Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
  Offline
PostNapisane: piątek, 18 listopada 2011, 22:01 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 14:00
Posty: 1562
Lokalizacja: LDN
Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
Wahl-Eversharp DORIC (1932 - 1939)


Pod koniec lat 20 i na początku lat 30 na całym świecie zapanowała moda na Art Déco. W pierwszych latach tego okresu (zwanego również Machine Age) na stylistykę przedmiotów użytkowych ogromny wpływ miał klasycyzm, kubizm, a także kultura oraz wzornictwo typowe dla dalekiego Orientu, Azteków, Indian czy też motywy egipskie i starożytne.

Wskutek rozwoju komunikacji bowiem (przede wszystkim lotnictwo oraz luksusowe transatlantyki) modne stały się podróże do odległych, egzotycznych zakątków świata a dzięki rosnącej liczbie połączeń kolejowych oraz samochodów przemieszczanie się z jednego końca kraju na drugi było szybsze i bardziej dostępne co pomogło spopularyzować wiele miejsc które stały się modne i w których zwyczajnie wypadało bywać; opowieści o dalekich podróżach zaś niebawem zostały uznane za synonim prestiżu i przynależności do klasy uprzywilejowanej.

Reklama Doric z 1932 roku:

Obrazek

Wpływ Orientu na stylistykę Deco to przede wszystkim pojawienie się mody na miesterne połączenia prostych, geometrycznych kształtów (typowe na przykład dla sztuki chińskiej i japońskiej) oraz nowych materiałów. Modne zaczęły być także mocno kontrastujące kolory, co łatwo zaobserwować szczególnie w przypadku wiecznych piór, takich jak choćby Parker Duofold w ceglastej czerwieni albo w kolorze Mandarin Yellow, oba z czarnymi zakończeniami skuwki/korpusu które idealnie konrtrastują z żywymi, egzotycznymi barwami wzorowanymi na przedmiotach wykonanych z chińskiej laki. Ponieważ jednak Art Deco było też nazywane Erą Maszyn (rozwój przemysłu i seryjnej produkcji), zaowocowało ono także pojawieniem się wielu pięknych przedmiotów wykonanych ze stali, chromu oraz szkła.

W projektowaniu wnętrz oraz mebli zaś ważną rolę odgrywały także lustra, które optycznie rozjaśniały i powiększały przestrzen. W architekturze tymczasem można było zaobserwować wiele dalszych zmian: zastosowanie metalowo-betonowych konstrukcji umożliwiło powstawanie coraz wyższych budynków a ich strzeliste, zgeometryzowane formy o opływowych lub stopniowanych (schodkowych) kształtach szybko stały się wizytówką wielu metropolii na całym świecie – od Nowego Jorku (Empire State czy Chrysler Building) poprzez Londyn (Daily Express Building), Paryż (dom handlowy La Samaritaine) aż po Warszawę (Prudential).

Najnowsze trendy w architekturze oraz sztuce, które przełożyły się także na wzornictwo przemysłowe, zaowocowaly jednak nie tylko powstaniem wielu kultowych przedmiotów użytkowych takich jak meble, szkło porcelana oraz samochody czy budynki ale także jednych z najpiękniejszych wiecznych piór.

Pióra te, podobnie jak inne przedmioty z tej epoki (m.in szklo Lalique, samochody Auburn Convertible) szybko zyskały później status ikon Art Deco, mimo że nie wszystkie – z uwagi ich wysokie ceny oraz Wielki Kryzys panujący w latach 30 – mogli docenić ówcześni klienci przez co sa to niejednokrotnie przedmioty bardzo poszukiwane i kolekcjonerskie a wiele z nich na nowo odkryto dopiero po latach.

Do takich właśnie wysoce kolekcjoneskich piór należą między innymi Wahl-Eversharp Doric, Coronet, Parker Vacumatic (szczególnie modele z klipsem w stylu Deco stworzonym przez projektanta nazwiskiem Joseph Platt) oraz Waterman Patrician i pióra TriPen Triad.

Lata 1930 – 1935

Obrazek

Historia piór Wahl-Eversharp DORIC zaczyna się już w 1930 roku, w momencie pojawienia się na rynku kolejnej wersji modelu Equipoised. Robert Back, jeden z głównych stylistów firmy Eversharpa nadał bowiem wtedy tym piórom mocno zaznaczone profile, a także piramidalne zakończenia skuwki oraz korpusu. Jednak wraz z szybko zmieniającą się modą, pod koniec 1930 roku – aby trafić w gusta nawet najbardziej wymagającej klienteli – Eversharp wprowadził na rynek kolejne pióro.

Jego twórcą, tak samo jak i w przypadku Equipoised był także Robert Back, który oprócz kształtu skuwki i korpusu (wzorowanych na kolumnie doryckiej, U.S. Patent Nº D81,742) zaprojektował także ażurowy pierścień ozdobiony orientalnym, geometrycznym wzorem oraz fasetowany klips z obrotową kulką:

Rysunki patentowe

Pióro
Obrazek

Ołówek
Obrazek

Klips
Obrazek

Pierścień skuwki
Obrazek

Styl Doric nawet dziś przyciąga wzrok jak żaden inny i nic dziwnego, że wiele firm starało się go naśladować – w wyjątkowo kreatywny sposób potraktowała go przede wszystkim włoska firma OMAS i z typowym dla tego kraju rozmachem stworzyła pióra OMAS Extra Lucens które uznawane są za równie mistrzowskie jeśli chodzi o formę. W tych modelach z kolei dużą ciekawostką jest klips Art Deco w kształcie strzały.

Pióra DORIC pojawiły się na rynku w całkowicie nowej, egzotycznej kolorystyce a nazwy kolorów zastosowanych we flagowej (Gold Seal) wersji tego modelu inspirowane były odległymi krajami dalekiego Orientu: Cathay, Burma, Cashmere i Morocco.

Pierwsze reklamy z 1932 roku

Obrazek

Obrazek

Doric produkowano w trzech wersjach: Gold Seal Doric, Popular Priced Doric (Diamond Band) oraz Doric Jr. Standardowe modele wszystkich trzech wersji różniły się średnicą, ale pod względem długości były podobne. Pod względem wielkości zaś, w kazdej serii występowało kilka modeli i rozmiarów:

Modele Gold Seal:
Oversize (klips typu Side Clip Roller, umieszczony niżej)
Senior/Standard (Side Clip Roller)
Soldier Clip (klips typu Roller w górnej części skuwki, a emblemat Gold Seal umieszczony pod klipsem)
Clasp/purse pen (z małym klipsem typu Clasp)
Ring Top (z kółeczkiem do zaczepienia na łańcuszku/dewizce od zegarka)

Piora Doric w Katalogu z 1932 roku: Gold Seal Flagship Doric
Obrazek

Gold Seal 1932 First Year Flagship Doric - pióro i ołówek w kolorze Burma Pearl:
Obrazek

Gold Seal Flagship Doric Adjustable w kolorze Burma Pearl- c. 1934 rok
Obrazek

Gold Seal RT 1932 Doric - Burma Pearl
Obrazek

Gold Seal RT 1934 Doric - Jet Black
Obrazek

Rzadsza wersja z 1934 roku - Triple Band Gold Seal Doric
Pióro ma na skuwce pierścień złożony z trzech części.
Obrazek

Modele Popular Priced:
Standard/Senior (klips fasetowany, bez obrotowej kulki)
Clasp

Piora Doric w Katalogu z 1932 roku: Gold Seal Popular Priced Doric
Obrazek

1934 Diamond Band Gold Seal Popular Priced Doric (pióro i ołówek)
Obrazek


Modele Doric Jr.
Standard (klips fasetowany, bez obrotowej kulki)
Clasp

Piora Doric w Katalogu z 1932 roku: Doric Jr.
Obrazek

1932 Doric Jr Purse Pen - Topaz Pearl
Obrazek

1934 Doric Jr. Full Size Adjustable - Jet Black
Obrazek


Lata 1935 – 39

W 1936 roku firma Wahl-Eversharp wprowadziła kilka modyfikacji linii DORIC. Airliner Doric, bo tak nazywała się kolejna wersja flagowego modelu, zyskał inną obrączkę skuwki (szerszą i w piórach sięgającą brzegu skuwki) oraz nową gamę wzorów i kolorów (perłowe odcienie zastąpił wzór o nazwie Shell, przypominający przekrój przez lekko oszlifowane kamienie szlachetne).

Podczas gdy modele Popular Priced także przeprojektowano, w tej wersji DORIC obrączka skuwki typu Diamond Band pozostała bez zmian. Modele Doric Slender/Jr zaś pozostały w całkowicie oryginalnej konfiguracji i oprócz wprowadzenia nowej kolorystyki linia ta wyglądała dokładnie tak samo jak w 1932 roku.

W modelach Airliner/Diamond Band Doric poza nową kolorystyką wprowadzono także kilka innych, nowych rozwiązań:

a) Klips, który we wcześniejszych modelach montowany był od środka, od 1935 roku firma zmieniła na klipsy typu Tab Clip, montowane do skuwki od zewnątrz –na zaginane do środka zakładki.

b) Zmodyfikowana obrączka skuwki (tylko w modelach Airliner) sięgająca jej krawędzi miała z założenia nie tylko nadać piórom Airliner bardziej nowoczesny wygląd, ale także zapobiec pęknięciom skuwki oraz – jak podkreślała firma w katalogach i reklamach – służyć do przesuwania suwaka w stalówkach Adjustable Point.

c) Zmieniono systemy napełniania oraz ich nazwy – pióra z systemem boczno-dźwigienkowym (pióra Royal Doric®) zyskały prześwit atramentowy który umożliwiał podgląd poziomu atramentu. Wprowadzono także nowy, podciśnieniowy system napełniania, czyli vacuum-filler (pióra Doric DeLuxe®) który działał na tej samej zasadzie co w piórach vac-fil Sheaffera, ale był on nieco inaczej skonstruowany. W piórach z systemem tłoczkowo-podciśnieniowym zastosowano także częściowo przezroczysty korpus w kilku wariantach jeśli chodzi o wzory. Doric produkowano więc tylko w dwóch wersjach – Royal Doric z dźwigienką (lever-vac) oraz Doric DeLuxe (tłoczkowo-podciśnieniowy system napełniania nazywany takze plunger-vac).

d) W ok. 1934 r wprowadzono regulowane stalowki Adjustable Point a w ok. 1936 r w niektórych piórach Doric firma Eversharp zastosowała także całkiem nowy mechanizm który odcinał dopływ atramentu do stalówki i uruchamiany był w momencie zakręcania pióra. Mechanizm ten jednak działał dobrze tylko wtedy, gdy użytkownik dbał o pióro i nie dopuszczał do zaschnięcia atramentu oraz czyścił (płukał) je regularnie. Jeśli jednak atrament wielokrotnie zasychał, mechanizm zacinał się i przestawał działać wskutek czego komisja Federal Trade Comission (FTC) zakazała firmie Eversharp reklamy tego rozwiązania.

Adjustable Point:

Obrazek

Safety Ink Shut-Off:

Obrazek

Modele i wymiary:

Airliner Doric
Large/Oversize
Standard
Slender


Diamond Band
Standard/Senior
Slender

Piora Airliner Doric w katalogu Wahl-Eversharp z 1936 - 1939 roku:

Obrazek

Fragment reklamy pior Airliner Doric z II polowy lat 30:
Obrazek

1936 Airliner Doric - Garnet Red Shell
Obrazek

1936 Airliner Doric Soldier Clip - Silver Shell
Obrazek

1936 Airliner Diamond Band Doric Vacuum Filler - Jet Black
Obrazek

Doric Jr.
Standard
Clasp

Piora Doric Jr. w katalogu Wahl-Eversharp z 1936 - 1939 roku:
Obrazek

1935 Doric Jr Adjustable - Green & Bronze
Obrazek

1936 Eversharp Doric Jr Adjustable - Green Oyster Pearl on Black
Obrazek

1936 Doric Jr. - Silver Oyster Pearl on Black
Obrazek

Stalówki
W piórach DORIC, w okresie 1935 – 1939 roku fabrycznie montowane było 5 typów stalówek, każdy typ w innym przedziale czasowym:

1931 – 1932: Wykręcane stalówki Gold Seal Personal Point – montowane w pierwszych piórach Gold Seal i Popular Priced Doric, oraz do 1935 roku jeśli klient życzył sobie tradycyjną stalówkę.

Stalówka Personal Point
Obrazek


1933/4 – 1936: Regulowane stalówki Adjustable Point – numerowane od #3 (mniejsze pióra) do #10 (Senior i Oversize), z szerszym suwakiem i sygnowane ADJUSTABLE, Eversharp, Made in U.S.A. Montowane we wczesnych Gold Seal Doric oraz późniejszych Airliner, Diamond Band i Doric Jr do 1936 roku. Rozmiary: #3, #5, #6, #7, #9, #10

Adjustable Point (I wersja)
Obrazek

1932 – 39 Stalówki typu Arch Nib – z otworem powietrznym w ksztalcie serca, napisem EVERSHARP ułożonym w łuk, próbą złota (14k) i sygnaturą Made in U.S.A. Montowana w piórach Doric Jr, Diamond Band i Arliner i Coronet jeśli klient życzył sobie pióra z tradycyjną stalówką. Występowały trzech rozmiarach: #3, #4 i #6

Stalówka Arch Nib
Obrazek

1936 – 1939: Regulowane stalówki Self-Fitting Point – nowego typu, z cieńszym, dłuższym suwakiem sygnowanym Eversharp. Stalówka sygnowana pod suwakiem: Wahl Co, Made in U.S.A. Montowane w piórach Airliner Doric od 1936 roku i piórach Coronet.

Stalówka Adjustable/Self-Fitting Point
Obrazek

1937 – 39 Banner Nib. Stalówki sygnowane napisem EVERSHARP umieszczonym ukośnie. Stosowane tylko w Airliner DORIC, z trzema możliwymi typami spływaka: grzebieniowy, gładki i Magic Feed. Stalówki Banner Nib i spływak Magic Feed montowano także w późniejszych Skyline. Późne Airliner Doric były pierwszymi i jedynymi piórami DORIC, w których zastosowano ten typ stalówki i spływaka i ta konfiguracja jest jak najbardziej fabryczna (i pozwala dokladnie datować dane pióro na okres 1937-39 r). Osobną kwestią są dwukolorowe Banner nib - te wprowadzono prawdopodobnie w ok. 1935 - 36 roku i montowano je zarówno w piórach Airliner Doric jak i Doric Jr. Są to jednak bardzo rzadko spotykane stalówki. Banner Nib w połączeniu z spływakiem grzebieniowym montowano także w piórach Coronet w latach ok. 1937-39.

Dwukolorowa Stalówka Banner Nib
Obrazek

Kolory

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(Więcej zdjęć pojawi sie w mojej GALERII)

_________________
Moderator-Widmo
Obrazek
Milch und Apfel zusammen?
Natürlich.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 19 listopada 2011, 12:58 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4061
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki! :mrgreen: Bardzo.
Myślałem, że już wiem, które kolory w Doricach są dla mnie naj. Ale Topaz Pearl wygląda ... no pysznie po prostu. :roll: 8-)

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 19 listopada 2011, 14:51 
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 29 grudnia 2010, 20:47
Posty: 54
Tytuł użytkownika:: F
Piękne... :shock:

_________________
Życie jest za krótkie, żeby pisać długopisem


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 19 listopada 2011, 21:22 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 19:02
Posty: 5669
Lokalizacja: na krańcu Królestwa...
Tytuł użytkownika:: She!fear
Przeczytałam dwa razy, przeczytam nie raz jeszcze :) Dziękuję, wspaniałe opracowanie.
Dwukolorowa stalka zrobiła na mnie wrażenie - pierwszy raz widzę taką w tych modelach.

_________________
Pozdrowienia
Pola

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: sobota, 19 listopada 2011, 23:14 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 23:14
Posty: 1671
Lokalizacja: nad morzem
Inky!
Taką dawkę wiedzy można już wydać drukiem.
Będę sobie ją dozował w małych porcjach.
Wtedy większa jest przyjemność.
Panie i Panowie. Czapki z głów.
Super!
zdrówka

_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. Mark Twain


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: niedziela, 20 listopada 2011, 00:24 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 6 listopada 2010, 11:56
Posty: 1371
Lokalizacja: Łódź/Warszawa
Troszkę z tego już wiedziałam, troszkę nie... ;)

Bardzo fajnie usystematyzowane - kawałki puzzle mi się trochę na miejsce poprzestawiały w głowie - i za to dziękuję! :)

_________________
Trochę człowieka i technika się gubi...


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 16 grudnia 2015, 13:43 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4061
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
W reklamach i katalogach Wahl-Eversharpa z lat 30-tych, często zobaczyć można trzy literki na KLIPSIE. Rozmaite konfiguracje. W naturze klipsy są gładkie lub z napisem Eversharp (nie wiem czy również inne). Czy litery te to po prostu element reklamy bez żadnego konkretnego odniesienia do pióra czy jego konkretnej konfiguracji czy jednak nie? Czy lista "trzech literek" jest zamknięta czy każda konfiguracja jest możliwa? W katalogu widzę co najmniej 6 takich układów. Ktoś wie?

Poniżej strona z reklamy konkretnego sklepu z Chicago, ale mnogość wystąpień tego "oznaczenia" klipsa w różnych oficjalnych dokumentach WE wyklucza, że chodziłoby o zastosowanie w konkretnej sieci sprzedaży.

Obrazek

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 16 grudnia 2015, 14:15 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2012, 12:42
Posty: 249
Lokalizacja: Leszno
Dzięki za niezłą lekcja historii.

_________________
Pozdrowionka, Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 16 grudnia 2015, 15:25 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 8 listopada 2010, 10:00
Posty: 1928
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
To są o ile mi wiadomo zamawiane u dilera W-E personalizacje, w formie stylizowanych "doryckich" inicjałów.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 16 grudnia 2015, 16:18 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4061
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
O, widzisz. To by miało sens. :D

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 3 lutego 2016, 02:57 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 14:00
Posty: 1562
Lokalizacja: LDN
Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
Jest tak jak pisze Velo, klips mógł pełnić rolę indicium (kartusza na monogram) a w modelach ring top Doric montowano specjalny kartusz na inicjały montowany w celuloidowej skuwce metodą intarsji. Pióra ring top z tej serii są diabelnie rzadko spotykane, w ciągu ponad 10 lat widziałem tylko trzy z czego dwa modele były w mojej kolekcji (czarny i w kolorze Burma).
Klipsy Doric mogły mieć monogram Art Deco stylizowany na liternictwo greckie (doryckie) ale czasami grawerowano tez inną czcionką, zależnie od upodobań klienta. Nawet mam jedno takie pióro na warsztacie, gdzie wygrawerowano imię i nazwisko pierwszego właściciela.
I.

_________________
Moderator-Widmo
Obrazek
Milch und Apfel zusammen?
Natürlich.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 3 lutego 2016, 10:40 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4061
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Pokażesz?

... ja natürlich und dann durchfall ... ;) :mrgreen:

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 3 lutego 2016, 13:06 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 14:00
Posty: 1562
Lokalizacja: LDN
Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
Jasne ze wrzucę zdjęcia.

_________________
Moderator-Widmo
Obrazek
Milch und Apfel zusammen?
Natürlich.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 10 maja 2016, 23:17 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4846
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Inky, też czekam na te zdjęcia.

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 26 maja 2016, 02:34 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 14:00
Posty: 1562
Lokalizacja: LDN
Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
pomidorium napisał(a):
Inky, też czekam na te zdjęcia.


Czasami (mam nadzieję) warto poczekać ;)

Poniżej zdjęcie pióra Airliner Doric które miałem na warsztacie (i które dawno wróciło już do właściciela). Jest to model Oversize, największy z Airlinerów, z personalizacja na klipsie:

Obrazek

Na poczatku lat 30 (dokladnie w 1932 roku, czyli w czasie wprowadzenia modelu Doric) z kolei była możliwosc fabrycznego graweru inicjałów w postaci liter doryckich:

Obrazek

(Miałem kiedyś ołówek z takimi inicjałami, ale nie moge znalezc zdjęć - może ktoś się pochwali? ;-) ) Były też personalizacje "zwykłymi" literami, czcionka o kroju a'la Garamond, też widziałem kilka piór i ołówków z takimi inicjałami.

Ale mało kto wie, że w momencie wprowadzenia modeli Airliner Doric, w piórze (a dokładnie na skuwce), można było zalaminować sobie w celluloidzie swój podpis, herb rodzinny, emblemat uniwersytetu albo stowarzyszenia, lub zdjęcie - swoje albo kogoś ze swoich bliskich:

Obrazek

Obrazek

Kiedyś widziałem takie pióra, jedno z podpisem, a inne - z fotografia młodej kobiety - szkoda, ze nie zrobiłem zdjęć...

i.

_________________
Moderator-Widmo
Obrazek
Milch und Apfel zusammen?
Natürlich.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: piątek, 27 maja 2016, 20:11 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4846
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Dziękuję Inky za lekcję:) Gdzieś już widziałam takie zdjęcia portretowe na piórach, ale dawno temu, gdy nie było mi jeszcze w głowie piórowe hobby:)

Na moim zestawie jest też personalizacja. Dorycka czy nie? Litera "S" wskazuje na tak, ale nie jestem pewna. No i ciekawe, dlaczego nie ma kropki po ostatniej literze.

Obrazek

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo