Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 5 sierpnia 2018, 13:08 

Chciałem pokazać moje ulubione pióra, zwykłe, tanie "pisadła" które bardzo mocno mnie zaskoczyły. Używam celowo określenia "pisadła" bo jestem świadom ocen i opinii na temat chińczyków. Nie jestem jakimś fanatykiem drogich piór wiecznych, pióra traktuję głównie jako przyrząd do pisania, przeszło mi już kupowanie drogich, cudownych piór, kupowanie dla znanego logo. Teraz po prostu kupuję coś innego, niekiedy dziwnego, więcej lub mniej zaskakującego. Moje podejście do piór opisałem dość dokładnie w powitaniu także nie będę już dublował opisów o sobie. Na początek trzy pióra które traktuję jako zamienniki dla piór Lamy, wszystkie pochodzą z tego samego okresu produkcji rocznik 90-91, skupię się głównie na jednym modelu bo nie ma potrzeby opisywać każdego z osobna, wszystkie są podobne, tym piórem jest Hero 50. Jak to u chińczyków bywa pióra w każdym swoim elemencie coś przypominają, są do czegoś podobne, Hero 50 to podobieństwa do Sheaffer Fashion i Parker 75, pozostałe dwa już nie wiadomo z czym łączyć, stalówki są te same . Pióra są stalowe, dość lekkie, i cienkie. W piórach Hero 50 i 52 sekcje są plastikowe, trzecie pióro z którym mam kłopot (nie jestem pewny nazwy) ma wygrawerowane logo w postaci diamentu, sekcja i reszta pióra jest stalowa. Głównym zaskoczeniem (jak na tanie chińskie pióra) w tych piórach jest spływak i stalówka, z wyglądu przypomina stalówki Lamy ale to tylko tyle podobieństw, stalówki i spływaki są kopią (nie wierną) rozwiązania które zastosował Parker w modelu 75. Spływak jest wkręcany w sekcję a nie wciskany jak w Lamy, ma inny kształt, podobnie jak stalówka choć tak samo jest nasuwana jak w piórach Lamy. Spływaki mają jeden kanał doprowadzający atrament, pióra piszą mokro, atrament jest nasycony, wydaję się ciemniejszy na papierze,nie chlapią atramentem, jest to bardzo przyjemne pisanie, takie jak w starych piórach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pióra Hero 50-52 standardowo napełniane są przez gumową pompkę, tak samo jak trzecie pióro(nazwę je po prostu no name), w Hero 50-52 mamy kolejną niespodziankę
Obrazek
Obrazek
Gumową pompkę możemy wypiąć i zastąpić dołączonym tłoczkiem/konwerterem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To nie koniec niespodzianek, Hero 50-52 ma identyczne gniazdo na naboje/konwerter/tłoczek jak w piórach Parker. Po wyciągnięciu gumowej pompki można bez problemu wsadzić nabój Parkera lub konwerter. Pasują jakby były do tych piór :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na koniec zdjęcia samego spływaka i stalówki, dołączam fotkę dla porównania ze spływakiem Parkera 75
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dodam że rozwiązanie Parkera występowało w dwóch wersjach Mk I i Mk II które mocno różniły się w Hero 50-52 jest podobieństwo do drugiej wersji tego spływaka(widocznego na zdjęciu) :D

PostNapisane: wtorek, 14 sierpnia 2018, 15:43 

Mała edycja opisu dotycząca nierozpoznanego pióra. Nie przyłożyłem się pisząc wcześniejsze posty :D Tajemniczym piórem jest Wing Sung 908. Pióro Lamy Safari było tylko do porównania wielkości, opis tyczy się tylko tych trzech piór
Obrazek
Wing Sung 908 pochodzi też z tych samych lat co Hero, posiada podobny w budowie spływak i stalówkę tylko spływak dostosowany jest tylko do gumowej pompki, zamiast wystającej cienkiej części ma rurkę. Na złoconej stalówce wygrawerowane jest logo, oszlifowany diament i napis DAO. Wszystkie trzy pióra mają jeszcze jedną zaskakującą cechę, jest ten sam efekt charakterystycznego szumu stalówki cechującego np.pióra Sailor, efekt(dźwiękowy) jak przy pisaniu ołówkiem. Miałem na próbę pojedyncze sztuki piór Sailora, nie pamiętam czy ten efekt zwiększa się przy różnej jakości, gradacji papieru. W tych piórach im papier gładszy tym efekt tego charakterystycznego szumu maleje, na bardziej szorstkim papierze szumią jak szalone :D Stalówki są gładkie, piszą grubością coś pomiędzy EF a F, tak pośrednio między tymi grubościami ( ;) EF+/F-). Pióra mnie bardzo zaintrygowały i chyba pokuszę się o kolejne zakupy tych młodych vintage od sprawdzonego sprzedawcy który ma bardzo duży zbiór tych piór :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]