Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 20 czerwca 2011, 12:42 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
1.Firma: Pelikan
2.Model: M101N
3.Rok produkcji: 2011
4.Wygląd/design i jakość wykonania: Tortoise (Red?)
5.Serce pióra czyli stalówka : 14K
6.System napełniania: Klasyczny tłok :)
7.Wymiary: (w tabeli poniżej)

8.Cena: około 1300 PLN ??

Rys estetyczny:

Pelikan M101N
Produkt wypuszczony na rynek 15 kwietnia 2011roku w kontynuacji edycji „A historical model comes back to life”.
Tym razem Pelikan reaktywował chyba najbardziej poszukiwany z serii 101N model „All Tortoise”
Po raz pierwszy modele 101N zostały zaprezentowane w roku 1937. Ja porównywałem M101N z modelami pokazanymi w katalogu nr 75 Guntera Wagnera z roku 1939.

Oto i wymiary pradziadka:
model Total length Barrel length Cap length Barrel width

101 N 122 mm 99 mm 61 mm 12 mm

A oto wymiary Mki:
model Total length Barrel length Cap length Barrel width

M101 N 123 mm 96 mm 61 mm 12 mm

Podobieństwa? Z wyglądu i to bardzo. Ten sam kształt klipsa, takie same ringi na skuwce, taki sam kształt czapeczki, podobna stalówka (ma identyczne grawery jak pradziadek).

Teraz to czym te piórka się różnią.
Patrząc na zdjęcie strony katalogu Pelikana, możemy zobaczyć serię 101N.
(większego zdjęcia w kolorze nie mam)
Obrazek

Od lewej kolejno odlicz !
100N All Black, 100N Black with Green band, 100N Black with Grey band, 101N Brown with tortoise shell band, 101N All coloured tortoise shell, 101N All coloured lizard.

Widzimy zatem, że model ze skuwką także tortoise, posiadał żółwiową czapeczkę a jedynie pokrętło tłoczka było innego koloru – nie żółwiowe. Reaktywacja M101N otrzymała zatem malutką krzyżówkę wyglądu w postaci bordowej (ciemny brąz?) czapki (kaptop).

Obrazek

Oczywiście to tylko i wyłącznie kwestia gustu, mnie bardziej podoba się kolorystycznie stara wersja. Z żółwiową czapeczką.
Przyznaję, że widziałem zdjęcia egzemplarzy z bordowym kaptopem tak dokładnie jak ma M101N. Opisy katalogowe jednak faktu tego nie potwierdzają. (albo nie dotarłem do takowych). Ewentualnie czyżby powstawały mixy fabryczne ?
Poniżej zapożyczona grafika z kilkoma modelami 101. Widać różnice w detalach 

Obrazek
źródło: http://www.fountainpenboard.com

Piórko współczesne nie posiada wypełnień farbą napisów na skuwce jak i logo. Pozostawili same tłoczenia, nie zapuszczając ich kolorem.
Spływak – oczywiście plastik, wzór współczesny. To samo tyczy się całości wnętrzności, co chyba oczywiste z racji reaktywacji a nie rekonstrukcji.
I teraz samo wykończenie. W przeszłości piórko zrobione było z celuloidu a przynajmniej te elementy żółwiowe.
Obecnie celuloid zastąpiono octanem celulozy. Jest bardziej wytrzymały na zarysowania, trudnopalny. Pokrętło tłoczka i kaptop wykonany jest z wysokogatunkowej żywicy.
Złocenia piórka – ringi, klips wykonane 14 karatowym złotem.
Stalówka złota 14K. Miło elastyczna.

Istotne elementy recenzji:
1.Zdjęcia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2.Próbki pisma
....niebawem :)

Pudełko w jakim było piórko to klasyczne niebieskie pudło Pelikana. Żaden wodotrysk. Mogli iść za ciosem i zrobic a'la retro ;) Taki smaczek... a tu klops.

Strona z katalogu Pelikna opisująca innowacje 101N: (rok 1938 lub 39)

Obrazek

klik:
Obrazek

A tak miło sprzedawano także zestawy 100N. Spis tego co zawiera pudełko, poniżej w tabeli na zdjęciu. Ech taki zestawik 16N posiadać :)
Obrazek

Klik:
Obrazek

PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2014, 12:12 

Ładny, ale i tak zabytek u mnie zawsze wygrywa. :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]