Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 14 września 2018, 14:03 

Proszę o pomoc, względnie - podpowiedzi, a najlepiej - rzeczowe porównanie wad i zalet. Marzy mi się pióro transparentne, czy też, po polsku, przezroczyste. Do tej pory ostrzyłam sobie zęby na po prostu Lamy Vista. Rozważałam też TWSBI Eco, ale potem czytałam gdzieś, że.. .jest zbyt Eco. Teraz się pojawiło TWSBI GO - ale ono już ma cenę mniej budżetową.
Co wybrać, co polecacie? Na razie nie określam swoich potrzeb i preferencji, jeśli będzie to konieczne do właściwego doradzenia - napiszę potem ;)

PostNapisane: piątek, 14 września 2018, 14:39 

Wypadałoby się jednak dookreślić, bo demonstratory są dostępne od około 50 złotych (J.Herbin) do kilku tysięcy :)

PostNapisane: piątek, 14 września 2018, 15:39 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
w tej ofercie są i transparentne, tyle że kolorowe
viewtopic.php?f=35&t=12669

PostNapisane: sobota, 15 września 2018, 09:54 

Tytuł użytkownika:: ?
Jest jeszcze Pilot Custom 74 lub Pillot Custom Heritage 92 (280-400zł) - są demostratory oraz wersie barwione (kolorowy, ale przeźroczysty). Oprócz tego są: Sailor 1911 Sapporo oraz Sailor 1911 L jako demonstratory.
Podana cena jest ceną którą można uzyskać zamawiając pióro bezpośrednio z Japonii.

PostNapisane: sobota, 15 września 2018, 12:07 

Z budżetowych, z czystym sumieniem mogę polecić chińskiego Wing Sunga 698. Prawdziwy piston, zrobiony z przyzwoitego materiału (może nawet akryl?), zupełnie przyzwoita stalówka. Mam, używam od jakiegoś czasu - zero problemów. Będzie Pan zadowolony. ;)

PostNapisane: poniedziałek, 17 września 2018, 12:35 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Oj, Panu Kleksu będzie rozmowa. :twisted: :roll:

PostNapisane: poniedziałek, 17 września 2018, 13:37 

O każdej porze dnia i nocy. O ile znajdziesz czas. :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol:

PostNapisane: poniedziałek, 17 września 2018, 17:16 

Tytuł użytkownika:: Poeta
Zabrzmiało jak wyzwanie na pojedynek :D mnie również transparentne kuszą... np. Pilot Heritage 92, ale coś więcej dużo kosztował niż tu podane... też te zakraplacze z Norwegii podobać mi się :) z blokadą będzie ciekawa wersja, czekam na listopad. Może sprawię sobie pod choinkę... :D

PostNapisane: wtorek, 18 września 2018, 13:22 

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Spróbuję się jakoś "dookreślić" :)
Przede wszystkim (PanKleks) "ona" a nie "on" ^^
Po drugie: irydowe (MarcinEck) mnie nie interesują - za radioaktywność, choćby i jedynie potencjalną, podziękuję ;)
Po trzecie: jeśli demonstrator, to tylko bezbarwny. Jeśli biorę pióro przezroczyste, to po to, żeby obserwować kolor atramentu wewnątrz i się nim zachwycać (lub nie).
A teraz serio. Rozważam pióro (-a?) budżetowe. Więc delikatesy za miliony mnie nie interesują. Podałam te trzy u góry (Lamy Vista, TWSBI Eco, TWSBI Go), bo nad nimi się zastanawiam i chciałam, żebyście pomogli mi w wyborze (jakie są plusy i minusy każdego z nich). Fajnie, że podaliście też inne propozycje :) Generalnie sprowadzanie pióra z Japonii czy innych zagranic odpada. Ale dziękuję za podpowiedź Herbina.

Mam na stanie obecnie dwa atramenty Noodler's, które czekają na swojego "nosiciela" - jeden to Apache Sunset - stąd moje zainteresowanie transparentnymi, gdyż przeczuwam, że patrzenie na jego przelewanie się będzie czystą przyjemnością.

Drugi to owiany złą sławą Baystate Blue. Ponoć farbuje wszyyyyyystko. I tutaj nie jestem pewna, czy brać przezroczyste (ale wtedy bym chyba brała takiego wymienionego tu przez MKOL, taniutkiego Herbina za 55 zł), czy też np. czarne jak noc (Lamy All Black? ;)) żeby nie było widać, że wszystko zafarbowane. Ewentualnie, pod kolor - Lamy Al-Star niebieskie ;) Chodzi o to, żeby, skoro podobno po tym atramencie już nie można do niczego innego pióra użyć - żeby miał on swoje pióro dedykowane na wieki wieków.
Co do Apache - tutaj kręci mi się w głowie. Bo to pióro bym chciała później pewnie używać do innych atramentów. Więc może być to coś "lepszego", ważne żeby ładnie, bezproblemowo pisało. Może TWSBI? Może Eco. TWSBI a nie Lamy dlatego, że Lamy używa głupiego tłoczka z czerwonym kapturkiem, który psuje wrażenia estetyczne :/ Szkoda, bo Lamy kocham (jedyny, poza czerwonym tłoczkiem, minus - dość grubo pisząca stalówka F).
No ale wtedy nie wiem - jeśli TWSBI, to z jaką stalówką? bo ponoć nie można wymieniać ich. Apache nie byłby pewnie atramentem do pisania na co dzień, dokumentów i rejestrów. Raczej do podkreślania ważnych rzeczy i zaznaczania. Fajniej by było mieć zatem grubszą stalówkę, może M - żeby widać było cieniowanie. Ale.... jeśli za jakiś czas będę chciała tegoż pióra użyć do innego atramentu, do pisania - to będzie problem, bo w biurze wolę jak mi pisadło pisze cienko :/ więc tutaj szala przesuwa się znów w stronę Lamy, bo tu mogę manewrować grubościami stalówek i je wymieniać w zależności od potrzeb.
Ratunku :/
Czy wyjaśniłam (a raczej zamąciłam) wystarczająco? ;) Pozdrawiam i dzięki za odzew ;)

PostNapisane: wtorek, 18 września 2018, 13:43 

Albo wziąć 2 WingSungi z różnymi stalówkami. Obejdzie się bez przekładek. I jeszcze na atramenty starczy. Ten chiński demonstrator jest naprawdę świetny.

PostNapisane: wtorek, 18 września 2018, 15:45 

kulka napisał(a):
Albo wziąć 2 WingSungi z różnymi stalówkami. Obejdzie się bez przekładek. I jeszcze na atramenty starczy. Ten chiński demonstrator jest naprawdę świetny.

Szukając czegoś nt Wing Sungów, trafiłam na ciekawą ich ofertę w Polsce. Zobaczymy ;) cena b.korzystna, reszta....w praniu wyjdzie. Dzięki!

PostNapisane: wtorek, 18 września 2018, 18:41 

Sit napisał(a):
...jeśli TWSBI, to z jaką stalówką? bo ponoć nie można wymieniać ich.

Nie wiem, jak w Eco, ale w TWSBI Diamond można wymieniać stalówki, konkretnie cały zespól ze stalówką, spływakiem i tulejką. Nie wiem jedynie, jak obecnie wygląda sytuacja z dostępnością stalówek na wymianę, ale o to trzeba by zapytać Daniela z F-pen.

PostNapisane: wtorek, 18 września 2018, 19:03 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Witaj Sit :-)

Sit napisał(a):
No ale wtedy nie wiem - jeśli TWSBI, to z jaką stalówką? bo ponoć nie można wymieniać ich.

Jak najbardziej można wymieniać stalówki. One zresztą chyba są sprzedawane razem z sekcją/gripem, ale nawet jeśli by tak nie było, to samodzielna wymiana stalówki nie jest trudna. Tylko pytanie czy faktycznie nie lepiej mieć drugiego pióra :mrgreen:

Nie wiem jak to jest z odbarwianiem/zabarwianiem trwałym w przypadku Baystayte Blue (znam czarną legendę, można znaleźć moją opinię na jej temat na FOP) ale myślę, że da się doczyścić, jeśli nie samym płynem do garów to czymś do czyszczenia piór albo: Czyszczenie pióra z osadu po atramencie żelazowo-galusowym.

Dodatkowo: wszystkie atramenty z czerwonym barwnikiem najłatwiej odbarwiają. Szczerze mówiąc Apache'a nie używałem w demonstratorze, ale warto poobserwować.

Odnośnie piór: jak się spróbuje czegoś lepszego (np. pióra z lat 30-tych/40-tych, współczesny Parker Duofold, czy Sheaffer od Gift 300 w górę) to trudno uwierzyć, że ta chińska produkcja to są stalówki z prawdziwego zdarzenia a nie zabawki (moje wrażenia z kontaktów np. z Jinhao). Ale wiele osób sobie chwali, więc może to jest dobre rozwiązanie. Zresztą Wing Sung ma akurat dobrą renomę (bo oparty na dobrych wzorcach).

Osobiście zawsze zalecam spróbowanie pisania danym piórem, co pewnie często jest jednak trudne do praktycznej realizacji. Jest opcja, żeby się przymierzyć do któregoś z tych piórek?
Nie zarejestrowałem czy chwaliłaś się miejscem zamieszkania. W Warszawie można do TWSBI się przymierzyć u Daniela w F-Pen.pl
I sugeruję rozważenie zwykłego TWSBI, nie ECO - w kontekście długotrwałego użytkowania może oszczędzić nerwów i dać nieco więcej radości.

Na marginesie: jest jeszcze kwestia dłoni, czyli jakich rozmiarów pióro dobrze w niej leży. Nie wszystkie pióra pozwalają na wygodne założenie skuwki z tyłu; i generalnie warto sprawdzić długość pióra i sprawdzić czy będzie ona wystarczająca.

Pilot Heritage 92 byłby bardzo dobrym wyborem a i ceny - przy odrobinie cierpliwości i decyzji o tym, że zakup za granicą jednak tak - wcale nie muszą być dramatycznie wysokie. Ale rozumiem. Tylko PL. Plus, MF odgrażał się, że wszystko teraz będą o-VAT-owywać, a zwolnienia (np. do 22 euro) nie dotyczą przesyłek. Także trzeba cenę zakupu na eBay-u powiększyć o ok.28%.

Powodzenia i przyjemności z pisania, bez konieczności redukowania dysonansu pozakupowego :-)
Daj znać na co padł wybór i jak się sprawuje pióro.
Demonstratory są świetne! No, chyba, że trzeba je myć. Np. wyganiać atrament spod wewnętrznej skuwki 8-) ;)
Mac

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]