Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 297 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 20:02 

Tytuł użytkownika:: Użytkownik
Chciałem kupić pióro wieczne tak do 200zł, lub lekko przekroczyć 200zł, dlatego proszę forumowiczów o radę co wybrać i dlaczego właśnie to? Piórko będzie służyć do użytku codziennego, więc będzie użytkowane nieustannie. Zależy mi także na tym, by stalówka stawiała dość cienką linię. Rozmiar pióra nie ma dla mnie dużego znaczenie, jego waga również. Zależy mi głównie na tym, by piórko wytrzymało trudy codziennego użytkowania.

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki. :)

Ostatnio edytowano piątek, 11 lutego 2011, 23:34 przez LukiMKS, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 20:05 

Podaj więcej danych - na czym Ci zależy?
Waga, grubość kreski, nowe czy niekoniecznie, do bardzo intensywnego użytkowania czy raczej sporadycznie? ;)

Na razie, nie znając Twoich preferencji głosuję na "inne" ;)

PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 20:08 

Waga nie robi mi różnicy, a piórko będzie raczej dosyć intensywnie użytkowane, powinno stawiać dosyć cienką kreskę dlatego też na pewno stalówka "F", pióro koniecznie nowe.

PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 20:23 

W takim razie któryś Pelikan będzie dobrym wyborem. Który - nie pomogę, akurat tych dwóch modeli nie miałam w ręku.
Weź też pod uwagę Watermana Hemisphere.
I ofertę Lamy... ;)

Jeśli Ci nie zależy na szybkim kupnie - może jakiś Pilot? (tylko nie patrz na ceny sklepowe, tu raczej polowanie na ebay wchodzi w grę)

Ech, wybór trudny... ;)

PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 23:35 

LukiMKS napisał(a):
piórko będzie raczej dosyć intensywnie użytkowane, powinno stawiać dosyć cienką kreskę dlatego też na pewno stalówka "F"

A jaki jest związek pomiędzy intensywnym użytkowaniem, a grubością kreski?

PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 23:38 

Niby dziwnie to brzmi, ale jednak jest.

Przy moim charakterze pisma "(małe literki i cyferki)" notatki zapisane stalówką stawiającą szeroką linię są po prostu mało czytelne.

PostNapisane: sobota, 12 lutego 2011, 00:43 

Cienka kreska - to Pilot. Coś o tym może powiedzieć Elbing. Do mnie też "leci" Pilot. (Oj głupio się napisało...).
Ten "lecący" Pilot to właśnie do codziennego pisania.
CezaryF

PostNapisane: sobota, 12 lutego 2011, 08:38 

Tytuł użytkownika:: miłośnik bimbru
Na początek dobry będzie Pilot 78G lub Pilot Prera ze stalówką F.
Japońskiego F nie ma co porównywać z F współczesnych piór Watermana, Parkera czy Sheaffera bo te drugie piszą jak flamastry.
Jakie piórko Pilota nabyłeś CezaryF ?

PostNapisane: sobota, 12 lutego 2011, 10:06 
Rada Jedi

A może TWSBI Diamond 530 lub 550, jak kto woli? Mam ze stalówką EF i pisze naprawdę cienko. Cena z wysyłką około 160 zł.

PostNapisane: sobota, 12 lutego 2011, 10:09 

LukiMKS napisał(a):
Przy moim charakterze pisma "(małe literki i cyferki)" notatki zapisane stalówką stawiającą szeroką linię są po prostu mało czytelne.

No widzisz i dochodzimy do wniosku, że między intensywnością użytkowania, a grubością linii nie ma związku ;) Natomiast oczywiście istnieje taki związek pomiędzy wielkością pisma, a grubością stalówki.
Kup sobie jakiegoś "japończyka" - w sumie dowolnego - albo TWSBI Diamond.

PostNapisane: sobota, 12 lutego 2011, 18:12 

alexalex napisał(a):
...Natomiast oczywiście istnieje taki związek pomiędzy wielkością pisma, a grubością stalówki.

Muszę przyznać, że tego typu sugestie mocno mnie bawią. Szczególnie słowo oczywiście. U siebie jakoś takiego zjawiska nie zauważam. A mieszczę się zwykle - czym bym nie pisał - na wysokości jednej kratki.
Co oczywiście nie znaczy, że taki związek między szerokością linii a wielkością liter, czasami nie występuje.
Obrazek

PostNapisane: sobota, 12 lutego 2011, 18:27 

Pieczarku, przyjrzyj się sam temu, co załączyłeś jako przykład pisma: przy szerokiej stalówce Twoje "c" wygląda w kilku przypadkach tak samo jak "e", natomiast niedomknięte "a" wygląda jak "u" (przy cienkiej stalówce też niekiedy nie domykasz "a", ale wygląda to zupełnie inaczej).
Czy nadal będziesz twierdził, że gruba stalówka w połączeniu z małymi rozmiarami liter nie oznacza utraty części informacji wizualnej? :)

PostNapisane: sobota, 12 lutego 2011, 21:46 

Tytuł użytkownika:: She!fear
Pieczarku, oczywiście zawsze występuje związek "między szerokością linii a wielkością liter" - jakkolwiek na to nie patrząc (logika się kłania) :)
Jego zaś charakter (charakter owego związku) jest do określenia w następnym `akapicie`. I tak - skoro pisząc tekst stalówką F czy stalówką ze stubem nadal piszesz w miarę wyraźnie, to nie oznacza żadnej powszechnej reguły; oznacza to ni mniej, ni więcej, że stawiasz nadal duże litery i tyle. Znam osoby piszące tak maleńkimi literkami (1/3 krateczki i mniej), że japońskie XF jest dla nich zbyt grube i musiałam jeszcze doszlifowywać dla nich stalówkę...

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 00:23 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Głosu w tenacie nie zabiorę, ponieważ uważam że tego typu akcjie "Jakie pióro do..." należą tylko i wyłącznie do gustów kupującego i żadne opinie nic nie dadzą. Ale to moje zdanie.
Rozumiem, że po zamknięciu ankiety temat może zostać połączony z tematem "Wybór pióra".

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 00:40 

Dexter napisał :
Cytuj:
Głosu w tenacie nie zabiorę, ponieważ uważam że tego typu akcjie "Jakie pióro do..." należą tylko i wyłącznie do gustów kupującego i żadne opinie nic nie dadzą.

To nie tylko Twoje zdanie. Moje zdanie jest podobne. Uważam, że takie głosowanie, to śmiech na sali.
LukiMKS, jak będziesz żonę wybierał, to też zrobisz głosowanie typu :
1. blondynka niewysoka , ale z dużym biustem
2. brunetka, wysoka i szczupła
3. ruda, ale broń Boże piegowata.
Sorry, ale dla mnie to dziecinada. W tym wieku już się powinno wiedzieć, czego się chce od życia
i definiować swoje potrzeby samemu, a nie poprzez głosowanie postronnych osób.
zdrówka

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 00:54 

konis napisał(a):
Sorry, ale dla mnie to dziecinada. W tym wieku już się powinno wiedzieć, czego się chce od życia

W tym wieku wypada wiedzieć, jak kulturalnie komuś zwrócić uwagę. Hamuj się trochę.

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 01:10 

Jak za starych dobrych lat!! :twisted:
Aż miło popatrzeć, że wszystko powoli wraca do normy :twisted:
Pozdrawiam

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 01:15 

Takie uwagi Konisa nie są w stanie mnie w żaden sposób urazić, gdyż osobiście uważam, że jego większe doświadczenie w temacie piór wiecznych, nie jest jednoczesnym zezwoleniem na traktowanie innych użytkowników tego forum (patrz ja) jako ciemnej masy nie zdolnej do podejmowania samodzielnych decyzji.

Temat ten został założony przeze mnie w celu dowiedzenia się czegoś więcej na temat w/w piór od ich ewentualnych posiadaczy, oraz osób chcących pomóc mi w wyborze. Natomiast ankieta, ma dać mi tylko ogólny zarys popularności w/w piór wśród użytkowników tego forum, a w żadnym stopniu nie jest wyrocznią każącą kupić mi dane pióro.

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 01:41 

alexalex napisał(a):
...Czy nadal będziesz twierdził, że gruba stalówka w połączeniu z małymi rozmiarami liter nie oznacza utraty części informacji wizualnej? :)

Może i oznacza, może kształt poszczególnych liter jest nieco inny. Ale nie mam najmniejszych kłopotów z odczytaniem swoich zapisków, nie mylą mi się żadne litery. Na zapisanie cienką czy szeroką stalówką potrzebuję tyle samo miejsca wzdłuż i na wysokość. Może to moja fiksacja (myślę, że niezbyt groźna), ale lubię kartkę zapisaną intensywną plamą koloru. Stąd moja słabość do szerokich stalówek. I niekłamane zdziwienie, gdy ktoś np. stwierdza, że robienie notatek na wykładzie stalówką inną niż F jest niemożliwe.

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 08:33 

Alexalex napisał :
Cytuj:
W tym wieku wypada wiedzieć, jak kulturalnie komuś zwrócić uwagę. Hamuj się trochę.

LukiMKS napisał :
Cytuj:
Takie uwagi Konisa nie są w stanie mnie w żaden sposób urazić, gdyż osobiście uważam, że jego większe doświadczenie w temacie piór wiecznych, nie jest jednoczesnym zezwoleniem na traktowanie innych użytkowników tego forum (patrz ja) jako ciemnej masy nie zdolnej do podejmowania samodzielnych decyzji.

Panowie.
Napisałem posta w tym temacie troszeczkę przerysowując postawioną kwestię.
Gdyby kwestia była postawiona w następujący sposób :
Gdybyś miał sobie kupić pióro do 200 zł posiadające jeszcze dodatkowe walory....
tu lista piór
To które byś wybrał? Zagłosuj.
Ale jeżeli pytanie jest sformułowane :
Cytuj:
Chciałem kupić pióro wieczne tak do 200zł, lub lekko przekroczyć 200zł, dlatego proszę forumowiczów o radę co wybrać i dlaczego właśnie to?

To napisałem, co napisałem.
Owszem, mogłem napisać : LukiMKS nie wybieraj pióra dla siebie poprzez głosowanie, a ogłoś ranking, który pozwoli Ci na wyrobienie sobie opinii przed podjęciem decyzji.
Tylko wtedy to forum będzie grzecznym komunikatorem służącym do wymiany uprzejmych komunałów.
Uważam, że jak na forum od czasu do czasu trochę zaiskrzy, to tym lepiej dla forum.
LukiMKS masz rację. Żadne oświadczenie w temacie piór ( wielkie czy małe), nie daje nikomu zezwolenia, w tym również mi, na traktowanie kogokolwiek jako "ciemną masę". Powtórzę jeszcze raz, że to nie było moją intencją. Jeżeli w jakikolwiek sposób poczułeś się urażony, to najmocniej przepraszam.
Moją intencją było ukazanie w krzywym zwierciadle, że problem wyboru pióra, jest źle postawiony. Chodzi o drobny niuans.
Dexter to również dostrzegł.
Jeżeli pytanie byłoby postawione w sposób:
nie JA chcę, lecz co WY byście
Pewnie bym grzecznie zagłosował i doradziłbym inne niż na liście z uzasadnieniem. :)
zdrówka

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 10:32 
Rada Jedi

konis napisał(a):
W tym wieku już się powinno wiedzieć, czego się chce od życia
i definiować swoje potrzeby samemu, a nie poprzez głosowanie postronnych osób.
zdrówka

Pytający ma 18 lat, więc ma prawo pytać, ja mam ich znacznie więcej i też mam prawo pytać. Po to jest to forum. Sam doradzam znajomym jakie pióro dobrać do charakteru pisma i jak do tej pory wszyscy byli zadowoleni. Ludzie dzielą się swoim doświadczeniem i tak to w życiu funkcjonuje. Niektórzy wolą się uczyć na własnych błędach i też mają do tego prawo.

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 11:32 

pieczarek napisał(a):
I niekłamane zdziwienie, gdy ktoś np. stwierdza, że robienie notatek na wykładzie stalówką inną niż F jest niemożliwe.

Eeeeeee, chyba nikt tu tego nie twierdził.

Moje preferencje co do stalówek trochę się zmieniły przez lata użytkowania piór. Kiedyś używałem wyłącznie cieniutkich F/EF, a teraz mam kilka fajnych, tłustych i mokro piszących stalówek, które znacznie ładniej oddają niuanse kolorów na papierze. Grubsze stalówki świetnie mi się sprawdzają przy pisaniu listów, a cienkie do szybkich notatek spisywanych na kolanie ;)

PostNapisane: środa, 16 lutego 2011, 18:59 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
O.K., dwa slowa ode mnie: jesli chodzi o zamykanie pióra - wolisz pióra zakrecane, czy na zatrzask? Te zamykane tradycyjnie sa swietne, ale niektórzy na przyklad nie przepadaja za odkrecaniem pióra i wola pióra "na klik".

Przy piórach na klik najlepiej zwrócić uwage na to, by zatrzask umieszczony na koncu sekcji byl metalowy - plastikowy sie wyciera z czasem i po roku-dwóch latach intensywnego uzytkowania skuwka nie trzyma sie korpusu.

Werdykt:

Jesli klasyka, to:

...Najlepszy wybór to Pelikan (M200, ale jesli chcesz zeby jeszcze "zostalo na czipsy" czyli atrament, to mozesz wybrac M150).

A jesli wolisz nowoczesnosc:

...to polecam raczej Lamy Studio, srebrne - wykonczenie Brushed, (w szczotkowanej stali) i z czarna, plastikowa obsadka. Zatrzask w tym piórze jest metalowy wiec pióro bedzie nie do zdarcia.

Pisze oczywiscie z punktu widzenia czysto praktycznego (i po czesci z doswiadczenia) - gdybym szukal *jednego* pióra na co dzien to taki bylby mój wybór biorac pod uwage stalówke, materialy, jakosc i wzgledy praktyczne. Tak wiec z podanej przez Ciebie listy wybralbym tylko jedno pióro (Pelikan), pozostale propozycje to kategoria Inne, np:

Nb. Zamiast Lamy Studio mozna tez rozwazyc pióra Cross z serii Century/Century II albo Affinity. Pióra Crossa w metalu (np. chromowane) sa nie do zdarcia, tak wiec alternatywnie polecilbym takze:

a) Pióro Cross Century II Lustrous Chrome(ok. 177zł, a jesli chcesz zaszalec to wybierz Century Medallist albo wersje w zlocie)

b) Pióro Cross Affinity Black Fountain Pen (koszt ok. 191zł)

Wymienione przeze mnie pióra kosztuja odrobine mniej niz 200 Pe-El-En-ów, ale ich jakosc jest swietna i piórka te beda Ci wiernie sluzyc przez wiele lat.

Firma Cross nie jest w Polsce az tak popularna jak Parker albo Waterman, ale w U.S.A. pióra i dlugopisy Crossa byly i sa bardzo popularne, wlasnie ze wzgledu na jakosc i design.

Pozdrawiam i zycze milych zakupów ;-)

inky

Natürlich.

PostNapisane: środa, 16 lutego 2011, 22:43 

inky napisał(a):
(...) gdybym szukal *jednego* pióra na co dzien to taki bylby mój wybór biorac pod uwage stalówke, materialy, jakosc i wzgledy praktyczne.

Czytam sobie i czytam i dochodzę do momentu "jedno pióro na co dzień"... i przyznam szczerze, że właśnie nieco się stropiłam, bo nagle zdałam sobie sprawę, że jednak są na świecie ludzie używający jednego pióra na co dzień... :shock: :shock:
Inky, świetna podpowiedź - jak mnie ktoś teraz zapyta o podobny temat, natychmiast przeklejam linka do Twojej wypowiedzi.

Obrazek

PostNapisane: środa, 16 lutego 2011, 23:16 

Lash, to Ty do pisania używasz co dzień innego pióra? :shock: :shock:
Ja fakt, mam kilka, ale zawsze mam jakieś jedno główne z którego wypływa te 0,50ml atramentu codziennie, a inne, hmm, albo jako zapasowe albo z kolorowym atramentem do podkreślania, adnotacji itp..

PostNapisane: środa, 16 lutego 2011, 23:55 

Adrian napisał(a):
Lash, to Ty do pisania używasz co dzień innego pióra? :shock: :shock:

Nawet nie co dzień innego pióra, ale używam kilku piór dziennie :) Zatankowane są w dodatku różnymi kolorami atramentów; mam swoje ulubione pióra w danym momencie życiowym (np. do szybkich notatek, do pisania listy zakupów, do pisania mniej ważnych i bardzo ważnych listów, do bazgrania po marginesach książek itp.) ale z pewnością w użyciu każdego dnia jest kilka piór.

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 21:06 

Chciałabym kupić pióro ze złotą stalówką (to warunek podstawowy) najlepiej cygaro (albo inny, klasyczny kształt) za 600, maksymalnie 650 zł. Proszę o jakieś propozycje.

PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 21:08 

Nowe czy używane?

PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 21:11 

Wszystko jedno.

PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 21:18 

Sailor 1911 Large

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 297 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]