Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Czołem
PostNapisane: wtorek, 14 maja 2019, 20:25 

Pragnę serdecznie powitać wszystkich forumowiczów.
Na forum trafiłem z przypadku, poszukując pomocy w zakupie odpowiedniego "instrumentu"..

No ale najpierw o mnie:
Trochę lat po świecie już chodzę - nic więc dziwnego, że pierwszym piórem (a nawet jednym z kilku) był nrd-owski "Junior" w kolorze "blau". Pióro obrzydliwie okropne, z którego atrament potrafił wylewać się niemal z każdej strony. Po trzech latach mordęgi (klasy 1-3 ;) przejście na pióro "HERO" wydawało się zbawieniem...

Aż w końcu pozwolono nam pisać długopisem....

Minęło ponad dwadzieścia lat nim ponownie wziąłem pióro do ręki i tak zostało do dzisiaj. Nie są to żadne cudowne sprzęty: w pracy, na co dzień, korzystam z dwóch Parkerów Vector, mocno już wyeksploatowanych. W domu piszę zaś Watermann'em Hemisphere.
Te pierwsze chciałbym w końcu wymienić na coś nieco mniej "szkolnego" ale jednocześnie bez przesadnych "bajerów" bo, w pracy jak to w pracy, wypadki chodzą po piórach.
Byłem już niemal zdecydowany na Parkera IM ale trafiłem na kilka bardzo niepochlebnych opinii na jego temat. Serio jest aż tak źle???

Zapomniałem dodać: mam trochę fetysz na punkcie przyzwoicie wykonanych przyborów piśmienniczych. Do tej pory - z racji zawodu - były to rjednak aczej ołówki automatyczne i im podobne przyrządy kreślarskie (czerwone kółeczko, moja miłość ;).

Tytuł: Re: Czołem
PostNapisane: wtorek, 14 maja 2019, 20:39 

Witaj!

PostNapisane: wtorek, 14 maja 2019, 20:53 

Tytuł użytkownika:: ?
Cześć.
Motylop napisał(a):
Byłem już niemal zdecydowany na Parkera IM ale trafiłem na kilka bardzo niepochlebnych opinii na jego temat. Serio jest aż tak źle???

Tak.
Stalówki dość nieciekawe, ale najgorza jest tendencja pió©a do zasychania bo ma perforację w skuwcę. Zielony atrament bo dwóch/trzech dniach ma bliżej do czerni niż do zieleni.

PostNapisane: wtorek, 14 maja 2019, 20:59 

Witaj :). Co do IMa zdania są podzielone. Moim zdaniem jeśli nie musisz, to nie kupuj. Na świecie jest zbyt wiele różnych, niekoniecznie drogich piór, żeby zawracać sobie głowę akurat tym modelem ;). Rozgość się, czytaj, pytaj. Na pewno znajdzie się alternatywa.

PostNapisane: wtorek, 14 maja 2019, 21:56 

Dzięki,

Przyznam szczerze, że zmartwiliście mnie.
Na pierwszy rzut oka IM naprawdę mi się spodobał. Dość elegancki, sprawiający wrażenie wygodnego (trochę większy od jednak zbyt małego jak dla mnie Hemisphere'a), do tego idealnie wpisujący się w założenia budżetowe. I jeszcze marka co do której mam sentyment :(

Rozumiem, że wyższe modele tej firmy: Urban, Sonnet (no może za wyjątkiem Duofold) też raczej niezbyt godne polecenia?

Edit: choruję na Pelikana.. Z tym, że i tak nie będzie to "pióro-do-pracy-którego-jakby-co-nie-szkoda"....

PostNapisane: wtorek, 14 maja 2019, 23:56 

Heloł. :)
Miłość do Rotringa? Wcale się nie dziwię. ;) Chciałbym Ci w takim razie polecić Rotringa 600 albo bardziej klasycznie Renaissance, ale, jak pewnie wiesz, można je zdobyć już tylko na rynku wtórnym. No i ceny są... niezbyt budżetowe, że tak to delikatnie określę. Jako wzorniczo coś pomiędzy tymi modelami, do tego solidne i przyjazne dla kieszeni poleciłbym Ci to:
viewtopic.php?f=232&t=8529&p=123499&hilit=ohto+dude#p123499

PostNapisane: środa, 15 maja 2019, 07:42 

Motylop napisał(a):
Rozumiem, że wyższe modele tej firmy: Urban, Sonnet (no może za wyjątkiem Duofold) też raczej niezbyt godne polecenia?

Edit: choruję na Pelikana.. Z tym, że i tak nie będzie to "pióro-do-pracy-którego-jakby-co-nie-szkoda"....

Urban cierpi na tą samą przypadłość, co IM. W obu przypadkach powodem jest duży otwór odpowietrzający w skuwce, co często powoduje zasychanie pióra - jest niby zamknięte, ale nie do końca ;) . Niemniej zdarzają się, również na tym Forum głosy, że zjawisko to nie zdarza się zawsze. Może więc trzeba się przekonać samemu i wyrobić sobie własne zdanie.
Co do Sonneta, jest to niewątpliwie pióro lepszej jakości niż IM czy Urban. Warte polecenia są z pewnością Sonnety ze złotą stalówką, ale również te ze stalową potrafią być całkiem przyzwoite i nie sprawiać użytkownikowi większych kłopotów. Problemem jest niewątpliwie ich galopująca cena na rynku pierwotnym, ale to zjawisko dotyczy w tej chwili wszystkich piór.
A co do Pelikana, jeśli nie zamierzasz nim wbijać gwoździ, to w sumie ciężko go (jak też i każde inne pióro) tak po prostu przypadkowo rozwalić :)

Ostatnio edytowano środa, 15 maja 2019, 08:43 przez MKOL, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: środa, 15 maja 2019, 08:07 

cześć :)

PostNapisane: sobota, 18 maja 2019, 14:23 

Tytuł użytkownika:: Poeta
Czołem Waszmości, rozgość się, czytaj i pytaj... :)

PostNapisane: sobota, 18 maja 2019, 17:48 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Motylop napisał(a):

Chyba optymalnym rozwiązaniem byłby Pelikan 140 z lat 50.-60. XXw. Pełna klasyka, solidne materiały, system tłoczkowy, zakręcana skuwka i złota stalówka b. dobrej jakości, niektóre są nawet fleksujące... Cena w Polsce do 300 pln, a można znaleźć nawet sporo taniej ...

PostNapisane: sobota, 18 maja 2019, 18:07 

Czołem, czołem. Czytaj, pytaj i pisz bez krępacji. Każdy post jest mile widziany :-)
Jako zapalony ornitolog zgodzę się z przedmówcą. Pelikan też może być wołem roboczym wcale nie za takie straszne pieniądze.

PostNapisane: niedziela, 19 maja 2019, 14:23 

Tytuł użytkownika:: Inka
:) Witaj :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]