Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 25 sierpnia 2011, 21:49 

Tytuł użytkownika:: Andrzej
Witam w mojej kolejnej recenzji.
Recenzji dość popularnego pióra, ale chyba niedocenianego....
Obrazek

Firma: Waterman
Model: Red Dune GT (Wydmowa Czerwień)
Produkcja: 2009 r.
Stalówka: stalowa / złocona (grubość M)
System napełniania: naboje (opcjonalnie: konwerter)
Wymiary / ciężar:
*całe: 141 mm / 31,5 g
Obrazek

*bez skuwki: 125 mm / 21,1 g
Obrazek

*ze skuwką na korpusie: 151 mm
Obrazek

*średnica w części chwytnej: ø 10 mm
*średnica przy ringu sekcji (najgrubsze miejsce pióra): ø12 mm

Wygląd/design i jakość wykonania Fakty i wrażenia subiektywno/osobiste :)
Pióro wykonane solidnie.
Pierwsze wrażenie = ciężkie.
Kształt walcowy trochę ’pękate’ czyli rozszerzone w środkowej części korpusu.
Korpus jest wykonany z metalu i pokryty jest (tu mam problem z ‘fachowością’ nazewnictwa) jakąś masą (raczej nie malowane lakierem).
Kolor tej masy określił bym jako ciemno czerwony z efektem opalizowania w odcień koniaku :),
dodatkowo kolorystykę pióra wzbogacają/urozmaicają ciemne paski nałożone po obwodzie.
Końcówka korpusu - czarna, w wyglądzie przypominająca nieco pokrętło tłoczka (którego niestety Waterman nie 'praktykuje').
Następnie pozłacany ring - odcinający końcówkę od korpusu zasadniczego.

Zauważyłem, że kolorystyka nie jest jednakowa dla tego modelu – widziałem w internecie te pióro w nieco różnych (choć niby podobnych kolorach) np:

wersja o nazwie własnej: Oriental Red (inny napis na ringu skuwki)
Obrazek

wersja o tej samej nazwie jak moje - ale bardziej 'w ciapki')
Obrazek

Końcówka korpusu jest czarna, w wyglądzie przypominająca nieco pokrętło tłoczka (którego niestety Waterman nie 'praktykuje').
Następnie pozłacany ring - odcinający końcówkę od korpusu zasadniczego.

Sekcja pióra jest wyprofilowana - co ułatwia właściwy chwyt i jest bardzo ergonomiczna.
Ma kształt hiperboloidy jednopowłokowej – czyli podobnie jak charakterystyczne kominy schładzaczy w elektrowni - taka "łódkowata" )(
"Orientację" - gdzie jest koniec sekcji/chwytu pięknie akcentuje pozłacany ring.
Na sekcji - przy gwincie połączenia z korpusem znajduje się kolejny (nieco szerszy) również pozłacany ring.
Obrazek

Skuwka - moim zdaniem majstersztyk i cała uroda pióra :)

Obrazek

Końcówka skuwki jest w kolorze czarnym jest na wierzchu lekko ścięta i ma 'wtopiony element pozłacany.
Na 'drugim' końcu podwójny pozłacany ring z czarnym pierścieniem pośrodku na którym widnieje napis "WATERMAN Paris" i po obrocie o 180st napis "FRANCE".
Nie wiem jak dla Was - ale dla mnie to kwintesencja elegancji / 'dobrego smaku' i uroda w 'czystej' postaci. :D
Klips - pozłacany, odpowiednio sprężysty - "przecięty' przez środek, na zwieńczeniu klipsa wytłoczone Logo Watermana.
Skuwka zaklikuje się na korpusie w sposób 'pewny' - i tu moja pierwsza niespodzianka/zaskoczenie, otóż skuwka zaklikuje się również z drugiej strony korpusu (na plecach).
Nie ma więc mowy o spadnięciu skuwki podczas pisania czy też wymachiwania piórem.
Nie spotkałem tego patentu w żadnym innym piórze - domniemam, że to rzadkość (może tylko dotyczy tego modelu???).

Stalówka
Obrazek

W całości stalowa, raczej 'sztywna' - dla mnie jest to zaleta, ale zwolennicy fleksowania będą zawiedzeni.
Stalówka częściowo jest pokryta złotem (od strony korpusu).
Na stalówce wytłoczone jest Logo Watermana, napis WATERMAN FRANCE oraz oznaczenie grubości - w moim piórze M.
I tu kolejne WIELKIE zaskoczenie - otóż pisząc na próbkę cały czas myślałem sobie "no wreszcie wiem jak pisze legendarna Watermanowska F'ka"
a tu ... niespodzianka... patrzę... przyglądam się... a tu jak byk M.
Postanowiłem 'podrążyć' ten temat i trafiłem (dzięki Forum) na -> https://www.penfountain.co.uk/sureadmin ... rt0310.pdf

z w/w wynika, że M'ka WM Experta = F'ka Sheaffer'a Legacy = F'ka Pelkana (M400; M600 i M1000 = 0,6mm
i Kto mi to wytłumaczy???
skąd się to bierze???
kto zawyża? / kto zaniża?

Jedno jest pewne - ta grubość (M Experta) to jest MOJA grubość - dla mnie IDEALNA
niezbyt gruba i nie cienka, że ledwo co pisze.
Obrazek

Pisze się nim lekko zarówno z nasadzoną skuwką jak i bez (dla mnie różnica jest nieodczuwalna) - sam ciężar pióra wytwarza optymalny nacisk :)

Podsumowanie (takie moje bla... bla... bla... :)

Dla czego Expert.. jak to było...

.... stało się tak - jak wielu z Was wieszczyło... całkiem niedawno Tu zagościłem... popytałem... poszukałem
i kupiłem pierwsze 'przemyślane' pióro Sheaffera Prelude... a Wy... cały czas 'swoje'
- że to nie koniec - że będą następne....

no i rzeczywiście - mieliście rację

tak patrzyłem... czytałem i... zakochałem się w Waterman Carene Morski Bursztyn GT
ale niestety okazało się, że... cena jest po za moimi możliwościami finansowymi :(
więc szukałem substytutu...
'na horyzoncie' pojawił się Sailor 1911 Mid Size Maroon Gold
i wszystko 'szło' w kierunku Sailora - do momentu kolejnej wizyty w sklepie - czy aby nie kupić Carene - choćby na raty... a Pani się pyta...
"... może Expert? ... mamy ostatni model Wydmową Czerwień"
i wyjmuje z gabloty... o taaa... - to jest to... cena 1/2 Carene - więc OK.
ale......
Nauczony i nieco 'obeznany' dzięki Wam - postanowiłem, że poczytam ... poszukam (może będzie taniej) i się rozpytam.
Tak też zrobiłem - okazało się, że Expert - to dobre pióro
więc po kilku dniach - do sklepu... a tu porażka :(
niestety Expert się sprzedał.. Pani oczywiście proponowała w wersji Czarne GT .. ale dla mnie - to już nie to :(

załamka :(

ale po kilku miesiącach ukazał się anons w dziale Kupię/Sprzedam
o sprzedaży dokładnie tego modelu... nie było co się zastanawiać...

Kupiłem :D

Pióro gorąco polecam :D tym którzy potrzebują solidnego pióra,
o bardzo dobrych właściwościach pisarskich i nietuzinkowym (powiedziałbym nawet) reprezentacyjnym wyglądzie.

Bardzo Dziękuję poprzedniemu właścicielowi - za dbałość o pióro i doskonałe zachowanie wyglądu i właściwości pióra.

Aktualnie jest to mój N0 ONE w mej skromnej-bo skromnej "kolekcji" :D

PostNapisane: czwartek, 25 sierpnia 2011, 22:40 

Świetnie się czytało. Czy raczej, jak to pisywał Wańkowicz w swoich recenzjach, Czyta się!

Mam takiego Watermana, tyle że w innej kolorystyce. Bardzo przyjemne pióro, polecam.

Mam uwagę do grubości stalówki. W moim egzemplarzu też mam M, ale nigdy nie miałem cienia wątpliwości, że to nie F. Linia jest u mnie grubaśna, z przesunięciem w stronę B. Watermanowską eFkę mam za to w Laureacie, którego używałem 10 lat i nadal niekiedy używam, gdy potrzebuję cienkiej linii.

PostNapisane: czwartek, 25 sierpnia 2011, 22:45 

Tytuł użytkownika:: Łowczyni Sonnetów
Andreo, dzięki za recenzję! Do mnie Expert niestety nie przemawia, głównie ze względu na pierścień na skuwce - sprawia że pióro wygląda jakoś tak "ciężko". Za to stalówka i kolor Twojego piórka rewelacyjne :)

PostNapisane: czwartek, 25 sierpnia 2011, 22:46 

Tytuł użytkownika:: Andrzej
pieczarek napisał(a):
Mam uwagę do grubości stalówki. W moim egzemplarzu też mam M, ale nigdy nie miałem cienia wątpliwości, że to nie F. Linia jest u mnie grubaśna, z przesunięciem w stronę B. Watermanowską eFkę mam za to w Laureacie, którego używałem 10 lat i nadal niekiedy używam, gdy potrzebuję cienkiej linii.

to jedynie potwierdza 'nieadekwatność' grubości stalówek
Moim Zdaniem - jedynym wyznacznikiem grubości stalówki jest nabazgranie bele-czego
a te F; M; EF można miedzy dyby smolone wsadzić.

Margo napisał(a):
pierścień na skuwce - sprawia że pióro wygląda jakoś tak "ciężko".

czyli to jest z cyklu - kwestia gustu
dla mnie jest dokładnie odwrotnie :)
Pióro dzięki ringowi z napisami ma 'smak' w sensie że nie jest 'nudne'

PostNapisane: piątek, 26 sierpnia 2011, 00:29 

Widzę Andreo, że się zaraziłeś :lol: :lol: :lol:
zdrówka

PostNapisane: piątek, 26 sierpnia 2011, 09:02 

Mam 2 Experty: czarny GT ze stalówką F i niebieski GT ze stalówką M. Czarny jest jednym z najdłużej przeze mnie posiadanych piór - kiedyś, przez całe lata był jedynym piórem do codziennego użytku. Problemów - praktycznie żadnych. Trochę się zużył - fakt. Jakieś drobne ryski, w jednym miejscu na krawędzi korpusu - drobny odprysk lakieru, i tylko złocenie prawie całkiem zeszło ze stalówki (a właściwie się spłukało lub starło, bo bywało, że pozostawionemu na dłuższy czas (a zasilane zawsze nabojami) zdarzało się zaschnąć i konieczne było płukanko). Używałem ponad 10 lat bez przerwy, a teraz po prawie roku wyjąłem z etui i... pisze bez problemu.
Jak dla mnie, to świetne pióro: dość ciężkie i duże, stabilne, świetnie się trzyma w ręku podczas pisania (naprawdę dobrze wyprofilowany uchwyt).
Dobry zakup. Gratulacje.
:D

Ps. No i zapomniałem dodać, że F-ka pisze jak F, a M-ka pisze, jak M.

PostNapisane: piątek, 26 sierpnia 2011, 15:09 

adamon, napisałeś, że złocenia zeszły ze stalówki, a jak z tymi z klipsa i pierścieni?
Trzymają się nadal?
Ja po Parkerze Urbanie boję się już kupować piór z pozłacanymi elementami, ale znowu też strasznie mi się podobają :roll:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]