Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 09:30 

"Kolejnym piórem firmy Visconti, które w ostatnim czasie do nas dotarło, jest limitowana edycja poświęcona jednemu z najważniejszych miast starożytnego Egiptu. Luxor przez wielu jest nazywany miastem pałaców. Miasto to bywa również żartobliwie określane mianem „najwspanialszego muzeum na otwartej przestrzeni”. Niezależnie od nadanego przydomku, Luxor jest zbiorem ogromnego dziedzictwa kulturowego. (...) Pióro wykonano z ebonitu. Dzięki temu nawet pomimo całkiem solidnych rozmiarów, wciąż jest ono stosunkowo lekkie. Jest ono także aksamitne w dotyku. To właśnie cecha wyróżniająca ten materiał, na tle popularnych dziś produktów wykonanych z żywic. Czarny ebonit ozdobiono symbolami przypominającymi starożytne hieroglify. Są one malowane przez artystę, którego prace mogliśmy już nie raz podziwiać na produktach firmy Visconti. Wszyscy chyba pamiętamy serię Mazzi Collection."

Czytaj całość

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 09:33 

Pewnie znajdzie zwolenników, ale dla mnie wygląda jak owoc współpracy Duke'a/Jinhao i sklepu z pamiątkami :) Za to recenzję czytało się przyjemnie - jak zawsze.

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 09:55 
Rada Jedi

Inkyhand napisał(a):
wygląda jak owoc współpracy Duke'a/Jinhao i sklepu z pamiątkami :)

Trochę chyba zbyt surowa ocena.
Moja uwaga co do informacji, że symbole przypominają hieroglify, jest taka, że nie przypominają, ale są to hieroglify egispkie. Może ich kolorystyczne wypełnienie jest niezgodne z oryginalnym wypełnieniem, ale ogólnie nie widzę jakichś wymyślonych znaków. Chyba, że to malunek farbą, bo nie do końca jestem pewien czy to tylko farba czy jest wypełnienie farbą wygrawerowanych znaków.
Osobiście uważam, że o wiele lepiej by się prezentowały bez tego kolorowego wypełnienia. Lubię egipskie motywy, więc pewnie bym kupił gdybym był szejkiem, a tak pozostaje mi tylko pooglądać zdjęcia. :)

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 10:16 

Takie jest moje zdanie. Nie jestem egiptologiem, ale te hieroglify wyglądają wg mnie sztucznie - nie chodzi mi o kształt, tylko o kolory. Nie odpowiada mi także zwężenie korpusu przy łączeniu ze skuwką i masywność klipsa. Może gdyby kolorystyka była inna, zrobiłoby na mnie lepsze wrażenie. A może jakiś bardziej chropowaty materiał?

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 10:25 

Pomysł na wykończenie pióra niezły. Gdyby hieroglify były wygrawerowane i wyczernione, całość pióra wykonana z żywicy w kolorze piaskowym i gdyby ten klips był odrobinę "lżejszy" to bym się nawet zaczął zastanawiać nad tym Visconti'm*.

*gdyby był nieco tańszy może...

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 10:36 

Brakuje mi informacji o zakładaniu skuwki na tył pióra. Domyślam się, że się nie da, ale informacja od kogoś, kto pióro miał w ręku i je testował, byłaby lepsza niż domysły ze zdjęć.

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 10:43 
Rada Jedi

Malowane hieroglify były kolorowe, poniżej link do kolorystyki:
http://www.crystalinks.com/Hieroglyphs.html
Moim zdaniem lepsze byłyby grawerowane hieroglify niż malowane.

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 11:04 

Mnie się to pióro podoba, aczkolwiek to jest już dla mnie nie tyle przedmiot sztuki użytkowej, ile małe dzieło sztuki. Podobają mi się detale, kolorowe hieroglify i klips, kształt i materiał, z którego wykonano pióro, system napełniania.

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 12:25 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Genialny kształt, mnie się pióro podoba, poza jedynie tymi hieroglifami. Mogli je faktycznie zrobić wklęsłe (wygrawerowane lub wybite).

Odnośnie wyglądu pióra, dodam małe uzupełnienie.
Kształt to obelisk stojący przed świątynią Amona. Drugi taki obelisk został przewieziony do Paryża i tam też stoi do dziś.
Hieroglify faktycznie były barwne (i nawet sporo jest do dziś). Większość wystawiona na działania atmosferyczne straciła kolor. Budowle w starożytnym Egipcie nie były koloru piaskowca, były bardzo kolorowe. Zarówno kolumny jak i ściany czy sufity. Najczęściej używane kolory to były właśnie ochra, pomarańczowy, niebieski, biały, żółty. Takie barwy są na hieroglifach na piórze.
Hieroglify te nie są przypadkową zbieraniną symboli. To fragment reliefu opisującego zwycięstwo Ramzesa nad Hetytami w bitwie pod Kadesz. Mały, ale czytelny.
Klips to pomieszanie Anch czyli symbolu płodności (w końcu to świątynia Amona - boga urodzaju) i heka - jednego z atrybutów faraona.
Gdzie kończy się Anch to widać. Zakończeniem heki jest kulka na dole klipsa.
Tuż pod klipsem widnieje oko Horusa, tu lewe, czyli księżyc. Symbolizowało proces zdrowienia, chociaż miało także sporo innych znaczeń.

Fajne, przemyślane symboliką piórko. Troszkę zbyt jednak upstrzone, no ale to Italia, musi być dużo i kolorowo :)

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 14:32 

Tytuł użytkownika:: Poeta
Lubię egipskie historie... i zwykle hieroglify kojarzą się z jednolitym kolorem - przeważnie złoceniem, gdyby więc pióro miało kolor piaskowy, jak piramidy na przykład i grawerowane złocone hieroglify, byłoby bliższe egipskiemu duchowi. Ta kolorystyka jest nieco... odpustowa (bez obrazy). Ale projekt ciekawy, szkoda, że nie dla każdego użytkownika piór...

Edit:
Ano tak, lubię egipskie historie, ale chyba jeszcze zbyt mało się dowiedziałem i oglądałem, od Dexa ciekawych rzeczy się dowiaduję o kolorystyce :)

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 15:58 

Dla mnie jest chyba takie... za nowe. Zbyt błyszczące, wyraziste, neonowe :) Uwielbiam oglądać zabytki starożytnego Rzymu, ale już wystrój włoskiej restauracji, którą udekorowano ulepszonymi, nieskazitelnymi wersjami rzymskich malowideł i płaskorzeźb, zupełnie mi nie odpowiada. Wiem, że kiedyś to wszystko było nowe, niezniszczone i kolorowe, ale wydaje mi się, że próbując odwzorować nowość, przesadzamy w drugą stronę. Na naszych gipsowych rzeźbach z gotowej formy nie ma śladów dłuta, obrazy przykuwają oko kolorami, których dawni mistrzowie nie byli w stanie osiągnąć. Lubię zabawę sztuką, nowoczesne interpretacje dawnych dzieł, doceniam też dobrze zrobione kopie, ale nie każde unowocześnienie uważam za trafione. Tutaj mi się nie podoba. Wiem, że hieroglify (przynajmniej część) były kolorowe, ale i tak kolorystyka mi się nie podoba - kolory są zbyt żywe, nie sądzę też, aby wiernie odwzorowywały stan faktyczny.

PostNapisane: poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 21:37 

A mnie się nie podoba. Po prostu. Ba, uważam nawet, że to taki potworek. Swoje zdanie mam i nie zawaham się go użyć ;)

PostNapisane: środa, 23 sierpnia 2017, 10:53 

O gustach się nie dyskutuje... a mnie się to pióro bardzo podoba. :) Gdyby te hieroglify były grawerowane i dopiero potem malowane - byłoby genialnie. Szkoda, że tylko pomalowali, ale na mnie i tak robi pozytywne wrażenie. :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]