Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 22 czerwca 2018, 22:06 

Tytuł użytkownika:: 4001
Nazwa: Jungle Queen RS

Kraj pochodzenia: Birma

Miejscowość / Region (prowincja): Góry Czin

Zbiór: 2016

Sklep: One Cup of Tea

Liście: całe, postrzępione, niektóre mocno prażone

Kolor liści: zielone, brązowe, czarne

Kolor herbaty: ciemny pomarańczowy

Zapach suszu: palone drewno (dymny), mokre drewno, ryby wędzone

Tryb parzenia: ok. 3-5 g na 250 ml, temperatura ok. 70-90 C (zalecana, ale ja parzyłem w okolicach 85-90 C), pierwsze parzenie 2 minuty, drugie parzenie 4 minuty, trzecie parzenie 6 minut.

Herbata…

Właścicielka sklepu One Cup of Tea określiła tę herbatę jako kapryśną i nieprzewidywalną. Wg mnie jest ona raczej bardzo ciekawa, bo zmienna. Niczym pogoda w Birmie, albo kobieta. No, w końcu to Królowa Dżungli. Zmienność polega na odkrywaniu co rusz nowego oblicza, w zależności od ilości suszu, czy sposobu parzenia.

Obrazek

Herbata zbierana była na północnym zachodzie Birmy w górach Czin. Zbiór odbywał się w porze deszczowej dlatego liście nie miały okazji suszyć się na słońcu. Słoneczne ciepło zastąpiono kamiennymi stołami ogrzewanymi żywym ogniem. Zbiór oczywiście był ręczny. Rolowany natomiast maszynowo, bardzo minimalistycznie.

Obrazek

Birmańczycy określają tę herbatę jako zieloną, jednak z uwagi na sporą oksydację oraz prażenie w One Cup of Tea zakwalifikowano ją do turkusowych. Jak widać granica jest bardzo ruchoma, by nie rzec rozmyta w dokładnym określaniu klasyfikacji. Niemniej zgadam się z Agatą, bliżej jej do turkusowej. Proszę na końcu popatrzeć na liście.

Obrazek

Być importerem herbaty to żaden problem. Zamawiasz, przysyłają i sprzedajesz w kraju. Ale pojechać do danego kraju i samodzielnie przygotować herbaciany susz, to już nie lada wyzwanie. Jak pisze Agata: Z tęsknoty za ciepłem ogniska i potrzeby prażonych smaków wśród klientów – samodzielnie uprażyłam cenne liście nadając im zupełnie nowego aromatu oraz napełniając poddasze „dymówą”.

Obrazek

Mamy więc do czynienia z unikalnym produktem. Zaparzmy więc go i delektujmy poznając się z różnymi obliczami Królowej Dżungli.

Obrazek

Podczas parzenia, jeszcze w czajniczku, poczułem pierwsze aromaty herbaty. Zapach był przedziwny. Przypominał spalony popcorn. A właściwie dobrze przyprażony. Co to może być? Jak będzie smakowała?

Obrazek

I kolejne zaskoczenie. Jak na królową przystało, herbata składała się z wielu smaków, a była to prażona kukurydza czy lekko podpalany karmel z nutą dymną. Można było też odnaleźć wodę i ogień. Dwie skrajności ukazane w innych postaciach. Woda to lekkie posmaki deszczu i mulistej wody, natomiast ogień reprezentowało prażenie i odymienie. Herbata okazała się bardzo smaczna, lekko wytrawna, z finiszem długotrwałym, średnim w swej mocy, przechodzącym w palony karmel. Królowa jest jedna, ale ma wiele oblicz.

Obrazek

Niewątpliwie, herbata zaskakuje i zapewne znajdzie się spora grupa ludzi, która ją pokocha od pierwszego zwilżenia ust oraz pewnie i taka która ją odrzuci. W moim odczuciu na pewno zasługuje na uwagę.
Na koniec liście. Piękne, duże, zielono-oliwkowe. Widać przyprażone i przypieczone. Widać lekko zbrązowiałe brzegi u innych. Uwielbiam oglądać liście…

Obrazek

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]