Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 7 sierpnia 2015, 07:54 

Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Czy ktoś z naszych "parkerologów" ogarnia kwestie drugiego życia piór Parker ( a raczej ich klonów), po znacjonalizowaniu fabryk Parkera w Chinach?
Czy dobrze mi się zdaje, że początkowo składano po prostu pióra z części pozostałych po poprzednich właścicielach, które to pióra następnie sprzedawano pod dawną nazwą, zaś później pojawili się producenci typu Hero (z modelem 616), Rainbow, Wing Sung, White Feather itd...?

PostNapisane: piątek, 7 sierpnia 2015, 08:17 

Później pojawiło się HERO 100. Najlepszy klon '51. Zacne pióro. Miałem takowe i jestem o nim bardzo dobrego zdania. Wizualnie podobało mi się bardziej niż oryginał, a to ze względu na kształt klipsa. Ten parkerowski robi na mnie wrażenie grubo ciosanego. Hero 100 jest produkowane do dziś ale swoje kosztuje (ok. 170 zł).

PostNapisane: niedziela, 27 listopada 2016, 22:22 

@Morlok - fakt, klony 51-ki z lat 80. ubiegłego stulecia robiły dobre wrażenie. Sam na takowym uczyłem się stawiać pierwsze litery. Owszem, zdarzało mu się rzygnąć atramentem, zaschnąć, albo pękać (w ręku 7-latka to nic nadzwyczajnego), ale lubiłem Herosy. Pierwszy Parker Vector nie zrobił na mnie takiego wrażenia. I też pękł mu korpus przy zakręcaniu...
Co do 100-ki, to o jego jakości zdania są podzielone mniej więcej 50/50. Swego czasu chciałem nabyć w ramach tzw. "podróży sentymentalnej z akcentem użytkowym", ale lektura paru wątków na FPN skutecznie ostudziła mój zapał w tym zakresie. Otóż, część użytkowników uskarżała się na problemy ze stalką, z przepływem, ze spasowaniem elementów, itp. Inni zaś wychwalali pod niebiosa. W rezultacie - zgłupiałem i postanowiłem nie kupować.
Bardzo przyzwoite opinie zbiera za to Hero 1000 i w zasadzie, nawet ceną nie powala - za ok. 50$ na ebay-u. Na moje oko, ma jeden istotny feler estetyczny - laserowy grawerunek z nazwą firmy na klipsie. Raczej więc celowałbym w 1000 niż 100. No, ale to nadal ok. 200 zł z przesyłką za chinola... ;)

PostNapisane: niedziela, 27 listopada 2016, 23:14 

Hero 1000 można dostać nawet za 35$ z darmową wysyłką (wersja z chromowaną skuwką). Sam siebie przekonywałem, że nie potrzebuję kolejnego pióra. Co do laserowego grawerunku - chyba nie przetrwa starcia z micromeshem?

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 14:40 

A ja mam swoją zupełnie prywatną teorię reinkarnacji chińskich klonów. Mianowicie było to tak: Pazerny Parker chcąc wycisnąć ze swego flagowego hitu jak na tamte czasy, jakim był "51", jak największe zyski - przeniósł produkcję do Shanghaju... Sytuacja, jak to w zamorskich koloniach bywało, wymknęła się spod kontroli i pojawiło się całe chńskie pokolenie pół krwi Parkerów. Taka nieograniczona ekspansja nosiła znamiona bohaterstwa stąd chińska nazwa i ich flagowe Hero 100. Parker po latach przyznał się do ojcostwa, w końcu każdy facet miałby powody do dumy z tak licznego potomstwa... i nawet wykonał ukłon w stronę swego sławnego już, chińskiego potomka, wypuszczając całkiem ciekawy - chińsko wyglądający - model Parker "100" I tak historia zatoczyła koło... Idąc dalej tym tropem ostatnie, jak na razie, słowo należy do Chińczyków - to "Hero 1000". Indeks jednoznacznie wskazuje, że czas chińskich piór jeszcze nie przeminął: "Będą nas miliony!" :lol:

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 14:48 

Tytuł użytkownika:: Senior
@minawaki - nie znasz historii fabryki w Szanhaju? Chińczyki przystawiły karabin Parkerowi i zaczęły samodzielną produkcję, początkowo na własny rynek...

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 14:50 

Tytuł użytkownika:: Senior
Wtedy to nie były klony, amerykańskie "oryginalne zajumane oryginały"
:evil:

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 15:04 

Dlatego mówiłem na początku, że to moja zupełnie prywatna, trochę zmyślona, osnuta na kanwie parkerowskiej historii, opowieść... Mnie raczej interesuje podobieństwo kształtu i nieprzypadkowa przypadkowość indeksów... wybaczcie nieortodoksyjność, mea culpa...I od razu uprzedzam, że nie mam na poparcie mego wywodu ani jednego faktu, żadnej publikacji źródłowej :oops:

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 15:57 

Minawaki, puściłeś plotkę. A jak wiadomo, w każdej plotce jest odrobina prawdy. ;) Tak że tego... Coś musi być na rzeczy. :lol:

Parker w ogóle czasami ściemnia ze swoją historią. Niby pierwszym modelem ze zintegrowaną stalówką był T1. A niedawno się okazało, że jednak nie. Pierwszy był A1. Prawda, And? :mrgreen:

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 16:59 

Ooo, to się czegoś dowiedziałem! Nie sądziłem, że T1 był wcześniej od "51"... zaraz, zaraz, źle zrozumiałem, zintegrowana stalówka to nie to samo, co schowana...ale dziób T1 przypomina dzioba 51ki

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 17:25 

Przypomina, ale to nie to samo. T1 był znacznie później (51 - 1940, T1 - 1970). Zintegrowana, tzn, że stalówka i sekcja są jednym kawałkiem materiału. W T1 był to tytan. Zresztą całe pióro było z tytanu.
Zaś co do ściem związanych z 51, to długo, długo obowiązywała wersja, że zaprojektował je László Moholy-Nagy. W wielu książkach można znaleźć taką informację. Tymczasem to nieprawda. Ale Parker nigdy tego nie sprostował. Tak, że wiesz... Parkek kłamie ludziom w żywe oczy. Niewiarygodna firma. :lol:

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 17:32 
Rada Jedi

Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Oto i T1 w wersji solid gold. Prototyp.

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2016, 19:40 
Pilot M90 ładniejszy :P

PostNapisane: środa, 30 listopada 2016, 10:11 

Dexter napisał(a):

Czyżby tytan powleczono złotem? Piękny i ... piękny, po prostu!

Jak nie László Moholy-Nagy zaprojektował "51" to kto? Kto był tym genialnym projektantem?! Mów Kleksie! Umieram z ciekawości.

PostNapisane: środa, 30 listopada 2016, 11:31 

Tu jest np wątek na ten temat:
http://www.fountainpennetwork.com/forum ... -designer/

Cytuj:
(...) You can find a complete story of Parker 51 design in "Parker 51" by David and Mark Shepherd - 2004 - Surrenden Pens Ltd.- Brighton UK. Moholy-Nagy was not the designer of parker 51: he was a consultant of Parker, but after the 51 had already been created. 51 design was the resul of some people working at Parker. First the same Kenneth Parker; other people involved: Marlin Baker, Ivan Teft and Milton Robert Pickus. It is a common mistake consider Moholy-Nagy the responsible of 51 project. But it is a complex story: if interested in Parker 51 you cannot miss that book. (...)

PostNapisane: poniedziałek, 5 grudnia 2016, 17:43 

Całą przerwę techniczną wykorzystałem na czytanie o "51" i László Moholy-Nagym... dzięki PanieKleksie za podrzucenie linka :) Przy okazji przypomniał mi się jeszcze jeden niezbadany trop dotyczący "51": ballada 51 TSA :lol: A tak na poważnie to jest jeszcze polski trop klonów 51-ki, na który mnie naprowadził tobiaszboksik:
tobiaszboksik napisał(a):

Okazuje się, że nasze "chińskie" Zenithy zostały wyprodukowane na maszynach importowanych z Chińskiej Republiki Ludowej w latach 60-tych, które to Chińczycy przejęli po Parkerze, a służyły do produkcji słynnego Parkera 51. Wiem, że to już było powiedziane, ale w tym wątku warto to przypomnieć.

PostNapisane: poniedziałek, 5 grudnia 2016, 19:17 

Świetne źródło, dzięki tobiaszboksik :) Ciekawe informacje o pochodzeniu Zenithów, ale też o procesie technologicznym wytwarzania stalówek.

PostNapisane: piątek, 16 grudnia 2016, 15:18 

Tytuł użytkownika:: tajny radca dworu
Dexter napisał(a):

Obrazek

Yołłł, skąd masz?

PostNapisane: piątek, 16 grudnia 2016, 16:08 
Rada Jedi

MINAWAKI napisał(a):
Całą przerwę techniczną wykorzystałem na czytanie o "51" i László Moholy-Nagym...

A tu masz po polsku: viewtopic.php?f=21&t=1447

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]