Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
  Offline
PostNapisane: czwartek, 6 lutego 2014, 15:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 3918
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
------------- Kiedy we wrześniu 2013 roku miałem już gotową wstępną wersję tłumaczenia krótkiego artykułu o tytułowym modelu, i napisałem do Richarda Bindera z informacją, że chciałbym go opublikować w następnej kolejności, odpisał, że oczywiście nie ma problemu, ale żebym poczekał to on skorzysta z okazji i lekko uzupełni wpis bo ma trochę nowych materiałów. W rezultacie artykuł rozrósł się znacznie i stał się, dzięki zdjęciom pokazującym zdobienia szczytów skuwek wyróżniających ten model, świetnym i precyzyjnym kompendium wiedzy o Patriotach. Pracę nad tłumaczeniem trzeba było zacząć od nowa, ale chyba było warto poczekać.
Zobaczcie sami :)

_____________________________________________________________________________________________________________
W tłumaczeniu pomagała mi Pani Ewa, która nie jest naszą forumowiczką i której bardzo dziękuję. Jednak, jeśli w tłumaczeniu pojawiły się jakieś błędy, to ja ponoszę za nie pełną odpowiedzialność i proszę o informację i korektę gdyby ktoś takowe dostrzegł.
____________________________________________________________________________________________________________

Dziękuję Panu Richardowi Binderowi za zgodę na to tłumaczenie i ... mam nadzieję miłej lektury 8-)

Profil: Pióro The Patriot firmy Morrison
(Informacja poniższa została zaktualizowana 17 września 2013)

________________________________________

Kwintesencja Pióra z Czasów II Wojny Światowej

Obrazek

Ten karnecik z zapałkami Morrison, który swą treścią sprawia, iż zakup kompletu Morrison’s Patriot wydaje się niemal koniecznością, pojawił się około roku 1943.

Obrazek W czasie II Wojny Światowej, ludzie na całym świecie nauczyli się dawać sobie radę z mniejszymi zasobami, rezygnując z zasobów decydujących dla wojny takich jak stal, guma i benzyna, żeby wysiłki wojenne ich krajów mogły posuwać się do przodu. Wojna miała niezwykle istotny wpływ na produkcję piór wiecznych. Jednym z najbardziej zasługujących na uwagę osiągnięć w dziedzinie instrumentów piśmiennych było stworzenie pióra Morrison’s, model Patriot: pióra zrodzonego w czasie wojny i zaprojektowanego by podsycało płomienie patriotyzmu u swoich użytkowników. Pomimo faktu, że pióro Patriot nie spełniało przepisów wojskowych i nie mogło być noszone w kieszeni munduru na piersi, reklama pióra Patriot (której przykładem jest karnecik z zapałkami pokazany powyżej) sugerowała, by cywile w Stanach Zjednoczonych kupowali to pióro jako podarunek dla samotnego żołnierza lub marynarza, który walczył gdzieś w drugiej części świata.

Jak powstało pióro Patriot?

Przed wojną firma The Morrison Fountain Pen Company z miasta Nowy Jork, produkowała pióra z mechanizmem dźwigienkowym w kilku cenach. Żadne z nich nie konkurowało bezpośrednio z produktami najwyższej jakości producentów Wielkiej Czwórki. Poniżej interesujące przedwojenne pióro firmy Morrison z „dolnej półki”; jest to małe pióro, ale posiada istotną cechę modelu Patriot – ukośnie ścięte denko skuwki, które firma Morrison nazwała Cameo Top.
Obrazek

Jak się wydaje najwcześniejsze pióra, które, jak stwierdziłem, rzeczywiście były oznaczone jako „Patriot”, były produkowane zanim USA przystąpiły do wojny, lub przynajmniej zanim wojenne ograniczanie dotyczące materiałów weszło w życie. Pokazane tutaj pióro Patriot z mechanizmem dźwigienkowym zostało wyprodukowane zanim Morrison postanowił stosować Cameo Top. Podobnie jak inne pióra w latach poprzedzających wojnę, ma ono kształt wzorowany na linii piór Balance firmy Sheaffer. Niezwykłe jest to, że jest ono zrobione z celuloidu zdobionego wzorem wykonanym za pomocą jakiejś techniki obróbki skrawaniem (ang. chased lub engine turned), który to wzór firma Morrison stosowała do kilku czarnych modeli piór w latach 30-tych. Pierwotnie pióro to miało stalową stalówkę bez ziarna, Morrison Nr 7, co oznaczało model najniżej pozycjonowany cenowo.

Obrazek

Główny bohater wchodzi na scenę

W roku 1942, lub być może już pod koniec 1941 roku, firma Morrison zaczęła produkować „prawdziwego” Patriot-a, pióro Cameo Top wyposażone w stalówkę z 14-karatowego złota i wyprodukowane dla uhonorowania Wojsk Lądowych (Army), Marynarki Wojennej (Navy), Korpusów Sił Powietrznych i Piechoty Morskiej (Air Corps i Marines). Były pogłoski o Coast Guard Patriot (piórze z emblematem Straży Przybrzeżnej), ale ja nigdy nie widziałem jakiegokolwiek wiarygodnego odniesienia do „Coastie” Patriot. Fakt, że model dla Sił Powietrznych zastał nazwany przez firmę Morrison Air Corps, pomimo faktu, że ten rodzaj wojsk został przemianowany na Army Air Forces w czerwcu 1941, sugeruje, że Morrison zaplanował wprowadzenie tych piór do oferty na kilka miesięcy przed przystąpieniem USA do II Wojny Światowej. Tak jak w przypadku poprzednich piór tej firmy, początkowa produkcja piór Patriot to egzemplarze z mechanizmem dźwigienkowym, jak pokazano na tym przykładzie pióra Wojsk Lądowych (Army):
Obrazek


Racjonowanie artykułów gumowych (w USA, po Pearl Harbour, MK) zaczęło się od opon w styczniu 1942 roku, a bardziej ostre ograniczenia zostały wprowadzone później w tym samym roku. W październiku Morrison już nie mógł zakupić wystarczającej ilości woreczków gumowych, aby sprzedawać pióra z mechanizmem dźwigienkowym. Aby utrzymać produkcję inżynierowie Morrison’a opracowali pióro Patriot z mechanizmem opartym o zasadę działania strzykawki. Biorąc pod uwagę jego zalety, model z tym systemem napełniania jest lepszy od dźwigienkowego pod prawie każdym względem, ale Morrison wysyłał część z tych piór (prawdopodobnie pierwsze partie do sprzedaży, MK) z notatką przepraszającą, że nowy system napełniania to konieczność wynikająca z ograniczeń w czasach wojny.


Poniżej pióra Patriot dla Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Korpusów Sił Powietrznych i Piechoty Morskiej przedstawione w kolejności ich rzadkości występowania:

Model Army
Obrazek
Model Navy
Obrazek
Model Air Corps
Obrazek
Model Marine Corps
Obrazek


Pióra dla Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej tutaj pokazane mają złote stalówki z imprintem MORRISON 14KT U.S.A. Pióra dla Korpusów Sił Powietrznych i Piechoty Morskiej mają stalówki z imprintem 14K MADE IN U.S.A.

Wszystkie cztery pióra zilustrowane powyżej są piórami ze „strzykawkowym” mechanizmem napełniania (ang. syringe filler), z całym korpusem odkręcanym, co umożliwiało zobaczenie całego zespołu mechanizmu napełniania, który instrukcja obsługi firmy Morrison nazywała The Visual Vacuum Filler.

Obrazek

[MK: system "strzykawkowy" znany był wcześniej z piór firmy Post Fountain Pen Company, rozwiązanie opatentowano w 1893 roku, stąd zwany też, od nazwiska wynalazcy, pana Woodruffa Posta, systemem „Post filler” – link do patentu: US Patent US510145]

Każde pióro pokazane powyżej ma zwieńczenie skuwki w postaci wypukłego emblematu oznaczające dany rodzaj wojsk, wykonanego ze srebra szterlingowego lub platerowanego złotem, przyklejonego do ukośnie ściętej korony skuwki czyli Cameo Top. Niektóre wczesne emblematy były emaliowane; na przykład emaliowany emblemat Sił Lądowych (Army) zawiera trzy kolory: czerwień, biel i niebieski na tarczy herbowej Orła. Proszę zobaczyć Galerię dalej w tym artykule, gdzie widać wyraźne fotografie emblematów na koronach skuwek piór Patriot.

Konstrukcja kryjąca się za tym przyjemnym estetycznie wzorem „strzykawkowego” mechanizmu napełniania jest oczywista: nowy mechanizm napełniania wyeliminował konieczność produkowania i mocowania metalowej dźwigienki (ang. lever) i pierścienia, który pełnił rolę zawiasu, na którym ta dźwigienka się poruszała (ang. snap-ring), jak również operacje związane z wycinaniem szczeliny na dźwigienkę i rowka związanego z tym wyżej wspomnianym pierścieniem „zatrzaskowym”. Nagwintowanie łączenia sekcji i przyklejenie zbiorniczka nowego mechanizmu napełniania do „nypla” sekcji, na którym wcześniej wklejano woreczek gumowy napełniany za pomocą dźwigienki, uczyniło tę zmianę bardzo łatwą i ekonomiczną. W sumie, koszty przeróbki były utrzymane na absolutnym minimum. Z wyjątkiem dwu ruchomych uszczelniających podkładek (jedna z korka, druga z wodoodpornego materiału impregnowanego gliną), sam zespół nowego, strzykawkowego mechanizmu napełniania jest całkowicie wykonany z celuloidu.

Napełniane metodą strzykawkową pióro Patriot zasługiwało na swoją patriotyczną nazwę oszczędzając zasoby o decydującym znaczeniu dla wojny. Z wyjątkiem tych dwu podkładek i metalowych części, całe pióro, łącznie z sekcją i spływakiem było wykonane z celuloidu.

Na zapleczu wojny

W czasie II wojny światowej demonstrowanie uznania dla amerykańskich matek było ważnym aspektem patriotyzmu. Kobiety, których synowie i córki służyli w Armii, były wymieniane jako Blue Star Mothers i były zachęcane do pokazywania afiszów z napisem Blue Star Mothers w oknach swoich domów. Były również przypinki do ubrania i wstążki dekoracyjne ze wzorem Blue Star Mothers: była to niebieska pięcioramienna gwiazda na białym tle umieszczona w czerwonym prostokącie. Firma Morrison włączyła się w tę akcję produkując pióro Blue Star Mothers „Victory”, w którym emblemat korony skuwki miał wzór wpisany w dużą literę V. Egzemplarz takiego pióra pokazany poniżej stracił całe swoje cienkie platerowanie złotem, prezentując się z metalowymi elementami pokrytymi jedynie chromem. Emblemat korony skuwki, tak jak w innych piórach Patriot, jest srebrny, w tym przypadku dodatkowo z warstwą intarsjowanej emalii.

Obrazek

Morrison wyprodukował także pióra Patriots dla uhonorowania Amerykańskiego Legionu (ang. American Legion), patriotycznej organizacji weteranów zarejestrowanej przez Kongres w roku 1919, mającą na celu służenie weteranom wojennym, wojskowym w służbie czynnej i szerzej: społecznościom.

Obrazek

Patriotycznie ale bez korony

Najwidoczniej, dla niektórych użytkowników pióra Patriot z ozdobnym emblematem mogły wydawać się zbyt krzykliwe (albo też chodziło o bardziej elastyczne pozycjonowanie cenowe, MK); dlatego były również wersje bez wypukłego, zdobionego „herbu” poszczególnych rodzajów wojsk. Pióra te były takie same z wyjątkiem właśnie, dla zastąpienia Cameo Top z emblematem służby, nieznacznie tylko zaokrąglonego szczytu skuwki. Oto pióro Navy Patriot w takiej właśnie wersji - ze stalówką MORRISON 14KT U.S.A.

Obrazek

Patriot bez emblematu sprzedawano w kolorach bardziej nadających się dla cywilów, takich jak bordo i ciemny granat, a pióra bez emblematu w kolorze khaki (olive drab) miały czarny szczyt skuwki (co będzie dobrze widać na prezentacji cap-topów poniżej, MK).

Braterstwo broni

USA nie walczyło w II Wojnie Światowej samo i wydaje się, że firma Morrison zauważyła ten fakt. Przed wojną produkowano pióra Patriot nie tylko w kształcie torpedy (cygara). Firma Morrison wyprodukowała również pióro z napełnianiem dźwigienkowym i Cameo Top honorujące program Lend-Lease według którego Ameryka, rzekomo nadal neutralna, zadeklarowała siebie jako Arsenał Demokracji i wysyłała miliony ton materiałów wojennych do Aliantów w stanie wojny (głównie do wielkiej Brytanii, a po rozpoczęciu przez Hitlera Operacji Barbarossa, do Związku Radzieckiego). Pióro Lend-Lease, koloru pomarańczowego ze stalową stalówką bezirydową Morrison Nr 7, miało na koronie skuwki pełno-kolorowy nadruk pokazującą skrzyżowane flagi Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonego Królestwa otoczone słowami FREEDOM OF DEMOCRACY (Wolność demokracji). Pióro Lend-Lease pokazane tutaj jest w idealnym stanie, z oryginalną nalepką sklepu. Ołówek do kompletu ma jedynie flagę USA na koronie skuwki.

Obrazek
Obrazek

Ponadto, firma Morrison miała w ofercie co najmniej jeden model pióra ze „strzykawkowym” mechanizmem napełniania dla uhonorowania aliantów. Niektóre z tych piór są oznaczone jako model Patriot, a inne nie. Skuwka ma półkulistą koronę udekorowaną rozetką w kolorach czerwieni, bieli i niebieskim Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, wzorowaną na oznaczeniach samolotów bojowych . Pióro z mechanizmem „strzykawkowym” (syringe-filling) pokazane tutaj jest wyposażone w stalową stalówkę z ziarnem irydowym i napisem IRIDIUM TIPPED U.S.A.

Obrazek

Po wojnie

W wielu dziedzinach amerykańskiego życia, przedmioty z czasów wojny szybko znikały po zakończeniu II Wojny Światowej. Pióro Morrison Patriot było jedną z tych rzeczy, które nie podzieliły tego losu. Nie mam informacji, kiedy ostatecznie zaprzestano produkcji piór Patriot, ale pokazane poniżej pióro Navy Patriot, niewątpliwie wyprodukowano po wojnie. Jak widać, Morrison powrócił do mechanizmu dźwigienkowego jednocześnie trochę przeprojektowując pióro. Emblemat na koronie skuwki jest teraz naklejanym nadrukiem (kalkomanią) w wersji Lend-Lease, a sekcja i koniec korpusu mają opływowy kształt.

Obrazek

Tych klientów nie obslugujemy czyli Galeria

Oto wyraźne fotografie emblematów na koronach skuwek dla wszystkich wariantów piór Patriot z Cameo-Top omawianych w tym artykule.

Army (Wojska Lądowe)
Obrazek
Navy (Marynarka wojenna)
Obrazek
Air Corps (Siły powietrzne)
Obrazek
Marines (Piechota morska)
Obrazek
Blue Star Mothers.(dla uhonorowania matek synów i córek służących na wojnie)
Obrazek
American Legion (Organizacja weteranów i wojskowych)
Obrazek

Lend-Lease (Program dostarczania broni państwom alianckim)
Obrazek
Royal Air Force (Królewskie Siły Powietrzne)
Obrazek
Navy - Marynarka Wojenna (emblemat powojenny)
Obrazek

Kiedy Morrison Patriot był produkowany?

Nie mam dokumentacji podającej daty produkcji piór Patriot, ale są pewne wskazówki pozwalające określić przybliżony czas, kiedy dane pióro zostało wyprodukowane. W czasie lat produkcji tego pióra, pióro Patriot przechodziło kilka bardziej lub mniej subtelnych zmian w swoim wyglądzie, jak to jest opisane poniżej:

• Najbardziej oczywistymi wskazówkami są istotne zmiany wyglądu całego pióra: najpierw przejście od pióra w kształcie torpedy do modelu z Cameo Top i następnie powojennego opływowego kształtu końcówek korpusu i skuwki pióra.

• Przedwojenne pióra Patriot i pióra z okresu wojny występują z dwoma kształtami sekcji: subtelnie wyprofilowane, o kształcie podobnym do modelu wprowadzonego przez Sheaffer’a w latach 1930-tych (na piórach Lend-Lease i piórach o kształcie torpedy) oraz nieco bardziej kanciasty kształt, który nawiązuje do piór z lat 1920-tych. Moje przypuszczenia są takie, że pióra z sekcją wyprofilowaną były produkowane wcześniej i stosowano do ich produkcji posiadane wtedy przez producenta maszyny i oprzyrządowanie, a późniejsze pióra wróciły do niestosowanej już bryłowatej sekcji ("ze schodkiem", MK) ponieważ zmieniło się oprzyrządowanie. Mniej opływowy kształt sekcji byłby szybszy do wykonania i tańszy jeśli chodzi o niezbędne narzędzia i wyposażenie oraz produkcję.

• Używane były dwa mechanizmy napełniania: mechanizm dźwigienkowy oraz opisany wyżej mechanizm oparty o zasadę działania strzykawki (ang. syringe-filler) określany przez producent jako „Visible Vacuum”. Ograniczenia na stosowanie gumy miały zastosowanie od października 1942 roku do końca wojny. Zatem, pióro Patriot z mechanizmem dźwigienkowym musiało być produkowane zanim ograniczenia na gumę weszły w życie lub po tym, jak zostały zniesione, podczas gdy pióra z mechanizmem strzykawkowym były produkowane między ustanowieniem ograniczeń, a ich zniesieniem.

Dwa rodzaje klipsów pojawiały się na piórach Patriot : typowy klips piór Morrison’s tamtych czasów (na wszystkich piórach zilustrowanych w tym tekście za wyjątkiem piór z mechanizmem strzykawkowym, modele Army, Air Corps i Marine Corps Patriot; używanych przed wojną, w czasie wojny i po wojnie) oraz klips trochę bardziej w stylu Art Deco (na trzech piórach dla poszczególnych rodzajów służb wymienionych wyżej; klips zapewne używany tylko w czasie wojny)

• Wydaje się, że używane były aż cztery różne rodzaje stalówek: stalowa stalówka bez ziarna irydowego z imprintem MORRISON (na piórach Lend-Lease i piórach o kształcie torpedy pokazanych w tym artykule), stalówka stalowa z ziarnem (w piórach Królewskich Sił Powietrznych (ang. Rogal Air Force) pokazanych powyżej) oraz stalówka z 14-karatowego złota z dwoma różnymi imprintami (jeden zawierający nazwę MORRISON a drugi bez tej nazwy). Wydaje się, że przedwojenne pióra miały stalówki stalowe, zaś złoto znalazło zastosowanie w rezultacie restrykcji wojennych na używanie stali. Po wojnie powróciły stalówki stalowe bez ziarna. Stalowa stalówka z ziarnem na piórze RAF być może jest późniejszym, powojennym zamiennikiem; mam jeszcze jedno pióro RAF ze stalową stalówką bez ziarna z imprintem MORRISON.

• Pióra w kolorze Olive Drab (Khaki), modele Army, Air Corps, i Marines były produkowane z końcówkami korpusu zarówno w kolorze khaki jak i czarnym .

Korpus i jego końcówka w tym samym kolorze Olive Drab
Obrazek
Czarne wypełnienie końca korpusu
Obrazek

• Większość piór Patriot była wykonana z płaskimi końcówkami korpusu, ale niektóre egzemplarze miały trzy koncentryczne rowki na końcu korpusu. Pióro Amerykańskiego Legionu pokazane na tej stronie ma rowkowany koniec.

Płaski koniec korpusu .......................... Rowkowany koniec korpusu
ObrazekObrazek

Prawda i legenda

W ostatnich latach w Internecie pojawiła się często powtarzana legenda, z której wynika, że Patriot był produkowany przez firmę japońską.
Zgodnie z tym przekazem w roku 1942-im produkowane było, przez firmę Morrison Pen Company, pióro Military Fountain Pen (dosł. pióro wojskowe lub dla wojskowych) - firmę założono jako Kikaku Seisakusyo – nazwa tej firmy [sic] została zmieniona na Morrison Company w roku 1933. Pióro to było wytwarzane tak aby spełniało wymagania Armii Stanów Zjednoczonych. [2]
Nie znam pochodzenia tej niedorzecznej historii. Japońska firma Kikaku Seisakusyo zmieniła swoją nazwę na Morison (z jednym tylko r) w roku 1933 i produkowała pióra wyśmienitej jakości przez wiele lat – ale nie produkowała piór Patriot.
Firma Morrison Fountain Pen Company została założona w roku 1910 w Nowym Jorku.

I wreszcie, jak zauważono na początku tego artykułu, pióro Patriot nie było dostosowane do przepisów wojskowych, które wymagały klipsa wojskowego (ang. military clip); Patriot był produkowane dla cywilów i sprzedawany cywilom. Pióre te były sprzedawane jako komplety pióro/ołówek w cenie $6.25, a podatek wojenny akcyzowy w wysokości $1.25 podniósł koszt dla konsumenta do kwoty $7.50.

Marketing piór Patriot, tak jak innych produktów z tego okresu, skłaniał się mocno ku pomysłowi, że to pióro jest czymś, co można było kupić by okazać swoje wsparcie przyjacielowi lub ukochanemu w mundurze. Być może uznając, że żołnierze lub marynarze będą musieli nosić swoje pióra Patriot w workach marynarskich, Morrison pakował te komplety w skórzane futerały/etui, które zabezpieczały pióro i ołówek gdy były trzymane razem. Poniżej pokazany jest zestaw dla Piechoty Morskiej (Marine Corps set) z takim właśnie etui.

Obrazek

Pióra dla kolekcjonerów? Tak, ale…

Modele Patriot nie są tak powszechne jak były kiedyś, ale nie są tak trudne do zdobycia aby były poza zasięgiem przeciętnego kolekcjonera. Wersje dla Armii i Marynarki Wojennej są dużo bardziej powszechne niż te dla Sił Powietrznych czy Piechoty Morskiej; te dwa ostatnie modele są raczej rzadkie, podobnie jak pozostałe wersje tego modelu. Jednakże, trudniej jest doprowadzić je do stanu używalności niż znaleźć i kupić. Renowacja jest możliwa, ale mechanizm napełniania (chodzi oczywiście tylko o "strzykawkowy", MK) nie był tak zaprojektowany, by nadawał się do naprawy; z tego powodu jest obecnie niewielu specjalistów, którzy zajmują się modelami Patriot.

Uwagi:
1) Program Lend-Lease nie był utrzymywany w tajemnicy i Niemcy mocno protestowali przeciwko niemu. Amerykańskie pseudo-neutralne stanowisko było czynnikiem, który przyczynił się do storpedowania niszczyciela U.S.S. Reuben James dnia 31 października 1941, na około miesiąc przed oficjalnym przystąpieniem USA do wojny.
2) Opis ten, identycznie sformułowany, pojawił się onegdaj na kilku stronach internetowych. Skopiowałem go z Foutain Pen Emporium; ale zniknął już z tej strony internetowej: najwidoczniej pióro jakie reklamowano zostało sprzedane.
________________________________________
The information in this article is as accurate as possible, but you should not take it as absolutely authoritative. If you have additions or corrections to this page, please consider sharing them with us to improve the accuracy of our information. My thanks to Tim Holl for the loan of his rare lever-filling Cameo Top Army Patriot.
Informacje zawarte w tym artykule są podane z zachowaniem maksymalnej staranności ale nie należy ich traktować jako absolutnie bezbłędnych i kompletnych. Jeśli jesteś w posiadaniu informacji, które mogłyby uzupełnić lub skorygować te zawarte w tym artykule, rozważ proszę przekazanie ich nam, aby uściślić informacje tu zaprezentowane. Moje podziękowania dla pana Tima Holl za wypożyczenie jego rzadkiego, dźwigienkowego pióra Comeo Top Army Patriot.


Richard Binder is a repair and restoration specialist, a noted nibmeister, and president emeritus of the Gate City Pen Company. Photography, if not indicated otherwise, by the author. Visit http://www.richardspens.com.

Richard Binder jest specjalistą w zakresie naprawy i restaurowania piór wiecznych, uznanym nibmeister-em czyli fachowcem zajmującym się stalówkami, oraz emerytowanym dyrektorem Gate City Pen Company. Fotografie, jeśli nie zostało podane inne źródło, pochodzą ze zbiorów autora. Odwiedź http://www.richardspens.com.

Disclaimer
If any questions should arise related to the accuracy of the information contained in the translation, the readers should refer to the English version of the document which is the only official version of the article.

Jeśli powstaną jakieś pytania związane z dokładnością informacji zawartych w niniejszym tłumaczeniu, czytelnicy powinni sprawdzić tę informację w angielskiej wersji dokumentu, który jest jedyną oficjalną wersją artykułu.

Zapraszam do komentowania i prezentowania Waszych Patriotów 8-) :D
Poniżej galeria zdjęć pióra Patriot, które jest własnością Pomidorium, wykonanych przez Sticky'iego. Bardzo dziękuję za zgodę na ich wykorzystanie w tym wątku
Rozpoznajecie, dla uczczenia której służby, powstało to konkretne pióro ? ;) :mrgreen:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Miłego dnia,
Mac

Ze względu na liczbę zdjęć publikacja powyższego artykułu była dla mnie sporym wyzwaniem, niemal równie trudnym jak tłumaczenie samego artykułu ;) więc jeśli ktoś zauważy jakieś przestawienie, czy niewłaściwe zdjęcie to proszę o info i szybko postaram się poprawić choć mam nadzieję, że wyłapałem już wszystkie takie sytuacje. Analogicznie: jeśli uznacie, że jakieś elementy tłumaczenie wymagają poprawki to będę wdzięczny za ich wskazanie.

Ciekawy wpis na stronie thefountainpens.com z pięknymi zdjęciami modelu Army wraz z pudełkiem.

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Ostatnio edytowano czwartek, 8 stycznia 2015, 19:34 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 6 lutego 2014, 19:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 12:18
Posty: 2430
Lokalizacja: Kraków
Tytuł użytkownika:: Właściciel kompuleta
Pasjonujący artykuł streszczający w sobie kawał historii. Duża przejrzystość i klarowność przedstawianego materiału. Bogata i ciekawa ikonografia. Tłumaczenie wygląda na bardzo dobre i fachowe.
Dla mnie osobiście to okazja do odkrycia nowej marki.
Dobra robota Maćku, dzięki !

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 6 lutego 2014, 19:24 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 00:06
Posty: 9910
Lokalizacja: Dolina Muminków
Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Maćku, kolejny, wspaniały tekst pióra (a raczej klawiatury) Twego i Pana Bindera.
Marka mi dobrze znana i szczerze powiem, że chyba porozglądam się za przedstawicielem takiego patriotyzmu. Tak dla zasady. Jeśli ktoś posiada, a chce się pozbyć, pisać proszę do mnie śmiało :)

Wspaniałe barwy korpusów tych piór. No może tylko wersja Navy do mnie nie przemawia. Ale oliwka - i na pizzy i w etui, jak malowana :)

Dziękuje Mac za ten tekst.

_________________
Rzuć mnie wilkom na pożarcie a wrócę dowodząc watahą.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 6 lutego 2014, 21:46 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): czwartek, 15 grudnia 2011, 14:00
Posty: 4429
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: Pióroodporny.
Opracowania kolegi Maćka nie mają sobie równych na forum, to trzeba głośno tu powiedzieć! :)

Dopracowanie szczegółów, materiał zdjęciowy...aż chce to się wszystko przeczytać, bravo! Jestem pod wielkim wrażeniem włożonej tu pracy :D

_________________
"Mężczyzna, który zabił niedźwiedzia, w nagrodę może nie mieszkać ze swoją żoną przez cały tydzień."
.Przysłowia lapońskie

Facebook: https://www.facebook.com/INAHON


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 6 lutego 2014, 23:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 3918
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Oczywiście głównie i w pierwszej kolejności brawa dla R. Bindera, ale uwierzcie mi, że praca nad tym artykułem nie była łatwa bo i język specyficzny i fantazja stylistyczna autora nie z tych zupełnie lakonicznych sfer. A i edytowanie tego do postaci w miarę czytelnej na forum było pracą czasochłonną. Także przydałoby się być na jakiejś niemieckiej emeryturze i wtedy by to wszystko szybciej szło.
Cieszę się, że ktoś czyta i odwiedza. Nawet jeśli tylko na chwilę. A podziękowania naprawdę cenne i miło je czytać bo mistrz niedoczas nie ma dla mnie łagodnej ręki, więc nie było łatwo wreszcie zamknąć ten projekt.

Można się nie zgadzać z autorem odnośnie logiki datowania ale moc szczegółu w tym przypadku sprawiła, że trudno było ten tekst odpuścić. Zwłaszcza, że jakoś tam dyskusje i pytania szczegółowe zmotywowały autora do uporządkowania tematu.

Pozdrawiam wieczornie,
Mac

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: piątek, 7 lutego 2014, 10:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 13 listopada 2010, 02:05
Posty: 1231
Tytuł użytkownika:: just Napalm Death
Ciekawe pióro i bardzo fajny artykuł. Dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: piątek, 7 lutego 2014, 11:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 12:45
Posty: 3430
Tytuł użytkownika:: 4001
Przeczytałem z wielką ciekawością. Dziękuję :)

_________________
Powieki Bodhidharmy. Kolorowy świat herbaty
Atramentopedia. Każdy atrament ma swojego kleksa.
Pencyklopedia. Encyklopedia piór wiecznych


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: piątek, 14 lutego 2014, 20:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4805
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Po niegdysiejszej lekturze tego artykułu w oryginale, tak jak Dexter zapragnęłam mieć swojego Patriota. Przyszedł do mnie w czarnym etui wraz z ołówkiem i właściwie w bardzo dobrym stanie za wyjątkiem systemu napełniania. Przemek dzielnie podjął się naprawy "strzykawki", za co bardzo dziękuję. Komplet jednak leży sobie w głębi szuflady i wcale za nim nie tęsknię:)

Maciek, gratuluję tłumaczenia.

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 4 grudnia 2014, 13:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 października 2012, 21:26
Posty: 459
Lokalizacja: Kielce
Tytuł użytkownika:: M.D.
Niezwykle wciągający tekst :)

_________________
http://bylosobiepioro.pl/
http://pinterest.com/kutamarcin/my-pens


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo