Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 1 października 2016, 18:28 

Poniżej przedstawiam dociekliwy test mojej własnej spiskowej teorii że: nasycenie obecnych atramentów projektowane i produkowane jest pod stalówkę rozmiaru F.
Teorie moją opierałem, na doświadczeniach ze stalówkami M i B, przy których atramenty dawały raczej blade, pastelowe kolory.
Na przykładzie atramentu Pelikan Edelstein Aquamarine starałem sie prześledzić jak wyglada wysycenie i cieniowanie w różnych stalówkach, różnych piór.
Warunki:
3 godziny, 16 piór i 3 papiery dalej, wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wydaję się, że sam sobie udowodniłem wyższość atramentu na teorią, na trzech zastosowanych papierach wszystkie rozmiary stalówki maja wysycony jednakowo i cieniujący jednakowo kolor.

Obrazek

Dodam tylko, że tylko oprócz "chińczyka" i Visconti Van Gogha (które maczałem, maczanka taka solidna), były zalane przez nabój lub konwerter. Nacisk we wszystkich był zbliżony, różnice pomijalne.

Proszę o dyskusję, jakie macie doświadczenia w temacie mojej obalonej teorii.

PostNapisane: sobota, 1 października 2016, 18:38 

Szacun, że chciało Ci się podjąć takiego testu :)

Moje doświadczenia przeczą twojej obalonej teorii ;)
Zwykle do cieńszych F'ek, a już w ogóle do XF/EF miałam problem z doborem atramentu, by był ładnie nasycony. Wg mnie jedynie ciemniejsze, głębsze kolory dobrze wyglądają w cieńszej kresce.
Mam raczej wrażenie, że większość bladziochów (czyli tych słabo nasyconych atramentów, np większość kolorów JHerbin - moja subiektywna opinia!) nadaje się tylko do bardzo mokrych piór, do szerszej stalówki. Np. Terre du Feu dopiero w mokryk no-namie z flexem pokazał jakiś charakter, a tak był po prostu bezpłciowym, bladym kolorem.

A Aquamarine nie podoba mi się wcale. o :)

Ps. Mam takiego samego Pericle'a, również ze stalką B. Fajne pióro, choć dość sporawe....

PostNapisane: sobota, 1 października 2016, 18:59 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Pisarczyk darmozjad.
Jejku, dziękujemy za Twoją pracę! :) To tłumaczy dlaczego Aquamarine jest dla mnie taki nasycony.

PostNapisane: sobota, 1 października 2016, 21:36 

Super test. Brawa za zalanie kilkunastu piór tym samym atramentem, ja bym cierpiała bardzo ;)\
Na moje niewprawne oko - im grubsza kreska, tym mocniej nasycony kolor. I ładniejszy. Chyba sobie zmienię pióro, w którym mam ten atrament. :)
A co tam się stało z Parkerem na pierwszej kartce (numer 7) - jakby wyraźnie ciemniejszy czy mi się tylko zdaje?

PostNapisane: sobota, 1 października 2016, 23:02 

Agnes, test zacząłem na najpopularniejszej, zwykłej kserówce biurowej czyli Pol Speed 80 80g z International Paper Polska Sp. z o.o. (chyba już jedyny papier do maszyn biurowych produkowany w Polsce), i zauważyłem, że Parker Frontier F nie został dostatecznie poprzedniego wieczoru domyty (mimo rozebrania, bo chciałem wiarygodny test). Także powtórzyłem pisanie po jeszcze dokładniejszym umyciu, stąd pozycja 7 bis.

PostNapisane: sobota, 1 października 2016, 23:23 

Wydaje mi się, że w M-kach kolor jest mniej nasycony niż w F-kach. Jak narazie najlepsze nasycenie Watermana Serenity Blue (atrament, którego używam na co dzień) oddają Lamy Vista F i Pilot MR M (czyli F), natomiast w Lamy Safari M i Stola III M był zbyt jasny.
Chociaż powyższy test przeczy mojej teorii :-)

PostNapisane: sobota, 1 października 2016, 23:34 

Najcieńszy był Rotring Core, stalówka oznaczona XS, rozumiem jako extra small, czyli to EF. cieniutki naprawdę, chyba mój najcieńszy, kolor nie był jednak ciemniejszy niż w pozostałych F.

Obrazek

PostNapisane: niedziela, 26 marca 2017, 21:02 

Moim zdaniem, kwestia nasycenia to jednak w głównej mierze kwestia przepływu, nie szerokości stalówki. Większy przepływ - większe nasycenie. Mam tendencję do używania tego samego atramentu w kilku piórach jednocześnie i wychodzi mi, że ten sam atrament w każdym piórze zachowuje się inaczej. Zdarzyło mi się mieć np. jednocześnie dwa pióra Kaweco ze stalówką F, ale z różnymi spływakami (nowszy i starszy typ) zalane tym samym inkiem. Efekt był taki, że w jednym kolor był mocno nasycony, ładnie cieniował, a w drugim był bladziuchny i płaski. Szerokość linii mniej więcej ta sama, ale jedno podawało więcej, a drugie mniej atramentu na kartkę. Podmieniłem spływaki i było dokładnie odwrotnie.
Ale przyznać muszę jedno - tak, część współczesnych atramentów jest po prostu suchych (Sheaffer, Herbin, niektóre Edelsteiny). Nie sądzę, aby były robione "pod F-ki", ale raczej po prostu w ich recepturze lubrykant jest na końcu listy składników ;)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]