Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2015, 19:48 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Pelikan mojego Ojca
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fae ... 3d26b.html

Obrazek

Tato miał go od zawsze. W każdym razie nie przypominam sobie zupełnie kiedy Pelikan pojawił się w domu. Tato dostał go od przyjaciół z Niemiec. "Przyjaciele z Niemiec" to trochę dziwnie brzmi, w odniesieniu do człowieka, który jako szesnastolatek znalazł się na robotach przymusowych w Niemczech wyłącznie dlatego że, urodzony w Katowicach, nie chciał się określić jako Niemiec, mimo że nasze nazwisko brzmiało tak bardzo "z niemiecka". Uciekł z tych robót, naiwnie wracając do domu, z którego zgarnięto go już nazajutrz o świcie. Tym razem wylądował w Oświęcimiu, gdzie szczęściem trafił do komada roboczego, którego majster-kapo, był nieco bardziej ludzki niż przewidywały to podówczas normy obowiązujące późnych współobywateli Jana Sebastiana Bacha.
Tato był autorytarny i nieźle się go bałem, ale jednocześnie był ciepły i serdeczny - i uwielbiałem go. Był wielkim naukowcem cały czas zafascynowanym swoimi badaniami i poszukiwaniami leków, ale swój wolny czas (którego nie miał, bo przecież laboratorium czekało na niego, nawet w Boże Narodzenie) poświęcał nam, memu nieżyjącemu już Bratu Piotrowi, i mnie. Nie uprawiał sportu, ale z samozaparciem wyjeżdżał z nami czasem do Zakopanego na narty, choć jego lekarz i nadciśnienie sprzeciwiały się pobytom w górach.
Nigdy nie chciał zapisać się do PZPR, co go kosztowało sporo problemów. Nie represji, to za dużo powiedziane, ale problemów. Drobnych przykrości życia codziennego, które potrafiły je zmienić w koszmar. Tu jakiś zgubiony list, jeden czy kilka, ówdzie zgubiony wniosek czy podanie, czasem odmowa wydania jakiejś zgody. Wielokrotne pominięcie w awansie czy w podwyżce skromnej pensji. Wniosek o nominację "gubiący się" ośmiokrotnie ... .
Przez cały rok Tato pracował, całe dnie spędzając w laboratorium. I trzy dni Świąt to było już za dużo, nie wytrzymywał, i drugiego dnia wieczorem wychodził z domu, "kochanie nastawiłem doświadczenie, pójdę tylko sprawdzić czy wszystko w porządku ..."
Tato dużo pisał. Najpierw piórem oczywiście. Swoim Pelikanem, z którego był bardzo dumny. W PRLu z lat 60 Pelikan wyglądał równie egzotycznie jak sportowa Mazda w jakichś slumsach Afryki.
Pelikan mieszkał zawsze w wewnętrznej kieszeni marynarki Taty. Był wyciągany aby napisać jakieś hieroglificzne wzory obrazujące 4 - hydroksy kumaryny lub pochodne ksantyny. …
Potem Mama przepisywała te teksty na maszynie. Tato dyktował. Później jeszcze Pelikan służył do robienia korekt, po powrocie szczotek z drukarni. Ale także do opisywania etykietek rozmaitych słoiczków i fiolek, zarówno w zakładzie jak i w domu...
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cbd ... 127b8.html
Obrazek
Kiedy byłem starszy pozwalano mi czasami popisać tym piórem. Stalówka kładła linie tak grube i soczyste … Właściwie nie lubiłem nim pisać, linia była zbyt gruba jak dla mnie no i dodatkowo miałem zawsze poczucie, że popełniam lekkie świętokradztwo ... .
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d67 ... 0ed9e.html
Obrazek

Teraz pióro jest zawsze przy mnie, leży na biurku, obok innych wprawdzie, ale ma zarezerwowane miejsce specjalne . Kiedy biorę je do ręki aby nim coś napisać, czuję w powietrzu unosząca jakby leciuteńką woń grzechu pierworodnego ...

PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2015, 20:26 

Pieknie napisane MarcinEck, do licha takie byly czasy, jak nie niemcy to komuniści.

PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2015, 20:42 

Piękna historia. To pióro ma bardzo ładny odcień zieleni na korpusie. :) Mimo wszystko gratuluję. :)

PostNapisane: niedziela, 21 czerwca 2015, 11:43 
Firma

Z przyjemnością przeczytałam - dziękuję :)

KAŁAMARZ.net - SKLEP(ik) ;-)
KAŁAMARZ.net - Facebook

PostNapisane: niedziela, 21 czerwca 2015, 22:41 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
+1 do podziękowań. :D
+1 do zachwytu na piórem (z tym, że bez "mimo wszystko")
Te pochodne ksantyny to chętnie bym zobaczył :geek: Wiesz, w ramach próbki pisma ;)

PostNapisane: poniedziałek, 22 czerwca 2015, 19:20 

Tytuł użytkownika:: akinori gensai
cudne pióro i cudna opowieść ...
dziękuję .... :)

PostNapisane: wtorek, 23 czerwca 2015, 22:26 

Dziękuję za opowieść.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]