Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Moje ptaszory
PostNapisane: sobota, 23 marca 2019, 14:12 
Użytkownik

Kolekcja nader skromna. Pelikany w moim przypadku, to powrót do czasów młodzieńczej fascynacji piórami, zauroczeniu które trwa do dzisiaj. Kolekcja Souverän to klasyka, której nie ima się czas, eleganckie w każdym calu.
Zawsze mi się podobały, choć nie zawsze było mnie na nie stać :(
Mój pierwszy Pelikan to czarny M150, jeszcze z napisem na obrączce "WEST GERMANY", bardzo się nim cieszyłem i mam go do tej pory :)

Obrazek

Od góry:
Pelikan Souverän M600 Blue Stripe - stalówka EF
Pelikan Souverän M600 Red Stripe - stalówka E
Pelikan Souverän M400 Gren Stripe - stalówka M
Pelikan Souverän M400 Gren Stripe - stalówka E
Pelikan M200 Smoky Quartz - stalówka EF
Pelikan M150 Black - stalówka M

PostNapisane: sobota, 23 marca 2019, 17:28 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Wszystkie ładne! Gratulacje i życzenia udanych dalszych polowań na ptaki ;-).
Ta górna 4setka różni się od dolnej złotym captopem i czymś jeszcze? (prócz tęgości stalki...)

PostNapisane: sobota, 23 marca 2019, 17:38 
Użytkownik

Tak, kupione w przedziale kilku lat, nie jestem w stanie dokładnie określić, różnią się kolorem korpusu, dolny jest starszy i ton jaśniejszy, ma czarny captop i jaśniejszą pozłotę, górny kupiony w zeszłym roku na jesieni, dopiero niedawno zauważyłem że ma złoty captop, nie wiem dlaczego, może specjaliści się wypowiedzą. Oba sklepowe, z oficjalnej dystrybucji.

Obrazek

Ostatnio edytowano sobota, 23 marca 2019, 23:59 przez hubertus, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 23 marca 2019, 17:51 
Użytkownik

Oddajmy zatem głos specjaliście:

https://thepelikansperch.com/database/dating-a-pelikan/

Złote (i srebrne) captopy wprowadzone zostały w 2010r.

PostNapisane: sobota, 23 marca 2019, 18:28 
Użytkownik

Kiedyś zastanawiałem się nad M800, kilka rzazy przymierzałem się do zakupu i wyszło że za duży, M200/400 są kompaktowe, i w moim odczuciu wygodne, M600 jest ciut dłuższy i sporo grubszy, leży mi bardzo. Kłopot jedynie ze stalówkami, są raczej sztywne i piszą o rozmiar grubiej niż rozmiar wybity na stalówce, wyjątkiem jest EF.
Różnica kreski między F i M jest znikoma, a ja preferuję szczupłe :)
Następna fajna rzecz to kompatybilność stalówek między M200/400 i M600 - można je dowolnie przeszczepiać :))

PostNapisane: sobota, 23 marca 2019, 21:09 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Piękne gniazdo. Gratuluję! Piszesz nimi czy ze względu na grubość kreski raczej nie? Jesteś pewny, że między M400 a M600 stalówki wymienne? Pierwsze pióro od góry to na pewno M600?

Pozdrawiam,
Mac

PostNapisane: sobota, 23 marca 2019, 21:32 
Użytkownik

Podstawowym pisadłem jest GvFC Guilloche w słonecznym kolorku Sahara :), z mokrą stalówką w rozmiarze EF, myślę jednak że że już czas mu udać się na odpoczynek w szufladzie.
Pelikany są na drugim miejscu, piszę nimi zamiennie, ostatnio w śmiesznej konfiguracji - czerwony M600 z maślaną elastyczną stalówką EF z M200, bardzo mi przypadła do gustu. Co prawda stalowa i pewne popełniam małe faux pax ale trudno, tak mi pasuje.

Stalówki do M200/400/600 są zamienne w nowych seriach Pelikanów, ze starszymi może nie być tak różowo.

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2019, 12:16 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: Poeta
Ładny zestaw ptaków, gratulacje :)

PostNapisane: wtorek, 26 marca 2019, 15:55 
Użytkownik

Do kolekcji dołożę jeszcze moje piórowe utrapienie :)
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: wtorek, 26 marca 2019, 18:07 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
GvFC Guilloche Sahara - fajne piórko. Gratuluję.
Dzięki za wyjaśnienia odnośnie kompatybilności stalówek, nie mam już jak tego sprawdzić a wydawało mi się, że nawet jeśli stalówki od M600 są po prostu ciut dłuższe i średnica + gwint pasuje do obu sekcji, to stalówka od M600 jest na styk z dnem skuwki wewnętrznej w M400/200 z pewnym niebezpieczeństwem jej uszkodzenia.

Przy okazji: Nie mogę się nadziwić, po raz kolejny w krótkim czasie słysząc (czytaj: czytając 8-) ), że stalówki od M200 są elastyczne. Koniec świata, jakby powiedział Pan Popiołek.

PostNapisane: wtorek, 26 marca 2019, 23:59 
Użytkownik

Mam dwa M600 i dwa M400, sam byłem zdziwiony że mają identyczne spływaki i stalówki. Mam EF, 2xF i M. wszystkie piszą świetnie, ale są to współczesne stalówki, lekko twardawe. Osobiście wolał bym w M600 trochę większe, lepiej by wyglądały :)
Natomiast w moim M200 Smoky Quartz siedziała stalowa EF, stalówka ma inny spływak i jest o milimetr dłuższa niż te z M400/600, dodatkowo ma inny profil, jest trochę szczuplejsza.
Jest bardzo sprężysta daje rozpiętość kreski od EF do grubej M, dlatego mi się spodobała i przełożyłem ją do M600 :)
Sorki za słabą jakość zdjęć (z telefonu) :(

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 8 września 2019, 10:55 
Nowy użytkownik

Obiektem moich westchnień jest Pelikan M-200 ze stalówką M. W zasadzie to już dojrzałem do kupna, tylko proszę o poradę, Amazon.de? Dużo taniej, ale słabe pakowanie. Możliwość zwrotu bez opłat. Nie jestem przekonany do jakości piór kupowanych przez ten kanał dystrybucyjny. Czy też może ktoś mi wskaże sprzedawcę krajowego? Czy faktycznie linia M-200 charakteryzuje się elastycznymi stalówkami?
Jednocześnie jestem gotów odkupić z "dobrych rąk" M-200 8-) . Może ktoś ma na zbyciu.

PostNapisane: niedziela, 8 września 2019, 12:44 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Amazon odradzam. Dostałem pióro tam kupowane i przyszło...w kopercie. Tekturowej, ale jednak. Pudełeczko pióra wymięte, w woreczku foliowym pióra pył i kurz. Pióro z metalu więc bez uszkodzeń, ale delikatniejszy materiał mógł ulec uszkodzeniu.

PostNapisane: niedziela, 8 września 2019, 14:21 
Rada Jedi

Kupowałem różne rzeczy na Amazonie i jakoś nie miałem złych doświadczeń. Amazon to jak nasze Allegro, sa tam różni sprzedawcy, więc raczej unikałbym generalizowania, że wszstko, co kupione na Amazonie jest źle pakowane.

PostNapisane: niedziela, 8 września 2019, 14:54 
Nowy użytkownik

@And - dziękuję za słowa otuchy ;). Zasoby finansowe mam nieco kruche i dlatego wymieniłem Amazona jako opcję. @janykiel też ma rację z tymi marnymi opakowaniami. Rok temu (nie cały) kupowałem tam CP-1 i przyszło bardzo sfatygowane. W pudełeczku papierowym. Było pogięte. Pióro co prawda nie ucierpiało. Metalowe. Niemniej i tak odesłałem, bo na końcu stalówki F-ki był jakby stalaktyt, tuż przy ziarnie. Wygladało to zabawnie. Nie chcąc bawić się w piłowanie, odesłałem. Zwrot był darmowy, przez przewoźnika DHL. Jednak kusi mnie ten Amazon, bo nawet po tym dość wysokim (dzisiaj) kursie euro opłaca się i to bardzo. U nas wołają za M-200 ok. 450 zł, Amazon ok. 300 (ze stalówką M).

PostNapisane: niedziela, 8 września 2019, 19:03 
Użytkownik

And napisał(a):
Kupowałem różne rzeczy na Amazonie i jakoś nie miałem złych doświadczeń. Amazon to jak nasze Allegro, sa tam różni sprzedawcy, więc raczej unikałbym generalizowania, że wszstko, co kupione na Amazonie jest źle pakowane.

Odnosiłem się do zakupów od Amazona. Kupując od nich, spodziewaj się najgorszego.

PostNapisane: niedziela, 8 września 2019, 19:28 
Użytkownik

Z tą elastycznością dwusetek to bym uważał. Nie są to gwoździe, piszą dosyć miękko, przy delikatnym dociśnięciu podają więcej atramentu. Mam stalówki EF i F z modelu M200, jedne z najlepszych stalowych stalówek (masło maślane...) z jakimi miałem do czynienia. Może lepiej poczekać na jakieś promocje w krajowych sklepach (np. na FPD/DPW w listopadzie).

PostNapisane: niedziela, 8 września 2019, 22:17 
Użytkownik

ddntp napisał(a):
Z tą elastycznością dwusetek to bym uważał. Nie są to gwoździe, piszą dosyć miękko, przy delikatnym dociśnięciu podają więcej atramentu. Mam stalówki EF i F z modelu M200, jedne z najlepszych stalowych stalówek (masło maślane...) z jakimi miałem do czynienia. Może lepiej poczekać na jakieś promocje w krajowych sklepach (np. na FPD/DPW w listopadzie).

Bardzo trafna uwaga! Jakiś czas temu, już parę dobrych lat, spotkałem się z informacją, że stalówki w M200 to semi-felksy. Co jest oczywistą nieprawdą. Są, jak piszesz, dość miękko piszące, ale to nie ma nic wspólnego z fleksowaniem.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]