Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
  Offline
PostNapisane: środa, 31 lipca 2013, 10:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 02:08
Posty: 3890
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: PiórWiecznyŁowca
Plany były inne ale życie je zweryfikowało i trzeba było długo poczekać na kontynuację. Z tym większą przyjemnością, ponownie dzięki uprzejmości pana R. Bindera, który wyraził zgodę na tłumaczenie serii krótkich artykułów, które pierwotnie ukazały się w czasopiśmie Stylus, w cyklu "To the point", mam możliwość zaprezentować wam poniższy tekst. W zaawansowanym przygotowaniu kolejne 14-ście artykułów 8-)
W tłumaczeniach pomagała mi Pani Ewa, która nie jest naszą forumowiczką i które bardzo dziękuję. Jednak jeśli w tłumaczeniu pojawiły się jakieś błędy, ponoszę za nie pełną odpowiedzialność i proszę o informację gdyby ktoś takowe dostrzegł.
Thank you Richard! I miłej lektury 8-)

Specjalne stalówki dla leworęcznych?

Ten artykuł jest nieznacznie poprawioną wersją artykułu, który ukazał się w wydaniu Październik/Listopad 2006 czasopisma Stylus.

„Potrzebuję pióra dla osób leworęcznych ponieważ jestem leworęczny”

Osoba, która to powiedziała, zwracała się do Barbary, mojej żony, na jednym z PenShow. Barbara jest leworęczną osobą piszącą od góry w taki sposób, który sprawił, iż osoby te charakteryzowane są wątpliwie przyjemnym określeniem „hookers” - ze względu na pozycję ręki. (hookers od słowa hook czyli hak, czyli coś łukowato zakrzywione, tak jak ustawienie ręki przy pisaniu w tym przypadku. Ale jednocześnie w j. ang hookers to dziwki, prostytutki, MK). W tej chwili pisze ona akurat piórem wiecznym Bexley Submariner wyposażonym w zwykłą stalówkę typu Stub 0.6 mm. Jak to zwykłą stalówkę?

Cytowany na początku pytający przynajmniej wiedział, że leworęcznym nie zawsze i nie wszędzie zabrania się używania piór wiecznych, ale mimo wszystko rozumował i szukał informacji na podstawie błędnych przesłanek. Chciałbym niniejszym wyjaśnić narosłe w tej kwestii nieporozumienia. Słuchajcie uważnie, wszyscy leworęczni.
To jest ważne.
Nie ma czegoś takiego jak pióro dla leworęcznych.
Nie każcie mi tego mówić ponownie, ok? Bo może zrobić się niewesoło.

Wiem, że firma Osmiroid w Anglii kiedyś robiła specjalnie zakrzywione stalówki typu Italic (ang. special “cranked” italic nibs), które były reklamowane jako odpowiednie do kaligrafii dla leworęcznych. To, czego brakowało w informacji reklamowej, to fakt, że te stalówki w rzeczywistości nadają się tylko dla niektórych osób piszących lewą ręką. Co więcej, nadają się także dla niektórych osób praworęcznych.

Obrazek
zdjęcie: Użytkownik Alohamora z FPN
Obrazek
zdjęcie: Użytkownik batterseapenhome z portalu eBay

Okazuje się, że większość osób, zarówno leworęcznych, jak i praworęcznych może komfortowo pisać stalówkami standardowymi. Przeglądając 606 kwestionariuszy od moich klientów dotyczących stalówek, znalazłem 78 osób leworęcznych, z których 59 trzyma stalówkę prosto przy średnim kącie nachylenia. To są wymogi odpowiednie dla standardowej stalówki. Ponadto, z tych 59 osób, 25 pisze od góry (ang. overwriter). Wydaje się, że większość leworęcznych nie potrzebuje wcale pióra dla leworęcznych. I bardzo dobrze się składa, ponieważ jak powiedziałem kilka akapitów wcześniej, nie ma czegoś takiego jak pióro dla leworęcznych. Barbara, którą wymieniałem poprzednio, bez problemu mieści się w grupie tych piszących, którzy mogą używać i używają standardowych stalówek; może po prostu wziąć do ręki pióro wieczne i zacząć nim pisać, bez zawahania i konieczności zastanawiania się, w jaki to szczególny sposób ma trzymać pióro, żeby ono działało. Tutaj, na pierwszym zdjęciu używa ona pióra Signum Sterling Orione ze stalówką w rozmiarze <M>, które należy do naszego zięcia Dona.
Obrazek
Jest pewna liczba mańkutów*, którzy obracają swoje pióra w ręku (wokół osi pióra, tak, że tarcza stalówki nie jest skierowana do góry, MK) i oni faktycznie potrzebują piór ze specjalnymi stalówkami. Dla nich istnieją skośnie ścięte stalówki typu oblique, w dwu odmianach: right-foot oblique (ścięte tak, że wyglądają jak prawa stopa widziana z góry, MK) i left-foot oblique (analogicznie do right-foot, MK). Większość lewo-ręcznych piszących od dołu (ang. underwriters), którzy używają stalówek oblique woli stalówki right oblique, a większość piszących od góry używa stalówek left oblique, jeśli w ogóle używają jakichś stalówek oblique. Podobna sytuacja przeważa pośród mojej praworęcznej klienteli, z tą różnicą, że nie ma właściwie praworęcznych piszących od góry (ang. overwriters). Prawie wszyscy z moich praworęcznych klientów, którzy używają stalówek tego typu, wolą stalówki left oblique, o ile nie są oni doświadczonymi kaligrafami.

Wszystko, co zostało wyżej powiedziane nie ma na celu stwierdzenia, że leworęczni nie mogą odnieść korzyści ze stalówek dostosowanych do ich ręki (specyfiki, w jaki trzymają pióro i piszą, MK). Zarówno leworęczni jak i praworęczni, którzy nauczyli się pisać bez formalnych instrukcji pisania piórem, zwłaszcza jeśli uczyli się pisać długopisami, mają skłonność trzymania swoich piór pod bardzo dużymi kątami nachylenia nad papierem. Dla leworęcznych konsekwencja takiego przyzwyczajenia przedstawia, przy pisaniu piórem, trochę większy stopień trudności niż dla praworęcznych. Druga ilustracja pokazuje jak Don, mój zięć, trzyma pióro. Ponieważ zachodni styl pisania wymaga by pióro przesuwało się od lewej do prawej na papierze, Don „popycha” pióro bardziej niż je „ciągnie”. Popychanie stalówki pióra wiecznego, zwłaszcza przy wysokim kącie nachylenia, sprawia, iż stalówka jest niejako wbijana w papier – nie tak bardzo, aby stalówka „potknęła się i zraniła” ale wystarczająco, żeby dawało to odczucie nadmiernego oporu czy drapania stalówki.
Obrazek

Na szczęście, jest wypracowane rozwiązanie problemu „popychania” stalówki przy pisaniu. Umiejętny specjalista od stalówek może zmodyfikować czy dostroić pracę stalówki tak, że będzie gładka i łatwa do pisania ruchem w górę (przy "popychaniu" jej) nawet, gdy pióro będzie trzymane prawie pionowo – zwykle bez wpływania na wartość pisarską stalówki odczuwaną przez bardziej „normalnego” użytkownika. Dokonuję takich modyfikacji wobec stalówek Dona, aby pisało się nimi gładko przy wysokim kącie nachylenia.

Jest jedna niedogodność, dla piszących od góry, której nie napotykają inni piszący, a jest to problem przeciągania ręki po schnącym atramencie. Barbara rozwiązuje ten problem przez przesadny „hak” (zagięcie) jaki tworzy swoją ręką. Don ustawia swoją kartkę papieru tak, aby ręka omijała atrament wystarczająco długo, żeby ten wysechł. Inne „triki” mogą obejmować wybór szybko-schnącego atramentu lub dostosowanie swojego pióra tak, aby pisało bardziej sucho.
Ostatnia, ale nie mniej ważna rzecz – są też piszący od dołu (ang. underwriters). Allison, siostrzenica Don’a, posługuje się swoim piórem jakby (od początku) uczyła się pisać właśnie piórem, a nie długopisem, trzymając je pod bardzo dobrym, niskim lub średnim, kątem nachylenia (trzecie zdjęcie).
Obrazek
Allison nie jest potencjalnym klientem dla specjalisty od stalówek takiego jak ja – jej sytuacja nie stanowi żadnego wyzwania. To oznacza, że jeśli jesteś leworęcznym piszącym od dołu i piszesz w sposób, w jaki ona to robi, lub jeśli ćwiczysz samodzielnie, żeby odejść od wysokiego kąta nachylenia, oraz od reżimu mocnego dociskania przy pisaniu długopisem, pokochasz pióra wieczne. W rzeczywistości jednak nie jesteś sam - piszący od góry jak Barbara i Don, których jest wiele, także uwielbiają swoje pióra wieczne. A oto właśnie chodzi, nieprawdaż?

Richard Binder is a repair and restoration specialist, a noted nibmeister, and president emeritus of the Gate City Pen Company. Photography, if not indicated otherwise, by the author. Visit http://www.richardspens.com.

Richard Binder jest specjalistą w zakresie naprawy i restaurowania piór wiecznych, uznanym nibmeister-em czyli fachowcem zajmującym się stalówkami, oraz emerytowanym dyrektorem Gate City Pen Company. Fotografie, jeśli nie zostało podane inne źródło, pochodzą ze zbiorów autora. Odwiedź http://www.richardspens.com.

Disclaimer
If any questions should arise related to the accuracy of the information contained in the translation, the readers should refer to the English version of the document which is the only official version of the article.
Jeśli miałyby powstać jakieś pytania związane z dokładnością informacji zawartych w niniejszym tłumaczeniu, czytelnicy powinni sprawdzić tę informację w angielskiej wersji dokumentu, który jest jedyną oficjalną wersją artykułu.

* artykuł używa określenia mańkut, które dotyczy osób leworęcznych i oryginalnie używane było głównie w odniesieniu do pięściarzy. Wiem, że niektóre osoby leworęczne odbierają to określenie jako pejoratywne - dlatego zachowuję zgodność z tekstem angielskim i jednocześnie proszę o wybaczenie i wyrozumiałość. W j. angielskim nie ma tu raczej żadnej konotacji negatywnej.


Dobrego dnia i zapraszam do komentowania,
Mac

_________________
My podzieliliśmy się bogami, ale jak oni podzielili się nami?--- Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu
W avatarze waran nilowy. Zdjęcie: snapshot.


Ostatnio edytowano czwartek, 8 stycznia 2015, 19:39 przez MacKozinsky, łącznie edytowano 5 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 31 lipca 2013, 10:36 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): czwartek, 15 grudnia 2011, 14:00
Posty: 4427
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: Pióroodporny.
Bardzo ciekawy artykuł, jak tylko wrócę do domu to w spokoju sobie poczytam. Niezła robota Mac, gratulacje ! :D

_________________
"Mężczyzna, który zabił niedźwiedzia, w nagrodę może nie mieszkać ze swoją żoną przez cały tydzień."
.Przysłowia lapońskie

Facebook: https://www.facebook.com/INAHON


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: środa, 31 lipca 2013, 15:17 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): niedziela, 21 listopada 2010, 13:35
Posty: 4617
Lokalizacja: Bytom
Dzięki. Czekam na kolejne z tego cyklu 14 tekstów. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 12:16 
Avatar użytkownika
Rada Jedi

Dołączył(a): środa, 3 listopada 2010, 00:06
Posty: 9910
Lokalizacja: Dolina Muminków
Tytuł użytkownika:: Zła Buka
Dopiero teraz znalazłem chwilkę czasu, by spokojnie zapoznać się z treścią tekstu. Dzięki Mac, bardzo fajny artykuł. Przydatny z racji tego, że sporo pytań o pióra dla osób leworęcznych pojawia się na forum.
Mam nadzieję, że ten tekst rozwiąże problem doboru pióra ;)

_________________
Rzuć mnie wilkom na pożarcie a wrócę dowodząc watahą.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 16:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 22:57
Posty: 4802
Tytuł użytkownika:: Przepiórka
Też dziękuję. Zwłaszcza za tłumaczenie. Bardzo dobrze Ci wyszło, a dodatkowe objaśnienia od Ciebie na pewno będą przydatne dla wielu osób. Nawet styl Bindera oddałeś! Wyobrażam sobie pokusy, jakie mogłeś mieć, by pisać we własnym:)

_________________
Warto sprawdzić -->
To już koniec mojego listu. Mam nadzieję, że szybko odpiszesz i powiesz, co o tym sądzisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 18:00 
Avatar użytkownika
Firma

Dołączył(a): czwartek, 15 grudnia 2011, 14:00
Posty: 4427
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika:: Pióroodporny.
I ja również przeczytałem tekst z nieukrywanym zainteresowaniem - za co dziękuję ! :)

Choć przyznam, że artykuł o wypełzaniu wzbudził moją zdecydowanie większą ciekawość 8-)

_________________
"Mężczyzna, który zabił niedźwiedzia, w nagrodę może nie mieszkać ze swoją żoną przez cały tydzień."
.Przysłowia lapońskie

Facebook: https://www.facebook.com/INAHON


Góra
 Zobacz profil  
 
  Offline
PostNapisane: poniedziałek, 1 września 2014, 00:14 
Avatar użytkownika
Almighty Admin

Dołączył(a): wtorek, 2 listopada 2010, 23:05
Posty: 3338
Tytuł użytkownika:: la principessa
Od niedawna obserwuję moje dziecię nr 1. Ta małpa chyba będzie leworęczna. Niech jej tam będzie, co mi tam. I oczywiście szukałam takiego tematu tutaj. Rozmawialiśmy z eŁem na ten temat - rzucił w żartach, że mam pole do popisu z nowymi zakupami, jako że rączka dziecięcia ma pozostać nieskalana długopisem i tuszem aż nie skończy pełnoletności (potem niech robi co chce ;p). Ja mu odparłam, że moje pióra (on nie wie że jego TEŻ) są nadal w zagrożeniu bo paru leworęcznych znam i oni piszą piórami standardowymi i jest ok (a przyznać się, który tutaj jest leworęczny?). Ten artykuł tylko potwierdza moje obawy - dostęp do piór trzeba będzie reglamentować. Dostanie swoje w końcu, c'nie?

_________________
Kolor różowy to nie zbrodnia.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

kraków kuchnie na wymiar
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb3 1 styles alveo