Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
  Offline
PostNapisane: niedziela, 18 sierpnia 2013, 22:57 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 4026
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Dzięki uprzejmości pana R. Bindera, który wyraził zgodę na tłumaczenie serii krótkich artykułów, które pierwotnie ukazały się w czasopiśmie Stylus, w cyklu "To the point", mam możliwość zaprezentować wam kolejny tekst.
W tłumaczeniach pomagała mi Pani Ewa, która nie jest naszą forumowiczką i której bardzo dziękuję. Jednak, jeśli w tłumaczeniu pojawiły się jakieś błędy, to ja ponoszę za nie pełną odpowiedzialność i proszę o informację i korektę gdyby ktoś takowe dostrzegł.
Thank you Richard! I miłej lektury 8-)

Stalówki IPG - Irydium Point Germany

Tekst niniejszy jest nieznacznie poprawioną wersją artykułu, który ukazał się pierwotnie w wydaniu Zima 2010 czasopisma Stylus

„Oj, fatalnie, to pióro ma stalówkę IPG”. Ile razy to słyszeliście? Albo być może powiedzieliście to sami, po czym odłożyliście pióro z powrotem do gabloty wystawowej i przeszliście dalej do następnej półki lub następnego stołu. Jak w wielu innych sytuacjach, w których działa się na zasadzie z góry wyrobionego osądu, mogliście zrobić poważny błąd. Ale, być może, równie dobrze mogliście oszczędzić sobie kłopotu. Zobaczmy, dlaczego tak jest.

Obrazek

Co to jest „IPG”? Jest to po prostu potoczny skrót od słów IRIDIUM POINT GERMANY (STALÓWKA IRYDOWA lub ZIARNO STALÓWKI z IRYDU NIEMCY) – czyli imprintu stosowanego na stalówkach stalowych. Ten imprint ma wskazywać, że stalówka ma „czubek” zakończony twardym stopem, zwykle osmu z irydem lub Plathenium (stop rutenu i platyny) i to oznacza, że stalówka – lub przynamniej materiał ziarna na końcu stalówki - zostały wyprodukowane w Niemczech. Zasadniczo to dobra wiadomość, ponieważ Niemcy są zwykle uważane za siedzibę kilku najlepszych na świecie producentów stalówek. Rzeczywiście, stalówka IPG pokazana na pierwszej fotografii została wyprodukowana w Niemczech przez JoWo - firmę, która coraz mocniej, i zasłużenie, zaznacza swoją obecność na rynku piór wiecznych. (JoWo jest w istocie najstarszym niemieckim producentem stalówek produkującym je od roku 1853-iego). Ta stalówka IPG zamocowana w piórze Bexley Elegancia, jest dobrze zrobiona i ma prawidłowo wykonane ziarno, jest dobrze wykończona: jedna z najlepszych stalowych stalówek, jakie można znaleźć.

Ale imprinty mogą wprowadzać w błąd i w tym cały sęk. Imprint IRIDIUM POINT GERMANY można znaleźć na stalowych stalówkach produkcji chińskiej o rozpiętości jakości wykonania od (sporadycznie) bardzo dobrych do (przeważnie) bardzo kiepskich. (Niektóre tanie chińskie stalówki w piórach do samodzielnego montażu (ang. kit pens), wydają się mieć bardzo mało materiału ziarna stalówki albo nie mają go wcale). Użycie tego imprintu, chociaż wyraźnie oszukańcze, nie jest, formalnie rzecz biorąc, bezprawne, ponieważ imprint nie zawiera frazy MADE IN GERMANY [1] (wyprodukowano w Niemczech). Podobnie, niektóre włoskie pióra mają stalówki z imprintem ITALY (Włochy) które jednak zostały wyprodukowane w Niemczech przez firmę Bock, czołowego europejskiego producenta stalówek. Jeśli chodzi o obecność lub nieobecność irydu, to jest kwestia dyskusyjna, ponieważ większość nowoczesnych materiałów ziarna stalówki nie zawiera w ogóle tej substancji. (Jest to pierwiastek, jak złoto lub żelazo ale jest przy tym niewiarygodnie rzadkim pierwiastkiem. Większość ziemskiego irydu pochodzi z meteorytu, który wykończył dinozaury)[2]. Dzisiaj używamy słowa ‘iryd' do oznaczenia jakiegokolwiek materiału czubka (ziarna) stalówki; ruten i platyna są głównymi składnikami tych stopów.

Wiele tańszych chińskich stalówek ma - w sposób oczywisty chiński – motyw kwiatu o pięciu płatkach, jako część imprintu (jak na pierwszym zdjęciu z dwóch zdjęć pokazanych obok siebie poniżej - po prawej). Jest to charakterystyczna wskazówka, że stalówka jest chińska, ale czy jest to równie jednoznaczna wskazówka, że stalówka jest kiepskiej jakości? Na szczęście, lub niestety, zależnie od punktu widzenia, wydaje się, że to dobry znak, że stalówka jest cienka; miękka w sensie giętkości, ale nie przyjemnie sprężysta; i o ziarnie kiepsko wykonanym lub w ogóle nieobecnym.
(Dlaczego na szczęście? Ponieważ …, MK) Coraz większa liczba producentów piór, którzy zaczynają od najtańszych piór wiecznych do samodzielnego montażu (ang. pen kits) zaczyna zdawać sobie sprawę z tego faktu i rozgląda się za stalówkami lepszej jakości, którymi mogliby zastąpić te tandetne. Wielu z tych skrupulatnych rzemieślników zwraca się do JoWo (obecnie reprezentowany w USA przez Briana Gray z firmy Edison Pens).

A więc jak Ty, ostrożny konsument, możesz oddzielić ziarno od plew i kupić towar dobrej jakości? Jest to dobra sposobność abyście popracowali nad swoją spostrzegawczością. Jeśli nie posiadasz jeszcze dobrej ręcznej lupy o powiększeniu x10, kup sobie taką. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsza marka, która nie będzie kosztować więcej niż dobre pióro to lupa BelOMO triplet, produkowana na Białorusi, którą często można znaleźć w rękach geologa lub poszukiwacza skał. Inny, również bardzo dobry wybór, raczej droższy, to tryplet Hastings z firmy Bausch & Lomb. Unikaj szkieł powiększających poniżej $15, jakie możesz znaleźć w sklepach ze starociami lub na wielu stronach internetowych dostawców on-line; te tandetne lupy mają kiepską optykę i zniekształcają obraz.

Z lupą w ręku zbadaj ziarno stalówek, które lubisz. Przyjrzyj się tym gładko piszącym i zobacz jak są ukształtowane i wykończone; ładnie zaokrąglone, wypolerowane na połysk i pozbawione ostrych krawędzi. Potem porównaj je ze stalówka IPG, której ewentualny zakup właśnie rozważasz. Sprawdź czy nie ma nierównych, niesymetrycznych powierzchni, skąpych rozmiarów grudki ziarna, ostrych krawędzi (czasem przypominających te spotykane w nożach), nierównoległego ustawienia skrzydełek stalówki i innych oznak kiepskiej jakości.

ObrazekObrazek

Spójrz również na imprint na stalówce. Na stalówce IPG produkcji niemieckiej imprint będzie czysty, wyraźny i głęboko odciśnięty (jak na drugiej fotografii powyżej – po prawej); imprinty firmy JoWo wyglądają prawie tak dobrze jak wzór na monecie. Tania stalówka będzie miała nierówny, płytki imprint, który może nawet być niekompletny.

I to było na tyle – za wami krótki przewodnik, który poprowadzi was na drodze do polepszenia waszej kolekcji piór, przy koszcie mniejszym, niż moglibyście się tego spodziewać.

Przypisy:
1. Jako ilustrację tego jak wprowadzające w błąd mogą być niektóre imprinty, przypomnę, iż w latach 1960-tych krążyła pogłoska, że towary opatrzone imprintem MADE IN USA i importowane do U.S.A. były w rzeczywistości wyprodukowane w autentycznie istniejącym mieście Usa, w Prefekturze Oita w Japonii. Czy pogłoska była prawdziwa, czy nie, ilustruje ona oszukańczy cel imprintów takich jak IRIDIUM POINT GERMANY, jeśli są one używane na stalówkach wyprodukowanych w Chinach. (Pogłoska głosiła, że miasto Usa zostało tak nazwane w celu „legitymizowania” takiego oszustwa, ale ta część pogłoski z pewnością jest nieprawdziwa; to miasto nosi nazwę Usa co najmniej od 8 stulecia naszej ery.)
2. Astronomowie nazywają planetoidę, która wykończyła nie-latające dinozaury, Chicxulub bolide, ponieważ uderzyła ona w ziemię niedaleko Chicxulub, w obszar, który obecnie jest północnym brzegiem półwyspu Jukatan. Ta planetoida, jak się szacuje, o średnicy 6 mil (10 km) uwolniła ilość energii równą 100,000,000 megatonom TNT (trotylu). Kurz i popiół, który wzbił się w atmosferę przez uderzenie, osiadł na całej ziemi warstwą o grubości nieco powyżej cala (2.54cm) tworząc tzw. granicę K-Pg (= granica kreda-paleogen, MK), jak to nazywają geolodzy, zaznaczając koniec Okresu Kredy Ery Mezozoicznej i zaczynając Okres Paleogenu Ery Kenozoicznej. Większość zasobów irydu naszej planety pochodzi z tej planetoidy i znajduje się głęboko w warstwach granicy K-Pg.


____________________________________________________________________________________________
Richard Binder is a repair and restoration specialist, a noted nibmeister, and president emeritus of the Gate City Pen Company. Photography, if not indicated otherwise, by the author. Visit http://www.richardspens.com.

Richard Binder jest specjalistą w zakresie naprawy i restaurowania piór wiecznych, uznanym nibmeister-em czyli fachowcem zajmującym się stalówkami, oraz emerytowanym dyrektorem Gate City Pen Company. Fotografie, jeśli nie zostało podane inne źródło, pochodzą ze zbiorów autora. Odwiedź http://www.richardspens.com.


Disclaimer
If any questions should arise related to the accuracy of the information contained in the translation, the readers should refer to the English version of the document which is the only official version of the article.
Jeśli miałyby powstać jakieś pytania związane z dokładnością informacji zawartych w niniejszym tłumaczeniu, czytelnicy powinni sprawdzić tę informację w angielskiej wersji dokumentu, który jest jedyną oficjalną wersją artykułu.

Zapraszam do komentowania i, jeśli macie stalówki IPG, do zamieszczania ich zdjęć i waszych wrażeń dotyczących jakości.

EDYCJA:
Tekst Briana Gray-a z Edison Pen Company na ten sam temat, i zasadniczo o tej samej wymowie: IPG Nibs What Does “Iridium Point Germany” Really Mean

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Ostatnio edytowano czwartek, 8 stycznia 2015, 19:35 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 08:37 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 2 lutego 2011, 11:17
Posty: 4619
Tytuł użytkownika:: Spamer of The Year 2013
Bardzo ciekawe. Dzięki.

_________________
Lepiej piórem pisać bzdury, niż mądrości z klawiatury.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 12:10 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 12:45
Posty: 3449
Tytuł użytkownika:: 4001
Ja również dziękuję.

_________________
Powieki Bodhidharmy. Kolorowy świat herbaty
Atramentopedia. Każdy atrament ma swojego kleksa.
Pencyklopedia. Encyklopedia piór wiecznych


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 4 grudnia 2014, 12:31 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): niedziela, 7 października 2012, 21:26
Posty: 459
Lokalizacja: Kielce
Tytuł użytkownika:: M.D.
Super się czytało ;)

_________________
http://bylosobiepioro.pl/
http://pinterest.com/kutamarcin/my-pens


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2016, 00:32 
Avatar użytkownika
Użytkownik

Dołączył(a): środa, 1 lutego 2012, 21:09
Posty: 243
Lokalizacja: Mała Polska
Szczera prawda. Odstawiłam moje styrane użytkowe pióro no name ze stalówką IPG nie dlatego, że stalówce coś dolegało. Stalówka nie była gwoździem, bardzo gładko pisała na każdym, nawet podłym papierze. Świetnie się spisywała także odwrotną stroną ale niestety cała reszta pióra nie dawała już rady i wołała o pomstę do nieba. Kupiłam duplikat z myślą o przełożeniu sekcji, ale druga IPG też była spoko, więc mam dwa pióra z tym rodzajem stalówek, starsze osadzone na spływaku z cyfrą 7 i młodsze z krótszą stalówką z cyfrą 5.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo