Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Parker 51
PostNapisane: czwartek, 25 sierpnia 2011, 16:15 
Rada Jedi

Angielskie wersje modelu 51 nie odbiegały zbyt znacznie od produkcji z USA. Oczywiście znaczącym wyróżnieniem jest napis MADE IN ENGLAND zamiast tradycyjnego MADE IN USA.

Wersja 1:
Obrazek

Wersja 2:
Skuwka widocznie węższa, jak w modelu 61.
Obrazek

Wersja 3:
Obrazek

Podsumowując warto przytoczyć porównanie kolorystyki występujące w modelu 51:

Obrazek

Jak z tego widać angielska produkcja była znacznie ograniczona pod względem kolorystyki.

Sposób napełniania pióra, który zmieniał się kilkukrotnie w trakcie produkcji, również obrazowo przedstawia zdjęcie:

Obrazek

W przykładzie czwartym od lewej powinno być "1948 - końcówka lat 1950". Nie trafiłem na precyzyjniejsze datowanie.

Zupełnie pominąłem w swojej opowieści kwestię skuwek i różnych ich odmian. Książka cytowana wcześniej podaje ponad 40 odmian skuwek, różniących się materiałem (złoto, srebro, stal) jak i zdobieniami. Do tego dodać należy koleje kilkadziesiąt odmian tak zwanych custom versions skuwek, wykonywanych przez inne firmy lub kolekcjonerów, których również była wielka ilość.

W 1945 roku generał Douglas MacArthur podpisuje akt kapitulacji Japonii 20-letnim Duofoldem a generał Dwight Eisenhower używa Parkera 51 kończąc wojnę w Europie. Można stwierdzić, że Parker wygrywał na wszystkich frontach. I tak jest do dziś.
Kiedy po wojnie Chińczycy znacjonalizowali fabrykę Parkera w Szanghaju, to przejęli całą technologię produkcji tego pióra. Produkują je do dziś pod marką Hero, Rainbow czy WingSung. Mimo, że to podróbki, piszą jednak świetnie, gdyż trudno zepsuć dobrą technologię, nawet, jeśli użyje się gorszych materiałów. Siedemdziesiąt lat na rynku i ciągle w sprzedaży. Żaden inny model pióra nie może się tym pochwalić.

Mam nadzieję, że moje streszczenie historii modelu 51 pozwoli innym okiem spojrzeć na to pióro, które na pierwszy rzut oka może się wydawać mało ciekawe, ale jednak przy bliższym poznaniu staje się interesującym nabytkiem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]