Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 14:09 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4026
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki uprzejmości pana R. Bindera, który wyraził zgodę na tłumaczenie serii krótkich artykułów, które pierwotnie ukazały się w czasopiśmie Stylus, w cyklu "To the point", mam możliwość zaprezentować wam kolejny tekst.
W tłumaczeniach pomagała mi Pani Ewa, która nie jest naszą forumowiczką i której bardzo dziękuję. Jednak, jeśli w tłumaczeniu pojawiły się jakieś błędy, to ja ponoszę za nie pełną odpowiedzialność i proszę o informację i korektę gdyby ktoś takowe dostrzegł.

Thank you Richard! I miłej lektury 8-)

Hitting the sweet spot czyli Jak trafić w słodkie sedno :-)

Tekst niniejszy jest nieznacznie poprawioną wersją artykułu, który ukazał się pierwotnie w wydaniu Kwiecień/Maj 2006 czasopisma Stylus


Każdy tenisista wie, co to jest pole odbicia, ang. sweet spot(zob. np. Brody, H. (1981) Physics of the tennis racket II: The sweet spot. American Journal of Physics, 49, 816-819, MK) – jest to mała powierzchnia mniej więcej po środku główki rakiety*, która daje przy odbiciu piłki największą kontrolę, optymalną reakcję naciągu i siłę odbicia. Czy wiecie, że stalówki pióra wiecznego także mają swego rodzaju sweet spot?

Jeśli używacie pióra wiecznego od więcej niż dwóch minut, prawdopodobnie doszliście do tego, że są sposoby, w jaki można trzymać pióro wieczne, tak aby pisało płynnie i gładko (zakładając oczywiście, że stalówka jest rzeczywiście prawidłowo wykonana fabrycznie, ze szlifem, który da nam szansę na gładkość w kontakcie z papierem), ale można też trzymać je tak, iż o gładkim pisaniu można zapomnieć. Jeśli trzymasz pióro tak, że pisze ono gładko i pisanie nie wymaga specjalnego wysiłku, niewątpliwie znalazłeś jego sweet spot.

Cóż to jest ów „sweet spot” ?

„Sweet spot” jest powierzchnią na szczycie stalówki, czasami nazywaną writing pad, która jest wygładzona i ukształtowana dokładnie tak, aby stalówka dosłownie płynęła po papierze na cienkiej warstwie atramentu, który zapewnia „smarowanie”. Większość zwyczajnych stalówek – nowoczesnych i starszych stalówek vintage – ma tę powierzchnię, ale jest też niewielka liczba stalówek, która zdołała prześliznąć się przez kontrolę jakości bez sweet spot-u, a czasem też poprzedni właściciel danego pióra ją zużył (w większym lub mniejszym stopniu). Producenci zwykle dostosowują szlif ziarna/irydu stalówki tak, żeby pisanie powierzchnią „sweet spot” było możliwe, gdy trzymamy pióro nachylone względem papieru między 40. a 55. stopniem, z tarczą stalówki skierowaną do góry, nieobróconą w żadnym kierunku w stosunku do papieru na którym piszemy, tak jak pokazano tutaj:

Obrazek
Obrazek

Pamiętam jak Slazenger wprowadził na rynek rakietę tenisową typu oversize (ponadwymiarową) z olbrzymim obszarem sweet spot. A co z piórami? Czy taka ponadwymiarowa powierzchnia sweet spot może dotyczyć i stalówek?

Tak i nie. Inaczej niż jest w przypadku rakiety tenisowej, stalówka nie zyskuje automatycznie większej powierzchni sweet spot, gdy staje się większa. Na stalówce, rozmiar „maślanej powierzchni” sweet spot jest określony tym, w jakim zakresie możesz obracać pióro (dookoła jego osi), lub zmieniać jego kąt nachylenia względem papieru, zanim pióro zacznie przerywać lub drapać. Proszę zobaczyć poniższą ilustrację:

Obrazek

Teoretycznie, doskonale kuliste ziarno stalówki będzie miało możliwie największa powierzchnię sweet spot. Mówię „teoretycznie” ponieważ dzisiaj większość stalówek jest wykończona tylko na małej powierzchni, pozwalając na dość ograniczony zakres obrotu i nachylenia pióra. To był bodziec dla wprowadzenia przez firmę Stipula stalówki 52 degree (dosł. 52-gi stopień/ 52-dwa stopnie). Powierzchnia sweet spot stalówki została przesunięta w taki sposób, że jest ona doskonała dla każdego kto trzyma pióro pod kątem w zakresie od 45 do 60 stopni. Większość ludzi poniżej 60 roku życia nauczyła się pisać przy większym nachyleniu do powierzchni papieru – uczyli się pisać długopisem. (Po więcej informacji na ten temat zajrzyj do artykułu To the Point: What’s the Point?).

Dobry specjalista od stalówek potrafi zwiększyć powierzchnię sweet spot stalówki zaokrąglonej na końcu w taki sposób, aby można było pisać pod dowolnym katem od 35 do prawie 90 stopni (pionowo) i obracać pióro wokół jego osi do około 15-tu stopni w każdą stronę. Obrót poza ten punkt podniesie rozcięcie stalówki tak daleko od papieru, że stalówka będzie przerywać na początku pisania.

Okazuje się, że stalówka z zaokrąglonym ziarnem i rozszerzonym sweet spot-em jest dokładnie tym, czego ludzie potrzebują ponieważ pozwala ona na technikę pisania, jaką ludzie przyjęli od czasu rozpowszechnienia się długopisu, określaną w języku angielskim jako finger writing. W odróżnieniu od osób, które w szkole uczyły się pisania piórem wiecznym, piszący tą techniką trzymają swoje ręce relatywnie bez ruchu, poruszając swoje pióra we wszystkich kierunkach przez uginanie czy też poruszanie palcami. Ta technika oznacza, iż stale zmienia się nachylenie pióra i obracamy je wokół jego osi. Jest to również bardzo męczące. Metoda pisania piórem wg Palmera sugeruje, że piszący winien trzymać dłoń i nadgarstek zasadniczo sztywno, poruszając piórem poprzez poruszanie całą dolną częścią ramienia. W technice tej, która pozwala pisać zachowując kontakt z papierem nawet niewielkiej powierzchni sweet spot, używa się dużych mięśni (przedramienia, MK) zamiast małych (palców i nadgarstka, MK) i w zasadzie eliminuje zmęczenie pisaniem. To tyle dygresji.

Piszący, którzy notorycznie obracają swoje pióra – a wielu ludzi to robi – mogą znaleźć się tak daleko poza powierzchnią sweet spot, że ich pióra przerywają i nieprzyjemnie skrzypią na papierze. (Więcej informacji o znaczeniu obracania pióra, włącznie z ilustracją, w artykule Singing a New „Tune”). Rozwiązaniem tego problemu jest stalówka typu oblique. Proszę zauważyć, że nie mówię tutaj o specjalistycznych stalówkach takich jak stub czy cursive italic. Jak wyjaśniłem w artykule Nibs I: The Basics, oblique nie ma nic wspólnego ze stalówkami italic ani stub. Ukośnie ścięta stalówka oblique może być zwykłą stalówką z zaokrąglonym ziarnem, z tym wyjątkiem, że jest ukształtowana trochę na jedną stronę, tak, że jej sweet spot, jest zlokalizowany w większej części na jednym ze skrzydełek i w mniejszej na drugim.

Niektórzy z was będą się prawdopodobnie zastanawiali jak te wszystkie sprawy dotyczące powierzchni sweet spot mają się do teorii i praktyki pisania stalówkami specjalistycznymi. To jest zupełnie odrębna dyskusja: jeśli należycie do grupy osób, które chcą zacząć pisać stalówkami stub, italic lub innymi tego rodzaju, bardzo szybko stwierdzicie, że sweet spot stalówki italic jest dużo mniejszy niż stalówki z zaokrąglonym ziarnem (tzw. round nib). Większość wysokiej jakości stalówek italic , niezależnie czy są one stalówkami ‘stub’, czy ‘cursive italic’ czy stalówkami do kaligrafii o zredukowanej ilości irydu i zupełnie niezaokrąglonych krawędziach, będzie tolerować rozsądny zakres nachylenia w stosunku do powierzchni papieru, ale "nie lubią" one wcale obracania. Najmniejszy obrót wzdłuż osi pióra (lub obsadki stalówki), a miejsce rozcięcia stalówki straci kontakt z papierem. Stalówka będzie przerywała i drapała, często bardzo mocno. Obróć stalówkę z powrotem, aż znajdziesz jej sweet spot, i bingo! Stalówka niemal śmignie po kartce. Następne zdjęcia pokazują stalówkę ‘italic’ w położeniu sweet spot (po lewej) i poza nim.

Obrazek
Obrazek

Uzasadnieniem dla stalówek stub w porównaniu do kaligraficznych stalówek italic, jest właśnie większa powierzchnia sweet spot, dzięki czemu stalówką stub będziemy w stanie pisać szybko. Przy odrobinie szczęścia i praktyki, większość ludzi będzie potrafiło pisać stalówką stub tak szybko jak stalówką z okrągłym ziarnem/irydem. Stalówki ‘italic’ o krawędziach niezaookrąglonych wymagają więcej praktyki, a im bardziej te krawędzie są ostre, tym ważniejsze jest żeby pisać przy użyciu ruchu ramienia zamiast ruchu palców.

Tak jak w przypadku stalówek z zaokrąglonym irydem/ziarnem, stalówki specjalistyczne można przerobić na stalówki oblique aby dostosować je do niestandardowej pozycji w jakiej użytkownik trzyma pióro, (obracając je wokół jego osi i w takiej obróconej pozycji pisząc, MK). Wielu ludzi myśli że stalówki oblique italic są takie jak zwykłe stalówki ukośnie ścięte, tzw. plain obliques, ale jak starałem się wyjaśnić, jest to błędne wyobrażenie.

*Choć obecnie podobno są już rakiety, których cały naciąg jest sweet spot-em 

Richard Binder is a repair and restoration specialist, a noted nibmeister, and president emeritus of the Gate City Pen Company. Photography, if not indicated otherwise, by the author. Visit http://www.richardspens.com.

Richard Binder jest specjalistą w zakresie naprawy i restaurowania piór wiecznych, uznanym nibmeister-em czyli fachowcem zajmującym się stalówkami, oraz emerytowanym dyrektorem Gate City Pen Company. Fotografie, jeśli nie zostało podane inne źródło, pochodzą ze zbiorów autora. Odwiedź http://www.richardspens.com.


Disclaimer
If any questions should arise related to the accuracy of the information contained in the translation, the readers should refer to the English version of the document which is the only official version of the article.

Jeśli powstaną jakieś pytania związane z dokładnością informacji zawartych w niniejszym tłumaczeniu, czytelnicy powinni sprawdzić tę informację w angielskiej wersji dokumentu, który jest jedyną oficjalną wersją artykułu.

Zapraszam do komentowania 8-) :D Wszystkie artykuły wymienione wyżej jako punkt odniesienia poza tym tekstem, mają szansę ukazać się na FOP

Miłego dnia,
Mac

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Ostatnio edytowano czwartek, 8 stycznia 2015, 19:46 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 7 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 18:27 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4809
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Mac,

Gratuluję:) Ciekawy temat, doskonałe tłumaczenie!

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 18:51 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 12:45
Posty: 3449
Tytuł użytkownika:: 4001
Przeczytałem z prawdziwą przyjemnością. Dziękuję.

_________________
Powieki Bodhidharmy. Kolorowy świat herbaty
Atramentopedia. Każdy atrament ma swojego kleksa.
Pencyklopedia. Encyklopedia piór wiecznych


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 18:57 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 00:06
Posty: 9915
Lokalizacja: Dolina Muminków
Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Bardzo fajny temat. Kolejny raz, dziękuję Maćku, za publikację.

Od siebie dodam tylko, że znalezienie takiego miejsca na stalówce przy jej renowacji (szlifowaniu) jest dość trudne. Oczywistym jest, że skoro ja ją szlifuję, to ułożę do własnej dłoni i trzymania. Często trafiam w oczekiwanie klienta i jest ok. Jednak są przypadki, że pisząc piórem po renowacji stalówki, u mnie jest wszystko ok. Właściciel jednak czuje delikatne "drapanie" lub zbyt duże szuranie przy pisaniu. Drobna korekta i jest ok. Wynika to zawsze z faktu, że każdy z nas może trzymać pióro troszeczkę inaczej. Każdy ma własny sweet spot.

_________________
Rzuć mnie wilkom na pożarcie a wrócę dowodząc watahą.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 21:34 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4026
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki za przeczytanie i komentarze :mrgreen: :geek: 8-) I dzięki Pomi za sugestie i korektę :)
Mamy mnóstwo do spolszczania jak widać :roll: :idea:

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 22:12 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4809
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
MacKozinsky napisał(a):
Dzięki za przeczytanie i komentarze :mrgreen: :geek: 8-) I dzięki Pomi za sugestie i korektę :)
Mamy mnóstwo do spolszczania jak widać :roll: :idea:

Ale z tej korekty nie skorzystałeś:(

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 22:31 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): czwartek, 15 grudnia 2011, 14:00
Posty: 4453
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: Pióroodporny.
pomidorium napisał(a):
MacKozinsky napisał(a):
Dzięki za przeczytanie i komentarze :mrgreen: :geek: 8-) I dzięki Pomi za sugestie i korektę :)
Mamy mnóstwo do spolszczania jak widać :roll: :idea:

Ale z tej korekty nie skorzystałeś:(


Ale przynajmniej podziękował, to też się liczy ! :twisted:

_________________
"Mężczyzna, który zabił niedźwiedzia, w nagrodę może nie mieszkać ze swoją żoną przez cały tydzień."
.Przysłowia lapońskie

Facebook: https://www.facebook.com/INAHON


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 22:40 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4809
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
INAHON napisał(a):
pomidorium napisał(a):
MacKozinsky napisał(a):
Dzięki za przeczytanie i komentarze :mrgreen: :geek: 8-) I dzięki Pomi za sugestie i korektę :)
Mamy mnóstwo do spolszczania jak widać :roll: :idea:

Ale z tej korekty nie skorzystałeś:(


Ale przynajmniej podziękował, to też się liczy ! :twisted:

Masz rację, Inahonie. Cofam zatem nadane wcześniej zażalenie:)

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 17 września 2013, 07:20 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 2 lutego 2011, 11:17
Posty: 4619
Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
To mi przypomina o moim drapiącym Watermanie. Może ktoś chce....? ;)

_________________
Lepiej piórem pisać bzdury, niż mądrości z klawiatury.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 17 września 2013, 14:44 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): czwartek, 15 grudnia 2011, 14:00
Posty: 4453
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: Pióroodporny.
piornick napisał(a):
To mi przypomina o moim drapiącym Watermanie. Może ktoś chce....? ;)


Może P. ? 8-)

_________________
"Mężczyzna, który zabił niedźwiedzia, w nagrodę może nie mieszkać ze swoją żoną przez cały tydzień."
.Przysłowia lapońskie

Facebook: https://www.facebook.com/INAHON


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 17 września 2013, 18:57 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 2 lutego 2011, 11:17
Posty: 4619
Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
P.? :o

_________________
Lepiej piórem pisać bzdury, niż mądrości z klawiatury.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: wtorek, 17 września 2013, 22:54 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): sobota, 11 maja 2013, 22:32
Posty: 439
Tytuł użytkownika:: endoor
Mac, dziękuję za świetny tekst. Przeczytałem z prawdziwą przyjemnością. Ciekawy jest ten paradoks - wydawałoby się zwiększenie sweet spot przez odpowiednie szlifowanie poprawi komfort pisania, a tymczasem prowokuje ono wtedy nawrót maniery długopisowej. Właśnie takiej, która u mnie występuje niestety. Zwalczam ją od kilku miesięcy ze skutkiem takim sobie. :)

_________________
Quid est homo, quod memor es ejus?


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 18 września 2013, 20:49 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4809
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
MacKozinsky napisał(a):
[...] I dzięki Pomi za sugestie i korektę :) [...]

Jednak nie przyznaję się do korekty X-( Kolega Mac jest niereformowalny w tym zakresie i niech mnie nie bije za to, co mówię ;-)

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 19 września 2013, 15:34 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4026
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
pomidorium napisał(a):
MacKozinsky napisał(a):
[...] I dzięki Pomi za sugestie i korektę :) [...]

Jednak nie przyznaję się do korekty X-( Kolega Mac jest niereformowalny w tym zakresie i niech mnie nie bije za to, co mówię ;-)


A nie jest bardziej elegancko realizować rozpoczętą rozmowę w kanale komunikacyjnym w którym się ją rozpoczęło?

Pomi przysłała mi kompletny tekst z poprawkami językowymi jednak bez wskazania jakie to są poprawki co - choć w założeniu miało być ułatwieniem (kopiuj - wklej) - przynajmniej dla mnie, oznacza konieczność przeczytania obu tekstów. A to dlatego, co napisałem w odpowiedzi na PW, że chcę zobaczyć jak ten kot wygląda zanim go kupię. Choćby po to, żeby się czegoś nauczyć. Kilka z tych poprawek już jest naniesionych tutaj a przeczytać całości jeszcze nie było okazji, ale nie wiedziałem, że do tej oferty pomocy jest dołączony termin realizacji. Ponieważ korektę już Pomi zrobiłaś, więc wydawało mi się, że naturalną sprawą będzie podziękować. Ale jako osobnik nieterminowy i niereformowalny ... to chyba podziękuję serdecznie za taką pomoc? Co mi radzisz?
Ponieważ rozumiem, że o to chodzi Pomi: Tekst powyższy nie został przez Pomi poprawiony i, zgodnie z informacją na samej górze, nie musi się ona za niego wstydzić.
A, ponieważ na tym etapie mi osobiście jest bardzo wstyd, to mam prośbę o przeniesienie dyskusji dotyczącej moich niefortunnych podziękowań gdzieś w okolice porzeczek. Może być topic: Kolega Mac jest niereformowalny.

Pozdrawiam,
Mac

PS.: Wziąłem na warsztat Profil Morrison Patriot-a i jak wysłałem info do Richarda Bindera, zaktualizował profil na stronie, także będzie bardzo ciekawy artykuł.

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Ostatnio edytowano piątek, 20 września 2013, 02:01 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 19 września 2013, 20:29 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4809
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Ideał kobiet to mężczyzna elegancki, ale męska elegancja ma swoje tajemnice.

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 19 września 2013, 20:40 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 12:45
Posty: 3449
Tytuł użytkownika:: 4001
pomidorium napisał(a):
Ideał kobiet to mężczyzna elegancki, ale męska elegancja ma swoje tajemnice.


Nic tylko jak ubrać "karka" w garnitur...

_________________
Powieki Bodhidharmy. Kolorowy świat herbaty
Atramentopedia. Każdy atrament ma swojego kleksa.
Pencyklopedia. Encyklopedia piór wiecznych


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: piątek, 20 września 2013, 00:01 
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 8 grudnia 2010, 01:36
Posty: 676
Akszugor napisał(a):
pomidorium napisał(a):
Ideał kobiet to mężczyzna elegancki, ale męska elegancja ma swoje tajemnice.


Nic tylko jak ubrać "karka" w garnitur...


Jak już OT, to po bandzie... ;) Jeśli tylko garnitur jest odpowiednio skrojony i z przyzwoitego materiału, a model zadbał o higienę, to nie mam dysonansu.

_________________
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: piątek, 20 września 2013, 00:15 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 12:45
Posty: 3449
Tytuł użytkownika:: 4001
Gorzej jak otworzy jamochłon w przerwie w teatrze. Nie zdążysz uciec do WC ze wstydu ;)

_________________
Powieki Bodhidharmy. Kolorowy świat herbaty
Atramentopedia. Każdy atrament ma swojego kleksa.
Pencyklopedia. Encyklopedia piór wiecznych


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 7 kwietnia 2016, 18:36 
Użytkownik

Dołączył(a): piątek, 11 maja 2012, 14:40
Posty: 64
Lokalizacja: Bogatynia
Tytuł użytkownika:: adam57
....sweet spot. Czytam twój tekst , już kilka razy , i to jest super , to jest to co mnie interesuje najbardziej.Bo można mieć dobrego fleksa , szeroki od ściany do ściany, i co z tego. On musi mieć swój sweet spot, odpowiedni styk z powierzchnią papieru. Właśnie szukam kogoś kto mi odpowiednio zeszlifuje stalówkę tzn. pod moim kątem. Brawo Maciek i Dziękuje za ten opis.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 7 kwietnia 2016, 19:03 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): piątek, 30 maja 2014, 20:20
Posty: 3822
Lokalizacja: Schleswig, Niemcy
Tytuł użytkownika:: Królowa (porzeczek)
adamq napisał(a):
....sweet spot. Czytam twój tekst , już kilka razy , i to jest super , to jest to co mnie interesuje najbardziej.Bo można mieć dobrego fleksa , szeroki od ściany do ściany, i co z tego. On musi mieć swój sweet spot, odpowiedni styk z powierzchnią papieru. Właśnie szukam kogoś kto mi odpowiednio zeszlifuje stalówkę tzn. pod moim kątem. Brawo Maciek i Dziękuje za ten opis.

To najlepiej po prostu samemu do swojej ręki. Mogę Ci pokazać jak

_________________
Obrazek
penspa.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo