Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 30 czerwca 2017, 22:09 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Witajcie,

Znany kolekcjoner ołówków [Obszerne kompedium ołówków nie tylko ze Złotej Ery w podziale na firmy] i zarazem badacz spraw i zagadek z królestwa instrumentów piśmienniczych, Jonathan Veley wydaje właśnie (lipiec) pozycję z tej sfery.

Dla klientów spoza USA, opcja zakupu już teraz została uruchomiona tu: PREORDER American Writing Instrument Trademarks 1870-1953 INTERNATIONAL ORDERS

W opisie czytamy:
Cytuj:
Książka zawiera ponad 2200 znaków towarowych zgłoszonych do rejestracji w USA pomiędzy rokiem 1870, kiedy to uchwalone zostało prawo znaków towarowych na poziomie federalnym, a rokiem 1853.

Książka zawiera również opisy takich zgłoszeń z wydawnictw z epoki.

Szkoda, że jedynie 250 sztuk. Książka może być ciekawa nie tylko przez zestawienie graficznych oznaczeń rozmaitych firm piórowych (jak poniżej), ale również informację o powiązaniach i faktycznych właścicielach niektórych oznaczeń i zarazem, jak się dzisiaj mówi, brandów czyli nazw znanych z produktów (piór wiecznych) a niekoniecznie kojarzonych z właścicielem. Inaczej mówiąc, może pomóc na przykład odtworzyć sieć subbrandów i produktów na zamówienie produkowanych przed dużych graczy.
Wydane tzw. własnym sumptem, co pewnie pozostanie nie bez wpływu na jakoś strony graficznej, ale nie powinno to przeszkodzić w rozpoznaniu oznaczeń :-)

Bez wątpienia pozycja niszowa, ale też jedna z niewielu pozycji o których powstaniu mówi się od lat (np. książka o Sheafferze mająca być potencjalnie wydana przez kolekcjonerów badaczy) autentycznie wydana i już za samo to ja osobiście skłaniam z szacunkiem głowę przed autorem. Poza tym to jedna z niewielu osób z tej najwyższej kolekcjonerskiej półki (w sensie zakresu zbioru i skutecznie realizowanej pasji badania jego historii), która nie tylko zgłębia meandry produkcji instrumentów piśmienniczych ale potrafi po prostu i bez zadęcia dzielić się tą wiedzą, również w rozmowach "internetowych" i publikacjach na stronie internetowej. Fajny, ogarnięty gość :idea:, który nie olewa ludzi spoza grupy penshowych nabywców-kolekcjonerów za duże $$$$$$.

Obrazek
Obrazek

Pozostałe wydawnictwa tego autora
Przewodnik po tym jak dobrać grafit do ołówka vintage czy nawet anitque

PostNapisane: piątek, 30 czerwca 2017, 22:19 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
O, ołówki to And pewnie nabędzie :)
Kompendium o Sheafferze? To ktoś to ogarnął w całości?

PostNapisane: piątek, 30 czerwca 2017, 22:56 

Nie tylko ołówki Dex.
----------------------------------------------------------------
Jest co najmniej dwóch szpeniów w Stanach, którzy mają tabelaryczne opracowania ze wszystkimi wariantami jakie widzieli albo mają fizycznie. Pomiary, wymiary, rozmiary, imprinty, stalówki, kolory, materiały i analiza porównawcza skonfrontowana z wydawnictwami producenta. Jeden specjalizuje się w, umownie, erze flattopów (czyli do końca lat 20-tych) a drugi od tego momentu do końca lat 40-tych, ale oczywiście ich wiedza nie ogranicza się do tych okresów.
Z rozmów i zapytań poza otwartymi kanałami, znam skalę ich opracowań. Odpowiadają na moje zapytania z FPN na przykład, ale tylko na PW. Dzięki nim wiem ile jest niuansów i tzw. produkcji poza-katalogowej, czy poza głównym nurtem. Można powiedzieć, że przez nich zniechęciłem się do zamknięcia projektu kalendarium Sheaffera, bo dowiedziałem się, jak bardzo powierzchowne ono jest, jeśli oprzeć się jedynie o publikacje producenta w formie kalendariów właśnie.
Chciałbym, żeby opublikowali. Namawiałem, proponowałem pomoc, również przy wydaniu roczników z reklamami, bo mają imponujące zbiory precyzyjnie datowanych reklam. Na próżno. Możne podziałam sam niedługo na mikro-mikro skalę.

PostNapisane: piątek, 30 czerwca 2017, 23:09 

Szlag... Chyba jakieś pióra znowu będę musiał wystawić na bazarek, żeby zebrać fundusze. :|

PostNapisane: piątek, 30 czerwca 2017, 23:11 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
No widzisz Mac. Dostęp do pewnych źródeł jest bezcenny i ułatwia dalszą pracę. To co mamy do dyspozycji to jedynie wierzchołek góry lodowej. Reszta dryfuje w mrokach oceanu. Niestety. Może się doczekamy takiej publikacji? Oby nie było tak, że wiedza odejdzie z badaczem, bo różnie bywa.

PostNapisane: sobota, 1 lipca 2017, 00:30 

PanKleks napisał(a):
Szlag... Chyba jakieś pióra znowu będę musiał wystawić na bazarek, żeby zebrać fundusze. :|

Publikacja jest bardzo wygodna, jeśli często szukamy tego typu informacji (zwracam uwagę, że to są znaki towarowe a nie patenty na rozwiązania) ale czy to jest rzecz, którą koniecznie trzeba mieć? Nie jestem przekonany.
Coraz więcej się dygitalizuje, ale oczywiście odszukanie wielu informacji, nawet przy założeniu, że one "są-na-pewno-gdzieś" to często sporo czasu jaki trzeba na to poświęcić. Na pewno łatwo w takim kompendium coś sprawdzić szybko lub "rozczytać się" w morzu nowych informacji.

Ostatnio edytowano sobota, 1 lipca 2017, 01:07 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 1 lipca 2017, 00:54 

Maćku, kiedyś rozmawialiśmy o "prawdziwych" książkach i różnego rodzaju ebookach. Wieczne pióro należy do kultury materialnej. I książka też. Wszystko dzisiaj można zdigitalizować. Pewnie nawet każde pióro i za pomocą odpowiednich rękawic i okularów "poczuć", jak się tym pisze.
Może to jest nasza przyszłość.
Ja się jednak będę upierał, jak ten stary osioł, że możliwość obcowania z prawdziwym przedmiotem, prawdziwą książką, fakturą papieru, zapachem farby drukarskiej, oporem, który stawiają kolejne odwracane strony, światłem odbitym od strony, a nie emitowanym przez wyświetlacz, że to wszystko jest jedyne w swoim rodzaju.
Czy to jest książka, którą koniecznie trzeba mieć? Z punktu widzenia przeciętnego zbieracza - nie. Z punktu widzenia.... No ja bym ją w każdym razie bardzo chciał mieć. (Patrz mój post w "muszę się wyżalić.)

PostNapisane: sobota, 1 lipca 2017, 16:49 
Rada Jedi

Dexter napisał(a):
O, ołówki to And pewnie nabędzie :)

Mnie interesują te klasyczne, drewniane.
Tutaj jest chyba najobszerniejsza strona:
http://brandnamepencils.com
Omówienie 180 marek produkujących ołówki. :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]