Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 29 czerwca 2020, 18:28 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Uprzejmie donoszę, że ww. książka jest dostępna obecnie w bardzo dobrych cenach. Po krótkim zachwianiu dostępności wróciła na półki i widuję ją nawet za ok. 20 zł.

PostNapisane: wtorek, 30 czerwca 2020, 17:47 
Użytkownik

Audycja radiowa na Jedynce z autorem...
https://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/2535136,Historia-wiecznego-piora-Jak-powstalo

PostNapisane: wtorek, 30 czerwca 2020, 18:18 
Użytkownik

Gdzie można ją dostać za 20zł?

PostNapisane: wtorek, 30 czerwca 2020, 19:53 
Użytkownik

PaniFontani napisał(a):
Gdzie można ją dostać za 20zł?

Jeszcze wczoraj była na Allegro. Kilkunastu sprzedawców miało ceny od 20 zł. do 28 zł. Było też sporo w znacznie wyższej cenie. Patrzę teraz i nie ma. Widać je tylko w zakończonych. Mnóstwo aukcji zakończonych jednego dnia. Jestem zdumiony. Dziwna historia. Choć chyba wiem, o co chodzi.

Sytuacja wyglądała tak, że jakiś czas temu nigdzie tej książki nie było, choć wyszukiwania wskazywały, że była dopiero co dostępna w doskonałych cenach promocyjnych, ok. 25 złotych. To była druga połowa maja. Zależało mi też na wysyłce do paczkomatu. W jednej z księgarń internetowych skorzystałem z opcji powiadomienia o dostępności. No i po miesiącu dostałem powiadomienie, że książka jest dostępna.

Z jakiegoś powodu sprawdziłem na Allegro i okazało się, że jest za 20 zł. z groszami u jednego sprzedawcy i za niewiele więcej u bardzo wielu. Dzisiaj widzę, że wszystkie poznikały w podobnym czasie, 29 czerwca. Albo taki był odzew na moją wiadomość, albo to były nieliczne egzemplarze u hurtownika, widoczne w ofercie wielu detalistów.

PostNapisane: czwartek, 2 lipca 2020, 16:14 
Użytkownik

O książce tu : https://uniwersyteckie.pl/rozmowy/prof- ... st-wieczne

PostNapisane: czwartek, 2 lipca 2020, 17:34 
Rada Jedi

Nie wiem jak z resztą wiadomości w książce, ale jeśli Pan Profesor twierdzi, że: "Typowym piórem protestanckim, wręcz ascetycznym jest np. Parker 51 zaprojektowany przez Laszlo Moholy-Nagy", to powtarza legendę a nie fakt. Moholy-Nagy nie miał nic wspólnego z projektem 51.
A wystarczy poszukać patentu a nie przeglądać stronę pana Nishimury ;)

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

PostNapisane: czwartek, 2 lipca 2020, 17:57 
Użytkownik

Poza tym jednym, nie dopatrzyłem się błędów (ale też nie nie jestem ekspertem, więc może jest ich więcej).
Natomiast trzeba powiedzieć, że to nie jest książka o historii piór wiecznych. Owszem, pióra są głównymi bohaterami, ale służą jedynie jako przykłady różnych strategii czy etosów biznesowych, różnic kulturowych (zwłaszcza pod kątem utylitaryzmu), kondycji ekonomicznej społeczeństw na przestrzeni czasu, mód i jeszcze kilku innych zagadnień i czynników mających wpływ na dizajn (tu dizajnu piór wiecznych).
Książka, jak dla mnie, bardzo ciekawa, wartościowa i nowatorska, ukazująca pióra pod zupełnie innym kątem, niż zwykle na nie patrzymy.

EDIT:
Do książki mam również zastrzeżenia: książka o dizajnie z jedynie czarno-białymi ilustracjami? Uuuu... :| Na dodatek podpisy ilustracji są fragmentami tekstu, które często nie objaśniają ich zawartości. Czuję tu ogromny niedosyt. Jeśli to wynik kosztów wydania, to wolałbym miękką oprawę na korzyść ilustracji.

PostNapisane: czwartek, 2 lipca 2020, 18:12 
Użytkownik

Jutro zobaczę swój egzemplarz i zacznę czytanie. Ciekaw jestem tej książki bardzo.

PostNapisane: piątek, 3 lipca 2020, 10:39 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
And napisał(a):
Nie wiem jak z resztą wiadomości w książce, ale jeśli Pan Profesor twierdzi, że: "Typowym piórem protestanckim, wręcz ascetycznym jest np. Parker 51 zaprojektowany przez Laszlo Moholy-Nagy", to powtarza legendę a nie fakt. Moholy-Nagy nie miał nic wspólnego z projektem 51.
A wystarczy poszukać patentu a nie przeglądać stronę pana Nishimury ;)

Masz może książkę Parker 51, żeby zacytować co tam konkretnie piszą? Tam są wymienieni również inni panowie jeśli dobrze pamiętam, oprócz Kennetha S. Parkera i Marlina S. Bakera.
Na marginesie: osoby wymieniane w patencie niekoniecznie są pomysłodawcami, takie rzeczy były ustalane w ramach organizacji i umowy dotyczącej sprzedaży patentu (jeśli pochodził spoza organizacji) albo wewnętrznych ustaleń w firmie. W Parkerze też pracował nad tym zespół.

Dla porządku, David Nishimura w profilu Parkera 51 pisze jedynie, że projekt docenił nawet Laszlo Moholy-Nagy (który w Chicago stworzył szkołę sztuki i architektury wykorzystując swoje doświadczenia z Akademii Bauhaus i m.in. dlatego jest swego rodzaju punktem odniesienia w planie artystycznym). Natomiast w ramach podstrony o "piórowych mitach" David pisze, iż Laszlo Moholy-Nagy współpracował z Parkerem (przy późniejszych projektach) ale nie ma nic wspólnego z powstaniem Parkera 51.

PostNapisane: piątek, 3 lipca 2020, 10:54 
Użytkownik

hako napisał(a):

Dziękuję. Wiele to wyjaśnia jeśli chodzi o to skąd autor przychodzi i o czym jest książka.

PostNapisane: piątek, 3 lipca 2020, 13:20 
Rada Jedi

MacKozinsky napisał(a):
Masz może książkę Parker 51, żeby zacytować co tam konkretnie piszą? Tam są wymienieni również inni panowie jeśli dobrze pamiętam, oprócz Kennetha S. Parkera i Marlina S. Bakera.

Jeśli mnie pamięć nie myli, to w książce jest informacja, że za projekt "graficzny" odpowiadał Parker, natomiast pozostałe osoby, za kolektor, system mocowania skuwki i inne części. Sprawdzę w domu.
Z tego, co pamiętam, to Moholy-Nagy coś tam współpracował przy projektach etui do 51, ale też to muszę sprawdzić.
Co do strony Nishimury, to tam widziałem, wymieniono nazwisko Nagy przy modelu 51, więc wydawało mi się, że Pan Profesor mógł się tym zasugerować, że jak chwalił, to znaczy chwalił swój projekt. ;)

PostNapisane: piątek, 3 lipca 2020, 18:01 
Rada Jedi

Dobrze pamiętałem. Książka podaje, tak jak patent, że za projekt wyglądu odpowiadają Kenneth Parker i Marlin Baker.
Źle zapamiętałem udział Moholy-Nagy'ego w firmie Parker. Zaprojektował dla firmy Parker Magnetix Desk Pen Base i dostał na to patent w 1950 roku, a nie etui.

PostNapisane: sobota, 4 lipca 2020, 11:44 
Użytkownik

Ok. Dzięki. Podobno miał też (poprzez swoje opinie) wpływ na kształt klipsa. Choć nowy Arrow Clip to już chyba 1947, więc już po jego śmierci.

Na reklamie rzeczony desk set. A poniżej ciekawostka, prototyp desk setu z bazą na jedno pióro, podpórką na listy i wysuwanym uchwytem na długopisy (chromowany mosiądz), sprzedał się niedawno na aukcji za 75 tys. funtów.

Obrazek
Obrazek

Z opisu aukcji w tłumaczeniu głównie automatycznym:

Moholy-Nagy stworzył to pióro i uchwyt na listy w trakcie swojej pracy jako doradca artystyczny Parker Pen Company (1944 -46 - czyli do swojej śmierci, MK). Raz w miesiącu opuszczał rodzinę i (swoją) szkołę w Chicago, aby spędzić dwa dni w firmie w Janesville, Wisconsin.
Sybil Moholy-Nagy, w pierwszym wydaniu swojej książki Moholy-Nagy: Experiment in Totality, wykorzystała zdjęcie tego zestawu biurowego do zilustrowania wzoru przemysłowego męża (Sybil Moholy-Nagy, Moholy-Nagy: Experiment in Totality, Nowy Jork, 1950, str. 211, rys. 74). Następnie zestaw ten "zniknął" aż do 2013 roku, kiedy to został ponownie odkryty w Wisconsin przez Susan Wirth, znaną kolekcjonerkę piór wiecznych, a następnie włączony do najnowszej retrospektywy podróżującej po rozmaitych miejscach wystawienniczych i katalogu "Moholy-Nagy: Future Present".

Zestaw nabiurkowy jest unikalnym obiektem, który zawiera dwa przemysłowo produkowane elementy. Unikatowa jest podstawa: chromowana, prostokątna platforma, która jest wzmocniona przez powtórzenie sześciu wyciętych kształtów służących jako uchwyty na listy. Drugą częścią zestawu biurowego jest uchwyt na długopisy, który wsuwany jest w końcówkę podstawy. Składa się on z kulki i gniazda magnetycznego umożliwiającego obracanie pióra we wszystkich kierunkach. Obrotowy uchwyt został zaprojektowany przez Moholy-Nagy'ego i jest chroniony prawem autorskim we współpracy z firmą Parker Pen. W patencie Moholy-Nagy jako jeden z celów stworzenia tego zestawu wymienia "zapewnienie struktury, która jest dobrze przystosowana do realizacji nowatorskich i atrakcyjnych artystycznie projektów zestawów na biurko".

W skład zestawu biurkowego wchodzi również pióro wieczne "51", które zostało wyprodukowane przez Parker Pen Company w 1941 roku i zaprojektowane przez Kennetha Parkera i Marlina Bakera w 1938 roku (Moholy-Nagy: Future Present, New Haven, 2017, pl. 273). Moholy (w swojej książce, MK) napisał, że pióro Parker 51 jest "jednym z najbardziej udanych i harmonijnych projektów małych przedmiotów użytkowych" (László Moholy-Nagy, Vision in Motion, Chicago, 1947, s. 57, rys. 40)

I ze wzmianki w tej książce obiegowa opinia o jego zaangażowaniu w projekt Parkera 51.

Ostatnio edytowano wtorek, 7 lipca 2020, 09:38 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2020, 23:28 
Użytkownik

Edytowałem i nie mogę odszukać opcji podbicia postu, więc uzupełnię tylko, że opis na potrzeby aukcji przygotowała: Carol Ehlers a wymiary całości to 10.3 x 23.5 x 15.6 cm.

A tak dokładnie wygląda rzeczony wpis czy też odniesienie do Parkera 51 w książce László Moholy-Nagy. Obok są rozważania nt. roli intuicji w procesie twórczym; szerzej w kontekście współczesnej sztuki i wzornictwa przemysłowego.

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 7 lipca 2020, 09:01 
Rada Jedi

Mam kilka takich baz. To rozwiązanie sprawdza się do tej pory. Genialne w swej prostocie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]