Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 04:34 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
Jakiś czas temu trafiło do mnie pióro Wahl-Eversharp które zostało wyprodukowane.....współcześnie (!!) Przez chwilę myślałem, że to chińska kopia albo coś w tym stylu, ale dlaczego ktoś miałby kopiować produkty firmy nieistniejącej od wielu lat i - na chwilę obecną nieznanej (w porównaniu do Parkera czy Montblanc) - tego nie ogarniam.

Jedno jest pewne - pióro nie zostało wyprodukowane w Chinach, ponieważ oprócz sygnatur Wahl-Eversharp na obrączce jest napis Made in France a poza tym jakościowo pióro jest bardzo dobre: wszystko jest idealnie dopasowane i wykonane, korpus i skuwka są emaliowane a stalówka posiada puncę, najprawdopodobniej francuską. Nawet sygnatury na obrączce skuwki wygrawerowane są laserowo, a nie nadrukowane. Nawet wymiary są bardzo ciekawe - to pióro to...naprawdę ciężki Oversize, prawdopodobnie gabarytów współczesnego Watermana Patriciana.

Próbowałem skonsultować się na temat tego pióra z Cliffem Harringtonem (który kolekcjonuje pióra Wahl-Eversharp od wielu lat) i okazuje się, że nawet Cliff wie na temat tego pióra tyle co ja. Można się domyślać, że pióro zostało wyprodukowane w okolicach lat 80/90 i stawiam na firmę, która wykupiła prawa do marki Eversharp i która stworzyła współczesne Skyline (Modern Reissue) w wersji Yellow Cab i Air Force. Możliwe, że rozważali wypuszczenie jeszcze jednej linii, stylizowanej na lata 20 ale ciekawi mnie użycie nazwy Wahl obok Eversharp: firma wykupiła prawa tylko do tej drugiej części, a Wahl stanowi oddzielną firmę, zajmującą się produkcją akcesoriów fryzjerskich (maszynki do strzyżenia WAHL). Ktos zasugerował nawet, że za tym piórem może stać nawet Waterman ale... go figure. Wrzuciłem posta z zapytaniem na FPN i forum Davida Isaacsona - ciekawe czego uda mi się dowiedzieć.

...a tutaj zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i.

Natürlich.

PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 06:24 

Tytuł użytkownika:: She!fear
To ci dopiero ciekawostka!! A pióro piękne: dosłownie "po linii" dawnego W-E, z tym samym zamysłem `dizajnerskim`, a jednak bez powielania tego, co już w firmie było.

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 10:45 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Ja zaś spotkałam się z czymś takim i takim. I jestem zdezorientowana. Czy to ta chińszczyzna, o której wspomniałeś Inky?

PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 12:01 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Przy taksówce jest obszerny opis z informacją co jest co. Jak nie śmigasz w langłydżu i translator nie da rady to pytaj.
@Inky - o takim Yellow Cab pisałeś?
Co do określenia "chińszczyzna" - to wiele markowych piór jest pewnie w części lub całości produkowanych w Chinach, więc pewnie trzeba by w obecnych czasach dodawać dookreślenie ... np. chińszczyzna czyli słabej jakości podróbka.

EDIT: Przy strażackim Skyline jeszcze precyzyjniej jest historia pióra i pierwotnie niezdatnej do pisania stalówki opisana. Tylko raz sprzedawca pisze lata 90-te a raz 80-te...?

PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 12:37 

Tytuł użytkownika:: miłośnik bimbru
Niezły kawałek piórka :D
@Inky co to za znaczek pod otworem powietrznym na stalówce ?
W-E przeważnie inaczej sygnował swoje stalówki.

PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 13:14 

inky napisał(a):
dlaczego ktoś miałby kopiować produkty firmy nieistniejącej od wielu lat i - na chwilę obecną nieznanej (w porównaniu do Parkera czy Montblanc) - tego nie ogarniam
Z tego samego powodu, dla którego reaktywowano marki Conklin, Chilton, Mabie Todd i Mentmore - bo ktoś zwęszył interes. Może to dowodzić, że zainteresowanie piórami rośnie :)

PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 16:41 
Rada Jedi

Wersji z wozem strazackim nigdy nie widzialem - a to ciekawostka! Zarowno ta wersja jak i wspolczesne Skyline to rzeczywiscie produkcja zreaktywowanej we Francji firmy Eversharp i z tego co wiem, nie sa Made in China ;-)

Co do samego piorka ktorego zdjecia wrzucilem powyzej, to mozliwe ze byla to jedna z prob reaktywacji firmy podobnie jak wspolczesny Conklin oraz Mabie Todd czy Chilton i oczywiscie ten model nie ma wiele wspolnego z flat-topami z lat 20 czy Equipoised z lat 20 - chociaz stylistycznie oczywiscie zaczerpnieto trochee detali z tych pior. Jednak oprocz tego piora nie widzialem zadnych innych co jest bardzo zastanawiajace...

A jesli chodzi o znaczek pod stalowka, to jest to punca - prawdopodobnie oznacza zawartosc zlota lub jest to tzw. makers hallmark - jeszcze nie ustalilem co dokladnie znaczy to oznaczenie.

inky

Natürlich.

PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 16:54 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
Faktycznie kształt sekcji i stalówki są bardzo mocno "wahlowskie" (brakuje tylko "serduszka"). Może analiza wnętrzności pióra podpowie ewentualnego producenta: jakiego typu naboje pasują, sposób wykonania spływaka itp.

PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 17:25 
Rada Jedi

Velofahrer napisał(a):
Faktycznie kształt sekcji i stalówki są bardzo mocno "wahlowskie" (brakuje tylko "serduszka"). Może analiza wnętrzności pióra podpowie ewentualnego producenta: jakiego typu naboje pasują, sposób wykonania spływaka itp.

Problem w tym, że po nabojach i spływaku trudno jest coś wywnioskować - są bardzo standardowe a naboje to typowe International. Ale samo wykonanie pióra (i bardzo wahlowska sekcja) to rzeczywiście ciekawostka, bo w przypadku współczesnych Conklinów czy Swanów producenci o wiele bardziej swobodnie wzorują się na oryginałach.

Natürlich.

PostNapisane: poniedziałek, 23 stycznia 2012, 18:42 

Tytuł użytkownika:: F
Nie wiem dlaczego, ale gwint ma jakby watermanowski charakter...

PostNapisane: wtorek, 24 stycznia 2012, 23:04 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
inky napisał(a):
Jakiś czas temu trafiło do mnie pióro Wahl-Eversharp które zostało wyprodukowane [...}

Czy mógłbyś powiedzieć, gdzie, kiedy, w jakich okolicznościach zdobyłeś to pióro? Ile kosztowało?

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]