Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Lamy 81
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 00:44 

Wstęp
Zdarzyło się wieeele lat temu w jednym ze znajomych sklepów papierniczych... Przeglądałem pióra leżące pod szybą wystawy. Mnóstwo standardowych Parkerów, Watermanów, kilka tanich chińskich "plastików". A wśród nich leżało nietypowe pióro - czarne, matowe, z metalową skuwką. Poprosiłem o pokazanie mi go z bliska. Niesamowicie spodobała mi się jego stalówka. Kompletnie nie mogłem skojarzyć co to za pióro. Zapytałem jak się je napełnia, "standardowe naboje" usłyszałem w odpowiedzi. Więc zapytałem o cenę. Okazało się, że bardzo przyzwoita. Przekalkulowałem szybko, że powinienem mieć w portfelu pieniądze na pióro i na paczkę nabojów. Kupiłem je...
Po powrocie do domu okazało się, że pióro potrafię rozkręcić, ale... naboju do niego nie włożę bo się nie mieści! Postanowiłem, że oddam pióro skoro wymaga jakiegoś niestandardowego rozmiaru naboi i już - nie będę się przejmował. Szczęśliwie wypatrzyłem cieniutką kreskę na korpusie. Pokręciłem końcówką - okazało się, że się rusza, wykręca, a przy tym.. w korpusie ruszył się tłoczek. Szybko skręciłem pióro i napełniłem je "standardowym" atramentem: Waterman Florida Blue.

Obrazek

Pierwsze wrażenie
Pióro wygląda prosto i elegancko. Widać w jego wykonaniu niemiecką myśl techniczną ;) Jest dość smukłe, wykonane z czarnego matowego tworzywa, do którego świetnie pasuje metalowa "szczotkowana" skuwka. Uchwyt pióra oddziela od korpusu cienki przejrzysty pierścień, przez który podejrzeć można poziom atramentu.

Obrazek

Pokrętło ruszające tłoczek wewnątrz pióra jest tak doskonale dopasowane do reszty korpusu, że łatwo go nie zauważyć ;)

Wykonanie
Jak na tak niedrogie pióro - wykonanie bardzo dobre! Wszystkie części pasują do siebie idealnie, nie widać/nie czuć żadnych nierówności powierzchni. Po kilku latach (intensywnego) użytkowania nieco osłabiło się trzymanie skuwki na piórze...
Pióro jest lekkie, skuwka dość ciężka, zatem "posadzenie" jej na otwartym piórze powoduje, że trochę ciąży ku tyłowi.

Stalówka
To właśnie nietypowa stalówka przyciągnęła mnie do tego pióra

Obrazek

Ku mojemu (ogromnemu) zaskoczeniu okazało się, że stalówka jest złota (na co wskazywałoby oznaczenie 585). Złoto pokryte jest rodem dzięki czemu metaliczna stalówka dopasowuje się do stylu pióra. Po latach użytkowania warstewka rodu nieco się przetarła na krawędziach i wyziera spod niej żółtawy metal ;)

Obrazek

Pióro pisze rewelacyjnie! W swojej klasie cenowej bije wszystkie na głowę. Powiem więcej - bije na głowę wiele piór z wyższych półek :) Jak to zwykle bywa w piórach Lamy stalówka "F" pisze nieco grubiej niż typowe "efki". Ciekawostka: stalówka pisze linie poziome grubsze niż pionowe, czyli jest w pewien sposób odwrotnością typowych ściętych stalówek "italic".

Podsumowanie
Świetne pióro! Wygląda jak młodszy brat Lamy2000 ;) Czasem pojawiają się te pióra na eBayu (ten model od dawna nie jest produkowany), a osiągają ceny kilka razy wyższe niż ta jaką za nie zapłaciłem.

ps. Recenzja powstała około roku 2007. Pierwotnie umieszczona na forum Insomnia, potem przeklejona na PWF.

Tytuł: Re: Lamy 81
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 14:01 

Tytuł użytkownika:: just Napalm Death
Czyli, że pióro można równiez załadować "niestandardowym" nabojem, pomimo że jest tłoczek?

PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 16:57 

Siege napisał(a):
Czyli, że pióro można równiez załadować "niestandardowym" nabojem, pomimo że jest tłoczek?

Nie. Okazało się, że pani ze sklepu za bardzo nie wiedziała co sprzedaje :)

PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 17:41 

Tytuł użytkownika:: She!fear
Stalówka tego pióra jest tak dziwna, że... aż świetna! Na pierwszy rzut oka - dziwna, ale naprawdę na drugi... można się do niej bardzo przekonać :)

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]