Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 20 maja 2017, 13:36 

Jak zarobić, a się nie narobić, czyli John Sterling, Colibri i... Omas.

John Sterling. Takie, ot, późne lata '70. Pióro, jakich wiele. Mało komu podobają się tego rodzaju pióra, choć wg. mnie mają swój niepowtarzalny urok. Takie pióra lubi również mój znajomy, który sam nie ma czasu/talentu (powiedzmy sobie szczerze: nie chce mu się!) wyszukiwać takich perełek i zleca mi swoje zakupy. W taki właśnie sposób trafiło w moje łapska.
John Sterling? WTF? Zapewne jedna z wielu firm jubilerskich z aspiracjami. Nie udało mi się tego ustalić. Wiem tylko, że pod własną marką sprzedawali też zegarki i biżuterię. Co robili sami, a co zlecali innym - tego nie wiem. Wiem, że to pióro zrobiła firma Colibri, która produkowała też dla JS zapalniczki.
Colibri to kolejna firma jubilerska. Powstała w 1928 roku i była znana głównie z zapalniczek właśnie. Pióra też wprowadziła do swojej oferty, ale kiedy dokładnie, nie udało mi się ustalić. W każdym razie z piór raczej nie jest znana. To, co przyniosło Colibri chyba największą światową sławę, to podzespoły do złotego pistoletu. Dla Człowieka ze Złotym Pistoletem.
Dobra, wystarczy tego. Przed Państwem John Sterling by Colibri.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Srebro sterlingowe, osiemnastokaratowa stalówka. Fajne, co nie? ;)
Ale zaraz zaraz! Że to niby Colibri zrobiło??? :shock: Przecież ja już gdzieś widziałem tę sekcję i stalówkę. :roll: Grzebnijmy w szufladzie. No jasne!

Obrazek

Omas 50 z 1975. Pióro zrobione na pięćdziesięciolecie firmy. (Swoją drogą TAKIE COŚ na jubileusz? Na taki jubileusz, to się robi rokokoko kapiące złotem, a tu? Stal! I to z rysami spod frezarki! Co za brak smaku... :mrgreen: )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To jeszcze tylko mały detal, jak ładnie w Omasie się schodzi skuwka z korpusem:

Obrazek

No. Tak że tego. Gdyby ktoś Wam kiedyś zlecił zrobienie pióra, to nie ma się co męczyć. Lepiej to zlecić komuś innemu i po prostu zgarnąć prowizję. ;)

PostNapisane: sobota, 20 maja 2017, 14:20 

Ciekawe śledztwo. dziękuję za podzielenie się jego wynikami. Jak widać praktyka podzlecania produkcji był stosowana i dawniej, szczęście, że nie wysłali wtedy zamówienie do Chin.

PostNapisane: sobota, 20 maja 2017, 17:04 

Detektyw Kleks ;) Ciekawe odkrycie i do tego świetne zdjęcia. Fajnie się czytało. Dzięki!

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 08:30 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Ja się pogubiłem, jak facet, który czytając książkę telefoniczną, próbuje ustalić, kto zabił... :shock:

Czyli tak: Omas robi pióra dla JS, zlecając to Colibri, a ci idą z tym do Omasa, który zleca to JS? :roll:

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 10:38 

Nieeee.... Ja Ci to wytłumaczę. ;) JS chciał mieć pióro. Pomyślał sobie, że sąsiedzi z Colibri mają w sumie niezłe i może zrobią dla niego. No i poszedł do Colibri. "Colibri, słuchajcie, a może byście zrobili dla mnie serię piór?" A Colibri się ucieszyło i powiedziało "No jasne, nie ma problemu!". JS zadowolony wrócił do siebie, a Colibri chwyciło za telefon i dzwoni do Omasa. "Słuchajcie no Omas, na przyszły tydzień potrzebujemy serię piór dla JS, bo ma imieniny. To weźcie tam na stalówce wygniećcie JS i 18ct, żeby sobie nie myślał, i może jeszcze takie literki wydrapcie na skuwce. My za to zapłacimy." No i Omas zrobił taką serię i wysłał do Colibri. Colibri to przepakowało w swoje kartony, doliczyło 174,5% (czy ile tam) prowizji i dostarczył pióra do JS, który spojrzał na fakturę, trochę mu się ciemno przed oczami zrobiło, ale zapłacił bez szemrania, bo Colibri robiło mu jeszcze zapalniczki, które nieźle się sprzedawały i nie chciał stracić dostawcy. Na całe szczęście zamówił tych piór tylko troszeczkę, więc udało mu się je wszystkie sprzedać i nie było wtopy. No i wszyscy byli zadowoleni. A najbardziej Colibri. :D

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 12:11 

"Hochwander: Więc tu pan podejmuje się, można powiedzieć, całej tej sprawy, bo pan ma helikopter. Znaczy, w każdej chwili może pan mieć...
Pilot: Mogę mieć, z tym, że godzinę wcześniej muszę o tym wiedzieć.
Hochwander: No i cena jest konkurencyjna, bo pan nam załatwia za trzydzieści patyków, a oficjalne ceny zaczynają się od pięćdziesięciu pięciu za godzinę."

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 12:21 

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Jestem załamany. Czyli w tym wszystkim zawsze chodzi o kasę? Szok i niedowierzanie... :shock:

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 13:00 

O kasę a może i o sex. :roll:

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 14:17 

Tytuł użytkownika:: Poeta
Ha ha ha, świetna opowiastka Kleksie :D śledztwo na miarę słynnego Herkulesa Poirot :)

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 15:07 

Ale zaraz. Skąd wiecie, że Omas robił dla Colibri, a nie Colibri dla Omasa? Czy też może jedni i drudzy mieli części jeszcze skądinąd...
Swoją drogą piękny ten Omas. Smukły i minimalistyczny.

PostNapisane: niedziela, 21 maja 2017, 20:13 

Tytuł użytkownika:: :-) :-) :-)
Za bardzo to zagmatwane, pewnie dla zmyły a jak zagmatwane to odpowiedź jest nader prosta
To wszystko chińczyki robiły tylko w tym czasie nikt nie wiedział, że w chinach wszystko się robi nawet w Chinach nie wiedzieli tylko robili.
Wszystko przez to że Internet powstał i ludziska wszystko wiedzą a można było żyć w błogiej nieświadomości.
Ergo :
Wszystko z Chin pochodzi chyba, że nie z Chin to wtedy jest chińskiej produkcji
:lol: :lol: :lol:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]