Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 45, 46, 47, 48, 49
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 17 października 2019, 00:50 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
'Moment', zdjęcie Yongqing Bao, zdobywcy głównej nagrody Wildlife Photographer of the Year 2019

Cytuj:
Fotografowi udało się uchwycić w obiektywie moment ataku lisicy tybetańskiej na kompletnie zaskoczonego świstaka himalajskiego.
Świstak podobno jest za duży na typową ofiarę lisa, który woli mniejsze gryzonie, ze szczekuszką czerwonowargą na czele, ale ze względu na dramatycznie zmniejszającą się liczebność tego ostatniego zwierzątka, lisica, matka trójki dzieci, była ponoć zdesperowana.
Zdjęcie zrobione Canonem EOS-1D X MK2, stałką supertele 800 mm, ze światłem 5,6.

Obrazek

Cytat i zdjęcie zamieszczone w stronie wyborcza.pl. Zdjęcie na tę chwilę zlinkowane właśnie stamtąd, choć w tej rozdzielczości prezentowane w rozmaitych miejscach.

Zdjęcie oczywiście nie moje, ale jest tak niezwykłe i dramatyczne zarazem, że warto je tu pokazać. Kwintesencja fotografii przyrody w czystej formie.
Przyglądam się nagrodzonym i wyróżnionym fotografiom rodzimego Związku Fotografów Przyrody gdzie duża ich liczba to bardziej impresje i zabawy światłem/długością naświetlania, paletą barw, rozmytą ostrością itd. i zastanawiam się, czy to dlatego, że wszystko już było i szuka się oryginalności czy dlatego, że fotografowie nie są w stanie uchwycić ciekawych sytuacji? Albo w tym celu muszą wyjeżdżać w egzotyczne lokalizacje? 100 razy bardziej wolę takie zdjęcia jak to Roberta powyżej niż fotki spod znaku "malowane bokehem". Nie bardzo potrafię to polubić, ale to pewnie dlatego, że dla mnie fotografia przyrody to zawsze była szansa na jej poznawanie, często w sposób inaczej niedostępny. Robienie - za pomocą ustawień aparatu i filtrów na obiektywie - ze zdjęcia akwarelki, być może jest wyzwaniem technicznym dla fotografa, ale dla oglądającego efekt tej pracy chyba niekoniecznie jest czymś równie satysfakcjonującym. W każdym razie dla mnie zupełnie nie.

Inna sprawa oczywiście to mieć środki na wielotygodniowe wyjazdy (żeby być w końcu świadkiem niezwykłej sceny) i sprzęt, np. taki, jakiego używał Yongqing Bao.

PostNapisane: czwartek, 17 października 2019, 08:46 
Rada Jedi

Ja widzę, że atakuje wściekły świstak (rozdziawiona paszcza i dominująca pozycja atakująca) a lisica ma na twarzy ewidentny wyraz zaskoczenia i podkulony ogon. ;)

PostNapisane: czwartek, 17 października 2019, 09:56 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: dziki człowiek
Maciej, a nie są to dwa różne rodzaje zdjęć, bo też i przedstawiają innych fragment przyrody, a co za tym idzie - wymagają innych środków? Tu widzisz zdarzenie, a na wypieszczonej fotografii, malowanej światłem, masz szansę zobaczyć coś innego, ale też fragment przyrody. Jedno i drugie dostrzegł fotografujący, i chce to pokazać innym. Te same intencje, inne tematy, to i środki inne. W rezultacie - inne zdjęcia. Choć na każdym przyroda.

Ostatnio edytowano czwartek, 17 października 2019, 12:12 przez janykiel, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 17 października 2019, 10:27 
Użytkownik

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Oczywiście. Wszystko jest kwestią tego co widzimy albo chcemy pokazać. Ja tylko stwierdzam, że proporcja pomiędzy impresjami a zdjęciami pokazującymi przyrodę w jej niezwykłych aspektach się zmienia i mi osobiście się to nie podoba, tym bardziej, że manipulowanie parametrami zdjęcia prowadzi do powstania obrazów, które nie są odwzorowaniem przyrody a raczej impresjami luźno opartymi o faktyczne sytuacje czy krajobrazy.

Zerknij sobie na dwa ostatnie katalogi wystawy. -->>>>. Oczywiście to jest sztuka, często niesamowita wizualnie. Ale czy to nadal jest fotografia przyrody? W każdym razie kategoria "Kompozycja i forma" nie przekonuje mnie.

I jeszcze dla porównania: Fotograf Roku 2002-2016

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 45, 46, 47, 48, 49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]