Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lamy 2000
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 00:52 

Pierwsze wrażenia

Pióro umieszczone było w zmyślnie zamykanym, prostym pudełku zrobionym z tektury - plus dla producenta! W pudełku ulotka traktująca o produktach firmy i samo pióro. Nie jest to pióro, którego wygląd rzuca się w oczy. Na pierwszy rzut oka - tchnie chłodem. Matowa czerń korpusu doskonale harmonizuje z prostym, kanciastym klipsem ze "szczotkowanej" stali. W dotyku pióro w pierwszej chwili jest chłodne, ale bardzo szybko ogrzewa się od ciepła dłoni. Otwarcie pióra ukazuje metalową (także szczotkowaną) sekcję i zgrabną końcówkę błyszczącej stalówki. Przez korpus prześwitują delikatnie okienka do podglądu atramentu. Skuwka przytrzymywana jest w pozycji zamkniętej przez dwa metalowe "piny" wystające kawałek nad sekcją. Trzymam pióra podczas pisania dość wysoko i moje palce trafiają akurat w te piny - nie przeszkadzają mi one w żaden sposób, a może nawet.. pomagają podczas pisania, bo dzięki nim łatwiej utrzymywać odpowiednią orientację pióra ;)

Obrazek

System napełniania

Pióro jest wyposażone w tłoczkowy mechanizm nabierania atramentu. Nabiera ogromną ilość atramentu - porównywalną z Pelikanem M605, acz nie mierzyłem dokładnie. Pokrętło mechanizmu w pozycji "wkręconej" gładko zlewa się z korpusem tak, że niemal nie widać linii rozdzielającej. Okienka podglądu atramentu... hmm... niełatwo z nich skorzystać. Przy tym systemie lepiej by było, gdyby były nieco bardziej czytelne.

Stalówka

Obrazek

I tu dochodzimy do sedna - właściwie jak to pióro pisze? Pisze świetnie! Stalówka gładko sunie po papierze niezależnie od atramentu, jakim "karmiłem" L2000. Ale uwaga: stalówka jest niesłychanie wrażliwa na nacisk i na kąt w stosunku do płaszczyzny papieru. Delikatnie sprężynuje podczas pisania, jest też obdarzona niewielkim fleksem. Prawdopodobnie właśnie przez ten fleks stalówki L2000 mają opinię piszących co najmniej o "oczko" grubiej niż świadczy ich oznaczenie. Moje pióro ma stalówkę "F"i powiedziałbym, że grubość linii pisanej tą stalówką porównywalna jest z grubościami innych twardych "eFek" Lamy. Jeśli jednak masz "ciężką rękę", to zdecydowanie nie polecam tego pióra.

Podsumowanie

Od wielu lat Lamy2000 nie schodzi z linii produkcyjnej tej niemieckiej firmy. Samo to o czymś świadczy - jest to kawał historii zamknięty w bardzo funkcjonalnym, prostym i świetnie piszącym piórze. Jak na pióro z tłoczkowym napełnianiem i złotą stalówką, można je dostać w przystępnej cenie. Polecam!

Dane techniczne
długość zamkniętego pióra: 138mm
otwarte, bez skuwki: 124mm
otwarte, ze skuwką: 151mm
średnica w połowie dł. sekcji: 8mm

ps. Recenzja napisana w 2008 roku. Pierwotnie umieszczona na PWF.

Tytuł: Re: Lamy 2000
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 17:54 

Dobre, stare recenzje, decyzja o przeniesieniu też mi się podoba. :-D

PostNapisane: wtorek, 4 stycznia 2011, 22:28 

Tytuł użytkownika:: She!fear
Rozumiem, że pióro może się podobać, ale... ja nie mogę w sobie tej formy przyjąć, po prostu nie znajduję proporcji w tej propozycji, jak również nie podoba mi się rozwiązanie ze stalówką. Ale wiadomo, gusta i guściki i nie jest to żadna personalna wycieczka :) Fajnie, że pióro się sprawdza... w pisaniu - to istotne :)

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 27 stycznia 2011, 10:24 

alexalex napisał(a):
. Jeśli jednak masz "ciężką rękę", to zdecydowanie nie polecam tego pióra.

Mam pytanie odnośnie stalówki, czy ona jest bardzo delikatna? Piszę na codzień Watermanem Hemisphere i Pelikanem 250 i nie wiem czy stalówka nie będzie dla mnie za miękka.

Drugie pytanie to czy grubość pióra pozwala na swobodne pisanie, chodzi mi o to czy to jest pióro do częstego pisania. Bardzo lubię design Lamy, ale np. ołówek Scribble przy dłuższym pisaniu jest dla mnie trochę męczący.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
pozdrawiam

Krzysiek

PostNapisane: czwartek, 27 stycznia 2011, 11:30 

Ta stalówka delikatna nie jest, ale jest dość sprężysta (jak pisałem w recenzji). Skoro pisałeś P250, to sobie i z tą poradzisz :)

Do długiego pisania (jak dla mnie) to pióro nadaje się doskonale. Jak znajdę chwilę, to zrobię zdjęcie porównawcze w towarzystwie Scribble, będzie lepszy pogląd na rozmiary pióra.

PostNapisane: piątek, 28 stycznia 2011, 09:17 

Dzięki za odpowiedź,

Rozwiałeś moje wszytskie wątpliwości. Zdjęcie z Scribble byłoby super.

pozdrawiam
Krzysiek

ps. Jakie jest twoje zdanie na temat pióra Lamy Accent?

PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 14:26 

Obrazek
2000&Scribble by no_raol, on Flickr

PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 23:01 

Bardzo dziękuję za ładne zdjęcie :). Byłem już praktycznie zdecydowany, ale to zdjęcie ugruntowało mój wybór. Widzę, że pióro jest smuklejsze od scribbla.

pozdr, k

PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 23:30 

Tak, jest trochę bardzie smukłe od ołówka. Dobrze leży w dłoni - przynajmniej mojej ;)

A żadnego Accenta nie miałem w dłoni, więc nie potrafię ocenić. Kiedyś mnie kusiło, ale mam za dużo Lam z podobnymi stalówkami, więc sobie odpuściłem.

PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2011, 09:35 

alexalex napisał(a):
Prawdopodobnie właśnie przez ten fleks stalówki L2000 mają opinię piszących co najmniej o "oczko" grubiej niż świadczy ich oznaczenie. Moje pióro ma stalówkę "F"i powiedziałbym, że grubość linii pisanej tą stalówką porównywalna jest z grubościami innych twardych "eFek" Lamy.

Się pogubiłam. Jeśli L2000 pisz grubiej, to Fka powinna być porównywalna z innymi Mkami... chyba?

Alex, a z czego jest wykonany korpus? Bo zdaje mi się, ze widziałam różne materiały, a nie mogę póki co znaleźć katalogu...

PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2011, 10:25 

Venilia napisał(a):
alexalex napisał(a):
Prawdopodobnie właśnie przez ten fleks stalówki L2000 mają opinię piszących co najmniej o "oczko" grubiej niż świadczy ich oznaczenie. Moje pióro ma stalówkę "F"i powiedziałbym, że grubość linii pisanej tą stalówką porównywalna jest z grubościami innych twardych "eFek" Lamy.

Się pogubiłam. Jeśli L2000 pisz grubiej, to Fka powinna być porównywalna z innymi Mkami... chyba?

A bo ja niejasno napisałem. Grubość tej F-ki jest podobna jak grubość innych F-ek produkcji Lamy :) Pod warunkiem, że się nie dociska pióra mocno do papieru.

Venilia napisał(a):
Alex, a z czego jest wykonany korpus? Bo zdaje mi się, ze widziałam różne materiały, a nie mogę póki co znaleźć katalogu...

Z makrolonu. Była tylko jedna limitowana wersja tego pióra (z roku 2000) zrobiona "odwrotnie": ze szczotkowanej stali, z pierścieniem z tworzywa. Nawiasem mówiąc: to poszukiwane pióro bo rzadko spotykane, potrafi uzyskiwać bardzo wysokie ceny na rynku wtórnym.
Natomiast było sporo długopisów z tej serii, które były zrobione z bardziej egzotycznych materiałów (drewno, ceramika).

PostNapisane: środa, 2 lipca 2014, 22:47 

alexalex napisał(a):
Była tylko jedna limitowana wersja tego pióra (z roku 2000) zrobiona "odwrotnie": ze szczotkowanej stali, z pierścieniem z tworzywa. Nawiasem mówiąc: to poszukiwane pióro bo rzadko spotykane, potrafi uzyskiwać bardzo wysokie ceny na rynku wtórnym.

Na pierwotnym może być znacznie taniej. W Niemczech można cały czas kupić ten model. Albo po cenie wywoławczej, jak na przykład w (zwykle raczej przedrożonym) manufactum.de, albo w sklepie na winklu, jeśli akurat pani sprzedawczyni czy szefowa ma OZN i leci na komplementy, :twisted: Manufactum chce za ten model rynkowe 260 euro,lecz bądź co bądź przez to istnieje to piówo w świadomości ludzi.

PostNapisane: środa, 2 lipca 2014, 23:49 

DalekSander napisał(a):
Na pierwotnym może być znacznie taniej. W Niemczech można cały czas kupić ten model. Albo po cenie wywoławczej, jak na przykład w (zwykle raczej przedrożonym) manufactum.de, albo w sklepie na winklu, jeśli akurat pani sprzedawczyni czy szefowa ma OZN i leci na komplementy, :twisted: Manufactum chce za ten model rynkowe 260 euro,lecz bądź co bądź przez to istnieje to piówo w świadomości ludzi.
Hmmmmm...........
To nie jest pióro o którym pisał Alexalex.
Milenijna wersja to było chyba 5 tys. sztuk i dawno jej nie ma na rynku.
A wygląda tak:
http://www.relojes-especiales.com/foros ... on-252282/
Pozdrawiam
AMcK

PostNapisane: piątek, 11 lipca 2014, 19:12 

@ Amck:

pozwolę sobie zacytować, zaznaczając, iż nie jestem z wymienionym sprzedawcą skoligacony, spowinowacony ni nie otrzymuję od niego prowizyj:

http://www.manufactum.de/lamy-kolben-fu ... /?c=172213

Nowiutki, fabrycznie wychuchany i z gwarancją. Manufactum to tutaj dość popularny sklep, lekko snobistyczny, ale czasami się trafiają ciekawe rzeczy — coś w rodzaju zachodniej Cepelii XXI wieku. Dżemy z Polski czasami sprzedaje. Jak pisałem, w Niemczech to pióro jest cały czas na rynku i czuje się świetnie.

Pozdrowienia znad dwóch mórz
Aleksander

PostNapisane: piątek, 11 lipca 2014, 21:32 

DalekSander napisał(a):
http://www.manufactum.de/lamy-kolben-fuellfederhalter-2000-edelstahl-p1466989/?c=172213
Jak pisałem, w Niemczech to pióro jest cały czas na rynku i czuje się świetnie.
:?
Ale pióro które pokazałeś to nie jest limitowana wersja milenijna.... to regularna wersja Lamy 2000 w stali nierdzewnej.
Porównaj ze zdjęciami z linka który załączyłem.

Pozdrawiam
AMcK

PostNapisane: środa, 2 marca 2016, 22:57 

Chciałbym kupić to pióro ze stalówką EF ale słyszałem,że drapie.Czy ktoś mógłby coś dodać?

PostNapisane: środa, 2 marca 2016, 23:01 

Moje nie drapie, ale moje jest z początku produkcji. Nie mam pojęcia, jak się zachowują współczesne stalówki. Natomiast weź pod uwagę, że z natury cienka stalówka będzie stawiała nieco większy opór. To nie jest jednoznaczne z drapaniem.

Edit: Tu recenzja współczesnego 2000. Wprawdzie ze stalówką F, ale może się przyda. ;)
viewtopic.php?f=232&t=7416

PostNapisane: czwartek, 3 marca 2016, 00:57 

Moja EFka zakupiona kilka mcy temu jest gładka i powabna.

PostNapisane: piątek, 4 marca 2016, 00:40 

Dzięki Pany za odzew.
@PanieKleksie,piszę praktycznie tylko EF-kami i większy opór znam i mi nie przeszkadza.Nie lubię grubych linii bo mi się zamazują :( A recka ciekawa.

PostNapisane: czwartek, 13 października 2016, 20:46 

Gładka i powabna, ale pióro zaczęło pluć atramentem stąd wyruszylo w podróż do Rajchu.

PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 02:13 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Wróciło? To opowiadaj.

PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 10:38 

Wróciło po ok. 6 tygodnuach, w karcie naprawy opisano, że naprawiono spływak, niestety objawy były jeszcze bardziej nasilone niż przed naprawą, piórem nie można było pisać, bo podawało nadmierne ilości atramentu. Wysłałem ponownie do serwisu z prośbą o wymianę na nowy egzemplarz.

PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:31 

Tytuł użytkownika:: Przepiórka
A w jaki sposób załatwiasz reklamację? Przez sprzedawcę czy bezpośrednio u producenta? Po niemiecku czy po polsku?

PostNapisane: poniedziałek, 2 stycznia 2017, 16:29 

Przez Prime Line, opisuję po polsku, odsyłam do nich a resztę załatwia przedstawiciel.

PostNapisane: wtorek, 17 stycznia 2017, 19:55 

Tytuł użytkownika:: mniej niż 1/4 postów na temat
Podzielę się wrażeniami po kilku miesiącach z Lamą 2000:
Wzornictwo- jak dla mnie mistrzowskie: wyraziste, "futurystyczne", ale jednocześnie skromne i gustowne. Jedno z niewielu piór z krytą stalówką, które nie tylko jestem w stanie zaakceptować, ale zauroczyło mnie od pierwszego wejrzenia...
Ale czy tym daje się pisać?
I to jak... z początku trudno się przyzwyczaić do wrzecionowatego kształtu pióra, bez wyczuwalnego przejścia (za wyjątkiem faktury podłoża i chłodu metalu) między sekcją a korpusem. Zbyt niski chwyt daje wrażenie wyślizgiwania się pisadła z palców. Jakby tego było mało mamy jeszcze specyficznie szlifowane ziarno stalówki, z dość wąskim "sweet spotem'- drobna zmiana kąta wystarczy, żeby odczuć skrobanie (stalówka F- piszę o swojej)
Jeśli wystarczy cierpliwości na przezwyciężenie początkowych niedogodności, w końcu udaje się odnaleźć właściwy sposób trzymania...
wtedy pióro odwdzięcza się doskonałą gładkością prowadzenia po papierze. Z początku odczuwałem czasem lekkie skrobnięcia, ale po paru tygodniach ustały. Prawdopodobnie przyzwyczaiłem się do prawidłowego chwytu a stalówka się ułożyła.
Lamy 2000 daje mocną, dobrze nasyconą kreskę- atrament dawkuje obficie, ale nie ma mowy o laniu- Wszystko pod kontrolą. U mnie kreska wychodzi zwykle grubsza niż w typowej stalówce F (porównywałem z Sheafferem Inlaid, Parkerem 45 oraz starym Kaweco Sport OM)- myślę że to wypadkowa jakości papieru, właściwości atramentu i bardzo dobrego przepływu.
Uwaga: Lamę bardzo dobrze wyważono do pisania- na stalówkę. W razie upadku poszybuje jak pocisk złotą blaszką w dół...
Czy kupiłbym jeszcze raz? Tak, ale następnym razem brałbym raczej M (czy stopniowa zmiana upodobań w kierunku coraz grubszych stalówek znamionuje jakąś zjadliwą postać piórozy? A może to jakaś inna jednostka chorobowa?).

PostNapisane: wtorek, 17 stycznia 2017, 21:38 

O widzisz. A ja mam stalówkę M i chętnie bym u siebie widział F. :lol:

PostNapisane: piątek, 24 lutego 2017, 17:26 

Otrzymałem kilka dni temu jakoby nowy egzemplarz L2k (po dwukrotnym odsyłaniu pióra so serwisu), zatankowałem od razu Pilotem Iro Tsuki-yo i raz pióro plunęło atramentem podczas otwierania skuwki, po czym przez kilka minut podawało nadmierne jego ilości podczas pisania. Może rzeczywiście Iroshizuku to nie jest odpowiednie paliwo dla Lamy 2000...

PostNapisane: wtorek, 16 stycznia 2018, 02:08 

Tytuł użytkownika:: mniej niż 1/4 postów na temat
Dalej Lamy 2000 jest podstawowym piórem (miejsce współdzieli z KaWeCo-sportem ;-)), a im więcej nią piszę tym pisze się przyjemniej.
Stalówka F- dostatecznie gładka, jak na moje drobne pismo- (jednak) w sam raz.
Prędzej sprzedam komputer niż tę Lamę- to pióro coś w sobie ma, a głęboka czerń szczotkowanego poliwęglanu jest obłędna.
Jedno, co trochę nerwuje: po tankowaniu atrament zbiera się pod osłoną stalówki i przez czas dłuższy mamy mokro jak "chorera". A ciężko ten zachomikowany atrament wysączyć bibułą/ręczmikiem...

PostNapisane: wtorek, 16 stycznia 2018, 11:34 

Mam Lamy 2000 ze stalówką OM i nigdy nie 'plunęło' atramentem , nigdy także skuwka nie miała atramentu w środku, zatankowane jest GFC , ale atramentami pilota także było i nigdy nie było z nim problemów. Pisze doskonale , dosyć mokro i stalówka jest sprężysta. Pióro z nowej serii kupione w 2017. Po zatankowaniu pisze dokładnie tak samo jak wtedy gdy jest prawie puste. A używam go często , bo to fajne pióro jest :-)

PostNapisane: wtorek, 16 stycznia 2018, 22:24 

Tytuł użytkownika:: Poeta
Bardzo ciekawe wywody kochani, pióro kusi, choć jak wiecie wolę z zakręcaną skuwką pióra i raczej nie mogłoby być czarne :) i ze stalówką M lub B jeśli jest... :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]