Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 8 listopada 2010, 23:07 

Tytuł użytkownika:: miłośnik bimbru
Co dokładnie oznaczają te terminy ? White Dot (biała kropka) dożywotnią gwarancję dla pierwszego właściciela piórka.
A Lifetime ? Model piórka ? Stalówka ?

PostNapisane: poniedziałek, 8 listopada 2010, 23:11 
Almighty Admin

Tytuł użytkownika:: la principessa
A to nie jest tak, że lifetime oznacza wieczystą gwarancję a white dot jest graficznym jej wyrazem? Tak to przynajmniej rozumiałam.

PostNapisane: piątek, 12 listopada 2010, 20:56 

Tytuł użytkownika:: She!fear
To ja się postaram odpowiedzieć w formie dłuższej z obrazkami;)

White Dot – (nie)zwyczajna Biała Kropka

Kiedy spoglądam na kolejny egzemplarz pióra Sheaffera mój wzrok szuka najpierw tego malutkiego znaku: białej kropki. Ma owa mała plamka swoją wielką historię – stała się rozpoznawalnym na całym świecie znakiem towarowym czołowej firmy z Fort Madison, a także graficzną ilustracją sukcesu i prestiżu.

Zanim biała kropka osiadła na dłużej na skuwce, wędrowała po całym piórze: była umieszczana w tak różnych miejscach, że czasem znajduje się ją po chwili :) Co biała kropka oznacza? Pojawiła się na plastikowych piórach produkowanych od 1924 roku i wyposażonych w stalówki Lifetime – w tym czasie owe dwa elementy były sygnałem dla nabywcy, iż posiada on dożywotnią gwarancję na całe pióro. Kropka została wtedy osadzona na płaskim wierzchołku skuwki:

Obrazek
Sheaffer, Jade Green, Senior, lever filler, c. 1929

Rok 1929 i notujemy pojawienie się kultowego modelu Balance – produkcja tego modelu spowodowała przerzucenie white dot na sam szczyt skuwki, tuż nad klipsem.

Obrazek
Sheaffer Balance, Grey Pearl Striated, lever filler, c. 1935

Na korpusie, dokładnie na przedniej jej części (pomiędzy sekcją a dźwigienką), white dot znalazła się około roku 1937 mając swoją odsłonę w kolejnym, świetnym modelu znanym jako Crest. Nie było to dobre miejsce. Odpowiedź na pytanie dlaczego jest oczywiście bardzo intuicyjna – o ile w dźwigienkowych modelach piór nie sprawiała różnicy ingerencja w korpus i umieszczanie tam white dot (konstrukcja systemu napełniania na to oczywiście pozwalała), tak cały korpus w plungerach musiał być maksymalnie szczelny i nie można było sobie pozwolić na eksperymenty w tej materii. Biała kropka więc została `wyeksmitowana` na samiutką końcówkę korpusu, wieńcząc czapeczkę systemu napełniania :)

Obrazek
Sheaffer Crest, Golden Brown Striated, plunger, c. 1945

II wojna światowa przyniosła wiele zmian - także Sheaffer w tym czasie przygotował "wojenne wersje" swoich piór - były np. króciutkie, z króciutkim klipsem (U.S. Design Patent Nº D142,383) mieszczące się w każdej kieszeni czy damskiej torebce; w modelach tych białą kropkę otaczał kapturek z metalu:

Obrazek
Sheaffer Tuckaway, Persian Blue, lever filler, c. 1942

Ważne jest odnotowanie faktu, iż pióro mogło posiadać white dot, ale stalówka niekoniecznie oznaczona była słowem: Lifetime; niejednokrotnie miałam w dłoniach touchdown`y z końca lat 40. wyposażone w white dot, jednakże stalówka nie została zaszczycona grawerem Lifetime. Wbrew pozorom te dwie kwestie nie wiążą się ze sobą tak ściśle, jak nam się wydaje :) W tym wojennym czasie zaprojektowano nie tylko nowy military clip, ale także po raz kolejny białej kropce zaproponowano nowe miejsce – tym razem tuż pod zakończeniem klipsa, który przechodził „ponad szczytem” pióra. Po wojnie już `co innego` oznaczała „white dot” – zmieniono zasadę wieczystej gwarancji, która od tego momentu do dnia dzisiejszego dotyczy wyłącznie stalówki. Rokiem, w którym ta zmiana się dokonała, był rok 1945 - fakt wprowadzenia ograniczonej gwarancji jest odnotowany w reklamach z tamtego roku.

Obrazek'
Sheaffer Military Cip, Jet Black, lever filler, c. 1945

Koniec lat 40. i początek 50. – pojawia się model z systemem touch down: biała kropka nobilitacyjne zasiada znów na samym szczycie body skuwki. Właśnie w tych latach reklama Sheaffer skupiła się na pokazaniu white dot jako znaku luksusu / symbolu satysfakcji.

Obrazek
Sheaffer Sentinel, Snorkel, c. 1949

Obrazek
Sheaffer Valiant OS, Jet Black, TD, c. 1950

Zupełnie nową propozycję przyniósł model PFM i– białej kropce wyznaczono miejsce owszem, na szczycie, jednak – bezpośrednio na klipsie. Także inne modele otrzymały przywiej posiadania białej kropki na klipsie (np. Targa z lat 70.).

Obrazek
Lady Sheaffer, c. oraz model TRZ lata 60-te

Obecnie firma Sheaffer umieszcza swój znak towarowy najczęściej nieco powyżej klipsa, w tym miejscu, w jakim umieszczona była w modelach Balance. Jednak nie we wszystkich współczesnych modelach tam właśnie znajdziemy białą kropkę: np. w Legacy II kropka widoczna jest na klipsie. White dot pojawia się na wielu modelach Sheaffera – firma nadal oferuje dożywotnią gwarancję, ale niekoniecznie jest to już związane z symbolem białej kropki. Czymże więc pozostała owo biała kropka? Czy aktualnie jest to… (nie)zwyczajna biała kropka?

---
Zdjęcia: Lash; fotografowałam wyłącznie pióra z własnej kolekcji (prócz Cresta, który jest piórem mojej Siostry) Tekst niniejszy wzorowany w całości na tekście przygotowanym przez sheafferowego guru – Jima Mamoulidesa

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 00:00 

Tytuł użytkownika:: Zdolny ale leń.
W uzupełnieniu dodam , że w latach 40 w piórach z plungerem i stalówką triumph biała kropka występowała również na końcu skuwki, nie tylko tak jak zazwyczaj tuż nad klipsem. Nie wiem tylko czy był to jakiś konkretny okres takiego oznaczania? Widziałem kilka takich pasiaków na aukcjach, sam mam jednego.

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 03:53 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
W pierwszych Crestach White Dot umieszczano takze na korpusie - nad dźwigienką (modele z systemem lewarkowym), oraz - w pierwszych modelach z systemem Vac-Fil - w zasadzie w tym samym miejscu tylko juz bez dzwigienki. Później zas biała kropka była umieszczana na końcu korpusu (uchwyt sztyftu/plungera). O ile "Wędrująca biała kropka" nie miała nic wspólnego z oznaczaniem pióra (poza dozywotnia gwarancja Lifetime), pozwala ona w miare dokladnie ustalic date produkcji piora.

Natürlich.

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 09:48 

Velofahrer napisał(a):
W uzupełnieniu dodam , że w latach 40 w piórach z plungerem i stalówką triumph biała kropka występowała również na końcu skuwki, nie tylko tak jak zazwyczaj tuż nad klipsem.

Tak, racja, piszę o tym powyżej - nawet zilustrowałam to zdjęciem plugera z c.1945 roku :)

Velofahrer napisał(a):
Nie wiem tylko czy był to jakiś konkretny okres takiego oznaczania?

Też o tym mowa - pośrednio ;) Kropka na końcówce korpusu występowała do momentu zniknięcia z rynku plungerów, albo - jak kto woli - pojawienia się systemu TD (lata 50.)

Obrazek

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 22:29 

Rewelacyjny materiał Lash :D Moje wyrazy uznania.
Dasz radę napisać coś podobnego o stalówkach Feather Touch ? ;)

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 22:47 

Elbing napisał(a):
Rewelacyjny materiał Lash :D Moje wyrazy uznania.
Dasz radę napisać coś podobnego o stalówkach Feather Touch ? ;)

Wielkie dziękuję, miło mi :) Odnośnie stalówek - tak, oczywiście i z radością i... z Twoją pomocą :) To może być nasz wspólny tekst, co Ty na to?
Koniecznie muszę dogrzebać się do większej ilości szczegółów i znaleźć ten materiał o rozkodowywaniu numerków na sheafferowych stalówkach, o którym swego czasu Ci wspomniałam :) Na tę chwilkę zajmuje mnie sprawa z Sheafferem Craftsamanem, więc z zaciekawieniem przyjęłam uwagę CezaregoF o tym, że Lambrou nie wybrnął z problemu dźwigienkowych Craftsamnów :) Może z kolei poprowadzilibyście wspólnie z Cezarym ten temat (osobny wątek)? :)

Obrazek

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 22:53 

Lash napisał(a):
... Odnośnie stalówek - tak, oczywiście i z radością i... z Twoją pomocą :) To może być nasz wspólny tekst, co Ty na to?

Chętnie, tylko niech dotrze do mnie książka Lambrou. Tam może być coś ciekawego w temacie tych stalówek.

Lash napisał(a):
Na tę chwilkę zajmuje mnie sprawa z Sheafferem Craftsamanem, więc z zaciekawieniem przyjęłam uwagę CezaregoF o tym, że Lambrou nie wybrnął z problemu dźwigienkowych Craftsamnów Może z kolei poprowadzilibyście wspólnie z Cezarym ten temat (osobny wątek)?

W temacie Craftsmanów jestem ciemny jak tabaka w rogu a Cezaremu to do pięt nie dorastam odnośnie wiedzy dotyczącej starych piór Sheaffera - Cezary od nich zaczynał kolekcjonowanie piór.

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 22:54 

@ Lash: co do kropki to chodziło o końcówkę - czubek skuwki nad klipsem a nie jak na Twoim zdjęciu cresta koniec korpusu. Czyli po drugiej stronie. Może ktoś rozszyfruje konkretny rocznik? Zaraz wrzucę fotki.

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 22:59 

Elbing napisał(a):
Chętnie, tylko niech dotrze do mnie książka Lambrou.

Okej, Elbingu, to ja przygotuję szkic i... podeślę do uzupełnienia :)
Elbing napisał(a):
W temacie Craftsmanów jestem ciemny jak tabaka w rogu a Cezaremu to do pięt nie dorastam odnośnie wiedzy dotyczącej starych piór Sheaffera - Cezary od nich zaczynał kolekcjonowanie piór.

Moim pierwszym piórem vintage też był Sheaffer (Balance, President) zresztą ten, co widnieje na zdjęciu numer dwa powyżej - z white dot, a jakże ;) To może uda Ci się - przy kawie, ciastku - namówić Cezarego do napisania tekstu o Craftsmanach :) CezaryF, dasz się namówić? :D

Obrazek

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 23:01 

No nie wiem czy da się namówić. Po takim akcie wandalizmu jakiego się dopuściłem wobec ulubionego przez Cezarego Skyline'a ;)

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 23:04 

Elbingu, musisz zatem, po tym akcie wandalizmu, użyć całego swego (niemałego) uroku osobistego :D

Obrazek

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 23:07 

Tu da radę ;) Gorzej, że podobnie obaj jesteśmy obciążeni obowiązkami zawodowymi - czas jaki zajmują.

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 23:08 

Zdjęcie poglądowe w temacie kropek :)
Obrazek

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 23:11 

Chylę czoła przepraszając za nieuwagę, dzięki Velofahrer za rzeczywistą ciekawostkę. Przy okazji - proszę, pokaż w swojej galerii pióra w całości, z różnych stron, poopowiadaj o nich, bo są piękne, bardzo imponujące :mrgreen:

Obrazek

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 23:14 

Też nigdy nie widziałem białej kropki na czubku skuwki Sheaffera :shock:
Możesz coś więcej napisać na temat tego egzemplarza i wrzucić więcej jego fotek na FOP Velofahrer ? ;)

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 23:48 

Oto bliższe fotki tego Sheaffera. Był kupiony jakiś czas temu w zestawie z ołówkiem i futerałem, stalówka EF mokro pisząca. Obecnie to mój "koń roboczy" w pracy na zmianę z Aurorą 88.
Pióro ma ciekawy, lekko skręcony wzór brązowych paseczków no i tajemnicza biała kropkę na czubku, może to oznaczać jakiś konkretny okres produkcji ale nic więcej nie wiem.
Wymiary 13,2 zakręcone, 11,4 bez skuwki, 14,9 ze skuwka założoną.
Imprint 1000 czyli za 10 dolców :)

Ołówek jest tradycyjny jak to u Sheaffera, obrotowy na wkłady 0,9 mm (pasują współczesne faber-castell)

Widziałem już ze 3 pióra tego samego typu z kropką na czubku na aukcjach. O ile pamiętam chyba czerwone pasiaki.

Obrazek
Obrazek

PostNapisane: sobota, 13 listopada 2010, 23:55 

Sekcja jest z czarnego plastiku ?
Z jednej strony przypomina mojego Cresta z trzema różnicami: nie ma metalowej skuwki, biała kropka jest na czubku skuwki a nie na czubku korpusu (końcówce sztyftu) oraz brak mu radius clips.
Z drugiej strony to może jakaś mutacja modelu Valiant - taki właśnie metalowy, złocony pasek mają na skuwkach i taki sam klips.

PostNapisane: niedziela, 14 listopada 2010, 00:14 

Sekcja jest z czarnego karbowanego plastiku. Zaraz dodam porównawcze zdjęcia innych tego typu sheafferów.

PostNapisane: niedziela, 14 listopada 2010, 00:28 

Obrazek

Wszystkie (poza górnym Triumphem) są tych samych wymiarów, skuwki można wymieniać, dwa dolne maja kropki "po bożemu" tuz nad klipsem, drugie od góry to ten egzemplarz z wcześniejszych zdjęć. Najwyżej tradycyjny Sheaffer Triumph dla porównania wymiarów. Szaro-srebrny autograph/signature ma imprint 1500, brązowy nie ma żadnego oznaczenia ceny.

PostNapisane: niedziela, 14 listopada 2010, 09:43 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Przez was spędziłem właśnie godzinę studiując historię White Dot na anglojęzycznych stronach :idea: :roll:

Wychodzi na to, że z nie-flat-topów niektóre Sheaffer's Tuckaway-e w wersji Statesman miały White Dot na szczycie skuwki. Do 49 roku. M.in. u Bindera takie info znalazłem. Nie wiem czy to widać na zdjęciu w linku poniżej.

http://www.flickr.com/photos/searching4arcadia/342028202/#/

Ostatnio edytowano niedziela, 14 listopada 2010, 09:53 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: niedziela, 14 listopada 2010, 09:52 

MacKozinsky napisał(a):
Przez was spędziłem właśnie godzinę studiując historię White Dot na anglojęzycznych stronach :idea: :roll:
Wychodzi na to, że niektóre Sheaffer's Tuckaway-e w wersji Statesman miały White Dot na szczycie skuwki. Do 49 roku.

Serdeczne dzięki za podpowiedź :mrgreen: Koniecznie muszę zakupić sobie pióro z taką "kropą na szczycie" :lol:

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 14 listopada 2010, 10:00 

Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Szkoda, że nie wszystkie modele są udokumentowane a ta organizacja w stanach, która gromadzi i udostępnia archiwa jest płatna :cry:

PostNapisane: niedziela, 14 listopada 2010, 23:07 

Dopowiem - we flat-topach Sheaffera umieszczano white dot na płaskim wierzchołku skuwki w momecie, gdy skuwka wyposażona została w klips. Jeżeli zaś było tam koluszko, nie pozostawało nic innego, jak umieścić białą kropkę tu:

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: sobota, 27 listopada 2010, 22:07 

MacKozinsky napisał(a):
Szkoda, że nie wszystkie modele są udokumentowane a ta organizacja w stanach, która gromadzi i udostępnia archiwa jest płatna :cry:

Może forumowicze (albo miłośnicy Sheaffera) zbiorą się i zakupią coś wspólnie?

PostNapisane: wtorek, 30 listopada 2010, 01:38 

altairr80 napisał(a):

Nie wydaje mi się to nietrafionym pomysłem! Nie jest to też pewnikiem nie do zrobienia. Co Wy na to?

Obrazek

PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 22:22 

Lash napisał(a):
altairr80 napisał(a):

Nie wydaje mi się to nietrafionym pomysłem! Nie jest to też pewnikiem nie do zrobienia. Co Wy na to?

Jestem za!

PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 22:59 

Tak wpadłem przypadkowo do tego wątku i widzę że muszę coś dorzucić do postu Lash - otóż we Flattopach Sheaffera - oczywiście tych od Lifetime - jeżeli miały White Dot na płaskim szczycie skuwki to zdarzało się że White Dot było powtórzone. I to gdzie? - na płaskim zakończeniu korpusu. Zdarzało się to w "damskich" Flattopach - czyli tych z "damskimi" stalówkami Lifetime. Chociaż "ogrom" takiej damskiej stalówki Lifetime wcale nie wskazywał że to jest kobieca wersja.
Elbing pewnie nie ma takiej wersji bo zbiera przeważnie największe wersje Sheafferów.
Pozdrawiam

PostNapisane: niedziela, 23 stycznia 2011, 15:58 

Jeszcze dorzucę zdjęcia do mojego postu. proszę zwrócić uwagę że stalówka Lifetime Lady ma długość aż 32 mm. jest więc ogromna. U Parkera była by to stalówka do Oversize.
Przepraszam - bo stalówka jeszcze nie wyczyszczona.
CezaryF

Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]