Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 7 marca 2011, 19:52 

Firma – Waterman
Model – Gentleman, kolor Deep Blue
Rok produkcji – nie znam daty produkcji mojego egzemplarza.
Firma Waterman produkowała ten model od 1974 roku do 1983 roku, kiedy to pojawił się model Man 100.
Wygląd – o, taki :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Czy ładny? Nie wiem. Mnie się podoba.
Jakość wykonania – perfekcyjna.
Pióro już swoje lata ma. Było intensywnie użytkowane, teraz troszkę mniej, bo mam inne, fajne, domagające się pieszczot. Nie leży jednak zapomniane, jest napełnione czarnym atramentem. Jak coś na czarno mam skrobnąć, to je używam. Parę rysek i jeden niewielki odprysk lakieru, to naprawdę drobiazg. Mogę z całą stanowczością rzec, że wytrzymała gadzina. Zamykanie pióra na zatrzask, pracuje jak by czas nie miał na to wpływu, leciutko, a jednocześnie bardzo pewnie. Tak samo precyzyjnie działa zatrzask przy zakładaniu skuwki na korpus.
Konstrukcja pióra jest całkowicie metalowa – wykonane jest z mosiądzu, na wierzchu lakierowane. Ile warstw lakieru, to nie wiem, ale lakier jest gładki i błyszczący, przyjemny w dotyku. System napełniania – długi nabój lub konwerter.
Obrazek
Najważniejsze – stalówka.
Można się w niej zakochać.
Obrazek
Z osiemnastokaratowego złota, czyli próby 750, bez oznaczenia wielkości ( a może gdzieś oznaczono, ale ja nie widzę ). Kreska w moim egzemplarzu, pośrednia, między F a M. Nie jest to typowe F, bo za gruba, ani typowe M, bo za cienka. Bliżej jej do F niż do M. Mam oczywiście na myśli kreski, które piszą Watermany, a nie np. Parkery czy Sailory.
Próbka pisma :
Obrazek
W czasie pisania, stalówka gładko sunie po papierze, z lekkim oporem, nie ma tendencji do skrobania, przerywania, zalewania. Jedzie jak powinna.
Inskrypcje na stalówce wyryto w pięciu wierszach :
WATERMAN
IDEAL
PARIS
18K 750
FRANCE
Jest ona dość elastyczna i jak docisnąć, to i kreskę BB z siebie wyda. Ale to wszystko, dalej odmawia współpracy. Widać, szanuje się.
Pióro jest smukłe, ale dość spore . Waży 32 gramy.
Długość pióra zamkniętego – 141 mm
Długość samego pióra – 124 mm
Długość ze skuwką zatkniętą z tyłu na korpus – 159 mm
Maksymalna średnica skuwki – 11,5 mm
Maksymalna średnica korpusu – 10 mm
Oto Gentleman w porównaniu z L’etalonem
Obrazek
A tu oba w swoim porciku.
Obrazek
Parę słów na zakończenie.
Bardzo ładne, doskonałe pióro. Piękny, prosty design, oszczędne zdobnictwo.
Piękny, głęboki, przechodzący w granat kolor lakieru, doskonale harmonizuje ze złoceniami. Mam generalnie słabość do niebieskich piór. A jak na dodatek jest to Waterman, to jestem wniebowzięty. :D
Model ten, to jeden z liczących się modeli w tak różnorodnym asortymencie firmy Waterman. W owym czasie był topowym modelem, stąd i ceny za jakie można je dziś kupić nie należą do najniższych.
zdrówka

PostNapisane: wtorek, 8 marca 2011, 09:07 

Tytuł użytkownika:: just Napalm Death
Całkiem fajne pióro. Kolorystyka może nie moja, choc miałem kiedyś Hemi w takiej i nie wygląda to źle.
Natomiast ten L'eaton zamknięty wygląda jeszcze fajniej.

PostNapisane: wtorek, 8 marca 2011, 09:52 

Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
Niestety nie moja stylistyka, srebrne dodatki wyglądałyby nieźle, a to grubsze rzeczywiście trochę fajniejsze, choć szalonej różnicy nie ma.

PostNapisane: wtorek, 8 marca 2011, 17:03 

Do zamkniętego Gentleman'a podobne jest późniejsze Harmonie, choć i tak to L'etalon przyprawia mnie o szybsze bicie serca :)

PostNapisane: czwartek, 9 lutego 2012, 16:40 

A ja pozwolę sobie wyznać: do tej pory myślałam, że podoba mi się L'etalon i nieco mniej Harmonie. :idea: Teraz zmieniam zdanie, ten Gentelman jest przepiękny! Szczególnie połączenie głębokiego niebieskiego ze złotem.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]