Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 11 września 2011, 06:16 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Dr. Frankenpen
Wprowadzenie:

Nie wiem dlaczego, ale zawsze podobały mi się Pelikany z podwójnym ringiem na skuwce - wariant ten zawsze wydawał mi się bardzo elegancki i zawsze (czyli od kl. 5 szkoły podstawowej - wtedy zobaczyłem, że nasza nauczycielka od angielskiego ma o wiele bardziej wypasione pióro ode mnie: czarne M200, GF trim z podwójnym ringiem. Ja zas mialem tylko skromne M100) chciałem mieć jedno z tych piór. No i teraz mam - specjalne podziękowania dla Dexa, dzięki któremu piórko trafiło do mnie :-)

Model i rocznik

Jeśli chodzi o numerację, to z tego co pamiętam od pewnego czasu M200 to pióro ze stalowym dziobem, a M250 ma stalówkę ze złota. M200 Old Style, czyli pióro (o) którym teraz piszę, tym różni się od współczesnych, że stalówka jest złota, skuwka ma podwójny ring a pióro oprócz klipsa i ringów nie ma żadnych innych dodatków poza logo w górnej części skuwki. Piórko to zostało wyprodukowane przed zjednoczeniem Niemiec, czyli na moje oko pod koniec lat 80, o czym świadczy napis W.-Germany umieszczony na szerszym pierścieniu skuwki.

Wygląd/design...

M200 Old Style to Klasyka w czystej postaci. Pióro jest zakręcane (ukłon w stronę tradycji) i nie posiada żadnych zbędnych ozdób, dzięki czemu nie rzuca się w oczy a jednocześnie jest diabelnie eleganckie. Anglicy określają takie zestawienie jako "understated elegance" (czyli dyskretna elegancja) i ten model jest jej uosobieniem. Stylistycznie piórko jest absolutnie bez zarzutu i pomimo faktu, że przez ostatnie kilka lat Pelikan zmienił nieznacznie design produkowanych przez siebie piór, "stara" M-dwusetka nadal pozostaje ponadczasowa. Domyślam się, że nawet gdy zostanę dziadkiem to nadal nie straci nic ze swojej aktualności chociaż nie wiem, jak to będzie wtedy z odręcznym pisaniem ;-) Przy okazji moich wywodów na temat wyglądu tych piór zahaczę w tym momencie również o kolor, bo jest o czym mówić. Piórko które jest bohaterem dzisiejszej recenzji jest w kolorze burgunda i jest to nieco mniej spotykana wersja podobnie jak pióra Montblanc w tym samym kolorze. Wszyscy jakoś zawsze wybierają czarny podczas gdy burgund, chociaż łamie pewne konwencje, prezentuje się równie elegancko i jest tak samo uniwersalny jeśli chodzi o kolorystykę.

...i jakość wykonania

Pod względem dopasowania i jakości wykonania pióra te przywodzą mi na myśl Mercedesa W126: wszystko dokładnie przemyślane, zaprojektowane z myślą o bezawaryjnym użytkowaniu i absolutnie bez zarzutu. Klips umieszczony na odpowiedniej wysokości, wykręcana stalówka, oraz prześwit do podglądu poziomu atramentu - każdy szczegół idealnie dopracowany i wszystko spełnia określoną funkcję oraz ułatwia codzienne użytkowanie. System napełniania to oczywiscie klasyczny tłoczek: idealny w swojej prostocie a zarazem najbardziej zaawansowany sposób na pobierania atramentu. Pojemny, wydajny i przyjazny w użyciu. Jedno napełnienie i piórem można spokojnie pisać przez mniej więcej tydzień. Dziwi mnie tylko, że w Stanach jakoś system tłoczkowy się specjalnie nie przyjął - Conklin Nozac wprawdzie osiągnął umiarkowany sukces, ale sprzedaż tych piór nie była aż tak powalająca aby firma przetrwała do końca lat 30.

Stalówka

Stalówka złota, 12-karatowa - oznaczona 12C - 500. Gradacja umieszczona jest na dole stalówki, pod okrągłym logo (Pelikan z dwoma pisklętami, w użyciu od lat 80 do początku nowego millenium) i jest to stalówka typu HF, czyli cienka i twarda - idealna do szybkich notatek. Skąd wiem? Ano spisałem tym Ptaszyskiem trzy sprawozdania ze spotkań i stalówka tak gładko śmigała po papierze, że pisało się kompletnie bez wysiłku z mojej strony. Co więcej, nawet przy maksymalnej szybkości pisania nie miałem potem absolutnie żadnych problemów żeby rozczytać moje notatki przy przepisywaniu sprawozdania na kompie. Ba, nawet mój kolega z pracy który wypożyczył sobie mój notatnik żeby sprawdzić kilka szczegółów odnośnie jednego ze spotkań nie miał problemów z rozszyfrowaniem co tam nabazgrałem ;-) Jeśli chodzi o inne właściwości stalówki w tym Pelikanie, to tutaj takze wszystko jest dokładnie tak jak powinno być w każdym piórze: piórko startuje od razu, atrament podaje bardzo równomiernie (zasługa dopracowanego technologicznie spływaka) i nawet jeśli pozostawiłem je na kilka minut odkręcone, atrament nie zasechł na końcówce pióra i pisało zaraz po przyłożeniu kulki irydowej do papieru.

Werdykt
Piórko jest idealne jeśli ktoś lubi pióra standardowych rozmiarów, oraz lekkie i przyjemne w użytkowaniu. Ja akurat mam to do siebie, że lubię zarówno większe pióra jak i standardowych gabarytów: w zasadzie rozmiar nawet nie jest az tak istotny jak wyważenie pióra. W przypadku Pelikana proporcje, tak samo jak i waga są idealne - nie tylko przy pisaniu ze skuwką nałożoną na koniec korpusu ale takze i bez niej. Dlatego też obok Parkera "51" Pelikan to jedno z kilku piór, z którymi zawsze fantastycznie mi się pracuje.

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Próbka pisma - pióro napełnione atramentem Parker Quink z konca lat 30:

Obrazek

Pozdrawiam,

inky

Natürlich.

PostNapisane: niedziela, 11 września 2011, 09:29 

No cóż @Inky.
Przekonałeś mnie :lol:
http://allegro.pl/pelikan-m250-kolekcjo ... 99222.html
zdrówka

PostNapisane: niedziela, 11 września 2011, 22:51 
Rada Jedi

Nie przypuszczałem ze moja recenzja przekona kogoś do zakupu ptaszyska ale mam nadzieje, ze bedziesz zadowolony z piórka :-)

Inky

Natürlich.

PostNapisane: niedziela, 11 września 2011, 23:08 

Właśnie się naocznie przekonałam, oglądając Pelikany Konisa, że Pelikany to jednak klasa sama w sobie!

PostNapisane: poniedziałek, 12 września 2011, 21:11 

Pozwolisz chyba @Inky, że wstawię kilka zdjęć Pelikana M250 old style w wersji kolorystycznej czarno - ciemnoniebieskiej.
Obrazek
Obrazek
Tłoczek w dolnym położeniu. Pióro gotowe do nabrania atramentu.
Obrazek
Jak tłoczek na dole, to pokrętło tłoczka wygląda tak. Ups... Nawet nie widziałem, że przykleił się jakiś paproszek.
Obrazek
Na ringu skuwki wyryto : PELIKAN i GERMANY. Bez W. czyli pióro wyprodukowano chyba już po zjednoczeniu Niemiec.
Obrazek
Logo obowiązujące w latach 1984 - 2003
Obrazek
Stalówka "on face"
Obrazek
I z profilu.
Obrazek
A tu w całej okazałości.
Obrazek
Kolor skuwki, sekcji i pokrętła tłoczka jest bardzo ciemnoniebieski, aż prawie przechodzący w ciemny granat.
Porównanie z ciemnoniebieskim (dunkelblau) Pelikanem M405.
Obrazek
Z mojej strony mogę przyklasnąć entuzjastycznej recenzji @Inky'iego.
To naprawdę bardzo udany model Pelikana.
zdrówka

PostNapisane: poniedziałek, 12 września 2011, 22:20 
Rada Jedi

@Konis, fajnie ze wrzuciles inne warianty kolorystyczne - w tym przypadku kolor zdecydowanie robi roznice - niby ten sam model, ale jakze inne pioro :-)

Natürlich.

PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 18:22 

Jeszcze parę fotek odmiany kolorystycznej Black - Green, która dołączyła dziś do mojego zbiorku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zdrówka

PostNapisane: środa, 5 października 2011, 01:01 
Firma

Gratuluje Inky,
Niby to współczesne pióro, ale ma powiew zeszłego ................ tysiąclecia.
Bardzo przyjemne piórko!

PostNapisane: piątek, 14 października 2011, 20:02 

Tytuł użytkownika:: Andrzej
Inky
Dziękuję za opis ...
jest tak dobrze napisany, że zacząłem się przekonywać do Pelikanów
:)
na razie do tych z tamtego wieku... bo te obecne... nie budzą (może jeszcze) mego zaufania

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]