Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 23 września 2018, 22:40 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Maćku, nic specjalnego, jeśli pytasz o przedwojenne upodobania gramatyczne. Za to "ztąd" dopiero teraz wpadło mi w oko:)

W tłumaczeniu nie zauważyłam germanizmów.

Chcę dodać jeszcze, że w przedwojennych reklamach uderza mnie ich charakter, który określiłabym jako troskliwie informujący.

PostNapisane: poniedziałek, 24 września 2018, 18:44 

Dexter napisał(a):
.. tabletki na płonący konar ..

Offtop, ale nie mogłam się powstrzymać. Jakie tabletki..? Coś mi mówi, że google nie pomoże, zresztą jestem na firmowym VPNie i może nie chcę mieć tego w historii.. ;>

PostNapisane: poniedziałek, 24 września 2018, 19:46 

wiorka napisał(a):
Dexter napisał(a):
.. tabletki na płonący konar ..

Offtop, ale nie mogłam się powstrzymać. Jakie tabletki..? Coś mi mówi, że google nie pomoże, zresztą jestem na firmowym VPNie i może nie chcę mieć tego w historii.. ;>

Oj tam, oj tam, chodzi o suplement diety, który ma pomagać panom w zachowaniu męskiej sprawności. a z konarem to taki "myk", jak niegdyś z piwem bezalkoholowym czy "łódką Bols" ;). Reklama szła do znudzenia w telewizorni jeszcze kilka miesięcy temu. Nazwy suplementu publicznie nie wymienię, bo mi za to nie płacą, ale jak Cię to tak intryguje, to mogę przesłać na pw (nazwę oczywiście) :).

A żeby nie było całkiem offtopowo, reklamy są w końcu po to, by zwiększyć sprzedaż a nie po to, by mówić całą prawdę i tylko prawdę. Niezależnie od tego, czy legendarny gdański Pelikan istniał, czy nie, legenda ta miała przynajmniej po części służyć ominięciu opłat celnych przy imporcie towarów do Polski, tym samym powodować zapewne zwiększenie sprzedaży. Poza tym, co można również wywnioskować np. z lektury tekstów w "Papierze i galanterji" (patrz wątek o atramencie "Herolda"), nacjonalizm w handlu w latach 30-tych był ogromny, więc gdańska (a nie niemiecka) produkcja Pelikana w jakimś stopniu wpisywała się w ten trend.

PostNapisane: poniedziałek, 24 września 2018, 19:59 

MKOL napisał(a):
Oj tam, oj tam, chodzi o suplement diety, który ma pomagać panom w zachowaniu męskiej sprawności. a z konarem to taki "myk", jak niegdyś z piwem bezalkoholowym czy "łódką Bols" ;). Reklama szła do znudzenia w telewizorni jeszcze kilka miesięcy temu. Nazwy suplementu publicznie nie wymienię, bo mi za to nie płacą, ale jak Cię to tak intryguje, to mogę przesłać na pw (nazwę oczywiście) :).

A jednak! Ja nie mam telewizora, czasem mnie coś omija ;) Wykazali się w sumie fantazją, dla mnie to nowość, więc mnie śmieszy ;)

A w reklamie bardziej na temat intryguje mnie składnia.
Cytuj:
Pod tym znakiem produkuje chemiczna fabryka Günther-Wagner w Gdańsku wiele znanych na całym świecie wyrobów...

Tak to wyglądało wtedy, czy to wlaśnie przykład średnio udanego tłumaczenia?

PostNapisane: poniedziałek, 24 września 2018, 20:59 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Tak to wtedy wyglądało proszę Wiórki :) Gdy popatrzysz na gazety z lat 1939 (minus), to możesz odnieść wrażenie, że składały to dzieci.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]