Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 18 marca 2012, 15:08 

Tytuł użytkownika:: Jacek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chwila ukazania się Parkera Urbana była dla mnie bardzo ważna. Chcąc zakupić nowe pióro Parkera trzeba było w zasadzie wybierać pomiędzy tańszą wersją ekonomiczną z plastiku (ostatecznie nieco droższą z metalu) albo już z wyższych półek, co już przekraczało moje możliwości. Parker Urban jest dostępnym modelem o solidnej ciężkości i wolnym od plastikowej tandety za niewielkie pieniądze. Ale nic za darmo :)

Pióro prezentuje się na początku bardzo dobrze. Znakomicie zgrywa się czerń i złote wykończenia, a sekcja nie razi tandetą gumy. Stalówka stalowa, bez fajerwerków, ale trudno się w tym przedziale cenowym spodziewać czegoś innego. Przypomina stalówki Vectora i IM-a, czyli modeli raczej z tej samej bajki.
Pióro jest duże, masywne i czuć je w dłoni. Sekcja na tyle duża, że nie przeszkadza. Dobrze leży i dobrze pisze, oczywiście "F" jest solidnie gruba. Czyli mamy dobrze prezentujące się pióro ekonomiczne.

A teraz o cenie tegoż faktu: pomijam skromną stalówkę, jak już wspominałem trudno się temu dziwić. Denerwują ścierające się złote wykończenia, charakterystyczne bardziej dla chińskiej tandety niż parkerowskiej jakości. Trochę wyciera się sekcja. Skuwka po jakimś czasie daleka jest od pewności zatrzasku.

Podsumowanie: z początku robi dobre wrażenie, potem wszystko staje się jasne. Cóż, za taką cenę trudno wydziwiać i mieć pretensje, choć marka Parkera powinna zobowiązywać. Osobiście polecam zakup czegoś w podobnym zakresie cenowym, ale bez odpadających złoceń, czyli np. WM Hemisphere w starszej odsłonie (nowej nie mam, więc się nie wypowiadam).

Pozdrawiam

Jacek

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 11:25 

Tytuł użytkownika:: She!fear
Jacku, dziękuję za prezentację. Rzeczywiście sam kształt pióra jest ciekawy, ale wady o których piszesz są istotne. Szkoda, że jakość wyrobów tak uznanej firmy (z takimi tradycjami) nawet w bardziej ekonomicznych modelach, spada. To smutne jest bardzo...

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 13:59 

Lash napisał(a):
Jacku, dziękuję za prezentację. Rzeczywiście sam kształt pióra jest ciekawy, ale wady o których piszesz są istotne. Szkoda, że jakość wyrobów tak uznanej firmy (z takimi tradycjami) nawet w bardziej ekonomicznych modelach, spada. To smutne jest bardzo...

Fakt, szkoda, ale nie grymaszę, bo to (Z nowości) jedyne obok IM-a pióro nie drażniące plastikiem. Nie wiem jak działają te podtuningowane wersje. Mimo wszystko warto to pióro mieć, wykorzystać i po roku, gdy będą widoczne efekty tandety dać mu odpocząć. Z pewnością nadaje się do ciężkiej, codziennej pracy, a z początku wielkością, wykończeniami i ciężarem (nie stalówką) robi wrażenie pióra reprezentacyjnego. Z tych przyczyn ma zasłużone miejsce w Izbie Lordów, podczas gdy Vectory i inne ekonomiki siedzą w Izbie Gmin :)

Jacek

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 15:51 

Ten model nie wywarł na mnie wrażenia `reprezentacyjnego`, ale nie zmienia to faktu, że wywiera dość pozytywne wrażenie w ogóle. Pióro jest zgrabne, długie, rzeczywiście dość ciężkie; bardzo mi się podoba wyprofilowanie korpusu, ale... już nie bardzo podoba mi się rozwiązanie na linii sekcja-stalówka: to przewężenie do linii stalówki i nie najmniejsza, ale jednak dość mała stalówka. Oczywiście to rozmowa o gustach, wyłącznie. Zastanawiałam się kiedyś nad podarowaniem tego pióra osobie, która chodzi do wyższych klas podstawówki, jednak... już wtedy słyszałam, że nie najlepiej z jakością wykonania. Więc zrezygnowałam, kupiłam Pelikana 140 :)
No i rozmiar stalówek Parkera - one piszą grubo, właściwie to bardzo grubo. Jak sam stwierdziłeś "(...) "oczywiście "F" jest solidnie gruba". Tutaj też szkoda, że Parker nie rozwiązał tego problemu jakoś, bo unikają wyrobów współczesnych tej firmy osoby, które mają drobniutkie pismo - wtedy owa "solidnie gruba" linia zlewa się w jedno.

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 16:37 
Rada Jedi

Co do Parkerów współczesnych, to mam mieszane opinie. Od Sonetów w górę jeszcze akceptuję. Tańsze modele moim zdaniem nie trzymają poziomu dawnych Parkerów z USA czy UK. O ile kupię każdego Parkera produkowanego w USA, nawet tak zwane tanie modele, także większość z angielskiej produkcji, to już to co wyprodukowano we Francji (poza tymi z wyższej półki czyli Duofoldami czy Sonetami) jest moim zdaniem kiepskie nie umywa się na przykład do tanich modeli Faber Castell. Piszę to z bólem, bom miłośnik Parkerów.

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 16:44 

And, ale to prawda co piszesz, choć smutna. Ja także z zamkniętymi oczkami kupiłabym stare pióro Parkera, wyprodukowane w USA czy UK. Nad współczesnym pochylałabym się bardzo długo i pewnie - gdyby nie był to Duofold - ostatecznie zrezygnowałabym. Może jakąś petycję do firmy wystosować z prośbą o poprawę jakości oferowanych produktów? ;)

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 16:53 
Rada Jedi

Może należy się cieszyć, że robią we Francji, bo może za chwilę cała produkcja wyląduje w Chinach. To by był swoją drogą pewnie powrót do starej fabryki Parkera w Szanghaju. :)

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 18:37 

Lash napisał(a):
And, ale to prawda co piszesz, choć smutna. Ja także z zamkniętymi oczkami kupiłabym stare pióro Parkera, wyprodukowane w USA czy UK. Nad współczesnym pochylałabym się bardzo długo i pewnie - gdyby nie był to Duofold - ostatecznie zrezygnowałabym. Może jakąś petycję do firmy wystosować z prośbą o poprawę jakości oferowanych produktów? ;)

Dzięki temu mam Aurorę Talentum.
Zawiodłem się na Parkerze kilka razy, co prawda były to ekonomiki (IM, Frontier, Urban), bo Sonnet (nowy) służy mi bez większych zastrzeżeń. Już miałem w ręce Premiera, już, prawie klikałem "do koszyka", ale mi na ekran wpadła recenzja tegoż, najpierw entuzjastyczna, a potem informacja, że po krótkim czasie pióro odpoczywa w serwisie. Stąd też gdzie trzech się biło (Waterman Perspective, Parker Premier i Pelikan Ductus), tam czwarta skorzystała (Aurorka moja śliczna :D).
Ale Perspectiva i tak sobie kupię. Na rocznicę :)

Jacek

PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 19:28 

Aurora Talentum jest piękna...
Ja mam taką:
Obrazek

PostNapisane: niedziela, 14 czerwca 2015, 20:11 

Mam już jakiś czas granatowego urbana. Ta wersja ma srebrne wstawki, nie złote i te się na szczęście nie wycierają, a noszę go luzem bez pokrowca w teczce. Natomiast troszkę się poobijał ale nawet w powstałych rysach czy dziurkach nadal ma właściwy kolor.

PostNapisane: czwartek, 24 września 2015, 18:29 

Kilka lat temu dostałem takowe, czyli "Urban GT czarny" do wyboru długopis lub pióro od mojej firmy. Oczywiście wybrałem pióro chociaż mi się nie podobało, nigdy bym go nie kupił za własne pieniądze. Po kilku latach użytkowania mogę stwierdzić, że pisze mi się nim dość dobrze.
Wady główne : ze skuwki starł się lakier i w widać "żywy" metal.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]