Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 25 listopada 2015, 12:05 

"Atramenty w kolorze szarym nie uchodzą za popularne. Być może do tego stanu rzeczy przyczyniają się właściwości niektórych inkaustów tego typu. Jeżeli w szarym atramencie mamy do czynienia z niskim nasyceniem oraz słabym cieniowaniem, to nic dziwnego, że nie plasują się w czołówce sprzedaży. Jest jednak pewna pula szarych atramentów, którymi moim zdaniem warto się zainteresować. Czy Oyster Grey do nich należy?

Test został przeprowadzony przy pomocy pióra Montblanc Meisterstück LeGrand ze stalówką OM, oraz papieru pochodzącego z notesu Rhodia DotPad Nr. 16. Po napełnieniu pióra i rozpoczęciu pisania, łatwo można stwierdzić, że atrament ten cechuje się bardzo dobrym przepływem. Stalówka sunie gładko po powierzchni papieru, a ciecz jest podawana błyskawicznie.

Jeżeli chodzi o nasycenie to jest bardzo dobrze. Jest to jeden z tych szarych atramentów, w przypadku których nie będziemy mieli problemu z odczytaniem napisanego tekstu. Z tego względu atrament ten bezproblemowo sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Miejsca gdzie cieczy nie jest zbyt wiele są dosyć jasne, jednak fragmenty w których stalówka położyła ciecz obficiej, są całkiem ciemne. Atrament naprawdę dobrze cieniuje. W przypadku obfitego kleksa, paleta odcieni rozciąga się od średnio ciemnej szarości, do ciemnego grafitu, który momentami sprawia wrażenie czarnego. W przypadku roztartego kleksa, widać też odrobinę fioletu, który co ciekawe – jest bardzo widoczny podczas oglądania atramentu zawartego we flakonie. Gdy przyglądamy się zawartości kałamarza, możemy nawet odnieść wrażenie, że ktoś nalał do środka innego atramentu, niż ten, który powinien się tam znaleźć. Dzieje się tak dlatego, że ciemna ciecz spływając po ściankach naczynia zostawia za sobą fioletowo-bordowe ślady. Na papierze jest to jednak już kolor szary."

Czytaj całość

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: środa, 25 listopada 2015, 12:21 

Fajny opis - fajny atrament.
Czy mógłbyś w ramach testów zrobić małego kleksa na wilgotnej chusteczce lub gładkim papierze toaletowym?
Dlaczego? Nie chciałbym czerwonawego/fioletowego/bordowego cieniowania. Raz na papierze, większy raz w piórze. Najbardziej lubię pisać przezroczystymi piórami (nie lubię określenia demonstrator) i nie chciałbym, żeby jakieś czerwone wredne pozostałości osiadły mi na ściankach któregoś z moich TWSBI-ch. Takie podobno się źle usuwają ...

Dotychczas zauroczył mnie szary kolor iroszizuku, ale cena oczekiwana za butelkę tej cieczy leży poza moimi granicami akceptacji. Dlatego, z tego co piszesz (w rozszerzonej wersji) atrament ten znajdzie się pod lupą kolejnych zainteresowań.

Firmy mąblą nie lubię. Dotychczasowe moje postrzeganie: "Pióra drogi i niefajne. Atramenty drogie i nudne. Poprawne, ale nic nie wnoszące." Po Twoim opisie spróbuję dać im szansę.

Czy mógłbyś zabrać ze sobą drobną próbkę na spotkanie grudniowe?

PostNapisane: środa, 25 listopada 2015, 13:15 

Nie ma problemu - jak znajdę tylko chwilę to zrobię kleksa ;) Co do cieniowania - to na papierze tej "czerwoności" kompletnie nie widać. W piórze raczej też się nie powinno osadzać bo na ściankach kałamarza nic nie zostaje jako tako - wszystko spływa.

Co do Iroshizuku w Polsce, to cena moim zdaniem jest zdrowo przegięta ( o czym nie raz wspominałem) i ten atrament kupuje się po prostu za granicą ;)

Do MB nie ma się co zrażać moim zdaniem. Pióra nie są tanie - można nawet powiedzieć, że drogie, ale moim zdaniem fajne. Natomiast atramenty drogie nie są - regularna cena za 60ml kałamarz takiego Oyster Grey'a to 70zł, czyli połowa tego co za Iro, a dostajemy 10ml więcej... :) Nudne? Też moim zdaniem nie. Jak poparzysz na ceny Iroshizuku, atramentów GvFC, C d'A i innych to wyjdzie że są często 1,5-2x droższe.

Jasne - mogę do Katowic zabrać nawet cały kałamarz :)

PostNapisane: środa, 25 listopada 2015, 20:04 

Tytuł użytkownika:: endoor
Nie mam żadnej szarości wśród swoich atramentów, ale tę mógłbym mieć. Jest intrygująca właśnie z powodu swojej niejednoznaczności. :)

Na marginesie warto wspomnieć iż nigdy nie sądziłem, że dożyję czasów, w których świetne atramenty Montblanc, skąd inąd uchodzące za ekskluzywne (przynajmniej firma tak pozycjonuje swoje produkty jak powszechnie wiadomo), będą w tej półce cenowej uchodziły za względnie tanie w porównaniu z krajowymi cenami na przykład za atramenty: GvFC, Sailor, czy Pilot Iroshizuku, a nawet Kaweco (44 zł/ 30ml :shock: ).

PostNapisane: środa, 25 listopada 2015, 20:20 
Szary tak jak i czarny to zupełnie nie moje kolory. Nie używam i używać nie będę. Za to recenzja jak i zdjęcia jak zwykle świetne. Dzięki :)

PostNapisane: środa, 25 listopada 2015, 21:10 

To chyba przez pogodę tak wszyscy dzisiaj w tę szarość poszli :) - ja rankiem załadowałem do pióra szary nabój GvFC. Nigdy wcześniej nie miałem styczności akurat z tym kolorem - dzisiejsze notatki wyglądają jak zapisane ołówkiem 0.7mm :) Kolor ciekawy, ale chyba w kupno butelki takiego specyfiku bym nie poszedł. Ten MB widziałbym tylko w stalówkach B i większych (fajne cieniowanie).

PostNapisane: środa, 25 listopada 2015, 23:53 

No ostatnia aura zdecydowanie sprzyja szarościom. Ostatnio w pracy kolega zapytał mnie czy "poprzedni atrament już zużyłem bo teraz mam jaśniejszy" -> chodziło o Lamy Vista przerobionego na eyedropper, w którym wcześniej miałem Edelstein Amber, a ostatnio mi Iroshizuku Yu-Yake. Odpowiedziałem że tak, mam jaśniejszy bo ładna pogoda, ale jak będzie gorsza to zaleję szarym (mam obecnie Iroshizuku Fuyu-Syogun), "a na zimę taką totalną to dam solankę z piaskiem". W sumie to oboje się z tego śmialiśmy, ale skoro już jesteśmy na etapie szarości to znaczy, że niedługo śnieg :D

PostNapisane: wtorek, 1 grudnia 2015, 15:41 

vit - poniżej plama na ręczniku kuchennym bez szczególnej obróbki (kolory "na oko" praktycznie są takie jak na oryginale który mam w ręku):

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 1 grudnia 2015, 22:29 

Dzięki, dasz pomacać w sobotę?

PostNapisane: wtorek, 1 grudnia 2015, 22:48 

vit napisał(a):
Dzięki, dasz pomacać w sobotę?

Jasne - wezmę atrament ze sobą :)

PostNapisane: środa, 2 grudnia 2015, 12:36 

Dzięki za recenzję. Szare to moje ulubione atramenty i ten również mi się podoba.

PostNapisane: środa, 2 grudnia 2015, 12:46 

Lux napisał(a):
Dzięki za recenzję. Szare to moje ulubione atramenty i ten również mi się podoba.

Oooo to ciekawe. Przyznam z ręką na sercu, że jesteś pierwszą osobą, która podkreśla, że atramenty w kolorach szarości to ulubione :) Ja lubię szare, ale gdybym miał wybrać jeden kolor taki którego musiałbym używać do końca życia, to na pewno byłby to inny kolor niż szary ;)

PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2015, 01:04 

Mariusz888 napisał(a):
Oooo to ciekawe. Przyznam z ręką na sercu, że jesteś pierwszą osobą, która podkreśla, że atramenty w kolorach szarości to ulubione :) Ja lubię szare, ale gdybym miał wybrać jeden kolor taki którego musiałbym używać do końca życia, to na pewno byłby to inny kolor niż szary ;)

Ja z kolei na odwrót.
Gdybym miał wybrać JEDEN kolor, którym będę pisał do końca życia to byłby to szary.
W zależności od nastroju rozcieńczany wodą... wódą
ach te polskie znaki ;)

PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2015, 14:57 

vit napisał(a):
Mariusz888 napisał(a):

Ja z kolei na odwrót.
Gdybym miał wybrać JEDEN kolor, którym będę pisał do końca życia to byłby to szary.
W zależności od nastroju rozcieńczany wodą... wódą
ach te polskie znaki ;)

No to jednak nie jestem taki wyjątkowy ;-)
A co do szarości to jak najbardziej serio serio...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]