Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 01:48 

Firma – Waterman
Model – Man 100
Lata produkcji : 1983 – 1999
Mój został wyprodukowany w latach 1990 – 1999, co łatwo można rozpoznać po wyglądzie stalówki
Sądząc po indywidualnym numerze, jaki posiada na sekcji pióro – nr 374542, wyprodukowane zostało
W schyłkowym okresie produkcji.
Wygląd. Hmm… Koń jaki jest każdy widzi. Mnie się baardzoo podoba. Mądrale różne od marketingu wypisywali między innymi : połączenie tradycji z nowoczesnością, cylindryczny kształt nawiązuje do początków piór wykonywanych z twardej czarnej gumy, i inne podobne dyrdymały.
Według mnie pióro wygląda dostojnie, elegancko i solidnie.
Czarny błyszczący, bardzo gładki, przyjemny w dotyku lakier na mosiężnej, solidnej konstrukcji, platerowane złotem dodatki, klips, ringi, no i oczywiście logo Watermana na wieczku skuwki. Uszczelka między sekcją a korpusem zapobiegająca wyciekom atramentu w razie gdyby jakimś cudem konwerter, czy nabój odzieliły się od sekcji. Jakość wykonania – PERFEKCYJNA ! Do pióra dołączone jest imiennie podpisane świadectwo kontroli technicznej, a gwarancja wygląda jak karta kredytowa. Pióro kupione w oryginalnym „gift boxie” ze wszystkimi papierami.
System napełniania – naboje lub konwerter.
Serce pióra to zniewalająca, zarówno wyglądem, jak i właściwościami pisarskimi stalówka. :D
Dwukolorowa, wykonana z 18 karatowego złota z wygrawerowanym w czterech wierszach napisem :
„Ideal, WATERMAN, 18K-750, Paris” no i oczywiście ten globusik. W moim piórze rozmiar M.
Pisze gładko, typowo Watermanowską M-ką, z lekkim oporem i charakterystycznym szumem. Kreska stosunkowo mokra, ale nie za dużo, powiedziałbym, że na ten rozmiar stalówki w sam raz. Startuje od pierwszego przyłożenia stalówki do papieru, brak tendencji do przerywania, nawet przy bardzo szybkim pisaniu, a nawet mazaniu.
Pióro jest spore :
Długość zamkniętego – 143 mm
Otwarte, bez skuwki – 132 mm
Skuwka zatknięta na korpus – 170 mm
Maksymalna średnica skuwki – ciut ponad 14 mm ( nie mam suwmiarki, mierzyłem skalówką)
Korpusu – około 12 mm
Waga ze standardowym nabojem z atramentem Florida Blue – 34,7 gram
Pomimo swej sporej wagi, pióro nie męczy dłoni. Piszę oczywiście bez zatkniętej skuwki, bo mi tak wygodnie, ale nawet z zatkniętą skuwką nie czuje się specjalnie dyskomfortu, bo skuwka jest lekka i ma stosunkowo niewielki wpływ na wyważenie pióra. Chwyt jest wygodny i pewny, nie ma specjalnie znaczenia pod jakim kątem trzymasz pióro. Pisze w każdej pozycji pod własnym ciężarem. Jak się dociśnie, to bez problemów można pisać grubością linii BB. Stalówka jest umiarkowanie elastyczne i można sobie pozwolić na lekki flex.
Cena – za tak piszącą i tak wyglądającą stalówkę, do przełknięcia, ale, żeby kupić za dobrą cenę trzeba je upolować.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Porównanie wielkości : Man 100 i Man 200

Obrazek
Obrazek

Próbka pisma.

Obrazek
Obrazek
Rodzaje stalówek stosowanych w modeli Watermana – Man 100.
Oznaczona numerem jeden montowana była wyłącznie w roku 1983 100 letniego jubileuszu firmy.
Oznaczona numerem dwa stosowana była w latach 1984 – 1989
Oznaczona numerem trzy stosowana była w latach 1990 – 1999

Obrazek

W tym miejscu instrukcja zaleca przekazać swoje subiektywne wrażenia i opinie związane z danym piórem.
Ja tylko mogę powiedzieć : KOCHAM WATERMANY ! To powiedziałem ja, konis. :)
zdrówka

Ostatnio edytowano czwartek, 24 lutego 2011, 11:18 przez konis, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 02:20 

Mam gdzieś pióro kulkowe z tego modelu.
Oceniam, że gdzieś z lat 94 - 95, ponieważ właśnie w '95 r. dostałam je w prezencie jako nagrodę za czerwony pasek. Na szczęście dla dziecka było za duże gabarytowo i wagowo, więc uchroniło się od losu MB Noblesse (jeszcze W. Germany), którego gdzieś posiałam w szkole. :(
Jak czytam Twoją recenzję stalówki, to mam wielką ochotę nadszarpnąć portfel nieplanowanym wydatkiem i upolować gdzieś sekcję ze stalówką tego modelu i wkręcić ją w miejsce "kulkowej" sekcji.

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 08:08 

u Lewertowskiego chyba są sekcje :)

Ekstra, też zawsze chciałem globusik na stalówce mieć :)

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 09:56 

Erika napisał(a):
Jak czytam Twoją recenzję stalówki, to mam wielką ochotę nadszarpnąć portfel nieplanowanym wydatkiem i upolować gdzieś sekcję ze stalówką tego modelu i wkręcić ją w miejsce "kulkowej" sekcji.

Skuwka może nie pasować :(

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 09:59 

Man 100 i Man 200 to chyba najbardziej eleganckie współczesne Watermany. Gratuluję posiadania takiego fajnego egzemplarza :)

A na marginesie: Bexley kiedyś produkował pióra "Watley", które wykorzystywały sekcje z tych Watermanów, a miały "fikuśne" korpusy.

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 12:01 

Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
A tak przy okazji, gdzie można dostać same korpusy i ew. skuwki do Legacy?
To może rozejrzę się na ebay.... ;)

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 14:48 

Venilia napisał(a):
Erika napisał(a):

Skuwka może nie pasować :(

No, fakt, ale w innych Watermanach, które mam bez problemu mogę robić takie zamiany. No nic, napiszę do Lewertowskiego, może on będzie wiedział, czy można bezproblemowo tak zrobić.

PostNapisane: poniedziałek, 28 lutego 2011, 22:17 

Tytuł użytkownika:: She!fear
Zdecydowanie stalówka numer 3 :) `Globusik` zawsze i niezmiennie będzie kojarzył mi się z Watermanem, firmą, którą bardzo mocno poważam. Gratuluję pióra, a właściwie piór - naprawdę świetne modele (no, prócz klipsa, wybaczcie czepialstwo).

https://www.facebook.com/polavespercollages

Obrazek

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]