Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 8 września 2018, 12:02 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: pendestructor
Pomocy.
Napaliłem się na tę M200, ale za chorobę nie mogę się zdecydować jaką stalówkę wybrać- większość mam około F, jednego italica (1,1) i starą OMkę od Kaweco.
Co Pelikanowi lepiej wychodzi- EF czy B, którymi pisze się przyjemniej?
Szukam wrażeń...

Wydaje mi się jednak, że w cienkich stalówkach przodują Japończycy, prawda?

PostNapisane: sobota, 8 września 2018, 12:11 
Użytkownik

Szczerze powiedziawszy jeśli chodzi o nowe M200, to wielkiej różnicy w realnej grubości stalówek pomiędzy F, M i B nie dostrzegam ;)
B jest dość mokra, nawet jak na Pelikana. EF-kę mam tylko w wersji M400, więc już teoretycznie klasa o oczko wyżej. Jest dobrze doszlifowana, nie drapie ale nie jest to absolutnie supercienka linia w japońskim stylu.

PostNapisane: sobota, 8 września 2018, 13:40 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Brałbym M. Dość przyjemna stalówka.

PostNapisane: sobota, 8 września 2018, 16:07 
Użytkownik

Ja bardzo lubię EF w moim M200 Amethyst. Bliżej jej do F. Zupełnie inne doświadczenie, niż EF z M400 (złota). W sumie wolę te stalową, bo ma mniej irydu. Złota EF ma już taką kuleczkę irydu :)
Polecam stalowe EF. U większości sprzedawców, nie wiem czemu, za EF w M200 trzeba dopłacić.

PostNapisane: piątek, 1 listopada 2019, 21:11 
Użytkownik

A ja tak przy okazji podepnę się pod temat pelikanowy. Miałem pięknego NOS a M 150, ale poszedł w świat, teraz tęsknię za nim, stalówkę miał EF i to właściwie zadecydowało o odlocie. Był też dla mojej łapy nieco za mały. Idą powoli święta i chciałem sobie sprawić M 205 ze stalówką M-ką (chociaż niekoniecznie). Ale nie mam odwagi zdecydować się na kupno, bo brak mi wiedzy, czy w ogóle te dzisiejsze Pelikany mają to "coś"? Chodzi mi o materiały, ich jakość, mechanizm tłokowy itd... Przeczytałem ciekawe porady Dextera odnośnie konserwacji ptaszyska i teoretycznie już dojrzałem do kupna, ale chętnie bym usłyszał vox populi na tak, a jeśli trzeba na nie...

PostNapisane: piątek, 1 listopada 2019, 23:11 
Użytkownik

Mam 2 pióra z serii M200 od ponad roku, plus 3 rozmiary stalówek: EF, F i B. Co do stalówek nie mam żadnych zarzutów, to samo z pracą tłoka (tłoka nie smarowałem od nowości, za to w M800 już mi się 2 razy to zdarzyło). Złocenia/chromowania nie schodzą. Jedyny mankament, którego mógłby się czepić to rysowanie się wraz z upływem czasu korpusu pióra, tuż nad sekcją. Powodem skuwka, która ociera się o korpus podczas zakręcania/odkręcania (analogicznie jak w Kaweco Sport).

PostNapisane: piątek, 1 listopada 2019, 23:30 
Użytkownik

ddntp napisał(a):
Mam 2 pióra z serii M200 od ponad roku, plus 3 rozmiary stalówek: EF, F i B. Co do stalówek nie mam żadnych zarzutów, to samo z pracą tłoka (tłoka nie smarowałem od nowości, za to w M800 już mi się 2 razy to zdarzyło). Złocenia/chromowania nie schodzą. Jedyny mankament, którego mógłby się czepić to rysowanie się wraz z upływem czasu korpusu pióra, tuż nad sekcją. Powodem skuwka, która ociera się o korpus podczas zakręcania/odkręcania (analogicznie jak w Kaweco Sport).

Taka wiadomość, to dobra wiadomość :P . To ocieranie z czasem dodaje Pelikanowi powagi, jak zmarszczki na czole staruszka. Byle za szybko to nie nastąpiło. Podobny efekt zaobserwowałem po 2 latach w Kaweco DIA 2. Cieszy mnie, że masz dobre zdanie o stalówkach. Bo frustrująca rzecz po kupnie zacnego pióra, to polerowanie stalówki. Chciałbym tego uniknąć. Planuję kupić z chromowanymi wykończeniami. A jakbyś napisał jeszcze jak oceniasz sprężystość klipsa w M 200 ? Jest bardziej elastyczny niż w np. Conklin Duragraph, DIA 2, albo Himalaya FPR ? Niestety, wstyd powiedzieć, ale w moim mieście (świętym :) nie ma żadnego sklepu z piórami, no może spotkasz w Empiku Parkery i Watermany (rzadziej). A jak wspomniałem mam doświadczenie tylko z piórem NOS (M 150), czyli sprzed wielu lat, pewnie wiele się zmieniło w tym względzie.

PostNapisane: sobota, 2 listopada 2019, 00:34 
Użytkownik

Hmm, nie mam żadnego z wymienionych piór. Dodatkowo klips pełni u mnie wyłącznie funkcję roll-stopper'a... Po sprawdzeniu mogę napisać, że raczej twardy, powinien mocno trzymać.

PostNapisane: sobota, 2 listopada 2019, 09:55 
Użytkownik

ddntp napisał(a):
Po sprawdzeniu mogę napisać, że raczej twardy, powinien mocno trzymać.

Ważne, że ma pewną sprężystość (tak zakładam). Powyżej wymieniłem klips DIA 2 - jako przykład czegoś co w założeniu miało się odginać, a wyszło nieciekawie.

PostNapisane: sobota, 2 listopada 2019, 13:08 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: ?
Oxford napisał(a):
ddntp napisał(a):

Ważne, że ma pewną sprężystość (tak zakładam). Powyżej wymieniłem klips DIA 2 - jako przykład czegoś co w założeniu miało się odginać, a wyszło nieciekawie.

Jest bardziej miękki niż w DIA2, aczkolwiek twardszy niż w Watermanie Hemisphere. To co warto zaliczyć na plus pelikanowskiego klipsa to wyprofilowanie - jest odpowiednio zaokrąglony i przez to całkiem łatwo go zaczepić.

PostNapisane: sobota, 2 listopada 2019, 13:31 
Użytkownik

Aventador13 napisał(a):
Oxford napisał(a):
ddntp napisał(a):

Jest bardziej miękki niż w DIA2, aczkolwiek twardszy niż w Watermanie Hemisphere. To co warto zaliczyć na plus pelikanowskiego klipsa to wyprofilowanie - jest odpowiednio zaokrąglony i przez to całkiem łatwo go zaczepić.

Czyli minęły lata, a standard utrzymany. W tym moim M 150 było podobnie. Zatem dziękuję i kupuję (nie wiem jeszcze gdzie, ale zacznę od sklepów z FOP :ugeek: )

PostNapisane: niedziela, 3 listopada 2019, 13:15 
Nowy użytkownik

Ja miałem dwie F-ki Pelikana, jedna jeszcze z lat 80 tych a druga to coś koło 97 roku. Obie super, przy czym, ta starsza miała odrobine cieńsza kreskę. Potem kupiłem nowa 200 tez ze stalówka F, która okazała się mieć problem z „baby-bottom”, ale udał mi sie ja wymienić na EF. Powiem, że ta stalówka jest naprawdę przyzwoita, jest lekko sprężysta (taki delikatny flex) ale pisząc po gorszym papierze mam wrażenie jakby go lekko drapała, pojawia sie lekkie strzępienia atramentu, natomiast na tym samym papierze z Fka nie ma tego problemu.
Jakbym miał teraz kupować to pewnie kupiłbym Fke, bo mimo delikatnej różnicy w grubości to jednak Fka sunie bardziej gładko po papierze, trzeba tylko dobrze sprawdzić stalówkę przed zakupem.

PostNapisane: niedziela, 3 listopada 2019, 14:51 
Użytkownik

linuxp napisał(a):
trzeba tylko dobrze sprawdzić stalówkę przed zakupem.

I tu będzie mały problem, bo najbliższe miasto, w którym być może uda mi się sprawdzić stalówkę, to Katowice. Inaczej to kupowanie kota w worku.

PostNapisane: poniedziałek, 4 listopada 2019, 12:57 
Nowy użytkownik

Oxford napisał(a):
linuxp napisał(a):

I tu będzie mały problem, bo najbliższe miasto, w którym być może uda mi się sprawdzić stalówkę, to Katowice. Inaczej to kupowanie kota w worku.

Ja kupowałem tego nowego Pelikana przez internet u Scryby ;)
Zgłoszenie reklamacyjne przebiegło ok i wtedy podczas wymiany stalówki udało się tez przejść z F na EF.

PostNapisane: poniedziałek, 4 listopada 2019, 13:18 
Użytkownik

linuxp napisał(a):
Oxford napisał(a):
linuxp napisał(a):

Zgłoszenie reklamacyjne przebiegło ok i wtedy podczas wymiany stalówki udało się tez przejść z F na EF.

A powiem Ci, że to dobry Sprzedawca. Kupowałem u nich kiedyś dawno temu bodajże Lamy CP1. Nawet mi opakowanie prezentowe dorzucili gratis. Znalazłem ich na Allegro, mają niższe ceny na M 205 niż w sklepie internetowym :shock: Za M 205 wołają 390 zł. To w/g mnie dobra cena.

PostNapisane: poniedziałek, 4 listopada 2019, 23:27 
Nowy użytkownik

Oxford napisał(a):
linuxp napisał(a):
Oxford napisał(a):
linuxp napisał(a):

A powiem Ci, że to dobry Sprzedawca. Kupowałem u nich kiedyś dawno temu bodajże Lamy CP1. Nawet mi opakowanie prezentowe dorzucili gratis. Znalazłem ich na Allegro, mają niższe ceny na M 205 niż w sklepie internetowym :shock: Za M 205 wołają 390 zł. To w/g mnie dobra cena.

Ja jestem bardzo zadowolony z transakcji. Przed zakupem zadzwoniłem żeby pogadać odnosnie tego, która stalówka będzie lepsza - czy EF czy F, miła Pani doradziła mi Fke, a moje obawy o jakość stalówki skwitowała ze jak coś będzie nie tak to można wymienić. Poradziła tez żeby raczej nie zalewać to czarnym Pelikanem 4001 tylko wybrać już coś bardziej szlachetnego. Tak, że tak, ja również miło wspominam zakup i gorąca Scrybe polecam.
A co do ceny - to wydaje mi się przystępna, jednak trzeba pamiętać, że na wtórnym rynku to cena praktycznie jest o 50% niższa. Ktoś nawet ostatnio widziałem sprzedaje 215 za 215 zł i kupca nie może znaleźć :/
Ale to, co mi się szalenie podoba w Pelikanach to cieniowanie, każda stalówka ma to w standardzie ;)

PostNapisane: poniedziałek, 4 listopada 2019, 23:54 
Użytkownik

Cytuj:
na wtórnym rynku to cena praktycznie jest o 50% niższa. Ktoś nawet ostatnio widziałem sprzedaje 215 za 215 zł i kupca nie może znaleźć :/

Tak w sumie gdybym miał pewnego sprzedawcę z tzw. "wtórnego rynku", to bym nawet się skusił na takiego Pelikana. Ale u nas na FOP coś ostatnio posucha. Marcin nie raz ma ciekawe ptaszory na zbyciu, ale widzę, że ostatnio też nic nie wystawia. Gdybyś miał jakiś namiar, to jestem otwarty na propozycje. Jak wspomniałem szukam M 205 z M-ką na pokładzie, ale nie upieram się przy M 205. Jakby się udało kupić we wspomnianej przez Ciebie kwocie, to byłoby super.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]