Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Parker VS
PostNapisane: środa, 21 września 2011, 18:51 
Rada Jedi

Parker VS to tajemnicza nazwa, podobno oznaczająca Vacumatic Successor, ale nie ma na takie pochodzenie nazwy dowodów w dokumentacji firmy Parker.
Model ten powstał w roku 1945, kiedy już model 51 był na rynku i szukano zastępstwo dla systemu vacumatic, wymagającego dużej wprawy w wymianie elementów i specjalistycznych narzędzi.
Początkowo pracowano nad rozwiązaniem z modeli Red Band (opisany w moim wątku dotyczącym Parkera 51), ale jednocześnie pracowano nad modelem nazywanym x-101 i x-103. To z nich, według dokumentacji Parkera, powstał model VS.
Nie miał zastąpić modelu 51, ale stanowić jego rozwinięcie dla sektora o średniej cenie.
Produkowany właściwie tylko przez dwa lata 1947-48.

Obrazek

Na zdjęciu z lewej Parker 61, w środku VS a z prawej 51 Vacumatic.
Można zauważyć, że VS jest z nich najdłuższy 141 mm.
W pierwszych modelach zastosowano spływak z przeźroczystego lucitu.

Obrazek

Jednak po jakimś czasie się z tego wycofano, gdyż zabrudzony atrementem nie wygląda już tak ciekawie. Podobno nie podobało się to nabywcom, więc wrócono do tradycyjnego czarnego spływaka. Mnie się podoba mój lucitowy spływak, nawet jak jest brudny.
Już na pierwszy rzut oka widać, że to prawie Parker 51. Prawie jednak robi wielką różnicę.
Napełniany jest przez system button filler, a własciwie aluminium filler, gdyż przycisk jest z aluminium, identyczny jak w Parkerze AF.
Do tego modelu Parker zrobił specjalną ubogą stalówkę, tylko z napisem Parker.
Mój model posiada stalówkę znaną z Vacumaticów, ze słynną strzałką. Stalówka w moim modelu pisze świetnie, cienko, a przy naciśnięciu mocniej daje lekki flex.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klips podobny do tych z modelu Duovac czy Chalenger. Skuwka to Parker 51. Można więc wymieniać skuwki z tym modelem.
Ogólnie mnie się bardzo ten model podoba, właśnie przez to, że łączy korpus 51 z odkrytą stalówką.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]