Forum o piorach wiecznych
http://forumopiorach.net/

Podsumowanie działania kącika dla dzieci podczas PSP 2019
http://forumopiorach.net/viewtopic.php?f=296&t=13184
Strona 1 z 1

Autor:  zwzKICHA [ poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 22:19 ]
Tytuł:  Podsumowanie działania kącika dla dzieci podczas PSP 2019

Tytułem wstępu

Rok temu, podczas PSP 2018 zwzKicha kolejny raz podjął zbożny trud prowadzenia działań integracyjnych dla forowiczek i forowiczów z FOP. Jednym z elementów tych działań były zabawy i konkursy dla dziatwy, młodzieży i dorosłych prowadzone przy stoisku FOP. W zasadzie zupełnym przypadkiem wyszedł z tego dodatkowo, niejako obok, improwizowany kącik dla dzieci. Maluchy po prostu zatrzymywały się u nas na dłużej, zachęcone konkursami, przyjazną atmosferą i dostępnymi przyborami plastycznymi.

Tegoroczne założenia

W tym roku zwzKicha rozbudowanych działań integracyjnych nie prowadziła, jednak energia jej członków została spożytkowana dla prowadzenia konkursów w ramach tzw. kącika dla dzieci. Obficie wyposażony przez Sponsorów, pozwalał rodzicom z pociechami zatrzymać się, odsapnąć, pobawić w kolorowanie i rysowanie, zasięgnąć porady piórowej dla młodocianego miłośnika piór i/lub jego rodziców. Można było też wziąć udział w zabawach i konkursach.

Konkursy i zabawy

Przyjęliśmy zasadę, że dzieci do lat 7 mają do dyspozycji kolorowankę, dzieci w wieku 8-11 lat wypełniają prosty test edukacyjny z zadaniem kreatywnym, a dzieci i młodzież w wieku 12-15 lat wypełniają test na wiedzę z zadaniem kreatywnym. Dwie pierwsze grupy bawiły się zgodnie z zasadą „wszyscy wygrywają”, a test miał za zadanie nie tyle sprawdzać, co dostarczać wiedzę. Mile widziane było podpowiadanie, konsultacje, wyjaśnianie, dociekanie itd. itp. Najstarsza grupa miała do wypełnienia regularny, podstępny test.

Rezultaty

W ramach wszystkich zabaw i konkursów dostaliśmy łącznie ponad 50 zgłoszeń. „Ponad”, bo niektóre zostały zabrane do domu przez uczestników, którzy bardzo przywiązali się do swoich dzieł. Inni dostarczyli więcej niż jedną pracę. Wszystkie były pełne pasji, zaangażowania i kolorów. Byliśmy pod wrażeniem!

Podobnie byliśmy pod wrażeniem poziomu wiedzy wypełniających testy oraz ich kreatywności w zadaniach, które jej wymagały. Mamy silne przekonanie, że rośnie kolejne pokolenie ludzi, dla których pióra mogą stać się pasją i ważnym narzędziem.

Największa grupa korzystających z kącika to dzieci do 11 roku życia. Wśród nich około połowa to najmłodsze dzieci, do lat 7. Zdecydowanie większe zainteresowanie towarzyszyło nam drugiego dnia.

Warto zwrócić uwagę, że wraz z dziećmi nieraz do kolorowania brali się rodzice, zachwycając się przy tym dostępnymi materiałami.:)

Sponsorzy

Nie byłoby stoiska bez hojnych Sponsorów, którzy je wyposażyli i przekazali upominki oraz nagrody dla uczestników zabaw. Drodzy Sponsorzy: dziękujemy, że włączyliście się w realizację kącika dla dzieci. Dzięki Wam dzieciaki miały radość nie tylko z kreatywnych zabaw, ale także z upominków i nagród.

Nie jeden raz słyszeliśmy „dziękuję” od uradowanego malucha, który właśnie wymienił swoją kolorowankę, rysunek, albo test na upominek od Was. Przyjmowaliśmy te podziękowania w Waszym imieniu i niniejszym je przekazujemy. Jesteśmy pewni, że kącik dziecięcy na mapie Pen Show Poland można zaznaczyć taką ikonką: :D

SPONSORZY KĄCIKA DLA DZIECI PODCZAS PEN SHOW POLAND 2019

Faber-Castell (Amex), F-pen, Inahon, Kaweco, Lamy, Pelikan (Herlitz), Pióroteka, Twoje Pióro, Rada Jedi FOP
Wzór kolorowanki dla dzieci: Pasiakowa (Kinga Spiczko)


Wnioski

Chociaż kącik dziecięcy wyrósł na PSP przypadkiem, przy okazji innych działań, mamy poczucie, że był bardzo udanym przedsięwzięciem. Ze swojej strony widzimy potrzebę, zgłaszaną przez odwiedzających, poszerzenia oferty kącika o zajęcia ściślej związane z piórami i pisaniem dla dzieci w odpowiednim wieku (szkolnym). Może możliwość testowania piór szkolnych, może zajęcia kreatywne z literami…

Część odwiedzających liczyła na możliwość skorzystania z kącika na wzór kącików dla dzieci w niektórych galeriach handlowych itp. miejscach, czyli pozostawienia dzieci pod opieką animatora i opiekuna, by móc w tym czasie skorzystać z oferty PSP. To nie było oczywiście możliwe, choć wydaje się być ważnym sygnałem na temat możliwych kierunków rozbudowy oferty. Przy czym zdajemy sobie sprawę z ograniczeń organizacyjnych PSP i trudności, jakie stwarza stworzenie tak działającego kącika.

NA ZAKOŃCZENIE

Pomysł na zapewnienie przestrzeni i aktywności dla najmłodszych wyewoluował do tegorocznej formy przede wszystkim jako spontaniczna i wynikająca z potrzeby serca odpowiedź na istniejące zapotrzebowanie. Realizacja i obsługa Kącika była wymagająca, ale mamy poczucie, że był on przedsięwzięciem bardzo udanym.

Ba! Wiemy na pewno, że kącik zadziałał jak trzeba, bo wielu naszych gości z przyjemnością spędziło w nim o wiele więcej czasu niż wymagało wzięcie udziału w konkursach. Udało się stworzyć miejsce przyjazne, tętniące radością i skutecznie zachęcające do aktywności twórczej.

Dziękujemy wszystkim, którzy to umożliwili i wsparli nie tylko dobrym słowem.

I jeszcze garść zdjęć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Agnes [ poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 23:20 ]
Tytuł:  Re: Podsumowanie działania kącika dla dzieci podczas PSP 201

Dzieci się świetnie bawiły :) A niektórym rodzicom musiałam tłumaczyć, że to całkowicie normalne, że dzieci malując Fopkę sięgały po srebrną (dorośli widzą szarą) kredkę.

Autor:  Dexter [ wtorek, 30 kwietnia 2019, 00:25 ]
Tytuł:  Re: Podsumowanie działania kącika dla dzieci podczas PSP 201

Potwierdzam, że pomysł zorganizowania kącika dla dzieci wykiełkował od Agnes i Janykiela. Za prowadzenie tego cuda w tym roku, obu "opiekunom" należą się głębokie ukłony.
Zdaję sobie sprawę, że tego typu przedsięwzięcia mają duże plusy i są potrzebne. Pokazanie dzieciakom możliwości nowych narzędzi piśmienniczych i ewentualny wpływ na ich dalszy rozwój - bezcenny.

Szkoda że kącik dla dzieci traktowany był także jako chwilowa przechowalnia dla pociech na czas samodzielnego zwiedzania PSP. Ani Aga, Janykiel czy tym bardziej reszta organizatorów nie mogą sprawować opieki nad dziećmi o czym chyba część rodziców nie wiedziała. Kwestia takiego kącika na przyszłorocznej imprezie stoi pod znakiem zapytania. Tu należy się zastanowić kto, co, z kim, jak, jak długo i jak. Postaramy się ten problem jakoś pozytywnie rozwiązać i kontynuować to, co rozpoczęła Agnes. Jesteśmy pewni tego, że takie miejsce jest potrzebne a w ewentualnym projektowaniu jego istnienia z pewnością zwrócę się do osób które już w tej kwestii mają doświadczenie.

A oto foto kącika w niedzielę w chwili przed wpuszczaniem odwiedzających na PSP.

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/