Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zenith
PostNapisane: poniedziałek, 9 października 2017, 23:01 

Witam, 

Zauważyłem niedawno, choć może to już dawno miało miejsce, że Zenith wypuścił nowe pióra w kompletach z długopisami. Już nie tylko są Omegi plastikowe. Są wersje piór Zenith metalowe cieńsze i grubsze. Są w kolorach stali oraz różnych metalikach. Nie wiedziałem, że mają reż pióra szkopne z ergonomicznym uchwytem na wzór tycj Pelikanów.

Nie wiem, czy można wklejać linki bezpośrednio do strony, więc powiem, że można pooglądać te pióra, jeśli wpisze się w googlach Zenith Polska.

Piszę o tym, ponieważ Zenitha długopis i pióro (to ostatnie nie jestem pewien, ale chyba to był Zenith) używałem już dobre kilkanaście lat temu. Firma polska, a przynajmniej kiedyś była. Teraz nie wiem czyj kapitał, czyje wykonanie (pewnie chińskie), (przy okazji ciekawe, gdzie odlewają korpusy Pelikanów, może też Chińczyki, czy jednak Niemcy? A może Polacy na zlecenie Niemców?). Ale wiem jedno, że tradycje polskie, wzornictwo też. A do tego mało opisywane. 

Tytuł: Re: Zenith
PostNapisane: wtorek, 10 października 2017, 10:16 
Almighty Admin

Tytuł użytkownika:: la principessa
Nie mam pojęcia, ale wykonanie raczej chińskie. Te szkolne zenithy to dno i metr mułu, aczkolwiek ergonomia względnie dobra. Prawidłowo pióro zaczęło pisać, jak je rozebrałam, a potem poprawiłam skrzydełka stalówki. Kosztowało jesienią zeszłego roku 12 zł w księgarni Świat Książki (ale widuję je ostatnio wszędzie). Te komplety niedawno oglądałam, sprawiają wrażenie ciężkich - jak ktoś lubi. Obawiam się o trwałość lakieru.

P.S. Linki można wklejać, dlaczego nie?

PostNapisane: wtorek, 10 października 2017, 11:40 

Tytuł użytkownika:: Poeta
Piór i długopisów Zenith używałem dużo dalej niż 12 lat temu... wieki temu, jak mawiają :D choć tych drugich było więcej... ale to zupełnie inne czasy były :D potem na długo zniknęły mi z oczu i nie tęskniłem :D miałem już Pelikana...

PostNapisane: środa, 11 października 2017, 07:28 

Mam taki komplet (ten mniejszy) i jest zdecydowanie lekkie to pióro, szczególnie jak metalowe.
Ja swojego pierwszego Zenitha pióro miałem wlaśnie ponad 15 lat temu i był bardzo dobry, jak na inne pióra. Miałem jeszcze Vectora i co jakiś czas Herlitza (bo często sekcja się kruszyła). Pamiętam, że Zenith pisał najcieniej. I było to przyjemne uczucie i bardzo się z niego cieszyłem :D

PostNapisane: środa, 11 października 2017, 07:50 

O ile mnie pamięć nie myli, to Zenithy za ancien regime były wzorowane na Parkerach 21.
Obawiam się, że obecny Zenith ma z nimi tyle wspólnego, co współczesny Romet z tym sprzed lat, czyli kryptochińszczyzna pod polsko brzmiącą nazwą.

PostNapisane: czwartek, 12 października 2017, 00:37 

Znacie jakieś pióra podobne wymiarami (długość, szerokość) do OmeginZenitha?

PostNapisane: sobota, 14 października 2017, 20:17 

Hemi?

PostNapisane: sobota, 14 października 2017, 21:21 

Do normalnej Omegi to prędzej Graduate. Albo Parker Vector

PostNapisane: poniedziałek, 16 października 2017, 22:09 

Mam wszystkie te pióra i rzeczywiście fajnie mi się je użytkuje :)

PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2018, 01:43 

Kolektor napisał(a):
Mam wszystkie te pióra i rzeczywiście fajnie mi się je użytkuje :)

Też zauważyłem pewien świeży powiew w skostniałym świecie tej marki. Zenitch Omega nie zmieniał się przez lata całe. pierwszą próbą jakiejś zmiany było odgrzanie starego kotleta pt.: Zenith Retro gdzie jedynym nowym elementem było dodanie do niezmienionych piór tekturowego pudełka rodem z PRL-u... Równolegle do tego kroku firma zwiększyła paletę kolorów na niespotykaną do tej pory skalę dołączając jednocześnie ciekawie i konsekwentnie zaprojektowane opakowania w geometryczne wzory w żywej, pastelowej kolorystyce. Troszkę mi to przypomina politykę niemieckiej Lamy dotyczącą modelu Safari czy All Star. Zacząłem się baczniej przyglądać tym przemianom, bo jak do tego czasu był totalny zastój. Pojawiły się dość ciekawe serie piórek szkolnych w różnych odmianach kolorów i motywów: Flowers, Butterflys, Monsters itp, i , o dziwo, to wszystko całkiem przyzwoicie pisze, a kosztuje grosze... Po drodze zauważyłem bardzo ciekawy, wręcz nowatorski długopis Shadow( tak nawiasem, szkoda, że Shadow nie doczekał się wersji piórowej, mógłby to być prawdziwy hit na polskim "bezpiórzu") A teraz wreszcie zupełnie nowy i moim zdaniem zupełnie przyzwoity i całkiem zgrabny Zenith 60 Elegance w kilku wersjach kolorystycznych: silver, black, oraz miedź i złoto. To może niedużo ale jak na początek, bardzo ciekawe piórko. Trzymam kciuki za tą małą rewolucję pod szyldem Zenitha...

PostNapisane: piątek, 6 kwietnia 2018, 23:28 

Ale jaki jest sens kupowania "wskrzeszonej marki Zenith", skoro to nie jest juz Zenith, a chiński długopis, wyprodukowany (zgodnie z życzeniem kogoś, kto przejął prawa do marki) tak, aby przypominał oryginał? Widziałam na jakimś forum (o ironio losu, zagranicznym), jak ktoś pokazywał różnice i ogłaszał, ze chętnie kupi długopisy tej firmy i dobrze zapłaci, pod warunkiem, że będą oryginalne. A te różnice, to inne logo, inny klips, inny kształt, inne kolory i inna jakość. Generalnie, inny długopis. Naprawdę chcielibyście go mieć?

PostNapisane: sobota, 7 kwietnia 2018, 00:39 

Wydaje mi się, że użycie terminu "wskrzeszenie" w odniesieniu do marki Zenith jest niewłaściwe, bo firma ta jest obecna na polskim rynku niezmiennie od lat 50tych. Prawda, że w sposób naturalny ulegała przekształceniom, ale ciągle jest kojarzona jako polska, tak przynajmniej można wyczytać na firmowej stronie www. I wcale bym się nie zdziwił, by produkcja nadal była w Polsce. Jeśli chodzi o logo, tą charakterystyczną "choinkę", to jest ona niezmiennie od lat, a to, że zmienia się kształt klipsa to chyba naturalne, co ważniejsze, niczego nie naśladują, przynajmniej dosłownie, jak zwykli to robić Chińczycy... Cieszmy się z naszego Zenitha, tym bardziej, że coraz ciekawiej wygląda jego oferta... Znacznie znamienitsze marki zostały oderwane od swoich korzeni. Myślę tu o Parkerze czy Watermanie. Terminu "wskrzeszenie" użyłbym w stosunku do Conklina albo KaWeCo i tylko można się cieszyć, że ktoś dał nowe życie starym, znamienitym markom.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]