich ręce i pewne "prawidłowości" wysnuwają. Ale to nie są twarde dowody.
Być może dlatego nikt nie rzuca się rozwiewać wątpliwości, bo być może nie ma podstawy, żeby to zrobić?

Natomiast myślę, że jest pole do popisu w zakresie datowania pióra na podstawie części i stwierdzenia czy miało szansę być wyprodukowane w dobrych latach tzn. do 1945 roku. W marcu chyba nasi i "wyzwoliciele" do Trójmiasta weszli

Bo ... np. ta obrączka skuwki to była w co najmniej 3 wersjach robiona (głębokość, szerokość, odstępy). Jedni mówią, że to zależy od okresu produkcji a drudzy spekulują, że to jakaś zagraniczna fabryka musiała być i nie mieli oprzyrządowania precyzyjnego to im takie ładne nie wychodziły. Także musi być Milan, Zagrzeb i ... Gdańsk w grze utrzymany chyba :mrgreen:

Obrazek

Zdjęcie użytkownik "piscov" z fpgeeks

Bo to z celuloidu a tamto z ebonitu, a gniazdo takie, bo "piston" taki to a taki:

Obrazek

Piston-ów od 100-tek zdjęcie zrobił Christof Z m.in. z Fountain Pen Board.

itd...
A kolega Pluminero słusznie już kombinuje w tym kierunku ... inteligentny gość znaczy :)

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 20:09 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
kawuska napisał(a):
Taka myśl mnie naszła: osobiście nie opierałbym się na polskojęzycznych reklamach, folderach itp. bo wszystkie one były drukowane w różnych językach w Hanowerze a następnie rozsyłane a nie sądzę żeby ktoś zadawał sobie trud podstawiania do folderu Pelikana z "jednym ringiem" tylko po to żeby zrobić polskojęzyczny folder.

To prawda. Oto reklama fabryki z Gdańska, jaką udało mi się kiedyś nabyć. Jak widać (słabo ale zawsze) klips jest łezkowaty, zwykły. Ringi dwa.
(klikalna)
Obrazek

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 22:00 

"Oto poszlaka!"

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 23:34 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
Tak wygląda ta wspominana nietypowa wersja Pelikana 100N, określana w świecie kolekcjonerów jako "Pelikan Danzig" przypisywana fabryce GW w Gdańsku Wrzeszczu (Langfuhr).
Obrazek
(zdjęcie moje)
Jak widać cechy charakterystyczne to inny klip (tzw diamond clip) oraz pojedynczy cienki ring na skuwce (porównując do zwykłego dwuringowego, ten pojedynczy wypada pośrodku tych dwóch).
Rick Propas twierdzi też, że dodatkowo w "Danzigerach" powinien być inny napis Pelikan na stalówce Cn, ale ja mam wątpliwości, ten inny kształt litery P spotykałem za często na zwykłych Pelikanach, aby to był jakiś dowód.

Pelikany z zmienionym wyłącznie klipsem na diamond to niestety nigdy nie będzie wiadomo czym są, czy to składaki z czasów wojny z dostępnych wtedy części czy późniejsze przeróbki handlarzy.

Fakt produkcji piór w Gdańsku przed wojną został wspomniany przez M. Lehmanna i J. Dittmera na podstawie jedynej wzmianki byłego szefa oddziału produkcji piór u Pelikana p. Karla Hoefera. Szczegółów ani dokumentów brak.
O ile produkcja piór (lub jej pozorowanie) przed wojną na terenie WMG miała sens z powodów celnych i są na to pośrednie dowody w przywoływanych przez Mackozińskiego polskich artykułach prasowych, o tyle autorzy "Biblii" nic nie piszą o produkcji wojennej.

Łączenie tych dwóch niezbitych faktów: 1.istnienia jakiejś przedwojennej produkcji piór (lub części) w Wolnym Mieście Gdańsku i 2.pochodzenia tych jednoringowych późnych 100N niby z Gdańska to już tylko domniemanie i spekulacja.

PostNapisane: środa, 7 stycznia 2015, 20:31 

Tytuł użytkownika:: Mr
Dear Friends
I wish to thank all yours views and especially to Marcin for his kindness.
Maybe I'll never know how, where or when my fountain pen with diamond clip was made or maybe simply got the clip. But I have learned that this clip is quite characteristic of Danzig Pelikan pens.
This concern allowed me to learn a little more about the history of the Free City of Danzig and your country.
Thank you and best wishes from Chile.
PS.
I write in English, because I heard that Chilean-Polish translator is a mess. I beg your pardon and especially to Polish language.
Mogę powiedzieć, żeby nowemu koledze zalecić pisanie po hiszpańsku lub angielsku (jeśli umi) bo polszczyzna z translatora jest wystrzałowa ale ciężko zrozumieć o co chodzi. :lol:

PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2015, 20:54 

Ponieważ to z racji mojej uprzejmości :twisted: ...

Drodzy,

Chciałbym podziękować za wszystkie opinie, a zwłaszcza Marcinowi za jego życzliwość. Być może nigdy nie dowiem się jak, gdzie i kiedy powstało moje pióro z klipsem zakończonym "diamentem" albo po prostu zostało uzupełnione o taki klips. Ale dowiedziałem się, że taki właśnie klips jest dosyć charakterystyczny dla piór "gdańskiego Pelikana".
Wątpliwości i pytania związane z tym piórem pozwoliły mi dowiedzieć się nieco więcej o historii Wolnego Miasta Gdańska i waszego kraju.
Dziękuję i pozdrawiam z Chile.
PS.
Piszę po angielsku, bo słyszałem, że tłumaczenia chilijsko-polskiego translatora to ... pomieszanie z poplątaniem. Wybaczcie i wybacz mi proszę polska mowo.

@Pluminero:
Is the "diamond clip" your only connection do Poland? Since you already know something about the history of the Free City of Danzig, you should be able to understand what happened here during the II WW and why it is not a question of our lack of kindness ... it's just that we don't have a lot in terms of printed materials or other hard evidence and there is plenty of room for pure speculation which in turn doesn't encourage us to provide any definite answers ...

¡Cuídate Pluminero :-)
Pozdrawiam,
Mac

Ostatnio edytowano niedziela, 11 stycznia 2015, 15:45 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2015, 03:42 

Tytuł użytkownika:: Mr
MacKozinsky:
Obrazek

PostNapisane: niedziela, 11 stycznia 2015, 15:19 

Tak to czasem bywa, że ... zabraknie słów :mrgreen:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]