Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 15:19 

Szanowni!

Zaczynam pracę nad książką, piszę ręcznie. Przede mną sporo pisania (kilkuczęściowy cykl). Rękopis jednej z ostatnich powieści napisałem prostym piórem Pelikan (chyba 150, lub 200), które dostałem kiedyś w prezencie. W połowie roboty wymieniałem stalówkę, bo się „rozjechała”, dawała zbyt grubą linię. Tak naprawdę, do tej pory nie wchodziłem w temat samych piór, było mi trochę wszystko jedno. Lubię tworzącą się pod piórem linię i w przeciwieństwie do długopisu mniej boli ręka i palce przy wielogodzinnym pisaniu. Piszę szybko, lubię mocniej odcisnąć (tak jest z długopisami).

Generalnie — dojrzałem chyba do tego, żeby się zaopatrzyć w lepszy sprzęt. A może tylko stalówka ma naprawdę znaczenie? Będę wdzięczny za jakieś porady. Kupić jedno pióro? A może kilka? Jedno z wyższej półki? Please, help!

Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję!
Trovatore

Ostatnio edytowano poniedziałek, 8 stycznia 2018, 22:10 przez Trovatore, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 15:46 

Ile piszesz dziennie, powiedzmy, że stron A4? Jaki masz budżet na to pióro/-a? Wnioskuję, że lubisz cienką kreskę. Jaką masz rękę, małą, dużą? Rozmiar Pelikana, którym pisałeś, odpowiadał Ci, było za małe, za duże?
Piszesz w domu, mógłbyś napełniać pióro za pomocą tłoczka, czy w grę wchodzą tylko naboje? Tłoczek wkładasz jak nabój, tylko raz, i potem kręcisz pokrętłem, aby napełnić pióro. Potrzebny do tego kałamarz wraz z którym utrzymanie pióra jest tańsze niż naboje, czasami o wiele tańsze, choć zapewne wiesz o czym mówię, gdyż używałeś tłoku Pelikana (zapewne, seria P również istnieje) :) Na początek proponuję tańsze pióro, abyś zdobył opinię o sprzyjających Ci cechach Twojego wymarzonego do pisania pióra :) Przydałaby się informacja na temat Twojego miejsca zamieszkania, czyli czy zakupy lokalne wchodzą w grę. Moje typy to Platinum Preppy (jako początek), Waterman Hemisphere, Sheaffer 100/300/Prelude, Faber Castell Ambition, Lamy Alstar/Safari lub coś z oferty TWSBI, co prawdopodobnie będzie najlepszym wyborem :)

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 16:07 

Uuuu... Ciężka sprawa, bo ewidentnie katujesz stalówki. Za mocno dociskasz pióro. :| W tym przypadku bym odradzał pióro z wyższej półki, bo w droższych stalówkę tak samo zakatujesz. Najlepiej coś, do czego później bez większego problemu będzie można dokupić w miarę tanio samą stalówkę / zespół stalówki.
1. Lamy Safari / AlStar (tanie, lekkie, ergonomicznie ukształtowana sekcja)
2. Kaweco Student lub Dia2 (umiarkowana cena, łatwo dostępne stalówki, dobry serwis)
3. TWSBI 580 (j.w.)
4. Sheaffer 100 lub 300 (pióra-czołgi, ale ciężkie - mogą męczyć rękę. Ale dostępność stalówek w serwisie też wzorowa)
5. OHTO Dude (tani czołg, którego nie żal, jak zniszczysz stalówkę)

Lamy kupisz prawie wszędzie (ale nie wszędzie same stalówki), Kaweco i TWSBI w F-Pen.pl, Sheaffer w Piórotece, Twoim Piórze i F-Pen, OHTO na eBayu.

FC Ambition polecane przez Ziemniaczka uwielbiam za wzornictwo i niezawodność, dla mnie niestety bardzo niewygodne. Nie kupuj tego pióra, jeśli trzymasz pióro nisko. No i nie wiem, jak z dostępnością samych stalówek. Chyba nie bardzo. :|

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 16:30 

Poleciłem głównie ze względu na to, że Pelikan 200 mu pasował (nie wiem, czy to seria P czy M).
Natomiast słusznie zwróciłeś uwagę na zbyt mocne dociskanie stalówki. Przez głowę przeszła mi myśl, że była to stara wersja z fleksem, więc dlatego rozjechał... Jeśli faktycznie katuje stalówki, to jest dobra i zła wiadomość. Dobra taka, że z takim mocnym dociskiem pisze mu się wygodnie, a więc bez docisku będzie pisało mu się lepiej. Druga jest taka, że najlepszym i jedynym słusznym wyborem będzie mniejsze dociskanie stalówki; pieniądze wydawane w błoto.
Może używał atramentu o za słabym przepływie? Baby's bottom może, a więc brak startu bez nacisku, co nauczyło go dociskania? Może wcześniejsze obcowanie z długopisami?
Jeśli nie wyeliminuje dociskania, to Ambition odpada, podobnie jak Hemi (około 130zł za całą sekcję jedynie w sklepie WM), TWSBI (580 ma sekcje, ale nie w Polsce i nie po korzystnej cenie). Zostaje jedynie Lamy, lecz to około 40zł za stalówkę. Może dobrym wyborem byłaby stalówka ,,A" dla dzieci? No i jeszcze Sheaffery, ale to w serwisie...

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 16:39 

Jestem gorącym zwolennikiem pisania piórem, ale używanie go w sytuacji, gdy tekst pisany i tak trzeba będzie przenieść na komputer -- wydaje mi się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Jakie pióro, każde które Ci pasuje.
Jarek

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 16:41 

Dziękuję! Dzienna „szychta” — kilkanaście do ok. 20 stron A4. Pelikan, którym pisałem do tej pory napełnia się tłoczkiem. To żaden problem. Niestety nie wiem nawet jakiej grubości stalówka w nim jest. Wolałbym cieńszą linię. Innym kłopotem jest ból palców - odciśnięcie się kształtu pióra po długim pisaniu. Dlatego myślę o pisaniu dwoma. I o zmianie, w razie potrzeby. Mieszkam w Warszawie. Z tym dociskaniem to różnie bywa: na początku przyzwyczajenie z długopisów, a potem... emocje. Teraz jednak myślę, że z biegiem czasu przestałem dociskać, jak długopisem.

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 16:49 

Jaki atrament towarzyszył Ci w pracy? Jeśli można, to prosilibyśmy zdjęcie tej wygiętej stalówki jeśli ją posiadasz, zdjęcia pióra (w celu określenia modelu i rozmiaru) oraz grubość stalówki (jest to literka na stalówce na drugim końcu (tam gdzie stalówka chowa się do korpusu) - EF/XF, F, M, B. Cóż to za literka?

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 16:52 

Jak mieszkasz w Warszawie to najlepiej będzie się wybrać do Pióroteki. Opowiedziec o swoich wymganiach, pooglądać, poprzymierzać. Na pewno coś Ci podpasuje :)

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 17:07 

Albo do f-pen i przetestować TWSBI.

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 17:31 

Tytuł użytkownika:: Illegal potato.
Jeśli piszesz dziennie około 20 stron A4 to poleciłbym Ci TWSBI 580 albo VAC 700.

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 19:20 

tobiaszboksik napisał(a):
Jestem gorącym zwolennikiem pisania piórem, ale używanie go w sytuacji, gdy tekst pisany i tak trzeba będzie przenieść na komputer -- wydaje mi się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Jakie pióro, każde które Ci pasuje.
Jarek

Rozumiem, że to wygląda na dziwactwo, ale taką mam właśnie staroświecką metodę. Najpierw piszę ręcznie, a potem tę wersję przepisuję (skracam wtedy, poprawiam itd.). Każdy etap ma swój sens.

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 19:30 

PanKleks napisał(a):
Uuuu... Ciężka sprawa, bo ewidentnie katujesz stalówki. Za mocno dociskasz pióro. :| W tym przypadku bym odradzał pióro z wyższej półki, bo w droższych stalówkę tak samo zakatujesz. Najlepiej coś, do czego później bez większego problemu będzie można dokupić w miarę tanio samą stalówkę / zespół stalówki.
1. Lamy Safari / AlStar (tanie, lekkie, ergonomicznie ukształtowana sekcja)
2. Kaweco Student lub Dia2 (umiarkowana cena, łatwo dostępne stalówki, dobry serwis)
3. TWSBI 580 (j.w.)
4. Sheaffer 100 lub 300 (pióra-czołgi, ale ciężkie - mogą męczyć rękę. Ale dostępność stalówek w serwisie też wzorowa)
5. OHTO Dude (tani czołg, którego nie żal, jak zniszczysz stalówkę)

Lamy kupisz prawie wszędzie (ale nie wszędzie same stalówki), Kaweco i TWSBI w F-Pen.pl, Sheaffer w Piórotece, Twoim Piórze i F-Pen, OHTO na eBayu.

FC Ambition polecane przez Ziemniaczka uwielbiam za wzornictwo i niezawodność, dla mnie niestety bardzo niewygodne. Nie kupuj tego pióra, jeśli trzymasz pióro nisko. No i nie wiem, jak z dostępnością samych stalówek. Chyba nie bardzo. :|

Z naciskiem i niszczeniem stalówki jest teraz o wiele lepiej. Po wymianie już pisałem dużo lżej, ale mam wrażenie, że to jest po prostu za gruba stalówka do pisania dużej ilości tekstu. Daje ładny efekt „kaligraficzny”, ale gorzej się spisuje przy szybkim, długim pisaniu.

Dziękuję za polecenie konkretnych marek/typów.

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 19:32 

Tytuł użytkownika:: endoor
Najchętniej poleciłbym coś z Pilotów Custom: 742 lub 743 ze stalówką SF lub Platinum President, ew. Century #3776 ze stalówką F. Jednakże ze względu na pojemność zbiorniczka na atrament do notatek w ilości kilkadziesiąt stron a4 w ciągu dnia najczęściej używam pióra TWSBI Diamond 580 Clear. :)

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 19:45 

Czy ta stalówka z efektem kaligraficznym nie dawała zmiennej szerokości linii? Tzn. linie w pionie były szersze niż te w poziomie? Mam wrażenie, ze mogłeś mieć stalówkę stub, co powodowało problemy. Szerokość linii gruba, efekt kaligraficzny, potrzebny docisk (zapewne spływak nie dawał rady)... W takim razie powinno być tylko lepiej. Zdecydowanie TWSBI 580 :)

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 19:47 

endoor napisał(a):
Najchętniej poleciłbym coś z Pilotów Custom: 742 lub 743 ze stalówką SF lub Platinum President, ew. Century #3776 ze stalówką F. Jednakże ze względu na pojemność zbiorniczka na atrament do notatek w ilości kilkadziesiąt stron a4 w ciągu dnia najczęściej używam pióra TWSBI Diamond 580 Clear. :)

Dziękuję! Muszę trochę to przemyśleć, poczytać, pooglądać. Wybiorę się pewnie do polecanej przez was Pióroteki w Warszawie.

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 20:06 

Ziemniaczek napisał(a):
Czy ta stalówka z efektem kaligraficznym nie dawała zmiennej szerokości linii? Tzn. linie w pionie były szersze niż te w poziomie? Mam wrażenie, ze mogłeś mieć stalówkę stub, co powodowało problemy. Szerokość linii gruba, efekt kaligraficzny, potrzebny docisk (zapewne spływak nie dawał rady)... W takim razie powinno być tylko lepiej. Zdecydowanie TWSBI 580 :)

Napisanie kilkudziesięciu arkuszy, czyli np. 800 000 do 1 mln. znaków (ze spacjami) powoduje, że sposób pisania się zmienia. A to trwa kilka miesięcy, dzień w dzień. Następują fluktuacje stylu, nachylenia, nacisku, zależy od stanu ducha, zmęczenia itd. Zmienia się ułożenie ręki, nadgarstka, bo musi odpocząć itd.

Dziękuję za Wasze fachowe porady. Do tej pory nawet nie zastanawiałem się nad oznaczeniem grubości stalówki itd. Po prostu od dobrych kilku lat piszę jednym piórem i jedyne co, to raz wymieniłem tę stalówkę (ba, żona to zrobiła, a nie ja :-)) po tym jak za nią był powiedzmy milion znaków.

Teraz postanowiłem kupić coś nowego. To zaś po pierwsze wymaga zastanowienia i refleksji na temat tego, jak naprawdę piszę! Trochę poczytam, bo nic nie wiem, nie potrafię nawet nazwać części pióra itd.

A tu jeszcze tyle ciekawostek, historyjek, anegdotek! Temat piór sam w sobie wygląda na niezwykle ciekawy!

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 20:39 

Cenowo od najtańszego do najdroższego:

TWSBI 580
Lamy 2000
Pilot Custom 823

Wszystkimi pisze się bardzo dobrze i każde zmieści sporo atramentu (ale wymagają napełniania z butelki).

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 21:03 

Jak napisała Nikaa, koniecznie się udaj do Pióroteki. Będziesz mógł organoleptycznie porównać różnepióra. ;)
Do długiego pisania polecam pióra lekkie i duże. Cienkie pióro wymusza mocniejszy chwyt i szybciej męczy rękę (przynajmniej ja tak mam). Pióra japońskie czyli Pilot, Sailor, Platinum, zwykle mają cieńsze stalówki, niż europejskie i amerykańskie. Japońskie M (medium) to europejskie F (fine). Szukaj piór ze stalówkami EF/XF albo F.
Wygodne powinny być też Delty Unica albo Vintage. Stalówki niestety do najcieńszych nie należą, ale każdą stalówkę można podrasować. Tu, na forum, zajmuje się tym Sticky.
Przede wszystkim weź pióro do ręki i zobacz, czy wygodnie Ci się je trzyma, czy nie ciągnie do tyłu, a przede wszystkim czy Ci się podoba. ;)

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 21:05 

Tytuł użytkownika:: Senior
Potrzebujesz złotej, raczej lekko elastycznej stalówki (warunek sqn).
Zdecydowanie polecałbym Pilota lub Platinum stalówka SF. Pisałeś Pelikanem to kup (dość tanio) 400N lub NN z lat 50-tych ze stalówką F.
Tak zresztą zalecał @endoor, lecz TWSBI jest za sztywne, będzie pod koniec dnia sprawiał ból dłoni i ogólne zmęczenie. Długość raczej <5", chyba że masz szerokie i duże ręce...

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 21:15 

Albo Sailora 1911? Nawet L jest lekki. A stalówki Sailora to marzenie

http://robertdejtrowski.blogspot.com/
https://500px.com/robertdejtrowski

PostNapisane: piątek, 29 grudnia 2017, 21:51 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamieszczam foto stalówki i próbkę pisma. Rozmiar stalówki F. Na tej próbce pisma nie wygląda to źle, ale przy próbie szybszego pisania jest coś nie tak — przy niektórych literach łapię efekt leciutkiego rozlania i poszerzenia ich (przez to nieczytelność słowa), natomiast jest jeszcze jeden, wkurzający efekt, a mianowicie stalówka na momencik potrafi gubić atrament, zostawiać jakby puste miejsce, jakby porysowała na sucho i łapała z powrotem bieg. Ogólne wrażenie mam takie — że nie chodzi płynnie.

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 01:51 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
Wygląda, jakby stalówka przekręciła się lekko w lewo na spływaku, może to jedna z przyczyn tych problemów.

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 10:04 

Coś nie tak jest ewidentnie, spływak i stalówka muszą być ustawione prosto względem siebie. Ten spływak wygląda, jakby był nadszarpnięty...

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 10:55 

Ziemniaczek napisał(a):
Coś nie tak jest ewidentnie, spływak i stalówka muszą być ustawione prosto względem siebie. Ten spływak wygląda, jakby był nadszarpnięty...

Czyli wymiana stalówki. Co nie przeszkadza w szukaniu nowego pióra. Albo... piór (liczba mnoga wydaje mi się coraz stosowniejsza :lol:).

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 11:09 

Mam takie typy w tej chwili:

1. Pilot Justus 95
2. Pilot Falcon
3. Platinum President

Oraz z polecanych faktycznie podoba mi się przezroczyste TWSBI Clear 580 (a przy okazji jakie piękne atramenty japońskie zobaczyłem na stronie f-pen. Nie wiem, jak w realu, ale na stronie robią wrażenie), Lamy 2000 (jaki design bauhaus, przepiękne! Takie pióro pokazuje, jaki potencjał jest w kolekcjonowaniu, zaczynam rozumieć pasję!) oraz Pilot Custom 823, entuzjastycznie polecany na filmiku Mattia Armstronga na YouTube (Jedyny problem estetyczny, jaki mam z tym piórem to kuleczka na końcu klipsa, do której musiałbym się przekonać).

Zbliżam się do pomysłu zakupu dwóch piór - TWSBI do kolorowego, pięknego atramentu (notatki) oraz jednego z Pilotów do pisania. Plus, co widzę, kolejnym obszarem, w który warto wsadzić nochal to same atramenty i reszta.

Dziękuję za wasze wypowiedzi, przepraszam, że nie odpowiadam na każdą z osobna, wszystkie są b. cenne.

Ostatnio edytowano sobota, 30 grudnia 2017, 11:10 przez Trovatore, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 11:10 

Pamiętaj, że powinieneś zaopatrzyć się w dobrej jakości papier. Może to być nawet ksero, ale dobrej jakości, gdyż w innym wypadku kreska będzie grubsza, która nie będzie Ci odpowiadać. Z jakiego papieru korzystasz aktualnie (jakiej marki to zeszyt, bo wnioskuję to z liniatury)?
Poczytaj trochę recenzji, bo Falcon jest stworzony do flekska bardziej i może nie nadawać się do pisania... Model 823 nie miał problemu z zaworem atramentu, który ograniczał dostęp atramentu na 1,5 strony? Przynajmniej dwóm osobom w Recenzjach, nie wiem jak aktualnie :)

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 11:16 

EDIT:
Ziemniaczek napisał(a):
Pamiętaj, że powinieneś zaopatrzyć się w dobrej jakości papier. Może to być nawet ksero, ale dobrej jakości, gdyż w innym wypadku kreska będzie grubsza, która nie będzie Ci odpowiadać. Z jakiego papieru korzystasz aktualnie (jakiej marki to zeszyt, bo wnioskuję to z liniatury)?
Poczytaj trochę recenzji, bo Falcon jest stworzony do flekska bardziej i może nie nadawać się do pisania... Model 823 nie miał problemu z zaworem atramentu, który ograniczał dostęp atramentu na 1,5 strony? Przynajmniej dwóm osobom w Recenzjach, nie wiem jak aktualnie :)

Dziękuję za uwagę o stalówce FLEX, doczytałem o co chodzi, faktycznie to bez sensu.

Papieru używałem zawsze pierwszego z brzegu, do drukarek i ksero. Ta notatka tutaj to w jednym z notatników.

Ostatnio edytowano sobota, 30 grudnia 2017, 11:57 przez Trovatore, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 11:32 

Opublikowałeś ty, potem ja, potem przeczytałem Twój post i typy, ty odpowiadałeś na mój, a ja edytowałem :)
,,Pióro to połowa sukcesu, druga połowa to papier i atrament" :)
Teraz czekamy na zdjęcia i wrażenia z zakupów ;)

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 12:24 

Ja również poleciłabym Ci Japończyki. Precyzyjne stalówki, kreska cienka, świetnie się sprawdzają do szybkich notatek. Ja gustuję w Sailorach, ale musisz go sobie wypróbować bo mają specyficzny sweet spot czyli kąt nachylenia stalówki, pod którym piszą najlepiej. Platinum też w porządku.
Sama jestem fanką Pilota Falcona z SF. I nie chodzi w tej stalówce - dla mnie - o lekki fleks, bardziej o tę sprężystość (charakterystykę tej stalówki), która daje fajny komfort pisania. I od momentu pierwszego zetknięcia z moim Falconem, nie wypuszczam go z rąk. Używam codziennie :) I uważam, że plastikowy Falcon jest lepszym rozwiązaniem, bo metalowy jest dość ciężki. Nie sprawdzi się przy długich sesjach.
Jak zauważył Kleks szukaj pióra dużego i lekkiego (Falcon taki jest, szczupły i spory... dla mnie to pióro idealne :) )

Do dłuższych sesji pisania, u mnie sprawdza się też Visconti Rembrandt. Duże, nie za ciężkie, piękne kolory. Ale Visconti mają metalową sekcję. Jak będziesz w Piórotece, przyjrzyj się im również :)

PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2017, 13:01 

Tytuł użytkownika:: Illegal potato.
Ziemniaczek napisał(a):
Model 823 nie miał problemu z zaworem atramentu, który ograniczał dostęp atramentu na 1,5 strony?

Konieczność odkręcania końcówki pióra po wypisaniu części atramentu, która już spłynęła jest cechą tego systemu napełniania. W środku jest taka uszczelka, po jej wyjęciu nie trzeba już odkręcać. Brian Goulet pokazywał jak to wygląda na yt. Generalnie jeśli budżet jest większy polecałbym oczywiście Pilot 823 zamiast VACa 700. No ale to pióra z innej półki cenowej.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]